Jump to content

Recommended Posts

salut

 

am nevoie de putin ajutor de la cine a mai umblat la butuc... problema e ca nu mai pot rasuci cheia pe demaror (antifurt, haha). din folclorul popular retin ca butucul la e30 este cumva dintr-o bucata cu toata coloana de directie, care este, la rindul ei, prinsa cu niste nituri foarte groase si trebuie schimbat cu totul.

 

stie cineva metode mai putin sofisticate ? eu ma gindeam sa scot cumva mecanismul butucului si sa-l refac.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

sorin,

 

gaurica e cumva sub mansonul ala negru care sta de jur imprejur ?

e cea mai buna veste a lunii, ca nu ar mai trebui sa demontez toata masina :)

 

la portbagaj stie cineva cum se poate scoate butucul blocat ? :) (prin exterior, evident)

47970[/snapback]

 

Pot sa-ti desfac eu portbagajul! Am experienta! Am mai facut asta si la mine si a mers! :) :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

am fost acum jos si am verificat. nu vad nici o gaurica :blink:

butucul are un disc metalic cromat pe care e decupatura dreptunghiulara pentru cheie si in jurul lui un "cerc" metalic vopsit in negru. apoi vine o garnitura de cauciuc care se sprijina pe masca de plastic de pe coloana de directie.

 

ce fac ? :) acum mi se blocheaza cheia si cind o dau inapoi, adica ramine undeva intre pozitia 2 si 3. asta inseamna ca o sa pape si bateria rapid.

Link to comment
Share on other sites

hahahaha... ce m-am distrat :blink: am sunat la AB si la Ausgburg sa ma interesez, poate cumpar jucaria noua.

 

vestea buna e ca se poate comanda doar butucul fara restul coloanei, deci se poate demonta si monta cumva. vestea si mai buna este ca nu se poate comanda decit daca te duci cu masina si cu proprietarul personal (noroc ca-s chiar eu :) ) la AB sa-ti faca constatare, apoi butucul costa 47 eur, taxa dhl 50 eur, termen 2 saptamini. nu se poate comanda decit pe baza seriei masinii, nu se poate face alt butuc cu alta cheie. ar fi o treaba interesanta, mi-as comanda toate yalele, dar sa ma scuze cu comisioanele lor de mii de euro... n-au bani sa-si mai plateasca transportul, sau n-am inteles ?!

 

deci... cumpar butuc contact bmw e30. cred ca merge si unul de usa. as vrea chiar doua, ca sa am de unde scoate piese si inlocui.

Link to comment
Share on other sites

Adica cum vine asta? Eu cumpar butucul si pe langa pretul f piperat ei ma taxeaza si cu transportul piesei pana in tara? Dar ei nu suporta nimic? Pai tot sa faci afaceri d-astea! E PROST cine cumpara! :blink: :) :)
Link to comment
Share on other sites

nu, nu e vorba de ceva gripat, e butucul distrus in interior, se vad "cateii" aia strimbi. el se invirte saracul, dar acolo se simte clar cum loveste in ceva.

48054[/snapback]

 

 

Trebuie sa il scoti cu forta :blink:

 

Dalta,ciocan,bormasina etc...

 

Stiu ca nu suna foarte "destept", dar cred ca este singura solutie.

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

poate demonta si monta cumva. vestea si mai buna este ca nu se poate comanda decit daca te duci cu masina si cu proprietarul personal (noroc ca-s chiar eu :blink: ) la AB sa-ti faca constatare, apoi butucul costa 47 eur, taxa dhl 50 eur, termen 2 saptamini. nu se poate comanda decit pe baza seriei masinii, nu se poate face alt butuc cu alta cheie. ar fi o treaba interesanta, mi-as comanda toate yalele, dar sa ma scuze cu comisioanele lor de mii de euro... n-au bani sa-si mai plateasca transportul, sau n-am inteles ?!

 

deci... cumpar butuc contact bmw e30. cred ca merge si unul de usa. as vrea chiar doua, ca sa am de unde scoate piese si inlocui.

48074[/snapback]

 

 

Exista doua variante.Butuc cu cod(cu seria masinii) sau fara(alt butuc cu alta cheie).

Nu te poate obliga nimeni(cred :) ) sa comanzi pe serie de caroserie.Daca dovedesti ca esti proprietarul masinii ,poti sa comanzi un alt butuc cu o alta cheie.Fara dhl,mai ieftin.

Normal,o sa ai o cheie la usi, una la contact.

Eu iti recomand sa comanzi si piesa 1 din poza.Am impresia ca este din antimoniu.Daca pui un contact nou ,fara sa schimbi piesa respectiva, este posibil sa se intample acelasi lucru.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...845&hg=32&fg=30

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Exista doua variante.Butuc cu cod(cu seria masinii) sau fara(alt butuc cu alta cheie).

Nu te poate obliga nimeni(cred :) ) sa comanzi pe serie de caroserie.Daca dovedesti ca esti proprietarul masinii ,poti sa comanzi un alt butuc cu o alta cheie.Fara dhl,mai ieftin.

Normal,o sa ai o cheie la usi, una la contact.

Eu iti recomand sa comanzi si piesa 1 din poza.Am impresia ca este din antimoniu.Daca pui un contact nou ,fara sa schimbi piesa respectiva, este posibil sa se intample acelasi lucru.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...845&hg=32&fg=30

 

Parerea mea...

48124[/snapback]

 

da, m-am gindit si eu sa comand toata bucata, dar habar nu am cum se monteaza acel "Fracture bolt", iar pretul cred ca e ametitor pentru tot ansamblul :blink:

 

o sa incerc sa-l demontez miine, sa vad ce gasesc in el. daca gaura butucului e largita/deformata, clar trebuie sa schimb totul.

Link to comment
Share on other sites

news flash: am demontat simbata butucul, cu mari emotii pentru ca plasticul de deasupra coloanei de directie nu prea are loc sa iasa fara sa dai jos bordul... dar am reusit sa extrag butucul fortat.

 

nu era ce ma asteptam (eu banuiam ca a fost masina sparta, furata, prostii...), e pur si simplu uzura combinata cu foarte multa murdarie. am spalat totul bine, am mai ajustat "cateii" si acum am un butuc functional. diseara achizitionez un butuc sh pe care o sa il modific pentru cheia mea, adica exact ce a facut si domnul bebe :blink:

 

multumesc de sfaturi, urmatorul pe lista va fi butucul de la portbagaj si apoi cel de la benzina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.