Jump to content

pentru posesorii de M5 e60 ?


robert72

Recommended Posts

Salutare tuturor

 

Desi conduc un cls...(si un seria 1 118d) sunt fan declarat BMW.

M-am hotarat sa cumpar un M5 e60 si mi-ar fi de mare ajutor cateva informatii pertinente(in speial de la posesori) cu privire la masina:fiabilitate(am auzit ca ar fi probleme cu cu cutia smg?...), impresia generala pe care ti-o lasa masina, etc...

Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

 

Va doresc tuturor o zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor

 

Desi conduc un cls...(si un seria 1 118d) sunt fan declarat BMW.

M-am hotarat sa cumpar un M5 e60 si mi-ar fi de mare ajutor cateva informatii pertinente(in speial de la posesori) cu privire la masina:fiabilitate(am auzit ca ar fi probleme cu cu cutia smg?...), impresia generala pe care ti-o lasa masina, etc...

Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

 

Va doresc tuturor o zi buna!

So:

 

Ia-ti M5 ca o a doua masina!

Cutia SMg mai cade , sa stii, in functie si de cam cum o utilizezi ( daca folosesti Launch - controlul des :) ), insa este considerata consumabila si se schimba, e aproximativ 11 000 euro....

cam atat!

Eu insa zic ca merita, satisfactiile sunt mult mai mari ... :blink:

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

insa este considerata consumabila si se schimba, e aproximativ 11 000 euro....

cam atat!

 

 

Stiam ca filtrele, placutele, sunt considerate consumabile :blink:

Ce interval de schimb are cutia SMG?

Nu exista inteval de schimb, ci iti spun ca se intampla sa cada.......asta e ..e "boala" lor....

Link to comment
Share on other sites

insa este considerata consumabila si se schimba, e aproximativ 11 000 euro....

cam atat!

Eu insa zic ca merita, satisfactiile sunt mult mai mari ... :blink:

 

deci theo cu duma asta m-ai dat pe spate ! pe bune ! :) asa acoperim o masina realizata prost cu defecte de fabricatie ? ca e cutia "consumabil"

 

oricum nu vad ce controlezi tu, ca utilizator, sa o faci sa se strice, nu poti schimba prost (nu te lasa calculatoru), practic apesi pe un buton (ca la PC) si masina pleaca. nu ai cum sa influentezi ce se intampla intre buton si cutie. Deci nu prea e vina ta daca se strica.

 

cum s-a spus mai sus, sunt de avitat modele din primii ani de productie, mai ales la HIGH TECH ! M3 au avut buguri seriaose cu cuzinetii, M5 are la cutie si pomp de ulei... stai vreo 2 3 ani sa le scoate si dupapoti sa-ti iei.

 

PS: e diferentza mare intre CLS si M5 (de confort) care se simte din plin pe drumurile noastre, asa ca eu m-as gandi de 2 ori...

Link to comment
Share on other sites

insa este considerata consumabila si se schimba, e aproximativ 11 000 euro....

cam atat!

Eu insa zic ca merita, satisfactiile sunt mult mai mari ... :blink:

 

deci theo cu duma asta m-ai dat pe spate ! pe bune ! :) asa acoperim o masina realizata prost cu defecte de fabricatie ? ca e cutia "consumabil"

 

oricum nu vad ce controlezi tu, ca utilizator, sa o faci sa se strice, nu poti schimba prost (nu te lasa calculatoru), practic apesi pe un buton (ca la PC) si masina pleaca. nu ai cum sa influentezi ce se intampla intre buton si cutie. Deci nu prea e vina ta daca se strica.

 

cum s-a spus mai sus, sunt de avitat modele din primii ani de productie, mai ales la HIGH TECH ! M3 au avut buguri seriaose cu cuzinetii, M5 are la cutie si pomp de ulei... stai vreo 2 3 ani sa le scoate si dupapoti sa-ti iei.

 

PS: e diferentza mare intre CLS si M5 (de confort) care se simte din plin pe drumurile noastre, asa ca eu m-as gandi de 2 ori...

Pe modul manual schimbi cand vrei tu( e adevarat insa ca softul nu te lasa sa schimbi daca turatia ce se va obtine la fi mai mare decat 825oRPM)

 

Mie nu mi se pare mult ca la o masina de 145 ooo euro sa schimbi o cutie de 11 000 euro!

 

iti spun eu ca se strica daca o bruschezi mereu....schimband mereu in modul manual 6 de exemplu sau utilizand Launch-controlul abuziv.....

 

Nu stiu ce comfort are CLS insa iti spun ca M6-ele cel putin in modul comfort e limuzina curata..

 

Si ca un fapt divers: La Ferrari Enzo, modul Launch _control, din cate stiu eu se poate folosi de maxim 10 ori apoi Kaput! si asta la o masina de 1 milion euro!

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare mult ca la o masina de 145 ooo euro sa schimbi o cutie de 11 000 euro!

 

 

Pai daca masina este in garantie se schimba gratis, atunci costa masina 145.000eu.

 

Nu comparam o masina sh care nu mai este in garantie, pretul ei este mult sub jumate din pretul de noua.Deci daca masina a costat aprox 50.000Eu, este cam mult 11.000eu pentru o cutie, nu crezi?

Eu stiu ca tu vrei sa ne impresionezi cu ce multi bani ai, dar tot este mult sa platesi undeva la 20% din pretul masinii, pentru o cutie :blink:

Mi se pare mai rentabil sa mai cumperi una, tot la banii aia si sa o ai pentru piese de schimb, sau consumabile.

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare mult ca la o masina de 145 ooo euro sa schimbi o cutie de 11 000 euro!

 

 

Pai daca masina este in garantie se schimba gratis, atunci costa masina 145.000eu.

 

Nu comparam o masina sh care nu mai este in garantie, pretul ei este mult sub jumate din pretul de noua.Deci daca masina a costat aprox 50.000Eu, este cam mult 11.000eu pentru o cutie, nu crezi?

Eu stiu ca tu vrei sa ne impresionezi cu ce multi bani ai, dar tot este mult sa platesi undeva la 20% din pretul masinii, pentru o cutie :blink:

Mi se pare mai rentabil sa mai cumperi una, tot la banii aia si sa o ai pentru piese de schimb, sau consumabile.

Parerea ta! Masina mea a costat cu mult mai mult decat 50 000 euro! parerile tale cati bani am eu si daca vreau sau nu sa impresionez pe cineva pastreaza-le pentru tine!

Eu mi-am exprimat o opinie, fa la fel si tu, fara sa emiti "pareri" avizate despre ce sunt eu si cum "impresionez" eu.....

Eu am zis ceea ce gandesc, mi se pare normal sa schimbi SMG-ul des daca il folosesti intens, de aceea poate va aparea si SKg-ul sau cum o sa ii zica....

 

Si repet, Ferarri a fost facut la fel, pe mine unul nu ma deranjeaza sa schimb SMG-ul , este o chestie care am luat-o in calcul cand am achizitionat masina....

Link to comment
Share on other sites

eu am un prieten care are BMW M6 si a schimbat de doua ori cutia de viteze in interval de 2 ani.... deci inclin sa cred ca Theo are dreptate...

 

@bunilla - porsche nu ofera nici un competitor pt M5... adica supercar cu caroserie si aspecte practice de berlina...

Edited by Frank SF
Link to comment
Share on other sites

eu am un prieten care are BMW M6 si a schimbat de doua ori cutia de viteze in interval de 2 ani.... deci inclin sa cred ca Theo are dreptate...

 

@bunilla - porsche nu ofera nici un competitor pt M5... adica supercar cu caroserie si aspecte practice de berlina...

 

vezi aici gresesti, porsche 997 iti ofera singurul lucru pe care M5 nu ti-l ofera, un SUPERCAR !!! la restu ai dreptate...

Link to comment
Share on other sites

nu ai probleme cu cutia smg atat timp cat stii sa o conduci.Si asta era problema la smgI de pe m3 e36 sau e46 berlina mai tarziu, au mai remediat problemele la smg II pe e46m3, iar smgIII se pare ca e reusit,dincolo s-au vandut foarte multe m5-uri.Eu am smg I si ce pot sa zic e ca duce mult mai repede ambreiajul,si in rest dak stii sa o conduci nu ai probleme(ambreiajul se poate incinge mai repede decat la o masina normala, chiar daca nu e fortzata,dar e o chestie de obisnuinta).Referitor la Launch control, stiam ca daca esti cu masina in garantie si faci mai mult de 12 ``launchuri`` pierzi garantia:P

Per total sunt foarte multumit de aceasta cutie smg,imi face placere sa conduc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.