Jump to content

Jante M5 E39


Dorin Burtan

Recommended Posts

marea majoritate a replicilor sunt facute in italia ( cele din turcia au cam disparut )....prefer insa originale si nu replici....si eu am gasit replici noi pe 18 fara gume din italia la 500 ...arata f bine dar tot nu m'as baga....mie frica sincer ca se sparg, jantele care le am acum sunt borbet da' de la mama lor si leam facut mai mult patrate decat rotunde si au rezistat...ma indoiesc ca replicile ar avea acelasi rezultat...

 

 

parerea mea , bineinteles....

 

PS : eu inca caut jante de alpina ( dar cum spunea si ciupanezu...o sa caut MULT si cand voi gasii probabil ca o sa fie f scumpe....da' eu incerc....cine stie???)

Link to comment
Share on other sites

marea majoritate a replicilor sunt facute in italia ( cele din turcia au cam disparut )....prefer insa originale si nu replici....si eu am gasit replici noi pe 18 fara gume din italia la 500 ...arata f bine dar tot nu m'as baga....mie frica sincer ca se sparg, jantele care le am acum sunt borbet da' de la mama lor si leam facut mai mult patrate decat rotunde si au rezistat...ma indoiesc ca replicile ar avea acelasi rezultat...

 

 

parerea mea , bineinteles....

 

PS : eu inca caut jante de alpina ( dar cum spunea si ciupanezu...o sa caut MULT si cand voi gasii probabil ca o sa fie f scumpe....da' eu incerc....cine stie???)

 

Comparand pretul de nou al unei jante replica cu cel al unei jante originale, balanta se inclina simtitor spre cea replica.

 

Daca spargi o janta replica te costa ~ 5 milioane una noua si ai rezolvat problema.

 

Chiar si o janta originale poate fi sparta, mai ales ca majoritatea jantelor originale BMW nu sunt forjate, sunt foarte putine modele de jante forjate iar pretul este enorm.

 

Jante Alpina originale poate gasesti pe ebay insa pretul cred ca te va descuraja.

 

Eu puteam sa iau, la acelasi pret cu care am luat un set de replici, un set de jante de M5 E39 originale insa nu le-am luat pentru ca, desi in anuntul de pe acest forum, vanzatorul spunea ca sunt ok si nu o sa am probleme cu ele, totusi vroia sa-i virez banii direct in cont pentru ca "ar fi mai usor asa" :blink:

 

Deci probabil erau niste gunoaie asa ca nu am vrut sa risc.

Link to comment
Share on other sites

intru totul de acord cu tine....referitor la jantele ALPINA , eu mai caut SH , ca noi...( stii vorba aia : mai e mult pana departe ?- e din "BD IN ACTIUNE" )

nu am vrut jante de m5, ptr ca eu nu am nici macar benzina ca motorizare si mi sa parut o blasfemie...

mai caut acum un model de jante originale de 5 care veneau cu pachetul sport cu buza lata pe spate -dimensiuni diferite spate /fata, seamana cu un model de la BBS( daca nu or fi facute chiar de ei ) caut o poza si o pun...modelul l'am vazut intr-un pliant de e39...

Link to comment
Share on other sites

le stiu, parca s-au pus numai pe e38....sau nu stiu eu bine ?

 

600 cu gume? si pe 18 ? si sunt originale ? hmm...

 

Au aparut prima data pe M5 E34 facelift apoi pe E39 inclusiv M5 E39 si pe E38.

 

Sunt originale, din cate stiu sunt jante forjate nu turnate deci sunt mai usoare si mai rezistente decat jantele normale.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=27127&hl=

 

Vad ca cere 650 dar le iei sigur in 600 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am cumparat masina avea jante styling 89.Credca sint cele mai frumoase jante care s-ar potrivi pe e39.

Le-am vandut(ca un prost)ca sa-mi iau styling 49.Atunci mi-a placut mai mult 49-le

post-8540-1206221575_thumb.jpg

post-8540-1206221734_thumb.jpg

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.