Jump to content

Motorul face fite la 2000 ture mers constant.


Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La relanti este ok. Exista totusi o mica ciudatenie! Cand o scot din viteza in mers scade la o anumita turatie. Cand se opreste masina din rulare, chiar daca este scoasa din viteza, turatiile motorului mai scad putin. Adica in mers pe liber sta la 900 rpm si cand se opreste din mers scade la 850 rpm. Am spus turatiile cu aproximatie!

Am o masina cu o personalitate aparte :))))

Link to comment
Share on other sites

La relanti este ok. Exista totusi o mica ciudatenie! Cand o scot din viteza in mers scade la o anumita turatie. Cand se opreste masina din rulare, chiar daca este scoasa din viteza, turatiile motorului mai scad putin. Adica in mers pe liber sta la 900 rpm si cand se opreste din mers scade la 850 rpm. Am spus turatiile cu aproximatie!

Am o masina cu o personalitate aparte :))))

 

E din ciclul "asa face toate"...ma refer la 320d e90

Edited by allex_nastase
Link to comment
Share on other sites

Daca spui ca facea la fel, ai aflat totusi care era problema? Am inteles ca egr-ul se poate curata. Este adevart?

 

Nu am rezolvat inca, am vb cu un mecanic spre sfarsitul saptamanii ma duc la el sa vad ce parere are si el... egr-u se curata intr-adevar...

Edited by allex_nastase
Link to comment
Share on other sites

Eu voi ajunge la service peste vro luna. Abia atunci imi pot lua liber cateva zile. Daca ai vro noutate, share it :)

 

Eu tind sa cred ca problema vine de undeva de la filtru de particule...intra in regenerare cam des in ultima perioada

Link to comment
Share on other sites

Pt 320d INTRERUPERILE POT FI DE LA: Injectoare, senzor MAP, EGR defect, electrovalva turbo sau filtru epurator. :thumbsup:

 

 

la mine face pana la 2200 de ture dupa care merge bine..de exemplu calc blana pedala cu a 2-a acul de la consumul instant creste la maxin dar ea se tureaza incet pana ajunge la 2200 de ture dupa care merge foarte bine..asta numai cand bag piciorul mai brusc, daca plec cu ea usor nu are treaba...

mie pe tester imi da debitmetrul dar l-am schimbat cu altul nou si tot asa face

Link to comment
Share on other sites

Te referi la senzorul din spatele galeriei de admisie?

DA

 

la mine face pana la 2200 de ture dupa care merge bine..de exemplu calc blana pedala cu a 2-a acul de la consumul instant creste la maxin dar ea se tureaza incet pana ajunge la 2200 de ture dupa care merge foarte bine..asta numai cand bag piciorul mai brusc, daca plec cu ea usor nu are treaba...

mie pe tester imi da debitmetrul dar l-am schimbat cu altul nou si tot asa face

Turbina are cumva joc in ax?

Link to comment
Share on other sites

Filtru epurator a fost schimbat in vara si tot atunci am pus si testerul pe ea! Si a iesit totul ok. Turbina am schimbat-o tot in vara. De acel senzor nu stiu nimic. Si masina a inceput sa faca asa de cand merg prin Bucuresti cu ea mai mult, prin aglomeratie, treapta 1, frana, treapta 1-2 frana iar. Egr-ul era ok in vara! Acum cine stie in ce stare o mai fi.
Link to comment
Share on other sites

Filtru epurator a fost schimbat in vara si tot atunci am pus si testerul pe ea! Si a iesit totul ok. Turbina am schimbat-o tot in vara. De acel senzor nu stiu nimic. Si masina a inceput sa faca asa de cand merg prin Bucuresti cu ea mai mult, prin aglomeratie, treapta 1, frana, treapta 1-2 frana iar. Egr-ul era ok in vara! Acum cine stie in ce stare o mai fi.

Curata EGR-ul, galeria de admsie si senzor-ul MAP. Dup-aia iesi cu ea pe autostrada si da-i cat te tine pedala. :thumbsup:

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Asa voi face! O sa va tin la curent cu tot ce se intampla! De obicei nu o menajez! :)))) O sa o alerg imediat ce voi face acele modificari! Mai am insa de indreptat jantele! Iarna asta am reusit sa le indoi pe cele de pe parte stanga! Mentionez ca am jante pe 16 , modelul acela cu spite putin rotunde, indoite spre interior. Iar cauciucuri am avut Pirelli SottoZero runflat! Foarte grele si solide! Nu stiu cum sm reusit sa le indoi! Dar le voi rezolva cand voi curata si cele mentionate mai sus! :)

Multumesc mult de tot pentru informatii.

Ma gandesc totusi sa schimb si ceva furtunase de la vacum si ce mai sunt p-acolo! Ma gandesc ca poate au cam imbatranit. Masina are 5 ani si ceva! Ar fi ok?

Link to comment
Share on other sites

Asa voi face! O sa va tin la curent cu tot ce se intampla! De obicei nu o menajez! :)))) O sa o alerg imediat ce voi face acele modificari! Mai am insa de indreptat jantele! Iarna asta am reusit sa le indoi pe cele de pe parte stanga! Mentionez ca am jante pe 16 , modelul acela cu spite putin rotunde, indoite spre interior. Iar cauciucuri am avut Pirelli SottoZero runflat! Foarte grele si solide! Nu stiu cum sm reusit sa le indoi! Dar le voi rezolva cand voi curata si cele mentionate mai sus! :)

Multumesc mult de tot pentru informatii.

Ma gandesc totusi sa schimb si ceva furtunase de la vacum si ce mai sunt p-acolo! Ma gandesc ca poate au cam imbatranit. Masina are 5 ani si ceva! Ar fi ok?

 

Am schimbat eu si alea...fix p***

Link to comment
Share on other sites

Uitati ceva detalii si poze despre masina mea aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/116965-320d-e90-schimb-cu-318d-e90/page__pid__1701291__st__40#entry1701291

 

Ai curatat tot ce era scris mai sus + ai schimbat furtunasele si merge la fel?

 

Da, mai putin injectoare...nicio schimbare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.