Jump to content

Angel Eyes


CrissXL

Recommended Posts

si eu am xenon de 55W si nu se intampla nimic, referitor la orbire, conteaza foarte mult cine si cum ti le-a instalat, la mine s-a chinuit vreo ora numai sa le regleze (sa faca linie pe perete) si pana acum nu am primit nici un flash, am grija mai tot timpul sa fie curate farurile
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stau sa ma gandesc daca am fost deranjat vreodata in trafic de vreun BMW cu xenon aftermarket si pot sa spun ca nu imi amintesc. Ori oglinzile sunt bine studiate, ori instalarea se face cu simt de raspundere si este urmata de reglari din bun simt, cert este ca deranjante sunt instalatiile xenon aftermarket pe solenze, skode, cielo etc.

 

Sunt curios, in schimb, cati dintre posesorii de masini cu xenon aftermarket au circulat prin Europa. Ma refer la incalcarea legislatiei auto in domeniu (o instalatie xenon trebuie sa fie dotata cu lupa si cu instalatie de spalare faruri).

Link to comment
Share on other sites

deranjante sunt instalatiile xenon aftermarket pe solenze, skode, cielo etc.

... o instalatie xenon trebuie sa fie dotata cu lupa si cu instalatie de spalare faruri...

eu EXACT la asta faceam referire !!!

multumesc mult CC23298.

:twoup:

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Stau sa ma gandesc daca am fost deranjat vreodata in trafic de vreun BMW cu xenon aftermarket si pot sa spun ca nu imi amintesc. Ori oglinzile sunt bine studiate, ori instalarea se face cu simt de raspundere si este urmata de reglari din bun simt, cert este ca deranjante sunt instalatiile xenon aftermarket pe solenze, skode, cielo etc.

 

Sunt curios, in schimb, cati dintre posesorii de masini cu xenon aftermarket au circulat prin Europa. Ma refer la incalcarea legislatiei auto in domeniu (o instalatie xenon trebuie sa fie dotata cu lupa si cu instalatie de spalare faruri).

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=34674

 

daca stii ceva despre asta in ce anume risc

Link to comment
Share on other sites

Oricum, el vrea sa "acopere" culoarea. Cele mentionate de Calin sau Xtrem-Power se apropie de xenon ca temperatura de culoare si te ajuta sa pastrezi flash-ul :twoup:.

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=2145

 

...pun xenon de 55W pe faza scurta si un set de 55w X-treme Power sau NightVision pe faza lunga. ...

xenon de 55 W ??? vrei sa iti bulesti toata electrica?

eu stiam ca sunt de 35 W... oricum daca nu ai faruri cu lupa, cu siguranta vei face lumina-n sat, dar in acelasi timp ii vei orbi si pe cei de pe contrasens sau din fata ta (in oglinzi)... mai ales cand vei avea farurile murdare...

daca fabricantul a conceput xenonul pentru faruri cu lupa si cu spalator, inseamna ca a stiut el ceva. sa vezi ce frumos e iarna, cand e mizerie pe jos (de parca vara nu ar fi) se intuneca devreme si toti isi aprind farurile ...

xenonul OEM e ceva, este o OPTIUNE, cel aftermarket e cu totul diferit... face doar lumina mai multa si numai pt tine, atat!

la angel-eyes e cu totul altceva...

bafta.

 

PS: si eu am vrut sa imi pun xenon, dar cand am vazut ce se petrece, am ales H7 halogen, Philips BlueVision.

 

 

Tocmai mi-am pus doua instalatii de xenon aftemarket si pe faza scurta si pe lunga de 35 W si am si iesit din Bucuresti de 3 ori pana acum seara, respectiv noaptea. Mentionez ca NU mi-a dat nimeni nici un fel de flash, si nici de cei din fata nu am fost atentionat intrucat nu au fost deranjati in nici un fel de farurile mele. De cei din fata spun pt. ca am mers in coloana ( am fost mai multe masini) si nici unul nu s-a plans de farurile mele. Intamplarea face ca i-am si intrebat de cum bat xenoanele mele nou puse, daca i-au deranjat cumva. De asemenea mentionez ca mi-am pus doua instalatii de xenon pe farurile originale fara lupa, si mai mult, nu a fost nevoie de nici o reglare ulterioara. Un fel de "plug and play"

 

PS: Am prieteni cu xenon aftermarket de 55W, ce-i drept, nu pe BMW si pana acum nu au avut nici un fel de problema cu ele sau cu instalatia electrica. Si pana la urma ce problema ar putea sa fie, atata timp cat halogenele din fabrica vin pe 55W? Important e sa nu depaseasca 55W sau cat este specificat in cartea tehnica a masinii.

Edited by lawrence
Link to comment
Share on other sites

Oricum, el vrea sa "acopere" culoarea. Cele mentionate de Calin sau Xtrem-Power se apropie de xenon ca temperatura de culoare si te ajuta sa pastrezi flash-ul :twoup:.

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=2145

 

...pun xenon de 55W pe faza scurta si un set de 55w X-treme Power sau NightVision pe faza lunga. ...

xenon de 55 W ??? vrei sa iti bulesti toata electrica?

eu stiam ca sunt de 35 W... oricum daca nu ai faruri cu lupa, cu siguranta vei face lumina-n sat, dar in acelasi timp ii vei orbi si pe cei de pe contrasens sau din fata ta (in oglinzi)... mai ales cand vei avea farurile murdare...

daca fabricantul a conceput xenonul pentru faruri cu lupa si cu spalator, inseamna ca a stiut el ceva. sa vezi ce frumos e iarna, cand e mizerie pe jos (de parca vara nu ar fi) se intuneca devreme si toti isi aprind farurile ...

xenonul OEM e ceva, este o OPTIUNE, cel aftermarket e cu totul diferit... face doar lumina mai multa si numai pt tine, atat!

la angel-eyes e cu totul altceva...

bafta.

 

PS: si eu am vrut sa imi pun xenon, dar cand am vazut ce se petrece, am ales H7 halogen, Philips BlueVision.

 

 

Tocmai mi-am pus doua instalatii de xenon aftemarket si pe faza scurta si pe lunga de 35 W si am si iesit din Bucuresti de 3 ori pana acum seara, respectiv noaptea. Mentionez ca NU mi-a dat nimeni nici un fel de flash, si nici de cei din fata nu am fost atentionat intrucat nu au fost deranjati in nici un fel de farurile mele. De cei din fata spun pt. ca am mers in coloana ( am fost mai multe masini) si nici unul nu s-a plans de farurile mele. Intamplarea face ca i-am si intrebat de cum bat xenoanele mele nou puse, daca i-au deranjat cumva. De asemenea mentionez ca mi-am pus doua instalatii de xenon pe farurile originale fara lupa, si mai mult, nu a fost nevoie de nici o reglare ulterioara. Un fel de "plug and play"

 

PS: Am prieteni cu xenon aftermarket de 55W, ce-i drept, nu pe BMW si pana acum nu au avut nici un fel de problema cu ele sau cu instalatia electrica. Si pana la urma ce problema ar putea sa fie, atata timp cat halogenele din fabrica vin pe 55W? Important e sa nu depaseasca 55W sau cat este specificat in cartea tehnica a masinii.

ideea e ca ce nu e interzis e permis, deci e la alegerea fiecaruia sa isi puna pe masina ceva ce fabricantul nu a prevazut, pe propria raspundere!

aici intervine o chestiune de interpretare: pentru farurile cu XENON este OBLIGATORIE existenta dispozitivului de conversie a luminii (LUPA) si sistemul de spalare a farului !!! voi aveti asa ceva ?

deci, orice comentariu e de prisos...

ma bucur pt voi ca aveti lumina necesara pe drum si nu ii orbiti pe ceilalti in trafic ! dar ce va faceti pe timp de ploaie sau mazga ? coborati din cand in cand sa stergeti farurile ?

bafta !

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

ideea e ca ce nu e interzis e permis, deci e la alegerea fiecaruia sa isi puna pe masina ceva ce fabricantul nu a prevazut, pe propria raspundere!

aici intervine o chestiune de interpretare: pentru farurile cu XENON este OBLIGATORIE existenta dispozitivului de conversie a luminii (LUPA) si sistemul de spalare a farului !!! voi aveti asa ceva ?

deci, orice comentariu e de prisos...

ma bucur pt voi ca aveti lumina necesara pe drum si nu ii orbiti pe ceilalti in trafic ! dar ce va faceti pe timp de ploaie sau mazga ? coborati din cand in cand sa stergeti farurile ?

bafta !

 

La asa ceva m-am referit si eu ceva mai sus. Daca dati de un politai mai zelos, este bine sa aveti la voi un numar de platforma.

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca ce nu e interzis e permis, deci e la alegerea fiecaruia sa isi puna pe masina ceva ce fabricantul nu a prevazut, pe propria raspundere!

aici intervine o chestiune de interpretare: pentru farurile cu XENON este OBLIGATORIE existenta dispozitivului de conversie a luminii (LUPA) si sistemul de spalare a farului !!! voi aveti asa ceva ?

deci, orice comentariu e de prisos...

ma bucur pt voi ca aveti lumina necesara pe drum si nu ii orbiti pe ceilalti in trafic ! dar ce va faceti pe timp de ploaie sau mazga ? coborati din cand in cand sa stergeti farurile ?

bafta !

 

La asa ceva m-am referit si eu ceva mai sus. Daca dati de un politai mai zelos, este bine sa aveti la voi un numar de platforma.

nu stiu daca intradevar isi va pune mintea cu farurile lor, la noi chiar ar putea sa le admire... ceva de genul "moaama, fraaate, ce marfa e becurile astea!"

exista insa o directiva europeana ECE-R37, care reglementeaza conditiile de circulatie pe drumurile publice in cadrul EU, respectiv conditiile de iluminat auto... e foarte interesant ceea ce scrie la "modificarea performantelor auto/moto, altele decat cele concepute de fabricant"... adica asa-zisul tunning after-market!!!

folii, becuri de putere mai mare, dimensiuni, culori becuri, chiar si esapamente/decibeli, etc...

cool, nu ?

:twoup:

PS: am mai abordat subiectul asta si in alt topic, legat de becurile halogen de putere mai mare decat 55w, adic a75w si 100w...

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Oricum, el vrea sa "acopere" culoarea. Cele mentionate de Calin sau Xtrem-Power se apropie de xenon ca temperatura de culoare si te ajuta sa pastrezi flash-ul :twoup:.

 

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=2145

 

ieri mi-am scos xenonul de le faza lunga, inlocuind cu becurile care le-ai dat tu exemplu aici......

am atasat poze cu un singur bec montat pe partea stanga, pe partea dreapta pastrand instalatia de xeenon pentru a se putea face diferenta

 

dupa cum se vede in poze, n-are nici-o treaba cu xenonu, nici ca si culoare nici ca intensitate......nu mai zic ca eu fost decat 158 ron 2 becuri!....in concluzie, parerea mea e ca daca nu sunteti siguri de o informatie, nu mai da-ti sfaturi aiurea.....

post-6843-1214740443_thumb.jpg

post-6843-1214740505_thumb.jpg

post-6843-1214740572_thumb.jpg

post-6843-1214740599_thumb.jpg

post-6843-1214740641_thumb.jpg

Edited by Gunther
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Xtrem-Power ... o investitie foarte proasta !

 

Ce recomanzi in schimb?

 

Apropo, weekendul viitor voi cumpara farurile bixenon. Ne auzim la un telefon saptamana viitoare sa stabilim cand ne vedem pentru instalare.

 

Numai bine.

 

Am pe stoc seturi de becuri pt e46 Philips Xtrem-Power si Blue-Vision, le punem cand e pe masina si iti alegi unul din ele, dar lumina si in acelasi timp culoare ca a xenonului nu poti avea cu un bec halogen...

 

Eu pe masina mea am xenon si pe lunga, nu este instalatie ieftina dar se aprinde instant si am un flash ... :)

 

Te astept .

Edited by Sorin Golf 3 cabrio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.