Jump to content

RECAROSARE E 30 !


kiphtea69

Recommended Posts

Am si eu o curiozitate....care e faza cu recarosarea? Am mai facut un TOPIC, da nu prea s-a inghesuit lumea .Tot ce stiu despre recarosare pana acum e ca trebuie masina pe care incerci sa o aduci pt recarosare sa fie cu 6 luni mai noua decat cea pe care o ai in tzara. In rest, chiar v-as ruga sa-mi spunetzi si mie pasii necesari pt o recarosare, daca se poate face completa, cum se face asta, iar daca nu se poate completa, ce se poate face si in ce conditii. Mersi si astept POST-urile voastre !
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o curiozitate....care e faza cu recarosarea? Am mai facut un TOPIC, da nu prea s-a inghesuit lumea .

45016[/snapback]

 

Pai pentru ca nu a facut nimeni recarosare. Din ce stiu eu, trebuie sa te duci cu masina la un service autorizat sa faca recarosare, dupa care te duci ca tot omul la RAR si depui dosarul si astepti raspunsul. Un prieten de aici de la Cluj a trebuit sa se duca tocmai la Bacau la un service autorizat, ca sa isi faca recarosarea la un ursulet. Nu a dat nici o spaga pe nici unde, pur si simplu si-a facut dosarul conform cu cerintele RAR si a primit aprobarea.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact. dar cred ca sunt singurul care a facut recarosare de pe acest forum.

Astept orice intrebare.......va stau la dispozitie cu orice informatie.

Daca vreti sa vedeti masina pe care am recarosat-o, o gasiti la galerie membri.

45106[/snapback]

sau in Dr Taberei undeva pe la jumatatea distantei de la piata spre poiana muntelui

 

pe partea dreapta :blink:

Edited by alexutzu
Link to comment
Share on other sites

Hehe, ar fi chiar dragutz sa ma duc la un nene d-ala fara sa il cunosc si sa il intreb "bai nene, cum pot sa fac si eu o smecherie cu recarosarea si de preferat sa nu dau nici multi bani ?" Probabil ca in cele din urma o sa fac si chestia asta, dar pana atunci vreau sa-l intreb pe nick, mai bine zis sa-l rog sa-mi enumere si mie cheltuielile pe care le-a avut la recarosare si daca a meritat efortul.
Link to comment
Share on other sites

Am vrut si eu sa-mi fac recarosare! Am pe cineva la RAR si mi-a spus ca e ceva de alergat...

Caroseria adusa din afara, trebuie sa fie cel putin la fel de veche cu cea care urmeaza sa fie schimbata! Deci daca ursul meu e din '90, eu nu pot sa-l recarosez decat cu o caroserie din '90 sau mai noua si trebuie sa fie acelasi tip de masina (tip, model, caroserie etc) Trebuie sa platesti vama la noua caroserie sau masina (daca o aduci intreaga). :)

Daca nu gasesc un mecanic bun care sa-mi repare gaurile din podea, ma gandesc sa-mi fac si eu recarosare! :blink: Si costurile reconditionarii se vor ridica substantial! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

sa va lamuresc:

costurile recarosarii:

Bmw 318 din 1986 muci = 1300 Eur inmatriculat cu RAR valabil.

depus dosar RAR pentru aprobare(consultanta) = 2.800.000 rol(asteptat o luna jumatate).

Bmw 316 din 1988 impecabil = 1800 Eur (toate taxele incluse).Masina a venit pe trailer fara punti, motor, cutie de viteze, faruri si stopuri.(s-a platit vama separat la caroserie si separat la subansamble).

Taxe omologare RAR = aprox 3.000.000 rol

Mers la RAR(caroseria noua imperecheata cu motorul vechi).

Asteptat cartea cu noile serii aprox. doua saptamani.

Politie(aceleasi costuri ca la inmatricularea oricarui autovehicul, 2.500.000 rol)

Asteptat doua saptamani talonul.

rezultatul va las pe voi sa-l comentati.

 

PS.trebuie sa va marturisesc ca sunt un mare fan al acestui model, astfel nu stiu cine s-ar fi incumetat.

Link to comment
Share on other sites

Se poate face recarosare de la 2 la 4 usi si invers! Va zic din proprie experienta!

Inainte de a importa caroseria "noua", treceti pe la RAR Grivita (bucurestenii) pentru a vi se da acordul de recarosare. Pentru a obtine aceasta aprobare, va trebuiesc copiile dupa actele caroseriei "noi" si CI de la masina inmatriculata. In baza acestei aprobari, va puteti desfasura formalitatile vamale de import pentru caroseria noua.

IMPORTANT: SCHIMBAREA DE CAROSERIE TREBUIE SA SE FACA NEAPARAT INTR-O UNITATE APROBATA RAR!!! PE FACTURA TREBUIE SPECIFICAT "SCHIMBAT CAROSERIE", NICIDECUM "SCHIMBAT MOTOR"!!!

P.S.: Nick, nu inteleg de ce te-au tinut 2 luni, mie mi-au dat acceptul in 10 minute.

Link to comment
Share on other sites

Mai intai faci schimbarea de caroserie! Dupa aia faci si schimbarea de motor.

Ideea e ca, in cazul recarosarii, trebuie sa ramina macar un ansamblu a carei serie sa bata cu CI, in cazul de fata motorul. Dupa ce ai facut omologarea si ti-a fost schimbata seria de caroserie in CI, mai stai si tu 1 luna si te prezinti inapoi la RAR pentru schimbare de motor.

P.S.: nu te baga la aranjamente si combinatii pentru ca te paste puscaria! Nu se merita sa-ti risti libertatea pentru o luna de asteptare.

Edited by Marty
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.