Jump to content

Ulei motor Castrol TXT Softec 5w40


Calin

Recommended Posts

De cand am masina am folosit numai acest tip de ulei.Problema e ca nu se mai gaseste niciunde,nici in tara,nici in HU de unde ma tot aproviziona un prieten.

Am fost cam pe la toti importatorii de piese si accesorii auto si raspunsul a fost ca nu se mai fabrica sub denumirea asta.Acum se numeste Castrol Magnatec si nu mai stiu cum.Este idem cu TXT si pot sa pun fara probleme.Am un prieten care lucreaza la Bardi Auto in HU(el imi aducea TXT) si raspunsul lui a fost la fel,adica si-a schimbat denumirea in Magnatec si ca este practic acelasi ulei.

Ce sa fac ?Sa fac un engine flush si sa merg pe Magnatec sau sa incerc alt tip de ulei.Trebuie sa fac schimbul zilele astea.

post-8540-1206513030_thumb.jpg

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu are rost sa faci un engine flush. Si eu am trecut de la Castrol TXT Softec 5W40 la BMW 5W40 (care e cam acelasi ulei), dupa care am trecut la Magnatec 10W40 (in momentul in care la uleiul BMW si-a cam dublat brusc pretul), pentru ca 10W40 e recomandat de fapt pentru motorul meu. Tu ar trebui sa treci la Castrol Magnatec 5W40 sau sa mergi si sa cumperi uleiul BMW 5W40, care insa e mult mai scump acum.
Link to comment
Share on other sites

Da,cam asa arata.Acuma intrebare:sa pun direct din asta sau sa fac un engine flush?

Ei zic ca Magnatecu are exact aceleasi proprietati ca TXT dar stiu eu?! :blink:

 

 

Atata timp cat il schimbi pe tot si nu completezi...nu are ce sa se intample :) poti sa bagi si 10w-40 ca nu are nimic...

 

p.s.cand ai luat masina si ai inceput sa schimbi uleiul la masina ,ai facut engine flush?!? ai stiut exact ce a bagat omul in masina?

Link to comment
Share on other sites

Nu iau de la nici un AB.Prefer sa il iau din HU este mult mai ieftin si in plus este la doi pasi.Am incredere mai mare in produsele lor decat cele de la noi din tara.

In final credca o sa merg pe Castrol Magnatec si fara sa spal motorul.

LE:am vorbit cu un prieten care deja e la al doilea schimb cu Magnatec si e foarte multumit.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
Am sunat acum la Meteor.Nu se mai face TXT acum este Magnatec si are aceleasi proprietati ca TXT-u

GRESIT!!!! nu are treaba cu magnatecu, acesta are baza mineralaaaaaaaaaaa!!!!!

txt-ul pe care il foloseam si eu a fost inlocuit cu SLX Profesional 5W40!!!!!

stiu asta dupa ce m-am interesat peste tot inclusiv la importator si am studiat lista OEM a producatorului Castrol!!!

este un pic mai greu de gasit SLX 5w40 iar vanzatorii ' amulanti' ti0o baga pe aia cu Magnatecu.

 

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

GRESIT!!!! nu are treaba cu magnatecu, acesta are baza mineralaaaaaaaaaaa!!!!!

 

"Castrol GTX Magnatec este total diferit fata de un ulei conventional datorita proprietatilor unice ale bazei sale sintetice, care fac ca uleiul sa adere la suprafata pieselor motorului ca un magnet. "

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...;products_id=42

 

Totusi nu gasesc aici pe site Magnatec 5W40 sa vad ce scrie despre el.

 

txt-ul pe care il foloseam si eu a fost inlocuit cu SLX Profesional 5W40!!!!!

Foarte posibil, pentru ca TXT-ul indeplinea specificatia BMW LL98, asa cum e si la SLX Professional 5W40.

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...oducts_id=16381

Castrol SLX Professional 5W-40 1L

Vascozitate: SAE 5W-40

Performante: API SL/CF, ACEA A3/B3/B4

Aprobari: BMW LL98,VW 502.00/505.00,MB 229.3,Porsche

Link to comment
Share on other sites

Am gasit!! TXT de care am tot pus pana acuma.La un magazinut care mai avea pe stoc cateva bidoane de 4l.L-as lua pe tot,problema e ca-i cam vechiut,in magazin sta cam de anul trecut.Plus cine stie cat o mai stat prin depozite...

Are ceva termen de valabil uleiurile astea?

Link to comment
Share on other sites

Am gasit!! TXT de care am tot pus pana acuma.La un magazinut care mai avea pe stoc cateva bidoane de 4l.L-as lua pe tot,problema e ca-i cam vechiut,in magazin sta cam de anul trecut.Plus cine stie cat o mai stat prin depozite...

Are ceva termen de valabil uleiurile astea?

De ce nu incerci sa treci si tu pe Castrol Edge ptr ca si Castrol a trecut la aceasta denumire, si TXT este longlife 98.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit!! TXT de care am tot pus pana acuma.La un magazinut care mai avea pe stoc cateva bidoane de 4l.L-as lua pe tot,problema e ca-i cam vechiut,in magazin sta cam de anul trecut.Plus cine stie cat o mai stat prin depozite...

Are ceva termen de valabil uleiurile astea?

 

Cumpara-l fara probleme, viata de raft la uleiuri in recipientul original este mare de ordinul a citiva ani (poate 5).

Nu risti absolut nimic.

Link to comment
Share on other sites

In final m-am hotarat,credca o sa pun Magnatec si o sa merg si in continuare tot cu el.Oricum mai mult de 8mii nu fac cu un schimb.Topicu se poate Close

Mersi de sfaturi!

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.