Jump to content

probleme turatie clima


Underground

Recommended Posts

am incercat si la cald si la rece modific turatia din comenzi dar rezultatul 0

am cautat aici probleme de genul si am gasit cva, "regulator turatie ventilator aeroterma" dar pt seria 5 o fi acelasi.

Si as mai vrea sa stiu daca stiti de unde sa il cumpar :blink:

 

 

pare piesa cu tepi ..dar mai asteapta pareri !...

Link to comment
Share on other sites

pei ori ce viteza as fi selectat din consola nu intra nici un pic de aer, decat daca aveam viteza cu masina intra putin aer cald, turatia fiind data la maxim, ieri a inceput din nou sa mearga ca prin minune dar cate odata la viteza mijlocie se simt niste oscilatii gen vum, vum,vum,vum nu baga constant aer
Link to comment
Share on other sites

pei ori ce viteza as fi selectat din consola nu intra nici un pic de aer, decat daca aveam viteza cu masina intra putin aer cald, turatia fiind data la maxim, ieri a inceput din nou sa mearga ca prin minune dar cate odata la viteza mijlocie se simt niste oscilatii gen vum, vum,vum,vum nu baga constant aer

http://bmwfans.info/original/E46/Cou/320Ci.../ill-64_0820/#4

aia e piesa cu problema.

Link to comment
Share on other sites

aham, ok multumesc!!

cat o costa piesa aia??

merita sa o cumpar de la dezmembrari??

eu am dat 202 ron de la o firma de pe lizeanu.daca vrei detalii intreaba-ma pe pm.nu merita sa o iei de la dezmembrari..se poate sa-ti mearga o luna si sa-ti pice iar , oricum nu e chiar asa de scumpa.

Link to comment
Share on other sites

pai ai avut o schema de montaj cva??

nu trebuie nici o schema de montaj :blink:

scoti mufa din piesa veche...ai niste cleme scoti piesa veche , o bagi pa` noua , bagi mufa si gata.:)

 

da ok dar unde e amplasata acea piesa

eu am e39.la mine este in zona pasagerului in stanga jos.uite o poza , poate te ajuta.

http://www.540i6.com/images/fsu-location1.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai ai avut o schema de montaj cva??

nu trebuie nici o schema de montaj :blink:

scoti mufa din piesa veche...ai niste cleme scoti piesa veche , o bagi pa` noua , bagi mufa si gata.:)

 

da ok dar unde e amplasata acea piesa

eu am e39.la mine este in zona pasagerului in stanga jos.uite o poza , poate te ajuta.

http://www.540i6.com/images/fsu-location1.jpg

aha probabil sub un capac cva

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pt a nu mai deschide alt topic eu am alta problema la clima si anume: clima nu baga aer rece, desi functioneaza turatia imi baga aer cald chiar daca este setata la 16°, dar asta doar cand este cald afara ca daca e frig baga frig. Ce poate fii?

Am mai vazut pe undeva prin alte topicuri ca poate fi vorba de freon, se poate oare? Mentionez ca iarna nu am treaba cu administrarea calduri, dar cand e cald afara nu merge sa raceasca. Astept cateva sugesti.Merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ai rezolvat problema? unde se afla piesa aia?

am si eu aceeasi problema..

eu am scapat de ea... l-am schimbat la service , e vreo 80 de euro !

"ariciul" se afla la picioarele pasagerului, in spatele torpedoului... asa ca daca vrei sa o schimbi singur, trebuie sa scoti torpedoul intreg afara. e usor, nu e mare lucru, daca stiam ca e asa de simplu il montam singur, doar ca pe mine m-a lasat exact in curtea service-ului cand m-am dus sa imi fac schimburile de consumabile...

nu prea stiam daca e "ariciul" sau motorasul ventilatorului (pentru schimbarea caruia tre sa dai jos tot bordul si iti ia cam o zi intreaga).

bafta !

 

PS: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=64&fg=40

piesa nr.3, cod 64116920365

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.