Jump to content

bmw x3


Grama

Recommended Posts

Argumentele expuse de tine sunt pur si simplu niste sofisme: "pentru ca pot", "pentru ca vreau", "pentru ca ma gadila in talpa"...

Apreciez ca tintesti ce e cel mai bun. Daca ar fi sa-i credem pe psihologi as zice ca o faci pentru ca ai fost privat de anumite placeri cand erai mic sau ca sa compensezi anumite disfunctionalitati...emotionale. Chiar si expresia " iti iei nevasta" spune ceva despre perceptia celor din jur si despre cat respect ai fata de cei.. apropiati... Oricum, asta nu iti da dreptul sa ii consideri pe altii mediocri. Iti doresc sa ai parte de "the best" atat la masini cat si la femei precum spui chiar tu (daca asta e scopul tau in viata...). Si poate odata satisfacut orgoliul si dorinta asta perpetua de a iesi in evidenta vei putea sa-ti indrepti privirea catre noi, muritorii de rand, si poate de acolo de sus vei intelege ca nu e suficient sa ai "the best" daca in spatele acelei masti e tot un om mediocru.

...

 

 

si personal am cam terminat cu offtopicul pe aici.

Mda, din ceea ce ce ai scris tu rezulta cum gandesti..e probelema ta daca vrei sa fii in viata intotdeauna pe locul 2. Eu unul nu vreau! Aprecierile tale sau "convingerile" tale psihologice nu ma intereseaza! Iar expresiile mele imi apartin, interpretarea lor e strict a ta!

 

Imi cer scuze, insa toti oamenii care nu tintesc sus, in opnia mea sunt blazati si mediocri! Asta este o "interpretare" a mea , pe care mi-o asum!

 

Nu ma cunosti , si de aceea nu stii ca am sau nu am orgoliu sau dorinta de a iesi in evidenta, daca aveam dorinta asta puneam o bomba undeva de summit :blink: :)

 

Eu unul nu ma consider mediocru, pentru ca ceea te consideri asta esti de obicei! Eu nu am zis de tine ca esti asa ceva ci doar am spus ca :" sa se autoconvinga pe el insusi ca asa e bine , cum faci tu acum, ca e bine sa ai masini mediocre"

 

Iar scopul meu in viata este unul pe care tu nici nu ti-l imaginezi poate si pe care (parerea mea) iti va fi foarte greu sa il intelegi : incerc sa aduc modificari :" masinariei umane si sistemului de valori si de gandire uman - fara scop"

 

Iar afirmatia ta ca ai terminat cu off-topicul este de asemenea edificatoare: nu esti deschis la dialog, iar asta spune totul!

 

Fara suparare, parerea mea!

 

PS : Aa, si care este definitia sofismului, in opinia ta?

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oau, ma simt ca la scoala… ok, o sa raspund la tabla.

Iata bucata din textul tau care rezuma, dupa parerea mea, intreaga noastra controversa. Si neintelegere.

 

"Un om mediocru, se multumeste cu masini mediocre ( de gura nevstii poate, sau incearca sa se autoconvinga pe el insusi ca asa e bine , cum faci tu acum)"

 

Sa ma explic. Ceea ce sustii tu de fapt e ca trebuie sa renuntam la pretentia de a alege o masina be baza unor necesitati multumindu-ne cu exigenta generala "luam ce-i mai bun". Numai ca, da-mi voie sa-ti spun, nu despre asta vorbeam eu. Acorda-mi, te rog, prezumptia de inteligenta si crede-ma ca n-as sustine in veci cum ca cineva din lumea asta nu ar alege ce e mai bun. Dar daca e sa pastram proprietatea termenilor in discutie, “the best” si “necesar”, pe acelasi palier, lasa-ma sa nu cad in capcana de a crede ca, in schimb, acelasi “cineva din lumea asta” poate detine totusi adevarul. Stii foarte bine ca in acest registru la fel cum nimeni nu poate fi obiectiv, la fel nu poate exprima adevarul. Stiu, tu te referi la “adevarul” fiecaruia, ala subiectiv, dar atunci zi-i altfel. Acest “altfel” se numeste opinie si cred ca fiecare are dreptul sa aiba una. Esti de acord? Daca da, admiti ca intre aceste ultime doua lucruri exista o diferenta esentiala?

Daca aici nu putem fi de acord, atunci toata dezbaterea noastra e de prisos.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma va certati pe pareri extreme.

Viata nu e facuta din alb si negru.

 

Eu vreau masina puternica, dar asta nu implica ca ma multumesc portbagaj pt bagaj de mana si 2 locuri.

Ideal ar fi sa ai o masina pt fiecare situatie, dar costurile sunt enorme.

 

Pana la urma nici nu poti ignora latura practica.

 

Daca duci la extrema parerile, ajungi fie la Logan, fie la Veyron.

 

P.S. Nu toti cei care au masini scumpe (sa stii ca X3 e enorm de scump) fura, dar vb de perceptie si daca ti-o asumi.

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Eu intotdeauna am spus acest lucru, ca toata lumea are dreptul al o opinie!

 

Si eu am dreptul la una si , inca un lucru car ti se poate parea socant: mi-o schimb pe masura ce trece vremea!

 

Cu genul asta de argumente care l-ai aratat tu imi place sa discut!

 

Este corect ceea ce spui, punctele de vedere pot fi diferite, insa eu de asemenea sustin un lucru : nimeni nu are dreptate!

 

Dreptatea e ceva relativ! Ba , mai mult ea difera in functie de omul care o exprima: exista tipuri de dreptate!

 

 

Insa un singur lucru urasc eu : faptul ca un om sa il judece pe altul pe baza parerilor acestuia din urma!

 

Asa ca:

 

- amandoi avem dreptate;

- fiecare isi cumpara ceea ce crede el ca e bine pt. el ( masina ma refer) si nimeni nu il impiedica sa isi schimbe opinia in timp:

- nimeni nu are dreptul sa il judece pe celalalt in functie de ce masina are sau preferintele lui.

 

:blink:

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

TOATE se uita la ce masina ai, dar depinde ff. mult cat conteaza asta in the end.

E ca si cum ele s-ar plange ca noi ne uitam la fundul si sanii lor.

 

X3, nu prea intoarce capetele (din experienta). Ai mai mult sanse cu un Logan tunat din punctul asta de vedere :blink:

Link to comment
Share on other sites

TOATE se uita la ce masina ai, dar depinde ff. mult cat conteaza asta in the end.

E ca si cum ele s-ar plange ca noi ne uitam la fundul si sanii lor.

 

X3, nu prea intoarce capetele (din experienta). Ai mai mult sanse cu un Logan tunat din punctul asta de vedere :blink:

 

Cu unele exceptii care conteaza foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Gata.... am fost azi la Bmw si si mi-am ales altceva...si sunt foarte fericit ...X6 ... am dat azi banii pentru rezervare ...ma bucur foarte mult ca nu m-am grabit cu X3.... nu ca nu mi-ar placea...imi place foarte mult dar X6 arata super super super tare...si are tot felu de optiuni pe care la x3 nu le gaseam...intradevar costa mult mai mult dar merita....acum am de asteptat :blink:

Edited by Grama
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
:)

 

Gata.... am fost azi la Bmw si si mi-am ales altceva...si sunt foarte fericit ...X6 ... am dat azi banii pentru rezervare ...ma bucur foarte mult ca nu m-am grabit cu X3.... nu ca nu mi-ar placea...imi place foarte mult dar X6 arata super super super tare...si are tot felu de optiuni pe care la x3 nu le gaseam...intradevar costa mult mai mult dar merita....acum am de asteptat <_<

 

 

 

Sad ... , incepusem sa cred ca este o raheta pe roti.. sigura ,cu consum mic si acceleratie puternica ( fara sa intru in gura voastra) , am scris ce vreau de la o masina

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa spun decat ca dupa ce am citit acest topic nu pot sa nu realizez educatia posesorilor sau admiratorilor acestei marci de autoturisme... BMW!

 

Vad ca nu-si doreste chiar oricine marca asta...

Aci nu sunt decat oameni inteligenti, nivelul mediu de inteligenta nivelul cel mai mic...

 

Deci, eu sunt posesor de X3, deci si eu sunt....<_< Am glumit!:unsure:

 

Serios acum, o masina iti poate aduce satisfactii nu numai ca se intorc femeile dupa... masina, nu dupa tine, sau ca mergi cu 250km/h...

O masina te mai poate bucura:

- mai ales daca esti un pasionat de auto, si dupa alte criterii: cum raspunde la comenzi, cat de sigur te simti in ea

facand lucruri dincolo de banal, cum ar fi exemplul citit mai sus cand depasesti un tir in doua secunde, sau cand trebuie sa te asiguri foarte

bine ca dupa o simpla acceleratie esti la jumatatea tirului... Sau faza care m-a distrat foarte tare in Germania, unde chiar poti sa alergi intr-o

destul de mare siguranta, cand imi venea un audi lansat destul de tare, se pregatea sa ma depaseasca, si dupa ce puneam cutia automata

in sd, pur si simplu ramanea in urma... Sau tot in vest cand crezi ca tu ai viteza, vine un m5, si chiar daca tu ai 220km/h el trece si dispare

aratindu-ti spatele doar cateva sec...

Sau faptul ca poti sa mergi 1000 km fara sa obosesti ganditu-te ca ajungi in timp la destinatie!

 

Vreau sa spun ca am condus multe masini, fiecare a avut farmecul ei, ma bucurat intr-un fel sau altul... insa dupa ce am condus acest

BMW X3 3.0d, cutie automata am inteles ca la aceasta masina daca o conduci mult timp descoperi imensul interes pe care il acorda inginerii

BMW mersului masinii cu caracter sport... Degeaba iti povesteste cineva ca BMW este unic... daca nu mergi tu cu unul!

 

Si referindu-ma la ce am citit mai sus cred ca am sa zic ca toata lumea a exprimat cu ce anume un BMW reuseste sa se poata face dorit...

Nu conteaza ca poti face fata sa intoarca capul cu un Logan, ca dupa ce a intrat in el... s-ar putea sa gaseasca repede un motiv sa coboare...

Ok nu faci o fata sa intorca capul dupa X3, dar daca ai reusit sa o faci sa intre intr-unul... s-ar putea sa te gandesti daca o vrei pe fata cu care

sigur vei ramane pe cap.:)

 

Bineinteles ca nu am exprimat toate motivele pentru care imi place sa am si sa conduc un BMW!

 

BAFTA!:bashwall:

Edited by Jimbo08
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ai grija la amortizoare, pt ca in 2005-2006 gasesti cam cu 150 000 km si la drumurile noastre.... La bucsaraie si rulmenti. Iti recomand sa ii faci o verificare sa nu ai probleme dupa aceea.

 

Un alt lucru la care sa ai grija sunt eventualele zgomote la transmisie...poate sa iti indice o problema la x-drive sau diferential spate.

 

In rest ca si motor, am 2.0d 150 cp, eu nu am schimbat nimic, doar filtrele la 30 000 km, uleiul si o fulie acum 100 000km. In prezent am 185 000 km si motorul trage ca la 30 000km.

 

Nu stiu cu ce BMW ai mers tu, dar in general, masinile astea sunt renumite pt directia excelenta si feedback-ul pe care il transmite soferului.

Cu directia la viteza mare, daca masina e reglata corect, geometria facuta bine si rotile echilibrate, nu ai probleme nici la 80km/h, nici la 140km/h. Nu e masina supersport asa ca nu o sa te dea pe spate. dar consumul si autonomia sunt excelente pt un 4x4 de 1800kg.

 

 

Bafta la cautat. Daca il iei din afara, vezi ca 2005 si posibil - 2006 are Euro 3. Astfel ca o sa te usuce la prima inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.