Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

salutare tuturor,

 

 

imi poate spune cineva:

1. ce cantitate de ulei intra in cutia de viteze ( manuala ) pentru masina din semnatura

2. la cat timp se schimba uliul din cutie ( daca se schimba )

3. cat costa la AB litrul

4. lichidul de frana. ce cantitate intra

5. pret la AB

 

 

 

va multumesc anticipat pentru raspuns

Edited by ahiile
Link to comment
Share on other sites

Guest curcubeulalb

Salut la toti..Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi ....am un 330 xd model 2003 si am probleme cu turatia si asta se simte la treapta mai mare..

nu mai trage masina ca inainte...nu se cunoaste foarte mult in turometru dar se aude ca se tureaza aiurea si nu trage ....poate s-a dus ambreiajul..nu stiu ..nu ma pricep....un service ok si de unde pot cumpara...la reprezentanta nu merg nici mok...merci anticipat.........

Link to comment
Share on other sites

325 Ron piesa cu tepi VEMO germany pt e39 525d

400Euro termocupla (ventilatorul de la radiatorul de clima pt e39 535i)....origine BMW

230 Ron filterele de habitaclu cu carbon

 

Salut la toti..Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi ....am un 330 xd model 2003 si am probleme cu turatia si asta se simte la treapta mai mare..

nu mai trage masina ca inainte...nu se cunoaste foarte mult in turometru dar se aude ca se tureaza aiurea si nu trage ....poate s-a dus ambreiajul..nu stiu ..nu ma pricep....un service ok si de unde pot cumpara...la reprezentanta nu merg nici mok...merci anticipat.........

 

poate turbo... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Schimbat ieri la Dormag: bascula spate superioara stanga 289 Ron, manopera vreo 89 Ron, constatare generala 70 Ron. Nota finala 475 Ron, o mai fii Tva'ul sau ceva de genu asta.. :twoup: apropo bascula cica e moga sau moha.. nu am auzit de marca asta, voi ? Edited by dansrk
Link to comment
Share on other sites

Schimbat ieri la Dormag: bascula spate superioara stanga 289 Ron, manopera vreo 89 Ron, constatare generala 70 Ron. Nota finala 475 Ron, o mai fii Tva'ul sau ceva de genu asta.. :D apropo bascula cica e moga sau moha.. nu am auzit de marca asta, voi ?

 

da, am auzit eu, moha e medal of honor :twoup: acum nu stiu care dintre ele...o fi allied assault sau airborne ?

iar moga este baiatu' ala combinat cu blonda de la protv :twoup:

 

on topic, nu am auzit de niciuna dintre ele

Link to comment
Share on other sites

Schimbat ieri la Dormag: bascula spate superioara stanga 289 Ron, manopera vreo 89 Ron, constatare generala 70 Ron. Nota finala 475 Ron, o mai fii Tva'ul sau ceva de genu asta.. :twoup: apropo bascula cica e moga sau moha.. nu am auzit de marca asta, voi ?

 

Dormag este un service de evitat.

 

Ce impresie Ăži-au fĂŁcut mecanicii de acolo?

Link to comment
Share on other sites

de curand am facut si eu revizia:

 

- filtru combustibil Knecht (made in Austria) - 106 ron;

- ulei BMW 5w-30, 9L - 405 ron;

- filtru ulei Mann - 50 ron;

- filtru aer Mann - 115 ron;

- filtru epurator BMW - 175 ron;

- microfiltre clima - 180 ron (2bucati)

- inlocuit lichid frana + manopera - 150 ron

- manopera inlocuit filtre + ulei 150 ron

Link to comment
Share on other sites

de curand am facut si eu revizia:

 

- filtru combustibil Knecht (made in Austria) - 106 ron;

- ulei BMW 5w-30, 9L - 405 ron;

- filtru ulei Mann - 50 ron;

- filtru aer Mann - 115 ron;

- filtru epurator BMW - 175 ron;

- microfiltre clima - 180 ron (2bucati)

- inlocuit lichid frana + manopera - 150 ron

- manopera inlocuit filtre + ulei 150 ron

Si despre ce masina e vorba?

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am fost tentat sa merg la AB sau Filaret pentru schimburile obligatorii dupa cumpararea masinii (E39 525d touring)! Dar constat ca multi dintre voi prefera sa puna piese produse de diverse firme (nu BMW) la preturi muuuult mai bune si chiar sunteti multumiti de calitate.

 

Asa ca, in incercarea de a minimaliza cheltuiala cu aceste schimburi (ulei si filtre) va rog sa-mi recomandati ce si de unde sa iau!

 

Mentionez ca uleiul il voi lua ORIGINAL (numai cu asa ceva a fost hranita pana acum :) ) si faimosul filtru epurator.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca nu isi are loc aici acest post(intrebare).cand am intrat prima data pe bmw club(cateva saptamani inainte) umbland asa fara nici un scop anume am dat peste un link cu niste schite ale diferitelor parti mecanice la modele bmw. acum vreau sa scot si eu ceva de la motor si nu mai gasesc linku respectiv....:)...ma poate ajuta cineva?:-s
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca nu isi are loc aici acest post(intrebare).cand am intrat prima data pe bmw club(cateva saptamani inainte) umbland asa fara nici un scop anume am dat peste un link cu niste schite ale diferitelor parti mecanice la modele bmw. acum vreau sa scot si eu ceva de la motor si nu mai gasesc linku respectiv....:)...ma poate ajuta cineva?:-s

 

poate te referi la www.realoem.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma gandesc ca s-ar putea sa va ajute .

 

Am schimbat . Placute frana fata - 150 RON (ferodo)

Placute frana spate - 145 RON (ferodo)

Filtru polen cu carbon activ .. ceva de genu - 110 RON

Filtru aer - 40 RON MANN

Filtru benzina - 80 RON (tot germania)

Senzor placuta frana - 55 RON

Ulei original BMW 5 - 30 , 4 litri 195 RON

Filtru ulei tot germania - 28 RON

 

Diagnoza MOTOR si resetare service - 50 RON (pentru detalii contactati-ma)

 

Am depistat o problema la debitmetru din cauza careia masina nu tragea cum trebuie .

 

Senzor debitmetru (nu are rost sa il schimbi pe tot ) 330 RON .

 

+ manopera la toate mentionate mai sus (service particular) = 200 RON

 

Recomand o diagnoza inainte sa schimbati orice la motor .

TOTAL = 1383 RON .. dar asta din cauza debitmetrului . - Toate pisele au fost aduse pe comanda de la un magazin din Bucuresti .

 

Urmeaza un update la soft care mai adauga undeva la 12 - 15 HP + cuplu mai mare in turatii mai mici si consum mai mic .. = 120 EURO (cei interesati sa ma contacteze)

 

 

Astept parerile voastre

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.