Jump to content

Cum afecteaza suportul de schiuri deplasarea


Remus R.

Recommended Posts

Asa cum spune si titlul, peste vreo 3 saptamani trebuie sa merg in Austria la ski si sunt pus in fata unei probleme. Pt prima oara sunt pus in postura de a merge cu suport de schiuri pe masina, pana acum ne organizam sa mergem in asa fel incat sa ramana o ... -masina caraus- . Anul asta s-a terminat cu smecheria :) .

 

Asadar intrebarile ar fi :blink: :

 

- sistemul de prindere al suportului pune probleme, se poate indoi ceva pe acolo?

- cam care ar fi viteza maxima cu care te poti deplasa?

- conteaza cum le asezi (ma refer la skiuri, snowboard)?

- exista o greutate ideala, adica un nr. pe care sa nu-l depasesti de perechi de skiuri?

- sunt anumite modele de suporturi mult mai performante decat altele ?

 

 

Daca va mai vin in minte si alte sfaturi legate de probleme la care poate nu m-am gandit, nu va sfiiti ... :)

Link to comment
Share on other sites

N-ai ski-sack? (sau cum se scrie)

 

N-am folosit niciodata, dar am vazut ca multi isi pun in fata deasupra parbrizului un fel de paravant, sa duca fluxul de aer peste suporti.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Depinde cate ski-uri vrei sa cari ...daca sunt mai multe nu ti-as recomanda varianta cu suporti magnetici. Da o cautare pe google ca sunt destule firme care vand asa ceva .... eu am achizitionat o chestie magnetica ...n-am avut probleme doar un mic zgomot in plus de la vant la viteza peste 100km/h. ATENTIE!! La suportii magnetici trebuie sa cureti foarte bine cupola ca sa faca contact cat mai bine, fara apa, zapada sau alte chestii. Nu stiu la viteze mari pe autostrada cum se comporta.

 

P.S. Offtopic: Mai gasesti zapada peste 3 saptamani ??? Ca si eu sunt fan :blink:

Link to comment
Share on other sites

Depinde cate ski-uri vrei sa cari ...daca sunt mai multe nu ti-as recomanda varianta cu suporti magnetici. Da o cautare pe google ca sunt destule firme care vand asa ceva .... eu am achizitionat o chestie magnetica ...n-am avut probleme doar un mic zgomot in plus de la vant la viteza peste 100km/h. ATENTIE!! La suportii magnetici trebuie sa cureti foarte bine cupola ca sa faca contact cat mai bine, fara apa, zapada sau alte chestii. Nu stiu la viteze mari pe autostrada cum se comporta.

 

P.S. Offtopic: Mai gasesti zapada peste 3 saptamani ??? Ca si eu sunt fan :D

 

 

@ WLF, am ski-sack din ala, insa suntem 4 persoane, 3 perechi de skiuri si un snow :), oricat le-as inghesui nu incap :)

 

@costinlogin - m-am gandit si eu ca alea cu magnet nu ar face treaba la cate vreau sa pun eu , vad ca e complicata treaba, oricum nu stiu daca o sa am loc nici daca pun suport din acela care se ataseaza de masina in gaurile alea 4 de pe plafon, am auzit ca oricum ar fi peste 120 nu prea e bine sa mergi, asas ismt ca o am de furca cu transportul schiurilor ...Taica-mio si-a luat de curand un ML, dar ... taxa lui tariceanu ... si nr provizorii au expirat, din cunostiintele mele oricum nu puteam merge cu ele in afara tarii ... :)

 

Zapada mai este unde merg eu, si sunt preturi extraordinare, anul trecut am fost in acelasi loc exact in aceeasi perioada, iti pun mai jos linkul. Pe noi ne costa cazarea 105 euro de persoana pe 7 zile, ski passul 170 euro, si drumul poana acolo+ bani de o saorma 500 - echivalentul unei excursii cu cortul la poiana brasov :)

 

http://www.stubaier-gletscher.com/

 

Eu schiez de mic, am tot fost paltinis, balea poiana, insa de cand am fost in austria, pfff nu exista termene de comparatie, anul trecut am trecut pe snow de plictiseala, si din prima tura in austria mi-am fisurat o coasta, cu ea asa pot spune ca a fost de 1 miliard de ori mai bine decat oriunde la noi sanatos :D

 

Mai astapt sfaturi referitor la suportii de schiuri, chiar nu stiu cum o sa fac :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Uite mai multe informatii :

 

After a two year period of building, the Wintersport Tirol AG & Co Stubaier Bergbahnen KG, better known as Stubaier Gletscherbahn went into service in 1973 for the first time. The glacier is an all year round ski resort and at a height of 1,750 - 3,333m snow is more than guaranteed. The highest peak on the Stubai Glacier is the ‘ZuckerhĂźtl’ at 3,507m. Skiers can go up as far as 3,200m and from there enjoy the breath taking view of the surrounding mountains. The ski resort around the Schaufelspitze is continually being expanded not only technically but also in respect of services.

 

Executive Directors:

KR Dr. Heinrich Klier

Franz Wegscheider

Mag. Reinhard Klier

 

Statistics:

Total amount of investment: approx. 156.4 million EUR (excl. of government subsidies)

Investment 2003/2004: 3.568 million EUR

Turnover 2003/2004: 28,518,000 EUR

Number of visitors 2003/2004: 1,121,016

Number of employees 2003/2004: 220 (of which half directly involved with the ski lifts)

Transport capacity: approx. 36,000 people per hour

Stubai Valley 2003/2004: 1,829,020 overnight stays

Neustift 2003/2004: 1,284,011 overnight stays

 

Cable Cars / Lifts:

Five cable cars (Gamsgarten, Eisgrat and Schaufeljoch)

Three 6-seater chair lifts (Eisjoch, Fernau and Murmele)

One 4-seater chair lift (Rotadl)

Three double seat chair lifts (Wildspitz, Pfaffengrat, Gamsgarten)

Nine T-Bars and practise lifts

Three magic carpets and 1 snow caroussellat the Ski Club Micky Maus

 

 

Cable cars and lifts at Stubai Glacier:

Lift Bottom station Top station Distance

Height above sea level m Height above sea level m in m

6-seater cable car Eisgrat I 1,750 2,300 1,890

6-seater cable car Eisgrat II 2,300 2,900 2,300

6-seater cable car Gamsgarten I 1,750 2,300 1,910

6-seater cable car Gamsgarten II 2,300 2,630 1,570

8-seater cable car Schaufeljoch 2,900 3,165 1,155

 

6-seater chair lift Eisjoch 2,620 3,130 2,268

6-seater chair lift Fernau 2,580 3,064 2,067

6-seater chair lift Murmelebahn 2,607 2,672 499

4-seater chair lift Rotadl 2,632 3,015 1,284

Double seat chair lift Gamsgarten 2,295 2,713 1,904

Double seat chair lift Pfaffengrat 2,919 3,060 323

Double seat chair lift Wildspitz 3,107 3,215 373

 

T-Bar Fernau 2,300 2,600 903

T-Bar Eisjoch 2,880 3,130 1,075

T-Bar GaiĂkarferner 2,900 3,150 988

T-Bar Windachferner 3,054 3,150 378

T-Bar Daunferner I 2,850 3,160 1,620

T-Bar Daunferner II 2,857 3,160 1,146

T-Bar Kitzlift 2,600 2,630 183

Baby lift Schaufelschuss 2,910 3,030 180

 

3 magic carpets, 1 snow caroussell and 1 baby lift at the Ski Club Micky Maus

 

Skiing resort:

Total resort area: 700 hectares

Snow covered area: 25.6 hectares

Downhill slopes: 110 km

Novice (blue) slopes: 12 (42.4 km)

Advanced (red) slopes: 6 (36 km)

Expert (black) slopes: 4 (10.2 km)

Backcountry (17 km)

Cross-country: 1 course at high altitude (4.5 km)

Winter hiking trails: 2

 

Snow guarantee:

In Austria’s largest glacier ski resort there is guaranteed snow from October to June.

 

Weather information:

Daily from daybreak on “3-SAT” until 9am and on “Bayerischer Rundfunk” until 8.45am; all day on “Kabel TV Neustift and Fulpmes”. Weather hotline: +43 (0)5226 8151.

 

Information Eisgrat:

Information about the weather, lifts, runs, events, ski bus departure times etc. Telephone, fax and photocopying facilities available! Tel. +43 (0) 52 26 / 81 41-345

 

Lost property:

Mutterberg bottom station ticket office: lost and found collection point.

 

Additional Facilities:

Slalom race track “Eisjoch”

Speed measurement track

20 m high ice climbing tower at Gamsgarten

4.5 km cross-country course

2 winter hiking trails (Eisgrat - Jochdohle; Gamsgarten – Eisgrat)

snow funpark

 

Ski Club Micky Maus:

On the occasion of Walt Disney’s 100th birthday, the Ski Club Micky Maus opened its doors to all children in December of 2001. Children aged 4 and above can learn how to ski in Kinderland and Miniland with specially trained ski-teachers, who use a playful method adapted to the needs and interests of children. Children aged 3 and above who don’t feel like skiing are looked after in the play paradise at the Ski Club Micky Maus and taken to lunch at the “Clubhaus” at Gamsgarten top station nearby.

 

Bars and restaurants:

“Gamsgarten” self-service restaurant (2,620 m)

“Eisgrat” self-service panorama restaurant (2,900 m)

“Zur Goldenen Gams” restaurant (2,620m)

Jochdohle mountain restaurant (3,150m)

“SkihĂźtte am BĂśdele” bar (2,600m)

Bar at Gamsgarten (2,620m)

“Eissee Schirmbar” (2,620m)

“Fernau Mauer” bar (2,300m)

Total: 3,600 seats

 

Awards:

”Tiroler Skigebietskristall” – Tyrol Ski Resort Crystal awarded by the governor of Tyrol in 2000 and 2003

”PistengĂźtesiegel” – Tyrol Seal of Approved Trail Quality awarded in 2003 by Tirol Werbung

”SnowboardgĂźtesiegel” – Tyrol Seal of Approved Snowboard Terrain awarded by Tirol Werbung

”UmweltgĂźtesiegel” – Environmental award for restaurants …

Number two in the overall ranking and number one in the category slope maintenance in the Ski Area Test 2001/2002

Number one in the category Glacial Ski Resort in the DSV Reader’s Choice “Ski Resort of the Year Award 2004”

Best Austrian glacial ski resort among the top-10 resorts worldwide for 2004/05

 

Sports shops:

Two Intersport Sport Shops (Gamsgarten, Eisgrat) over a 1000 m² sales area; skis, snowboards, boots, clothing, accessories and souvenirs sale; rental choice of 1,000 pairs of skis and 200 snowboards; seasonal equipment rental; immediate or over-night ski and snowboard service; boot-fitting; deposit of rental equipment at the Eisgrat top station (2,900 m); ski deposit at the bottom station (1,750 m)

 

Family prices on the Stubai Glacier:

Children under the age of 10 ski free when accompanied by a parent; children under 15 receive 50% discount and teenagers under 19 approx. 35% discount on the normal daily ticket price.

 

Stubai Glacier Ski Pass:

Valid for all lifts and cable cars in the Stubai Valley; it also includes shuttle bus to the lift facilities between SchĂśnberg and the bottom station Mutterberg and free access to the indoor swimming pools in Neustift and Fulpmes.

 

Group rates:

One free ticket per 10 persons.

 

Transportation:

Free ski bus and shuttle service for the entire Stubai Valley; ski buses take our guests from the different villages in the valley to the Stubaier Gletscherbahn and back.

 

Free parking:

Parking spaces for 2.500 cars and 80 buses available at the bottom station; shuttle buses take guests from the car park to the Stubai Glacier bottom station and back.

 

Special features:

300 garbage disposal points, our own emergency rescue vehicle, helicopter landing pad, 4 defibrillators for first aid in case of cardiac arrest (can be used by non-professionals), placed at strategic points all around the ski resort. Flashmail terminals at the information desks at Eisgrat, Jochdohle and Gamsgarten for sending virtual postcards with photo

 

Address:

Stubaier Gletscherbahn

A – 6167 Neustift

Tel: 0043 – (0)5226 / 81 41

Fax: 0043 – (0)5226 / 81 41-150

Snow report: 0043 – (0)5226 / 81 51

E-mail: info@stubaier-gletscher.com

Web: www.stubaier-gletscher.com

 

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Depinde cate ski-uri vrei sa cari ...daca sunt mai multe nu ti-as recomanda varianta cu suporti magnetici. Da o cautare pe google ca sunt destule firme care vand asa ceva .... eu am achizitionat o chestie magnetica ...n-am avut probleme doar un mic zgomot in plus de la vant la viteza peste 100km/h. ATENTIE!! La suportii magnetici trebuie sa cureti foarte bine cupola ca sa faca contact cat mai bine, fara apa,

 

http://www.stubaier-gletscher.com/

 

 

Mai astapt sfaturi referitor la suportii de schiuri, chiar nu stiu cum o sa fac :) :blink:

eu am folosit suport cu magnet si am mers si cu 140, nu mult ce-i drept pt ca mi-am adus aminte repede de schiuri :)

la tine nu cred ca se pune problema pt ca nu cred ca sunt suporti magnetici in care sa poti baga si schiuri si snowboard

oricum, daca nu mergi f repede si le legi bine cred ca nu o sa ai probleme

Link to comment
Share on other sites

Remus Ratiu: am bagat 4 placi de snowboard in skisac dar fara legaturi.. avertisment si pe suport pune-le fara legaturi (placa) un prieten si-a indoit plafonul puitn din cauz la legaturi.. .PS clar ca nu mai mergi cu suport pe masina cum ai merge fara... consum mai mare.. etc
Link to comment
Share on other sites

Mda, mersi @ rares si @roxana, cred ca primul lucru oe care o sa-l fac saptamana asta, o sa facem o intalnire si o sa probez daca intra 3 perechi de schiuri si un snow si cum in spatiul acela pt skiuri, daca ar intra asa ar fi perfect, am mai citit azi pe net cum ca ar fi cazuri in care suporturile cu magnet se pot desprinde , chiar zicea unu ca i-au cazut, noroc ca nu venea nimic din spate, si ca si-a facut praf portbagajul si skiurile cand au cazut ...

 

Daca nu merg toate in skisack , mai vad ...

 

 

Mai astept sfaturi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care a mers constant cu 150-160 cu biciclete deasupra si n-a patit nimic. Oricum din cate am inteles viteza maxima recomandata e de 120km/h, cu bicicleta.

 

poti sa incerci si asa ceva:

 

http://www.skidrive.co.uk/images/catalogue/cycle/555.jpg

Link to comment
Share on other sites

dar trebuie sa scoti cotiera.... placile au avut avantaj ca toate au aceeas curbura.... si intra "una in brate la alta" in portbagaj nu poti baga nici o placa aiurea pe diagonala sau ceva ca nu mai ramane loc de nimic.... si cu placile bagate pe mijloc incap bagajele a 3 oameni...

"

Link to comment
Share on other sites

pai in spate oricum la drumuri lungi si la ski/snowboard se merge cu 2 pasageri :blink: deci 4 in total, acuma tu sti... Eu cum am reusit a fost.. ca am dat placile cat de in fata am putut aproape pana la cotiera sa mai raman loc in portbagaj oricum au incaput bagaje la 3 persoane.. gandeste-te ca si booti sau claparii sunt voluminosi..

Pot sa-ti dau un sfat daca are careva masina touring... acela isi rabateaza o parte din bancheta.. partea mai mica si acolo incap pe putin 8-9 placi.. si iei tu 1 pasager la tine in masina...

Link to comment
Share on other sites

Da, anul trecut asa am facut, a venit unu cu un passat variant, la el au stat 2 persoane si la restul cate 4 , a fost perfect, la el am pus toate schiurile si placile + mare parte din bagaje, noi am mers ca la fim restul, insa anul asta e mai greu ca suntem doar sedanisti :) ca sa zic asa ... . Inca sunt in cautare de solutii ... pffff :)

 

Ai dreptate cand zici ca nu prea o sa fie loc de bagaje, mi-am pus si eu problema asta, am trecut peste problema cu schiurile si , intr-adevar o sa ocupe mult loc claparii si booti. trebuie discutat si probat :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Cat e sa le inchiriezi la fata locului ??

 

Merci pt. link-ul cu statiunea ...cica au zapada pana in iunie :)

 

 

Nu stiu exact cat e sa le inchiriezi, dar nu prea ma incanta ideea , nu stiu de ce. :)

@ rares, m-am gandit si eu la asta

 

 

In week-end am sa fac o proba cu skiurile si claparii sa vedem cat loc ne mai ramane de bagaje, eventual fac si niste poze daca gasesc solutii ingenioase, insa nu atat de ingenioase incat sa le patentez :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am fost si eu la Stubai in ianuarie si din cate imi amintesc era 179 de euro inchirierea pe 7 zile. E o zona superba de ski si probabil ca va fi zapada pana in iunie pe ghetar acolo. Cred ca asesti preturi pentru inchiriere la Intersport pe site.

Cat despre transport skiuri, de data asta am fost cu o Honda Accord si am rabatat o treime din bancheta pentru a putea pune skiurile. Spatiul ramas era foarte mic, dar au stat ok fetele acolo, avand in vedere ca le-am dus in mai putin de 19 ore, nici nu au avut timp sa oboseasca :blink:

Am mers si eu cu suport de skiuri magnetic acum vreo 2 ani si nu am avut nici un fel de probleme. E drept ca nu am depasit 140km/h. Skiurile au stat perfect in suporti si suportii nu s-au miscat deloc. Daca vrei sa fii mai sigur monteaza-ti bare transversale cu suporti adecvati pentru ele. Alea chiar nu au nici o problema, ca se fixeaza in suruburi.

 

Succes, si ditractie placuta!

Link to comment
Share on other sites

Da, daca voi ajunge sa le pun pe masina o sa recurg la bare, as sta cu gandul tot la magnatii aia altfel :)

 

Cazul critic va fi si la mine cu rabatare bancheta, naspa de cei din spate( de fapt cele ) :blink: , oricum anul trecut am facut 14 ore, nu e chiar asa departe :)

 

Salut,

 

Am fost si eu la Stubai in ianuarie si din cate imi amintesc era 179 de euro inchirierea pe 7 zile.

 

 

dar nu-s ca schiurile tale...

 

 

Mda, de asta nici pe mine nu m-ar incanta asa mult ideea de a inchiria, de cand ma dau pe schiuri ( adica de vreo 20 de ani) am invatat ca schiurile nu se dau, nici tu nici altu, ce face indoctrinarea din oameni. :) Plus ca de anul trecut ma dau pe snowboard, si e nou practic , iti dai seama ce dorinta am sa-l folosesc.

:)

Link to comment
Share on other sites

Da, daca voi ajunge sa le pun pe masina o sa recurg la bare, as sta cu gandul tot la magnatii aia altfel :)

 

Cazul critic va fi si la mine cu rabatare bancheta, naspa de cei din spate( de fapt cele ) :blink: , oricum anul trecut am facut 14 ore, nu e chiar asa departe :)

 

 

pai oricum nu poti pune placa pe suporti magnetici ca aia sunt numai pt schiuri

pana la urma tu stai in fata, treaba alora din spate cum stau cu claparii in brate :)

Link to comment
Share on other sites

Cazul critic va fi si la mine cu rabatare bancheta, naspa de cei din spate( de fapt cele ) :blink: , oricum anul trecut am facut 14 ore, nu e chiar asa departe :)

 

Si eu care credeam ca 19 ore pana la Stuttgart a fost repede :). Anyway sunt offtopic...

Mai exista si varianta sa-ti innoiesti echipamentul de ski de acolo, pentru ca sunt super preturi la modelele 2007-2008, si e si inskruck aproape unde sunt o gramada de magazine sport. In plus, barele poti sa le iei mult mai ieftin de la vreun magazin de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Pai da , eu sunt relaxat :) :)

 

Cazul critic va fi si la mine cu rabatare bancheta, naspa de cei din spate( de fapt cele ) :blink: , oricum anul trecut am facut 14 ore, nu e chiar asa departe :)

 

Si eu care credeam ca 19 ore pana la Stuttgart a fost repede :).

 

 

Pai am mers noaptea prin romania, si eu sunt din sibiu, deci mai aproape de civilizatie :)

Link to comment
Share on other sites

din experienta mea, diferenta intre consum poate sa fie de pana la 3 l/100km; in ianuarie am fost cu e70 si cu cutie de schiuri thule deasupra si pe autostrada, la 190-200 a consumat 19-20 l/100km; acum in martie am fost cu e70 fara cutie, am pus schiurile in masina si a consumat cam 16 l/100 km, tot asa constant cu 190 pe autostrada

 

pe de alta parte trebuie sa recunosc ca este foarte comod cu cutie, nu te doare capul daca schiurile sunt pline de zapada, le trantesti deasupra in ea si gata

 

ca si limita de viteza recomandata si pe cutiile thule scrie 130 km/h; eu am mers cateva mii de km cu 190 si nu s-a intamplat nimic

 

eu am folosit sistemul de prindere de la BMW si nu a ramas nici o urma pe masina

Edited by stardata
Link to comment
Share on other sites

Am facut azi proba si prin ski sack intra placa fara legaturi si 3 perechi de skiuri(cu tot cu legaturi), intra perfect, doar ca trebuie sa dau jos legaturile de pe placa si sa scot sacul, am sa le las fara sac, ambele operatiuni foarte simple. Pana acum asa ramane sa ne deplasam, cred ca am sa renunt la ideea de suporti. Saptamana viitoare ma intalnesc cu cineva care cauta sa vada daca are suport, si daca da sa vedem daca se potriveste pe masina mea. Mai vedem . Am sa pun si poze data viitoare, poate pe viitor intereseaza pe cineva cum arata puse in masina si cum incap. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.