Jump to content

APARAT SPALARE CU PRESIUNE


florentincristea

Recommended Posts

vreau sa cumpar un aparat de spalat cu presiune. ce caracteristici tre sa aiba? ma refer la presiune si debit ca sa fie bun. nu profesional dar sa mi fac treaba cu el. buget 300 350 ron. sa aiba lancea de apa si cea de spuma. de unde cumpar si la ce pret? asta daca stie cineva cu exactitate. si ca zona de cautare bucuresti. am gasit unu in bricostore undeva cam 300 maxim dar nu stiu exact firma si caracteristici. multumesc pt ajutor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Karcher.De vreo 6 ani trag de el.Singura defectiune a fost ca l-am uitat intr-o iarna cu apa in el si s-a spart o valva.

A si cablu de alimentare la ros cainele.In rest nici o problema.Aparatul a costat nou cam 300e(parca),nu mai imi aduc aminte exact ca o fost demult

Sa te fersti de Black&Decker .Stiu cine si-a cumparat din Metro si a crapat dupa cateva spalari

post-8540-1205157781_thumb.jpg

Edited by hazard
Link to comment
Share on other sites

karcher, dar ce spuna activa/sampon auto/detergent auto folositi?

Compresorul sa fie ok, asta inseamna jet de apa puternic si daca se poate sa aiba rezevor de detergent sa nu stai cu furtunasul bagat in un recipient de sampon.

Intrebarea mea e ce solutie de spalat folositi la compresor? Ce rata de dilutie daca folositi profesionala?

Link to comment
Share on other sites

am fost la bricostore si sunt preturi mari in comp cu cele de pe site ul recomandat de dan 98

 

si cand spun mari inseamna peste 120 ron. ceea ce nu e deloc ok. de ce sa nu astept pana vine coletu si sa dau 40 eur in plus, nu? si inca ceva daca poti sa spui pe forum, dan 98 ce accesorii ai la set. ai doar aparatul sau ti se da si furtun, lance, pistol de spuma, perie, etc? ca la un bosch da si accesorii aquatek 120 699 ron

Link to comment
Share on other sites

si eu zic to karcher, sunt buni, la practiker este modelul 2.58 sau 2.38 cu 360 lei, am vazut unul in campul muncii si se descurca onorabil.

asta pentru ca este folosit pentru uz casnic, nu profesionist. puterea era suficienta, deci eu zic ca merita, chiar ma gandesc sa cumpar unul.

Link to comment
Share on other sites

am luat aseara karcher 3.91 md de la hornbach cu 700 lei. are 2 capete la pistol, perie, furtun, spray de jante si sapca. cred ca desi am dat mai mult decat aveam de gand, nu o sa fiu dezamagit. mai departe trebuie sa cer sfaturi celorlalti utilizatori despre cum sa l folosesc. tin sa multumesc tuturor celor care si au dat cu parerea. si cred ca indiferent daca luam de pe net nu gaseam mai ieftin ca acolo. e sub pretul de pe site ul dat de dan 98, caruia ii multumesc inca o data.

astept info despre utilizare si spuma. are rezervor pt spuma dar am vazut ca dan are pistol. nu e deajuns de bun ce are el standard?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare pt cei care au deja aparatul si-l folosesc : ii trebuie asigurata o presiune minima de alimentare sau poate sa foloseasca apa dintr-un butoi, asezat la nivelul solului?

Multumesc pt raspunsuri.

 

Se poate folosi un butoi, chiar poate sa traga apa de la -0.5m.

Daca apa nu este tocmai curata se poate atasa un purificator, care se cumpara separat.

Link to comment
Share on other sites

am efectuat prima spalare cu karcheru'. frumos parca nu mi venea sa mai termin. si da si cu spuma. nu am avut dar am facut proba cu un detergent lichid diluat. daca iau si spuma iese de vis. am facut o investitie buna pana la urma.

 

concluzia karcher 3.91. 700 ron la care se mai adauga spuma cat o costa si o carpa speciala pt sters, si gata spalatoria.

Link to comment
Share on other sites

Kaercher e bun, dar zic sa iei ceva K3.9 sau peste ,eu am K2.8 sint multumit dar murdaria de pe usi nu o da jos daca dai numa cu apa, nu sint adeptul presiunii prea mari ca nu face bine vopselei, dar murdaria ramasa si stearsa cu carpa inseamna zgaraierea vopselei.Mai bine asteapta 1-2 luni pina aduni 6-7 mil dar stii ca vei face treaba buna. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.