Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

Am avut client cărui i a crăpat ceramica de pe o bujie și acum s a înlocuit motorul la masina respectiva.. din cauza ca nu le a schimbat când a trebuit. Deci se poate întâmpla și ceva mai rău decât o simpla eroare și o înlocuire de bujie doar. 

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat pentru ca la toate masinile anterioare am schimbat dupa 60000 km. 

Este si o eroare de perceptie din partea mea pentru ca personal sunt la primul schimb de ulei la aceasta masina si am avut impresia ca la BMW se schimba bujiile la fiecare schimb de ulei :)

1 hour ago, mgi said:

Acum dacă și ca să schimbi bujiile aștepți sa ai erori în bord... 

Devizul este de 750 Ron pentru bujii, nu e o suma neglijabila. Dar o sa le schimb, verificam doar daca este necesar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

tot la reprezentanta le faci sau in alte service-uri? Gen , astea dintre ani? Ma gandeasc ca odata la 2 ani mergi la bavaria 🙂

As schimba si eu acum uleiul, dar la receptie au zis ca nu trebuie e ok asa, fa cand zice masina. Am mai scris pe aici pe undeva ca m-am saturat sa ma cert cu reprezentantele ca sa schimbe :). Nici nu stiu cum a fost rulata in ultimul an. 

Are 13k facuti cu el, dar vreo 4 luni a stat.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, CosminEU said:

tot la reprezentanta le faci sau in alte service-uri? Gen , astea dintre ani? Ma gandeasc ca odata la 2 ani mergi la bavaria 🙂

As schimba si eu acum uleiul, dar la receptie au zis ca nu trebuie e ok asa, fa cand zice masina. Am mai scris pe aici pe undeva ca m-am saturat sa ma cert cu reprezentantele ca sa schimbe :). Nici nu stiu cum a fost rulata in ultimul an. 

Are 13k facuti cu el, dar vreo 4 luni a stat.

Am auzit din mai multe surse ca nu este ok schimbul de ulei la 30000 km, chiar undeva scria ca daca se merge preponderent oras se recomanda revizie la 15000, nu mai știu pe unde am văzut. La ei în Germania cu 30000 pe an pe autostrada o fi ok.

Cat mai am garanție pana in Nov 2024 o sa merg la Bavaria, apoi o sa caut un service cu preturi mai rezonabile.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, CosminEU said:

As schimba si eu acum uleiul, dar la receptie au zis ca nu trebuie e ok asa, fa cand zice masina. Am mai scris pe aici pe undeva ca m-am saturat sa ma cert cu reprezentantele ca sa schimbe :). Nici nu stiu cum a fost rulata in ultimul an. 

Are 13k facuti cu el, dar vreo 4 luni a stat.

La 13k km, si fara sa stii cum s-a mers cu masina, eu as fi schimbat la achizitie toate uleiurile, motor, cutie transfer, uleiuri diferentiale, si la 90-100k uleiul la cutia de viteze. Macar stai linistit ceva vreme/cativa ani.

6 minutes ago, goangaus said:

Am auzit din mai multe surse ca nu este ok schimbul de ulei la 30000 km, chiar undeva scria ca daca se merge preponderent oras se recomanda revizie la 15000, nu mai știu pe unde am văzut. La ei în Germania cu 30000 pe an pe autostrada o fi ok.

Cat mai am garanție pana in Nov 2024 o sa merg la Bavaria, apoi o sa caut un service cu preturi mai rezonabile.

Eu am facut schimb ulei si filtre/revizie si la BMW Oradea si la alt service zonal cu care colaborez, si diferenta la final, a fost de vreo 10%. Nici nu merita sa NU merg la reprezentanta cu masina pentru o diferenta de 100-200lei la o revizie.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, sskkaa said:

Eu am facut schimb ulei si filtre/revizie si la BMW Oradea si la alt service zonal cu care colaborez, si diferenta la final, a fost de vreo 10%. Nici nu merita sa NU merg la reprezentanta cu masina pentru o diferenta de 100-200lei la o revizie.

La București situatia e un pic diferita, am avut diferenta de 30% la aceleași operatiuni între Bavaria si Proleasing - dealer autorizat pentru schimb ulei, filtre si bujii. Probabil ca la un service independent ajungeam la o diferenta spre 40%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/19/2023 at 9:30 PM, goangaus said:

Am cerut oferta pentru revizie la 40000 km si pe langa ulei si filtre mi s-a spus ca trebuie sa schimb si bujiile, X3 30i 2020. Nu e cam devreme, nu am erori afisate.

La 60.000km recomanda bmw schimbarea bujiilor la benzinare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.