Jump to content

E39... Display ars?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

e mult de scris dar o sa-l fac pentru ca merita si ar ajuta pe multi.

trebuie sa gasesc unul stricat sa pot face poze ca pe al meu nu-l mai desfac ca merge perfect.

 

:) daca exista voluntari cu cea mai mare placere :)

 

 

Se repara foarte usor

 

eu l-am reparat pe al meu , mai mult dureaza demontatul decat reparatul

 

 

suna-ma 0729799999

Poate deschizi un topic in sectiunea DIY, suntem interesati!!!!

Link to comment
Share on other sites

cum vad eu problema...ar fi .. ceva..de la tensiunea de alimentare a ... a displayului ... spre exemplu... cand il apuca pe al meu figurile sa dispara pixeli dispar atunci cand este seara si luminozitatea bordului este mai slaba seara...pentru cei care nu stiu ...ziua ...fata de noaptea bordul este mai luminos..are o fotocelula care .. mareste sau micsoreaza contrastul automat.

Ei bine in alce moment , dispar sau apar pixeli... deci din soft ? ... ce poate fi... bypassarea acelei celule .... habar nu am ...imi dau cu parerea....fata de ce am observat eu

Link to comment
Share on other sites

problema este mai simpla decat pare

 

toata treaba este la panglica ce face legatura inrte placa si display

contactele se fac prin presare cu un cauciuc siliconic care la variatii de temperatura pur si simplu isi pierde din duritate si nu mai preseaza cu aceeiasi forta pe panglica .In plus cuprul din panglica oxideaza (chiar daca este argintat) .

 

v-am spus problema este simpla rau , nici mie nu mi-a venit sa cred. Nu e de la Display , soft, alimentare, calculator ,etc ,etc si nu trebuie schimbat bordul sau rescrise alte minuni.

 

Linistiti-va problema NU E GRAVA si se rezolva cu minimul de cheltuieli.

 

 

Necesar mareiale: 6 suruburi M3 mm X 20 mm + 12 saibe plate +6 piulite M3, un spray contact, o cartela de telefon(pentru

taiat si folosit la desfacerea bordului), o bucata de mareraial plastic gros de 0.3 mm- 0.4 mm , lung de

200 mm si lat de 1,5 mm,

 

Scule : un spitz (foarte ingust si lung in falci), tortzuri (pentru desfacut suruburile), o sutubelnita dreapta medie,

 

 

in rest succes si rabdare .

 

poze nu am dar daca se ofera cineva voluntar eu am materialele :) si intr-un weekwnd se rezolva , dureaza cam 4 ore toata treaba.

 

 

 

 

 

cum vad eu problema...ar fi .. ceva..de la tensiunea de alimentare a ... a displayului ... spre exemplu... cand il apuca pe al meu figurile sa dispara pixeli dispar atunci cand este seara si luminozitatea bordului este mai slaba seara...pentru cei care nu stiu ...ziua ...fata de noaptea bordul este mai luminos..are o fotocelula care .. mareste sau micsoreaza contrastul automat.

Ei bine in alce moment , dispar sau apar pixeli... deci din soft ? ... ce poate fi... bypassarea acelei celule .... habar nu am ...imi dau cu parerea....fata de ce am observat eu

 

 

Veniti la intalnire astazi si va arat cum arata al meu

nici nu i-am pus suruburile

 

 

am B 55 AKM la numar, E39 gri

Link to comment
Share on other sites

poze nu am dar daca se ofera cineva voluntar eu am materialele :) si intr-un weekwnd se rezolva , dureaza cam 4 ore toata treaba.

 

ÂŞtiam cum se face lucrarea, am un DIY de vreo 2 ani pentru rezolvarea acestei probleme ĂŽnsĂŁ nu m-am ĂŽncumetat sĂŁ desfac bordul pentru cĂŁ trebuie date acele ceasurilor jos Âşi mi s-a pĂŁrut destul de riscant.

 

MĂŁ ofer eu voluntar. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Puteti sa ma lamuriti si pe mine ce se face cu acele suruburi, saibe si piulite?...ca pana la faza asta am priceput. Din ce banuiesc eu cu acele suruburi se preseaza panglica aceea pe contacte.. b34tdr ai putea sa ne dai mai multe detalii? NU poti sa modifici pozele din DIY-ul existent sa ne arati cum ai amplasat suruburile?

 

 

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Puteti sa ma lamuriti si pe mine ce se face cu acele suruburi, saibe si piulite?...ca pana la faza asta am priceput. Din ce banuiesc eu cu acele suruburi se preseaza panglica aceea pe contacte.. b34tdr ai putea sa ne dai mai multe detalii? NU poti sa modifici pozele din DIY-ul existent sa ne arati cum ai amplasat suruburile?

 

 

Multumesc anticipat :)

 

 

O sa vina Ciupanezu si o sa fac poze :) cu suruburile ......si cu ce mai ramane din bord :)

Link to comment
Share on other sites

MiÂşto DIY! :)

 

Este o soluÞie mai bunã decât cea cu ºuruburi.

 

 

 

 

 

pare ok, dar parca tot cu suruburi o rezolva, (din ce am observat)

pare mai simplu cum a facut Edwin

incercam orice suna bine :)

Edited by b34tdr
Link to comment
Share on other sites

MiÂşto DIY! :)

 

Este o soluÞie mai bunã decât cea cu ºuruburi.

 

 

 

 

 

pare ok, dar parca tot cu suruburi o rezolva, (din ce am observat)

pare mai simplu cum a facut Edwin

incercam orice suna bine :)

 

DIY lu primaru, dai gauri in ceasuri ca sa poti desface suruburile, fara sa dai jos acele....

Link to comment
Share on other sites

NU vad care ar fi problema sa dai acele gauri.. care dupa ce montezi bordul la loc nu se vad. Mi se pare o solutie mult mai buna decat cea cu scosul acelor, care este mai riscanta. Cand o sa am timp o sa fac un DIY ..

 

PS @CristiMD: DIY asta nu este al meu.. Poate vi sa ma ajuti sa il fac eu pe al meu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.