Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

nu va inteleg oameni buni de ce mai dati banii (si daca ar fi foarte ieftini v-as intelege) pe senzorii de placute de frana !

oricum cand se tocesc placutele incep sa scartaie, si nu inteleg care e comoditatea, din vreme ce daca dai roata jos si inspectezi placutele, le poti vedea daca s-au tocit sau nu !

Link to comment
Share on other sites

nu va inteleg oameni buni de ce mai dati banii (si daca ar fi foarte ieftini v-as intelege) pe senzorii de placute de frana !

oricum cand se tocesc placutele incep sa scartaie, si nu inteleg care e comoditatea, din vreme ce daca dai roata jos si inspectezi placutele, le poti vedea daca s-au tocit sau nu !

 

 

 

pentru ca sunt oameni care vor sa aibe masina ok si completa...nu mai zic ca rata foarte urat in bord becul aprins...<_<..in plus 100 ron nu e chiar un capat de tare...

 

eu la e46 am dat 84 pentru amandoi...deci sunt preturi si mai jos

Edited by Acelover
Link to comment
Share on other sites

nu va inteleg oameni buni de ce mai dati banii (si daca ar fi foarte ieftini v-as intelege) pe senzorii de placute de frana !

oricum cand se tocesc placutele incep sa scartaie, si nu inteleg care e comoditatea, din vreme ce daca dai roata jos si inspectezi placutele, le poti vedea daca s-au tocit sau nu !

dau pt ca se vede urat in bord si vreau sa fie masina completa si nu este o valoare fff mare 100 ron

Link to comment
Share on other sites

nu va inteleg oameni buni de ce mai dati banii (si daca ar fi foarte ieftini v-as intelege) pe senzorii de placute de frana !

oricum cand se tocesc placutele incep sa scartaie, si nu inteleg care e comoditatea, din vreme ce daca dai roata jos si inspectezi placutele, le poti vedea daca s-au tocit sau nu !

 

 

 

pentru ca sunt oameni care vor sa aibe masina ok si completa...nu mai zic ca rata foarte urat in bord becul aprins...<_<..in plus 100 ron nu e chiar un capat de tare...

 

eu la e46 am dat 84 pentru amandoi...deci sunt preturi si mai jos

fiecare cum considera.. poate pentru tine nu conteaza 100 lei insa sunt persoane care prefera sa investeasca in altceva acei bani... si inca o chestie: la E46 nu stiu cum sta treaba, insa la E36 daca este scos senzorul, nu se aprinde becul in bord; becul se aprinde numai cand se uneste circuitul senzorului

Link to comment
Share on other sites

nu va inteleg oameni buni de ce mai dati banii (si daca ar fi foarte ieftini v-as intelege) pe senzorii de placute de frana !

oricum cand se tocesc placutele incep sa scartaie, si nu inteleg care e comoditatea, din vreme ce daca dai roata jos si inspectezi placutele, le poti vedea daca s-au tocit sau nu !

 

 

 

pentru ca sunt oameni care vor sa aibe masina ok si completa...nu mai zic ca rata foarte urat in bord becul aprins...<_<..in plus 100 ron nu e chiar un capat de tare...

 

eu la e46 am dat 84 pentru amandoi...deci sunt preturi si mai jos

fiecare cum considera.. poate pentru tine nu conteaza 100 lei insa sunt persoane care prefera sa investeasca in altceva acei bani... si inca o chestie: la E46 nu stiu cum sta treaba, insa la E36 daca este scos senzorul, nu se aprinde becul in bord; becul se aprinde numai cand se uneste circuitul senzorului

 

offtopic:

nu vad ce investitii ai putea face cu 100 ron

on topic

si ce se uneste cu ce la circuitul senzorului?

Link to comment
Share on other sites

senzorul consta intr-un singur cablu; cand firul atinge masa (caroseria-> discul de frana) atunci se aprinde becul in bord

 

asa si ? nu inteleg ce ai vrut sa spui ca merge mai bine fara senzor?pai poti merge cu masina si fara geamuri si atunci de ce le-au mai pus?

normal este sa incerci pe cat poti sa pastrezi masina in cele mai bune conditii de functionare nu sa nu inlocuiesti la masina ceea ce tu consideri ca este in plus.

Link to comment
Share on other sites

din contra eu asta fac...tot ce e pus in plus, numai ca sa atarne in plus, eu dau jos <_< ... kg in minus, sport in plus ...pana si mizeria, jegul din ultimul coltisor il dau jos :) ... de ex am dat jos bandourile de pe usi, care sunt hidoase si am pus o banda super adeziva neagra, care da un aer mult mai sport masinii si cantareste cu cateva sute de grame in minus ....
Link to comment
Share on other sites

din contra eu asta fac...tot ce e pus in plus, numai ca sa atarne in plus, eu dau jos <_< ... kg in minus, sport in plus ...pana si mizeria, jegul din ultimul coltisor il dau jos :) ... de ex am dat jos bandourile de pe usi, care sunt hidoase si am pus o banda super adeziva neagra, care da un aer mult mai sport masinii si cantareste cu cateva sute de grame in minus ....

 

beton.

poate inventezi un nou model de bmw.iti bati joc de masina.in fond e treaba ta

Link to comment
Share on other sites

senzorul consta intr-un singur cablu; cand firul atinge masa (caroseria-> discul de frana) atunci se aprinde becul in bord

 

'Senzorul consta in 2 cabluri', unul la instrument si altul la masa.

In momentul in care se uzeaza placutele, discul distruge senzorul, intrerupe circuitul.

Link to comment
Share on other sites

sa-ti spun eu la E46 320d

 

accident a intrat un ursar in mine cu o vectra din spate, mi-a lovit bara (el praf fata)

 

cost bara spate noua fara parktronik 29.5 mil lei

 

si mici chestii schimbate pe la masina , asta nu ca revizie generala asa informativ va zic

 

intercooler: 10 mil

furtun turbo: 1.6 mil

filtru polen: 1.5 mil

filtru motorina: 800 mii

placute frana fata: 3,3 mil

placute frana spate: 3,5 mil

 

si ulei , filtru aer mici consumabile la fel ca la orice masina, marca MANN

 

urmeaza un amortizor spate curand , nu stiu cat va zic luni

 

pe parcurs daca imi amintesc ce-am mai schimbat va spun

 

later edit: deja mi-am adus aminte <_<

 

furtun antigel (nu stiu cum dar s-a crapat) - 29 eur cu tva

Sal BMW E34 520i '95

primavara 2008 telescoape + arcuri fata spate 2000 ron nemtesti

bielete antiruliu -100 ron

placute frana spate 55 ron

consumabilele(filtru ulei -27,filtru benzina -55,filtru polen -85,filtru aer -25,ulei castrol magnatec 10w40 -280)

anul acesta de 1 luna

discuri frana fata 250 ron

consumabile ....300 ron

urmeaza in cateva saptamani bratele pe fata 2x200 ron

cam asta

ft ok ca rezistenta

Link to comment
Share on other sites

lista de preturi revizie astazi 20.02.2009:

 

Filtru Benzina MAN

Filtru ulei MAN

Filtru Aer MAN

Filtru polen Purflux

ulei motor 6.5 litri original BMW 5W30

ulei servo

placute frana fata spate qpw

 

Total piese 1240 Ron achizitionate de la grozadan ( in pretul asta intra si 2 cabluri frana de mana + lichid de frana pe care nu le-am schimbat azi )

 

Manopera 500 ron in care se include testare completa + resetari + constatare + manopera la Alex recomandat de Ciupanezu ( il recomand mai departe cu caldura )

 

Total 1740 Ron...e mult? e putin?

Link to comment
Share on other sites

placute frana fata spate qpw

De ce nu ai luat Ate?

 

Sa pun si eu pt E60 525dA

 

9l ulei 5w30 -360RON

Filtru epurator-130RON

Filtru motorina+aer+ulei(BOSCH SI MANN)-350RON

Placute frana fata BMW original+senzor 310RON

Manopera-100RON

Spaga-50RON

 

Total:1300RON

 

Revizie facuta la Augsburg

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

placute frana fata spate qpw

De ce nu ai luat Ate?

 

Sa pun si eu pt E60 525dA

 

9l ulei 5w30 -360RON

Filtru epurator-130RON

Filtru motorina+aer+ulei(BOSCH SI MANN)-350RON

Placute frana fata BMW original+senzor 310RON

Manopera-100RON

Spaga-50RON

 

Total:1300RON

 

Revizie facuta la Augsburg

 

 

Nu pot decat sa inteleg ca E46 e o masina scumpa ...visavis de E60

Link to comment
Share on other sites

placute frana fata spate qpw

De ce nu ai luat Ate?

 

 

le-am pus provizoriu pentru ca trebuie sa schimb discurile de frana si iau ATE atat discuri cat si placute <_<

nu o sa simti vreo diferenta intre placutele qwp si ate;sau dc o simti sa mi-o comunici si mie pt ca eu nu am simtit-o decat la bani..

Link to comment
Share on other sites

MĂŁ bucur cĂŁ eÂşti mulĂžumit. <_<

 

E vorba despre acelasi service(mecanic) pe care mi l-ai recomandat pe PM cand te-am intrebat de elevator? Nu de alta, dar PityWPN are aceiasi masina, si din acelasi an si ma gandeam ca daca el a fost multumit, sa ma duc si eu tot acolo.

 

 

Daca e vb de Alex este acelasi service...si chiar sint multumit...recomand mai departe

Link to comment
Share on other sites

mi sa spus ca cele qpw or sa inceapa sa scartie la un moment dat...chiar daca mai au "carne "pe ele..adica tehnic vorbind ele sint bune dar ai discomfortul zgomotului...nu stiu ce sa zic

 

CumpĂŁrĂŁ ATE, sunt foarte de calitate.

 

E vorba despre acelasi service(mecanic) pe care mi l-ai recomandat pe PM cand te-am intrebat de elevator? Nu de alta, dar PityWPN are aceiasi masina, si din acelasi an si ma gandeam ca daca el a fost multumit, sa ma duc si eu tot acolo.

 

Da.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vreau si eu acum sa-i fac o revizie mai majora si as vrea sa va intreb ce-ar trebui sa-i mai schimb sau la ce sa mai ma uit:

masina are 210.000 am cumparat-o in septembrie la 190.000 (fara carte service, si imi da impresia ca are mult mai multi km decat in bord) si am schimbat asa

- kit ambreiaj - ulei motor + filtru - placute de frana -ulei servodirectie -filtru aer -furtun aer admisie care iese din debitmetru

- cateva furtune pe la motor

cureaua de la alternator imi scartaie cand este vremea umeda afara, dar nu este rupta sau desirata

un tachet (sau 2) bat pana se incalzeste putin motorul (insa dupa aceea merge frumos frumos motorul)

distributia este pe lant, este vorba de motorul M42 1.8 16V

 

PS: imi mananca ulei ... mai ales daca merg in regimuri de turatii de 6000-7000... in 15.000 de km, pana acum cred ca am bagat 3L ..Mobil1 10W40

Edited by cobrelu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.