Jump to content

bmw x3


Grama

Recommended Posts

Salut asta e prima oara cand scriu pe forum am un bmw 118d si vreau sa imi iau si un x3 pentru iarna ca asta mic a stat numai in garaj iarna trecuta...Am comandat un x3 2.0 d 177cp si saptamana viitoare trebuie sa ii dau acceptu dealarului de la bmw ca i-am zis sa mai astepte cateva zile pana sa faca comanda .L-am luat full-full a ajuns mai scump decat un x5 si vroiam sa va intreb daca e ceva care nu merita pus pe el..

 

alb alpin

piele nevada terracotta(aia mai spre visiniu deschis)

pdc fata spate

bi-xenon

faruri adaptive

senzori ploaie si lumini

trapa panoramica

scaune incalzite si in fata si in spate

scaune electrice cu memorii

reglaj lombar electric

sistem audio hi-fi (13 difuzoare)

navigatie profesionala

functie TV

climatronic

bloototh

Pachet M cu jantele pe 18'' (mi-a zis ca alea pe 19" iti fac prea rigida masina ca erau mai misto pe 19'')si fara suspensie sport

oglinzi rabatabile si anti orbire

geamuri putin fumurii

 

eu imi doream foarte mult praguri si daca am pus pachetul M nu imi da voie decat cu niste pragulete mici rau de tot si totodata numai pot sa imi pun volan incalzit din cauza volanului M ...Credeti ca merita pachetul M sau e vrajala... Si la ce culoare ma sfatuiti sa raman????? alb alpin cu piele terracotta si lemnul ala deschis.....sau Silver gray cu piele gray si lemnul ala gray...????? mie mi-a placut foarte mult pe gry dar de la pachetul M nu mai are dungiile alea negre si se vede prea simpla... va rog ajutatima ca la sfarsitul saptamanii trebuie sa ii dau acceptul.....si daca stiti cum e cu tv-ul cate posturi prinde si pe unde prin tara si daca credeti ca mai pot pune ceva pe ea sau este ceva nefolositor ziceti-mi va rog.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Din punctul meu de vedere trapa panoramica e inutila , am folosit-o de 2 ori la o nunta si pe transfagarasean si de n ori la rugamintea diversilor cunoscuti.Scaunele incalzite fata spate [eu am doar fata] sint super , apesi butonul si in 5 sec ai posteriorul si spatele incalzit.Cu reglaj lombar electric vei fii fericit la drumuri lungi.Senzori de ploaie si lumini am si nu i-am folosit niciodata.Senzori parcare obligatoriu [Doamne din cite posibile belele m-au scos mai ales la inceput cind nu ma obisnuisem cu gabaritul].Oglinzi rabatabile si anti orbire obligatoriu.Legat de "geamuri putin fumurii" m-am gindit si eu sa le fac dar sint doar pt aspect.Eu unul dupa citeva luni m-am obisnuit cu aspectul exterior si interior nu ma mai entuziasmează dar am emotii puternice aproape la fiecare depasire ,coborire pe serpentine si uneori la cite un giratoriu cind nu calc frina.

 

P.S eu am 231 cp benzina dar am auzit ca si motorul de 177 cp e reusit.

Edited by zengaboy
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea mai bine mai scazi din optiuni si iti iei x5 ... x3-u nu e jeep uitete la top gear... sau dak dispui de capital pune optiunile astea pe un x5... si io sincer as opta mai mult pentru volanu incalzit...pachetul m poti sal pui si dupa sau vb cu dealeru ca vrei pachet m dar fara volan de m.. iarna se vede diferenta
Link to comment
Share on other sites

Pachet M pe X3 = viteza mai mare si stabilitate mai mare in curbe (suspensii sport)

Deci rost are. Atata doar ca nu e recomandabil in Romania, doar in strainatate unde sunt autostrazi.

 

Mie mi se pare o masina destul de reusita pentru clasa ei, nu stiu ce probleme ar putea sa aiba? Si eu sunt pe cale sa fac o comanda pentru un X3 cu motorul de 177cp, stie cineva pe undeva un grafic de putere la motorul acesta (nu stiu exact cum se numesc dar asi dori sa vad cum merge curba de cuplu in functie de rpm).

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere trapa panoramica e inutila , am folosit-o de 2 ori la o nunta si pe transfagarasean si de n ori la rugamintea diversilor cunoscuti.Scaunele incalzite fata spate [eu am doar fata] sint super , apesi butonul si in 5 sec ai posteriorul si spatele incalzit.Cu reglaj lombar electric vei fii fericit la drumuri lungi.Senzori de ploaie si lumini am si nu i-am folosit niciodata.Senzori parcare obligatoriu [Doamne din cite posibile belele m-au scos mai ales la inceput cind nu ma obisnuisem cu gabaritul].Oglinzi rabatabile si anti orbire obligatoriu.Legat de "geamuri putin fumurii" m-am gindit si eu sa le fac dar sint doar pt aspect.Eu unul dupa citeva luni m-am obisnuit cu aspectul exterior si interior nu ma mai entuziasmeazĂŁ dar am emotii puternice aproape la fiecare depasire ,coborire pe serpentine si uneori la cite un giratoriu cind nu calc frina.

 

P.S eu am 231 cp benzina dar am auzit ca si motorul de 177 cp e reusit.

Trapa am pus-o mai mult de aspect ca daca ma hotarasc sa o iau alba se vede misto contrastu alb-negru...

 

Parerea mea mai bine mai scazi din optiuni si iti iei x5 ... x3-u nu e jeep uitete la top gear... sau dak dispui de capital pune optiunile astea pe un x5... si io sincer as opta mai mult pentru volanu incalzit...pachetul m poti sal pui si dupa sau vb cu dealeru ca vrei pachet m dar fara volan de m.. iarna se vede diferenta

Nu este vorba de bani ca si mie imi place x6 care apare in mai si deja cunatul meu si l-a rezervat ca vin doar 150 de masini dar la mine e o problema ca sotia mea nu poate sa conduca decat x3 ca am facut test drive si cu Porche cayene si cu x5 dar nu se descurca de aia ne-am oprit la x3 cu toate ca are un seria 1 iarna mai merge si ea cu x3-ul ca eu sunt mai tot timpul plecat din tara si de aia am zis daca tot il luam macar sa il luam full cu tot ce se poate pune pe el ....si poachetul M e foarte misto ca aspect ca iti schimba bara din fata si spate dar cu volanu ma enerveaza si pe mine ca nu se poate pune incalzit......cica nu are loc butonul ca e prea mic asa mi-a zis dealerul..

 

x3.... cea mai nereusita masina facuta vreodata de BMW... ontopic... dc sa pui paket M pe un x3, nu ii vad rostul:)

Sa sti ca o schimba total pachetul M sa te uiti la poze sa vezi ca e alta masina....

 

P.S. si sa sti ca nu e atat de nereusita mie mi se pare chiar foarte marfa si sta foarte bine pe sosea si in curbe si pe zapada.....

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu iti iei functia TV pentru ca oricum banuiesc ca ai o destinatie tot timpul cand pleci cu masina si nu prea ai timp sa te uiti la tv. plus ca parca functioneaza doar cand stai pe loc. oglinzile antiorbire rabatabile(cele laterale ) sunt mai mult un moft , mai important e sa fie cea din interior antiorbire ,aia te deranjeaza cel mai mult. pachet M , aerodinamic , etc , aici e chestie de estetica asa ca pana la urma e alegerea ta. Mie imi place cum arata X3 si culoarea aceea "gri sobolan" nu stiu cum se numeste si negru.(la negru sa ai grija ca se zgarie f f repede si se vede urat de aproape.) senzorul de lumina si cel de ploaie sunt utili(mai ales cel de lumina.) sa o folosesti sanatos oricum
Link to comment
Share on other sites

Pachet M pe X3 = viteza mai mare si stabilitate mai mare in curbe (suspensii sport)

Deci rost are. Atata doar ca nu e recomandabil in Romania, doar in strainatate unde sunt autostrazi.

 

Mie mi se pare o masina destul de reusita pentru clasa ei, nu stiu ce probleme ar putea sa aiba? Si eu sunt pe cale sa fac o comanda pentru un X3 cu motorul de 177cp, stie cineva pe undeva un grafic de putere la motorul acesta (nu stiu exact cum se numesc dar asi dori sa vad cum merge curba de cuplu in functie de rpm).

Si mie imi place foarte mult si am mers cu x3 foarte mult iarna trecuta ca mi-a lasat-o cunatu meu vre-o luna ca a fost plecat si sa sti ca merge foarte bine si pe zapada doar ca am alunecat de vre-o 2 ori ca aveam cauciucuriile alea din fabrica all season alea de la Pirelli scorpion care am inteles ca sunt foarte proaste.... Si referitor la Pachetul M i-am scos suspensiile sport ca mi-a zis si dealerul ca o sa fie foarte rigida..... si la drumuriile noastre....... :blink:

 

eu zic sa nu iti iei functia TV pentru ca oricum banuiesc ca ai o destinatie tot timpul cand pleci cu masina si nu prea ai timp sa te uiti la tv. plus ca parca functioneaza doar cand stai pe loc. oglinzile antiorbire rabatabile(cele laterale ) sunt mai mult un moft , mai important e sa fie cea din interior antiorbire ,aia te deranjeaza cel mai mult. pachet M , aerodinamic , etc , aici e chestie de estetica asa ca pana la urma e alegerea ta. Mie imi place cum arata X3 si culoarea aceea "gri sobolan" nu stiu cum se numeste si negru.(la negru sa ai grija ca se zgarie f f repede si se vede urat de aproape.) senzorul de lumina si cel de ploaie sunt utili(mai ales cel de lumina.) sa o folosesti sanatos oricum

merci...neagra e foarte misto ca asa am seria 1 asta mic si x3 lu cunatul meu (negru safir) dar e foarte pretentioasa se vad toate zgarieturiile si dupa ce o spal in maxim 1 ora este plina de praf si se vede super naspa de aia am zis gri prima oara dar parca o face cam patratoasa ca am vazut una pe net si alba merge foarte bine si cu pielea aia terracota daca o sti...e mai spre roru asa... dar oricum nu m-am decis inca la culoare sunt foarte nedumerit....mai am 3 zile de stors creierii... :)

Link to comment
Share on other sites

nu va faceti griji ca se incinge pielea neagra , nu e decapotabila. :blink: la mine am sensatek(o imitatie de piele) bej si nu se incinge vara , se incinge masina ca e neagra . apropo de functia TV.- am cumparat din Franta un Tv de masina cu LCD de 7" sau 8" cu 50 euro. si are o gramada de functii. si un dvd player cu 100eur. deci nu se justifica pretul mare. :) daca nu vrei sa ratezi vreun meci te duci cu asa ceva
Link to comment
Share on other sites

x3.... cea mai nereusita masina facuta vreodata de BMW... ontopic... dc sa pui paket M pe un x3, nu ii vad rostul:)

 

 

Sint curios daca ai condus macar o data un X 3...???

am scris mai sus ca am condus x3 ca are cumnatul meu si l-am condus de mai multe ori si mi se pare super marfa si la stabilitate in curbe si pe zapada..... am prins exact ninsoarea aia mare de la inceputul anului si sa descurcat super bine chiar si cu anvelopele all season care am inteles ca sunt cam varza...

 

x3.... cea mai nereusita masina facuta vreodata de BMW... ontopic... dc sa pui paket M pe un x3, nu ii vad rostul:)

 

 

Sint curios daca ai condus macar o data un X 3...???

am scris mai sus ca am condus x3 ca are cumnatul meu si l-am condus de mai multe ori si mi se pare super marfa si la stabilitate in curbe si pe zapada..... am prins exact ninsoarea aia mare de la inceputul anului si sa descurcat super bine chiar si cu anvelopele all season care am inteles ca sunt cam varza...

scuze dupa aia mi-am dat seama ca nu pe mine m-ai intrebat :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu am condus si sincer nu am nici cea mai mica curiozitate sa o fac:D.... poate m-ai inteles gresit... sunt convins ca masina merge bine... da nu ii vad rostul decat dak esti fata si un X5 ti se pare prea mare doar in cazul asta se merita sa iti iei x3... parerea mea :blink:
Link to comment
Share on other sites

nu am condus si sincer nu am nici cea mai mica curiozitate sa o fac:D.... poate m-ai inteles gresit... sunt convins ca masina merge bine... da nu ii vad rostul decat dak esti fata si un X5 ti se pare prea mare doar in cazul asta se merita sa iti iei x3... parerea mea :blink:

Aiureli, X3 e singura masina pe segment din clasa ei!

 

E supermisto! :)

Link to comment
Share on other sites

nu va faceti griji ca se incinge pielea neagra , nu e decapotabila. :) la mine am sensatek(o imitatie de piele) bej si nu se incinge vara , se incinge masina ca e neagra . apropo de functia TV.- am cumparat din Franta un Tv de masina cu LCD de 7" sau 8" cu 50 euro. si are o gramada de functii. si un dvd player cu 100eur. deci nu se justifica pretul mare. :) daca nu vrei sa ratezi vreun meci te duci cu asa ceva

am si eu un dvd player de masina dintr-ala ca un laptop care se deschide si sus este ecranul si mai am si un tv-lcd tot asa micut dar e nasol ca tre sa stai cu firele intinse prin masina.... :blink: si sincer nu le-am folosit niciodata ...

 

Dar nu e vorba de bani dale naibi sa fie cat mai multe optiuni daca se putea ii puneam si in spate vreau sa o fac full full cu tot ce se poate pune pe ea daca nu pot sa imi iau x6 sau Cayenne ca nu le poate conduce si sotia macar sa il fac pe asta cu tot ce se poate.... eu iau masina pentru amandoi ca ea nu poate merge iarna cu seria 1 ca aluneca si de aia ne-am hotarat la x3 ca se crede mai stapana pe ea....

Link to comment
Share on other sites

....Credeti ca merita pachetul M sau e vrajala... Si la ce culoare ma sfatuiti sa raman????? alb alpin cu piele terracotta si lemnul ala deschis.....sau Silver gray cu piele gray si lemnul ala gray...????? mie mi-a placut foarte mult pe gry dar de la pachetul M nu mai are dungiile alea negre si se vede prea simpla...

 

DA pt kitul ///M. Si daca vrei sa "vezi" cum arata gri, poti sa te uiti in postul meu: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=16809

In rest nu am decat cuvinte de lauda. Bravo pt alegere.

Link to comment
Share on other sites

....Credeti ca merita pachetul M sau e vrajala... Si la ce culoare ma sfatuiti sa raman????? alb alpin cu piele terracotta si lemnul ala deschis.....sau Silver gray cu piele gray si lemnul ala gray...????? mie mi-a placut foarte mult pe gry dar de la pachetul M nu mai are dungiile alea negre si se vede prea simpla...

 

DA pt kitul ///M. Si daca vrei sa "vezi" cum arata gri, poti sa te uiti in postul meu: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=16809

In rest nu am decat cuvinte de lauda. Bravo pt alegere.

Mersi :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu iau masina pentru amandoi ca ea nu poate merge iarna cu seria 1 ca aluneca si de aia ne-am hotarat la x3 ca se crede mai stapana pe ea....

 

 

....bingo :blink: singurul motiv bun pt care sa iti iei X3

 

In afara de iarna, mai e si motivul garzii la sol. Care in Bucuresti sau la munte e un avantaj.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut prin 2 X3-uri FULL

 

Vezi comentariile la optiuni si adaugirile

 

Se poate volan M incalzit. Am eu.

Pe o astfel de masina NU are ce cauta lemnul.. recomand aluminiu.

Nu este o limuzia de lux, iar combinatia de plastic rugos + lemn duce a kitch

 

2.0D e o pacaleala; 3.0d este alta masina... (prefer cutii automate)

 

alb alpin - ff. bine. NU vad rostul cumorilor metalizate

 

piele nevada terracotta(aia mai spre visiniu deschis) - pielea fundului tau NU simte diferenata dintre Sensatec si Piele :blink:

 

pdc fata spate - OBLIGATORIU

 

bi-xenon - OBLIGATORIU

 

faruri adaptive - moft! ajuta, dar nu te dau pe spate, parerea mea este ca nu merita

 

senzori ploaie si lumini - OBLIGATORIU, doar pt ploaie

 

trapa panoramica - moft, inutil in practica

 

scaune incalzite si in fata si in spate - pe fata obligatoriu, pe spate daca ai copii mici :)

 

scaune electrice cu memorii - costa mult si singurul avantaj ar fi daca exista constant mai mult de un sofer + ca aduc si optiunea utila un orase ca oglinda dind reapta sa se lase in jos cand dai cu spatele (vezi cand dai in bordura)

 

reglaj lombar electric - il folosesti extremd e rar si nu face nimic in plus decat cel manual

 

sistem audio hi-fi (13 difuzoare) - OBLIGATORIU (mai multe boxe si alte amplificatoare)

 

navigatie profesionala + functie TV - astept de 2 masini harta pt Romania si Ungaria. Parerea mea este ca NU merita Navi, dar merita TV pt ca iti aduce si LCD. In plus TV-ul merge ff. bine in Bucuresti pe digital, cand stai in trafic. Pe analog este o porcarie...

 

climatronic - OBLIGATORIU

 

bloototh - trebuie sa zbieri. Il folsoesc, dar lasa mult de dorit. Oricum, dupa facelift, trebuie sa zbieri mai incet...

 

Pachet M cu jantele pe 18'' (mi-a zis ca alea pe 19" iti fac prea rigida masina ca erau mai misto pe 19'')si fara suspensie sport -

pachetul M aduce spolere noi (avantajule ste ca arata mai bine, dezavantajul este ca se julesc)

jentile de 19 si gumele cu talon mic sunt ff. bune pe pista si predispun la galme si explozii in real-life

suspensia sport are cost 0. As lua-o, ca s avad cum este. Mansoanele respective se scot intr-o singura ora in service cu 100 RON

 

oglinzi rabatabile si anti orbire - OBLIGATORIU

 

geamuri putin fumurii - moft. Optiunea este doar pt pasagerii din spate. Tu te vei coace cand bate soarele direct in tine.

O folie atestata RAR e mai ieftina si arata.. mai bine :)

 

Nu uita:

- Airbags pe spate

- Servotronic

- kit fumatori (cost 0, dar aduce multe prize)

- volan piele

 

P.S. Pachetul M este un mare fssss

Pragurile sunt doar de design

Pragurile de aluminiu par mai misto, dar singura functie este sa iti murdareasca pantalonii :)

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Am trecut prin 2 X3-uri FULL

 

Vezi comentariile la optiuni si adaugirile

 

Se poate volan M incalzit. Am eu.

Pe o astfel de masina NU are ce cauta lemnul.. recomand aluminiu.

Nu este o limuzia de lux, iar combinatia de plastic rugos + lemn duce a kitch

 

2.0D e o pacaleala; 3.0d este alta masina... (prefer cutii automate)

 

alb alpin - ff. bine. NU vad rostul cumorilor metalizate

 

piele nevada terracotta(aia mai spre visiniu deschis) - pielea fundului tau NU simte diferenata dintre Sensatec si Piele :)

 

pdc fata spate - OBLIGATORIU

 

bi-xenon - OBLIGATORIU

 

faruri adaptive - moft! ajuta, dar nu te dau pe spate, parerea mea este ca nu merita

 

senzori ploaie si lumini - OBLIGATORIU, doar pt ploaie

 

trapa panoramica - moft, inutil in practica

 

scaune incalzite si in fata si in spate - pe fata obligatoriu, pe spate daca ai copii mici :)

 

scaune electrice cu memorii - costa mult si singurul avantaj ar fi daca exista constant mai mult de un sofer + ca aduc si optiunea utila un orase ca oglinda dind reapta sa se lase in jos cand dai cu spatele (vezi cand dai in bordura)

 

reglaj lombar electric - il folosesti extremd e rar si nu face nimic in plus decat cel manual

 

sistem audio hi-fi (13 difuzoare) - OBLIGATORIU (mai multe boxe si alte amplificatoare)

 

navigatie profesionala + functie TV - astept de 2 masini harta pt Romania si Ungaria. Parerea mea este ca NU merita Navi, dar merita TV pt ca iti aduce si LCD. In plus TV-ul merge ff. bine in Bucuresti pe digital, cand stai in trafic. Pe analog este o porcarie...

 

climatronic - OBLIGATORIU

 

bloototh - trebuie sa zbieri. Il folsoesc, dar lasa mult de dorit. Oricum, dupa facelift, trebuie sa zbieri mai incet...

 

Pachet M cu jantele pe 18'' (mi-a zis ca alea pe 19" iti fac prea rigida masina ca erau mai misto pe 19'')si fara suspensie sport -

pachetul M aduce spolere noi (avantajule ste ca arata mai bine, dezavantajul este ca se julesc)

jentile de 19 si gumele cu talon mic sunt ff. bune pe pista si predispun la galme si explozii in real-life

suspensia sport are cost 0. As lua-o, ca s avad cum este. Mansoanele respective se scot intr-o singura ora in service cu 100 RON

 

oglinzi rabatabile si anti orbire - OBLIGATORIU

 

geamuri putin fumurii - moft. Optiunea este doar pt pasagerii din spate. Tu te vei coace cand bate soarele direct in tine.

O folie atestata RAR e mai ieftina si arata.. mai bine :)

 

Nu uita:

- Airbags pe spate

- Servotronic

- kit fumatori (cost 0, dar aduce multe prize)

- volan piele

 

P.S. Pachetul M este un mare fssss

Pragurile sunt doar de design

Pragurile de aluminiu par mai misto, dar singura functie este sa iti murdareasca pantalonii :)

I-am pus si airbag pe spate si servotronic dar am uitat sa scriu...dar la volanul M asa mi-a zis dealerul ca nu merge pusa incalzire ca cica numai are loc butonul.. :blink: mi sa parut foarte ciudat dar nu l-am contrazis si referitor la motor eu am vrut tot ala de 3.0d dar mi la recomandat pe asta nou de 2.0d cu 177 cp .......zice ca e super tare si ca la felu in care se circula in Bucuresti il nenorocesc pe ala de 3.0d...

Link to comment
Share on other sites

M-am gandeam si eu la varianta cu motor de 3.0 dar eu cel putin, nu reusesc sa mi-l justific. Adica da, e foarte frumos la drum lung dar eu 80% din timp sunt in Bucuresti. In afara de consum mai mare, nu am nici un avantaj cu un motor de 3.0 litrii. Liniute nu fac, depasiri in forta nu fac prin Bucuresti.. deci?

Iar la drum lung, din cate vad, doar motorul 3.0sd are un Top Speed semnificativ mai mare decat 2.0d deci motorul 3.0d ar fi exclusiv pentru depasiri foarte rapide, nu pentru viteza de croaziera marita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.