Jump to content

Autoblocant E34


Piovra

Recommended Posts

Caut cu inversunare diferential autoblocant pt E34 525i M50B25. Trebuie sa aiba raportul 3,23 si bineinteles ca sunt destul de rare.

 

Prinsesem unul sau doua pe ebay.de, dar n-au vrut sa trimita in RO.

 

1. Ma poate ajuta cineva sa aduc unul din Germania? Adica eu sa-l cumpar de pe ebay, neamtul sa-l trimita undeva in Germania si de acolo sa ajunga la mine.

 

 

2. Am gasit la americani chestia asta:

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E30-E36...sspagenameZWD1V

 

(OBX Helical High Performance Limited Slip Differential)

 

Exista si OEM asa ceva: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=33&fg=15

 

Intrebarea ar fi: se poate monta asa ceva in diferentialul normal? A mai facut cineva treaba asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Posibil ca in 2 saptamani sa fac eu un drum pe afara si la intoarcere o sa caut vreo 2-3 diferentiale. Nu stiu la ce bani le pot lua din dezmembrari de la ei, care ar fi un pret bun? Ca mi-as pune si eu unul LSD pe a mea. Poate fac o lista pe aici cu ce ar vrea lumea sa caut in dezmembrari, chestii pe care sa le si pot lua cu mine: gen diferentiale, bord, chestii d-astea.
Link to comment
Share on other sites

Cum se poate verifica ca e defect? In afara de un joc vizibil la flansa, in rest cam greu sa-ti dai seama.

 

asta nu stiu..

 

pe la ce pret se invarte unul din germania sh?

 

pe ebay erau cam 200 - 300 euro, probabil or fi mai ieftine in schrott

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat si eu pe ebay dar sub 300 nu am vazut nici un autoblocant. Am vazut pt 525TDS dar nu autoblocant ca era 200, in rest ff scumpe: 3.46, 3.73, 4.45, toate autoblocante. Ala de 3.46 s-a vandut la 755Euro. Era aranjat ce-i drept, vopsit, curatat, cica sport dar totusi...

@Piovra: daca vrei iti trimit linkurile cu ce am gasit eu. Aproape tot ce am gasit era pt E30.

Pt E46 asa la o prima vizionare, nu am vazut autoblocante. Sunt ceva diferentiale simple de 2.81, 2.56, 3.07 dar fara autoblocant, de pe la 300-400Euro.

Edited by rmg
Link to comment
Share on other sites

@zender: Eu stiu ca la E46 autoblocant este numai la M3. In rest numai de la "tuneri".

 

@rmg: Ti-am dat PM

 

Tu ce cuvinte cheie ai cautat? Eu am cautat "E34 sperr", "E34 sperre", "E34 sperrdifferential"

 

Sunt si sub 300 de euro pt E34, depinde de raport. Are un neamt cam din fiecare raport cate unul si asta de 3,23 era cel mai scump al dracu. Si dupa ce i-am trimis banii, s-a trezit ca e stricat si ca sa-mi dea banii inapoi.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

eu nu prea sunt de acord cu alt raport, pentru ca ansamblul motor, cutie, diferential este construit sa fie folosit cu raportul din fabrica. de asta si caut sa mi-l pun pe ala care trebuie.

 

daca schimbi la diferential raport mai mare, tii motorul turat tot timpul (am eu asa) daca pui mai mic, il chinui pentru ca o sa-ti stea subturat.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e compasul defect! :twoup: :twoup: :D

scuze pt offtopic dar am un banc tare pentru Voiculescu asta de Felix:

 

Moldoveanul soseste cu ĂŽntĂŽrziere la ĂŽmpartirea darurilor, iar Dumnezeu ĂŽi spune amarĂŽt:

- Ămi pare rau de tine, nu mi-a mai ramas decĂŽt frumusetea si prostia, fiule, ce sa-ti fac? Alege-ti.

- Apoi, Doamne, frumusetea-i trecatoare

 

deci"prietene" fa tu cerculete la tine la moldova cu compasul ala bun :D ca ma descurc eu cum pot cu BMW-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.