Jump to content

Nu-mi merge caldura


Recommended Posts

Va salut oameni buni. mi-am luat si eu un seria 3 din '93 motor 1.8 16v. da cam am belele cu el. in primul rand nu imi merge caldura. se aude ventilatorul dar nu intra caldura(are dublu climatronic) mai are un afisaj dedesubtul climei care iar nu se aprinde. geamul de la sofer se deschide stramb. imi mai lipsesc niste cleme de prindere ale fetei de usa tot la sofer. si cam astea ar fi. eu sunt din bucuresti daca poate sa ma ajute cineva cu vreo piesa sau vreun sfat de unde sa le iau sau ce sa le fac .... aaa.... si ce va mai rog explicati-mi fratilor si mie ce e ala " dus la tester" si unde se face treaba asta si ...CAT COSTA.
Link to comment
Share on other sites

schimba filtrul de polen si o sa mearga :blink:

 

am avut aceiasi problema, am schimbat filtrul si merge. Am cumparat filtru Mann (80RON -gasesti si mai ieftin).Ai mai jos pozele din manualul cu care a venit filtrul:

post-93-1204893960_thumb.jpgpost-93-1204893964_thumb.jpgpost-93-1204893969_thumb.jpg

post-93-1204893973_thumb.jpg

 

Afisajul de sub clima e OBC-ul. Nu stiu ce sa zic.. pot fi multe cauze.

 

Ciupanezu, exista "climatronic" cu control manual, adica asta:

 

http://www.titantalk.com/forums/attachments/texas-forum/22215-got-1995-bmw-325is-bmw-325is-1995-mz-interior-600x800.jpg

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Dublu climatronic in '93? :blink:

 

Tester exista la orice service serios, reprezinta citirea erorilor electronice date de diferite componente ale masinii.

 

Preturile variaza de la 50 Ron la 150-200 Ron.

Dap e36 are :)

Link to comment
Share on other sites

Dublu climatronic in '93?

 

 

http://www.bmw-repair.com/bm1.jpg

 

si ala din poza pusa de mine tot "climatronic" (climatronic e la grupul VAG) e, doar ca nu are displayul. Principiul de functionare e acelasi.

 

 

ai dat de rotita incercuita pe caldura(culoarea rosie)...nu vreau sa radeti da e posibil sa nu stie....

 

daca intra prin fata rece si prin restul zonelor cald e clar ca e de la butonul ala, daca baga aer f.putin, chiar daca e ventilatorul pe treapta 4 e filtru de polen.

Link to comment
Share on other sites

Dar pe E46 de ce nu exista dublu climatronic daca pe E36 a existat? :blink:

 

mda.. si eu ma intreb acelasi lucru :)

 

@florin83: Daca nu are functie auto nu poti sa-l numesti climatronic ci aer conditionat.

 

Dublu climatronic in '93?

 

 

http://www.bmw-repair.com/bm1.jpg

 

Acesta da :)

 

Eu un climatronic putin mai primitiv, dar totusi e climatronic, nu aer conditionat. A existat si aer conditionat normal pe e36.

post-93-1204925123_thumb.jpg

 

Principiul de functionare in mare e acelasi cu al celui cu afisaj. La cel cu rotite setezi temperatura la 20 de grade si daca sunt sub 20 de grade baga aer cald, daca sunt peste baga aer rece! Asta face si cel digital. Un aer conditionat normal nu face asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

exista.....insa cel mai reusit e asta...........

Asta nu e din fosta ta masina ? :blink: Am condus-o astazi... :) Si totusi.... conteaza asa tare ce fel de aer conditionat este ? Automat sau manual ? Idee este ca oricare dintre ele este mai bun decat nimic.

Edited by Septaru
Link to comment
Share on other sites

Dublu climatronic in '93?

 

 

http://www.bmw-repair.com/bm1.jpg

 

si ala din poza pusa de mine tot "climatronic" (climatronic e la grupul VAG) e, doar ca nu are displayul. Principiul de functionare e acelasi.

 

 

ai dat de rotita incercuita pe caldura(culoarea rosie)...nu vreau sa radeti da e posibil sa nu stie....

 

daca intra prin fata rece si prin restul zonelor cald e clar ca e de la butonul ala, daca baga aer f.putin, chiar daca e ventilatorul pe treapta 4 e filtru de polen.

 

am desfacut bordu...nu avea filtru de polen masina si totusi nu intra aer cum trebuie....ce sa fac ...?

Link to comment
Share on other sites

toate care au aer conditionat au si filtru de polen!

ai incercat sa dai drumul la ventilatie cand ai desfacut acolo sa vezi daca ajunge aer?

 

nu nu nu, m-ai inteles gresit...nu avea filtrul propriuzis... i-am pus filtrul acum de vreo 2 zile

nu stiu ce draq sa-i mai fac...insa mai explicati-mi o treaba....e posibil din cauza curelei de la aerul conditionat pe care eu nu o am sa nu mearga atat afisajul cat si consola de aer cond...intreb si eu ptr ca becurile alea de la dezaburire recirculare si ce mai e pe-acolo ba stau aprinse ba stau stinse...ideea e ca eu nu pot sa le aprind sau sa le sting cand vreu :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu nu nu, m-ai inteles gresit...nu avea filtrul propriuzis... i-am pus filtrul acum de vreo 2 zile

nu stiu ce draq sa-i mai fac...insa mai explicati-mi o treaba....e posibil din cauza curelei de la aerul conditionat pe care eu nu o am sa nu mearga atat afisajul cat si consola de aer cond...intreb si eu ptr ca becurile alea de la dezaburire recirculare si ce mai e pe-acolo ba stau aprinse ba stau stinse...ideea e ca eu nu pot sa le aprind sau sa le sting cand vreu :)

 

posibil e panoul defect :blink:

 

nu cred ca au legatura cu cureaua aia.

Link to comment
Share on other sites

la mine defectul erau electrovalvelecare permit apei calde sa intre in calorifer,banuiesc ca sistemul e ca la 5er,erau rupte pur si simplu in interior,verifica daca cele 3 furtune care intra in cabina sunt calde dupa ce ai incalzit motorul si ai dat drumu la caldura.daca sunt calde,atunci defectul este in servomotorasele care sirijaza caldura.succes si tine-ne la curent
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca mufarile la partea electronica situata in spatele filtrului de polen sunt cuplate?

Am mai avut ocazia sa vad un 5er ce avea instalatie de pom la panoul de comanda incalzire si AC, tocmai pt. faptul ca s-a schimbat filtrul de polen si s-a umblat si la partea electronica, astfel ca vreo 2 mufe au ramas decuplate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.