Jump to content

m3 E92 - consumul real ?


b.husky13

Recommended Posts

Guest poleposition
Nu stiu r8 cat consuma, desi la tot 420 de cai ii da nas la m3 oricand...

 

ei nu zau ? :)

Erau 2 video pe youtube postate de m5board.com parca, in care m3 e92 isi lua urat de tot de la r8, mai ales de pe loc. 4x4 isi spune cuvantu.

 

Le-am cautat si acum sa-ti arat dar ciudat, ''removed by user''.

In schimb acelasi site a facut upload la 2 in care r8 cam e ajuns din urma de m3...

 

Fiind siteul despre M, oare or fi partinitori?

 

Niste comparatii.

r8 v10 tsi vs. m6

 

r8 r-tronic vs. m3 e92

 

cifrele alea sunt bull shit, fara legatura cu realitatea.

 

M6 ia suta in 4.6 secunde nu cum scrie acolo (4.9), cu Launch Control s-a scos cel mai bun timp 4.2 secunde 0-100

 

Masina fara limitare atinge 330 la ora, erau niste teste facute de cei de la BMW M Division pe M6, masurat pe GPS - cred ca sunt si pe youtube, maxim au reusit 335 KM/H

 

M6 face 200 la ora in 12,8 secunde, nu in 13,7 cum scrie acolo

 

M6 face sfertul de mila sau 400m in 12.5 secunde, doar sunt atatea reviews-uri in acest sens nu in 13 secunde cum scrie acolo.

 

Apoi acolo este comparat V10-le de 520 CP de la R8 cu M6, nu prastia aia de 420 de cai.

 

Deci, chiar si in acest Versus, tot M6 iese in fata, nu R8-ul de 525 de cai.

 

Astfel ca nu inteleg de unde au scos timpii aia fara legatura cu realitatea, poate o fi pilotat un idiot, altfel nu imi explic....

 

Si crede-ma ca am studiat mult despre M6, nu am scos din burta cifrele alea, nu de alta, dar vreau sa stiu in cel mai mic detaliu ce am la usa.

 

Acel articol nu poate avea credibilitatea in fata mea.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

despre cosum:

in oras in modul implicit d2- 19.7

in oras in mod m sport (nu supersport) d5 - 21,5 - fara figuri

in oras m mode cu figuri - 30

afara pe a2 cu 140-180-uneori 200 - 14-15

 

am 500 km va mai scadea cu 1l minim cred. oricum nu e dezastru pt 4000cmc/420cp

 

@McFla.

 

Uite informatia pe care o cautai.

 

Nu stiu r8 cat consuma, desi la tot 420 de cai ii da nas la m3 oricand...

 

ei nu zau ? :)

Erau 2 video pe youtube postate de m5board.com parca, in care m3 e92 isi lua urat de tot de la r8, mai ales de pe loc. 4x4 isi spune cuvantu.

 

Le-am cautat si acum sa-ti arat dar ciudat, ''removed by user''.

In schimb acelasi site a facut upload la 2 in care r8 cam e ajuns din urma de m3...

 

Fiind siteul despre M, oare or fi partinitori?

 

Niste comparatii.

r8 v10 tsi vs. m6

 

r8 r-tronic vs. m3 e92

 

cifrele alea sunt bull shit, fara legatura cu realitatea.

 

M6 ia suta in 4.6 secunde nu cum scrie acolo (4.9), cu Launch Control s-a scos cel mai bun timp 4.2 secunde 0-100

 

Masina fara limitare atinge 330 la ora, erau niste teste facute de cei de la BMW M Division pe M6, masurat pe GPS - cred ca sunt si pe youtube, maxim au reusit 335 KM/H

 

M6 face 200 la ora in 12,8 secunde, nu in 13,7 cum scrie acolo

 

M6 face sfertul de mila sau 400m in 12.5 secunde, doar sunt atatea reviews-uri in acest sens nu in 13 secunde cum scrie acolo.

 

Apoi acolo este comparat V10-le de 520 CP de la R8 cu M6, nu prastia aia de 420 de cai.

 

Deci, chiar si in acest Versus, tot M6 iese in fata, nu R8-ul de 525 de cai.

 

Astfel ca nu inteleg de unde au scos timpii aia fara legatura cu realitatea, poate o fi pilotat un idiot, altfel nu imi explic....

Nu tin partea r8, doar ca siteu ala in comparatiile care ma interesau cam da cifre reale.

Ma rog.

:lol:

Teoretic insa r8 v10 525 de cai e mai rapid ca m6, raportul putere/greutate e mai bun la r8 ala.

Acum ce sa zic, nici fata in fata, r8 cu un raport putere/greutate mai mare ''Weight/Power ratio : 3.33 Kg/PS & 221 Kw/T'' fata de m6 ''Weight/Power ratio : 3.62 Kg/PS & 203 Kw/T'' nu are cum sa fie in urma, sfidam legile fizicii, o masina mai grea si mai slaba ca putere, nu poate depasi o masina mai usoara si mai puternica.

Ma rog. Sunt cam pe acolo. oricum eu as alege m6 daca ar fii sa am bani.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu cred ca as alege R8-ul :) dar asta e alta poveste

 

oricum, iti spun sigur ca acele cifre de acolo nu au legatura cu cifrele reale in ceea ce priveste M6, nici cele date de producator nici rezultatele de la testele BMW sau ale revistelor auto... si sunt diferente notabile.

Link to comment
Share on other sites

 

cifrele alea sunt bull shit, fara legatura cu realitatea.

 

M6 ia suta in 4.6 secunde nu cum scrie acolo (4.9), cu Launch Control s-a scos cel mai bun timp 4.2 secunde 0-100

 

Masina fara limitare atinge 330 la ora, erau niste teste facute de cei de la BMW M Division pe M6, masurat pe GPS - cred ca sunt si pe youtube, maxim au reusit 335 KM/H

 

M6 face 200 la ora in 12,8 secunde, nu in 13,7 cum scrie acolo

 

M6 face sfertul de mila sau 400m in 12.5 secunde, doar sunt atatea reviews-uri in acest sens nu in 13 secunde cum scrie acolo.

 

Apoi acolo este comparat V10-le de 520 CP de la R8 cu M6, nu prastia aia de 420 de cai.

 

Deci, chiar si in acest Versus, tot M6 iese in fata, nu R8-ul de 525 de cai.

 

Astfel ca nu inteleg de unde au scos timpii aia fara legatura cu realitatea, poate o fi pilotat un idiot, altfel nu imi explic....

 

Si crede-ma ca am studiat mult despre M6, nu am scos din burta cifrele alea, nu de alta, dar vreau sa stiu in cel mai mic detaliu ce am la usa.

 

Acel articol nu poate avea credibilitatea in fata mea.

Sunt convins ca un M6 trece zburand pe langa un 911 turbo care se opreste la 310 kmh cu toti cei 48ocp si 620nm!!!!!!!!!Dar macar e la fel de rapid ca un Corvette ZR1 cu 638cp si peste 800NM....

Bineinteles, si eu am un prieten care spune ca 135i-ul lui face 0-1ookmh in sub 5 sec stock....Eu zic ca al meu face in 5,4 sec (e automat) asa cum zice BMW AG.Nu vad ce interes ar avea sa minta in defavoarea lor....Scuze de off topic dar nu m-am putut abtine...Oricum M6 rulles!

Aaa, am mai auzit pe aici cu M6 cu 20% consum in oras.....135-ul meu consuma intre 20% si 23% si parca are 201CP mai putin decat un M6?!.....Asta la un mers normal, uneori sportiv...M-am intalnit cu un tip la benzinarie cu un M5 e60 si mi-a spus ca se chinuie sa-i consume sub 25% in oras....numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

nu stiu ce te ambalezi asa, eu am un M6, deci cred ca imi pot da cu parerea si pot sa afirm ca acele cifre sunt eronate.

 

poti de altfel sa te lamuresti singur, cautand testele top gear/fifth gear, reviste specializate in teste auto, review-uri de profil, testele facute de BMW M division

 

Saaau... poti sa iti cumperi unul si sa iti dai cu parerea din proprie experienta... mai greu nu ? :)

 

mai simplu e sa comentezi fara acoperire, ce-mi plac mie oamenii astia

 

 

AAA si inca ceva, eu niciodata nu am spus ca imi consuma 20%, consumul in oras e mai aproape de 30-35%.

 

Altceva ?

 

PS: nu ma intereseaza cu cine te intalnesti tu prin benzinarii si ce tovarasi ai, nu ma asocia, ca esti deplasat.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce te ambalezi asa, eu am un M6, deci cred ca imi pot da cu parerea si pot sa afirm ca acele cifre sunt eronate.

 

poti de altfel sa te lamuresti singur, cautand testele top gear/fifth gear, reviste specializate in teste auto, review-uri de profil, testele facute de BMW M division

 

Saaau... poti sa iti cumperi unul si sa iti dai cu parerea din proprie experienta... mai greu nu ? :lol:

 

mai simplu e sa comentezi fara acoperire, ce-mi plac mie oamenii astia

 

 

AAA si inca ceva, eu niciodata nu am spus ca imi consuma 20%, consumul in oras e mai aproape de 30-35%.

 

Altceva ?

PS: nu ma intereseaza cu cine te intalnesti tu prin benzinarii si ce tovarasi ai, nu ma asocia, ca esti deplasat.

1.nu am scris ca tu ai afirmat un consum de 20% in oras

2.poti intr-adevar sa scrii tot ce vrei despre M6

3.nu te mai ambala atata si adopta un stil civilizat, ideea era sa nu proferam jigniri, asocieri,btw te pot asocia cu cine vreau eu dupa comportamentul tau in fata tastaturii.

4.nu imi pot permite un M6, m-ai umilit de nu stiu cum mai scot capul in lume... :lol:

5.alta discutie cu tine ar fi o pierdere de timp si, dupa cum prea bine spunea cineva de pe forum, imi rezerv dreptul de a nu-ti mai raspunde.

Altceva, am mers cu 270 km/h PE VITEZOMETRU cu masine mea care e limitata electronic la 250km/h. :)

 

Pentru ceilalti colegi de pe forum:

Imi cer scuze inca odata pentru off topic! Este extraordinar cum numai pe forumurile din RO e lumea asa de belicoasa...oare ce e in capul celui care sta in fata tastaturii si se enerveaza pe timpul lui si pe al nostru...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Inainte de toate, analizeaza-ti mai indeaproape cele scrise in postul tau initial si constata ca reactia mea belicoasa, cum iti place sa o numesti, este profund justificata.

 

Nicidecum nu am intentionat sa te umilesc, evidentiam doar ca pot emite cifre si teorii legate de M6, in mod obiectiv, deoarece posed unul.

 

Rezerva-ti ce drepturi vrei si pune-le in aplicare daca asa consideri.

 

Intr-adevar, si mie cand imi intra limitarea (la 250), bordul indica 270 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca s-a raspuns la intrebarea care a generat postul?

Mai avem putin si trec 2 ani de la startul postului, banuiesc ca pana acum b.husky13 si-a cam dat seama cat consuma un M3 E92.

Nici tu vad ca n-ai citit DELOC topicul.

S-a raspuns, clar, concis, la subiect.

 

Rasfoieste un pic paginile.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca s-a raspuns la intrebarea care a generat postul?

Mai avem putin si trec 2 ani de la startul postului, banuiesc ca pana acum b.husky13 si-a cam dat seama cat consuma un M3 E92.

Nici tu vad ca n-ai citit DELOC topicul.

S-a raspuns, clar, concis, la subiect.

 

Rasfoieste un pic paginile.

Bafta.

e

Pai tocmai asta vroiam sa spun.Am citit TOATE paginile postului si ma gandeam ca ar trebui inchis.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Este extraordinar cum numai pe forumurile din RO e lumea asa de belicoasa...oare ce e in capul celui care sta in fata tastaturii si se enerveaza pe timpul lui si pe al nostru...

 

da asa e, romanii sunt prosti si frustrati, plini de ura, una-doua iti sar in gat pt lucruri de nimic. un popor mizerabil. pe forumuri asta se vede cel mai bine pt ca isi dau in petec sub protectia anonimatului. altfel in real life, daca ai in fata un astfel de specimen e umil si se face mic. ne-am tiganizat. vai de noi.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Este extraordinar cum numai pe forumurile din RO e lumea asa de belicoasa...oare ce e in capul celui care sta in fata tastaturii si se enerveaza pe timpul lui si pe al nostru...

da asa e, romanii sunt prosti si frustrati, plini de ura, una-doua iti sar in gat pt lucruri de nimic. un popor mizerabil. pe forumuri asta se vede cel mai bine pt ca isi dau in petec sub protectia anonimatului. altfel in real life, daca ai in fata un astfel de specimen e umil si se face mic. ne-am tiganizat. vai de noi.

 

Doru, pe mine m-ai cunoscut cand am cumparat de la firma ta camerele de supraveghere si DVR-ul, nu te grabi sa aprobi toate adjectivele ce subtil imi sunt adresate.

 

Desigur, asta numai daca nu cumva ti-am lasat aceasta impresie cand ne-am intalnit, totusi, ma indoiesc sincer.

 

Daca ai uitat intre timp, eu sunt cel care iti povestea ca mi-a fost vandalizat M6-le si E60-ul in fata casei, motiv pentru care am achizitioant sistemele de supraveghere si imi povesteai de experienta neplacuta avuta cu M3-ul la AB (Cutia de viteze parca).

 

In sfarsit, repede se catalogheaza oamenii pe aici... desigur, sub protectia anonimatului.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.