Jump to content

durata de viata motor bmw


costin25vip

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E46 327 nu exista, probabil d-aia e asa rapida... :blink:

 

mda, am gresit eu 328(e46) da oricum motroru din ce stiu eu are 2700si ceva :) Iara performantele nus scoase din burta..daca era a mea poate aveam interes sa o laud dar asa..

 

Si totusi,cate viteze are ? Zici ca in a 2-a prinde 160 km\h,iar in ultima,290,nu ? Referitor la viteza,cred ca este un M3,dar,160 in a doua ? Oare Ferrari cat prinde in a doua ? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca prinde 160 cu a doua.

 

Iar 290 viteza maxima :) :) :)

 

Are cumva modificari?

Sau filtru sport si toba sport? Si chiptuning? :blink:

 

Mah daca nu crezi te pot invita sa vezi. modificari are facute in franta dar nu modificari majore..la exteriorare spoilare, eleron, jante pe 19, iar la motor nu vad decat un filtru de carbon..ideea e ca masina nu are limitator cum are M-ul. probabil daia fuge asa tare. daia va si intrebam daca stiti cum de nu imi fuge 320-ul mai mult de 100 cu a doua credeam ca stici ceva date tehnice .. am vazut si lume priceputa peaici.. acu daca ma luati la misto e problema voastra..

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea modificarilor la motor ("tuning") implica folosirea acestuia la turati mai ridicate.

 

Uitandu-ma prin materialele adunate de-a lungul anilor, am gasit o hartie de prin 1994 in care este prezentata durata estimata de viata a motoarelor BMW M10/M30/M20, in functie de turatia la care sunt folosite in mod frecvent. "Durata de viata" se refera la intervalul pana la urmatoarea reparatie capitala, pleacand de la ideea ca motorul este in perfecta stare de functionare (nou sau imediat dupa o reparatie capitala + rodajul aferent).

 

Valorile de mai jos trebuie tratate ca informatii cu caracter estimativ.

 

2000 rpm: 5000 de ore (aprox. 350.000 Km);

3000 rpm: 3500 de ore (aprox. 250.000 Km);

4000 rpm: 2000 de ore (aprox. 150.000 Km);

5000 rpm: 500 de ore (aprox. 50.000 Km);

6000 rpm: 75 de ore (aprox. 7000 Km).

 

Obs:

- calculul este efectuat pentru motoare care au cursa pistonului in jurul valorii de 80 mm;

- durata de viata estimata in ore este mai precisa decat cea estimata in Km.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea modificarilor la motor ("tuning") implica folosirea acestuia la turati mai ridicate.

 

Uitandu-ma prin materialele adunate de-a lungul anilor, am gasit o hartie de prin 1994 in care este prezentata durata estimata de viata a motoarelor BMW M10/M30/M20, in functie de turatia la care sunt folosite in mod frecvent. "Durata de viata" se refera la intervalul pana la urmatoarea reparatie capitala, pleacand de la ideea ca motorul este in perfecta stare de functionare (nou sau imediat dupa o reparatie capitala + rodajul aferent).

 

Valorile de mai jos trebuie tratate ca informatii cu caracter estimativ.

 

2000 rpm: 5000 de ore (aprox. 350.000 Km);

3000 rpm: 3500 de ore (aprox. 250.000 Km);

4000 rpm: 2000 de ore (aprox. 150.000 Km);

5000 rpm: 500 de ore (aprox. 50.000 Km);

6000 rpm: 75 de ore (aprox. 7000 Km).

 

Obs:

- calculul este efectuat pentru motoare care au cursa pistonului in jurul valorii de 80 mm;

- durata de viata estimata in ore este mai precisa decat cea estimata in Km.

 

Nu mi se pare relevant.Conteaza mai mult daca masina este folosita intr-o tara cu climat rece, sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Oricum nu tine treaba cu turatiile.... Daca un motor a fost limitat la o anumita turatie maxima inseamna ca e conceput sa functioneze la acea turatie, parerea mea. La mine limita e la 6500 nu o menajez deloc, absolut, si nu mi-au sarit pistoanele prin capota :blink:
Link to comment
Share on other sites

Voi nu ati pus o intrebare esentiala in topicul asta.

 

Cati ani ai ?

 

328 160 in a 2-a si 290 vit maxima ? :blink: poate cu nos + biturbo :)

 

Eu m-am inscris pe site sa vb. despre masini, daca vrei sa aflii detalii despre membrii dute pe matrimoniale. Si nu mai fi tare-n gura sa nu ai vreo surpriza neplacuta.

Link to comment
Share on other sites

Voi nu ati pus o intrebare esentiala in topicul asta.

 

Cati ani ai ?

 

328 160 in a 2-a si 290 vit maxima ? :blink: poate cu nos + biturbo :)

 

Eu m-am inscris pe site sa vb. despre masini, daca vrei sa aflii detalii despre membrii dute pe matrimoniale. Si nu mai fi tare-n gura sa nu ai vreo surpriza neplacuta.

Omule NU AI CUM sa prinzi in a 2-a mai mult de 80 km/h cu acel 320 i de 150 CP E46 pe care-l ai tu! Si nici daca vei castiga prin absurd 100 CP in plus tot nu vei merge cu mai mult de 80 km/h in a 2-a pentru ca totul tine de cutia de viteze.

 

Eu am 320 i E46 si nu merge mai mult de 80 km/h in a 2-a. La 85 km/h este pe rosu la 6500 RPM. 100 nu ai cum sa iei niciodata, dar vorba lui Saplacan care si el are tot 320i. Poate ai stricat kilometrajul sau turometrul!

 

PS: Vezi ca pe youtube sunt zeci de filmulete cu E46 320i de la 0 la 100 km/h si toti schimba pe rosu la 80 km/h!!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Voi nu ati pus o intrebare esentiala in topicul asta.

 

Cati ani ai ?

 

328 160 in a 2-a si 290 vit maxima ? :blink: poate cu nos + biturbo :)

 

Eu m-am inscris pe site sa vb. despre masini, daca vrei sa aflii detalii despre membrii dute pe matrimoniale. Si nu mai fi tare-n gura sa nu ai vreo surpriza neplacuta.

Omule NU AI CUM sa prinzi in a 2-a mai mult de 80 km/h cu acel 320 i de 150 CP E46 pe care-l ai tu! Si nici daca vei castiga prin absurd 100 CP in plus tot nu vei merge cu mai mult de 80 km/h in a 2-a pentru ca totul tine de cutia de viteze.

 

Eu am 320 i E46 si nu merge mai mult de 80 km/h in a 2-a. La 85 km/h este pe rosu la 6500 RPM. 100 nu ai cum sa iei niciodata, dar vorba lui Saplacan care si el are tot 320i. Poate ai stricat kilometrajul sau turometrul!

 

PS: Vezi ca pe youtube sunt zeci de filmulete cu E46 320i de la 0 la 100 km/h si toti schimba pe rosu la 80 km/h!!

Se duce in 100....parerea mea. Cel putin la mine da :)

Link to comment
Share on other sites

Voi nu ati pus o intrebare esentiala in topicul asta.

 

Cati ani ai ?

 

328 160 in a 2-a si 290 vit maxima ? :blink: poate cu nos + biturbo :)

 

Eu m-am inscris pe site sa vb. despre masini, daca vrei sa aflii detalii despre membrii dute pe matrimoniale. Si nu mai fi tare-n gura sa nu ai vreo surpriza neplacuta.

Omule NU AI CUM sa prinzi in a 2-a mai mult de 80 km/h cu acel 320 i de 150 CP E46 pe care-l ai tu! Si nici daca vei castiga prin absurd 100 CP in plus tot nu vei merge cu mai mult de 80 km/h in a 2-a pentru ca totul tine de cutia de viteze.

 

Eu am 320 i E46 si nu merge mai mult de 80 km/h in a 2-a. La 85 km/h este pe rosu la 6500 RPM. 100 nu ai cum sa iei niciodata, dar vorba lui Saplacan care si el are tot 320i. Poate ai stricat kilometrajul sau turometrul!

 

PS: Vezi ca pe youtube sunt zeci de filmulete cu E46 320i de la 0 la 100 km/h si toti schimba pe rosu la 80 km/h!!

Se duce in 100....parerea mea. Cel putin la mine da :)

Aici nu e pe pareri! Tu ai alta masina, alt motor. Daca eu si saplacan spunem ca se opreste la 80 in a 2-a (care aveam amandoi 320i, vii si tu cu 523: "eu zic ca se duce...hac! Parerea mea"!

Ia cauta pe youtube e46 320 i sa vezi cum se opresc toate la 80 in a 2-a!

PS: Nu contest ca 523 nu ia suta cu a 2-a!

Bafta!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Omule NU AI CUM sa prinzi in a 2-a mai mult de 80 km/h cu acel 320 i de 150 CP E46

 

Eu am 320 i E46 si nu merge mai mult de 80 km/h in a 2-a. La 85 km/h este pe rosu la 6500 RPM. !

 

 

deci perfect posibil ca masina ta sa treaca de 80 kmh in a 2-a, la 6500 abia incepe zona rosie. nu inseamna ca la 7000 rpm masina nu mai accelereaza

Link to comment
Share on other sites

se opreste! Are limitator (toate au)! In plus, nu cred ca cu 500 RPM te duci cu 20 km/h in plus (in ideea in care scoti limitarea)! Defapt sunt sigur ca si tu stiai asta! Acum ai postat doar sa mai fci un post...

Nu-i nimic...

Ar fi fost extraordinar sa pot prinde 100 cu a 2-a, intrucat timpul de la 0-100 s-ar fi redus considerabil, nemaitrebuind sa schimb a 3-a!

PS: Am un prieten cu E92 320 D de 177 CP, am vorbit cu el si nici el nu prinde 100 in a 2-a. Se duce maxim pana la 90!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

masina mea are cam 6500 ore functionare a motorului. cati km asta nu stiu cu exactitate. arata 200.000 dar eu cred ca are cam cu 50000 mai multi.

 

si masina cand a ajuns la 6500. una pe benz peste aceasta val nu se mai alimenteaza. nu mai prinde mai mult. doar cela care au limitator scos si se duc in 7000 sau cat e maxim ca nu mi aduc aminte. am vazut pe e 36 faza asta la un 318 is si 320i vanos fara limitator. deci vb faptele.

Link to comment
Share on other sites

se opreste! Are limitator (toate au)! In plus, nu cred ca cu 500 RPM te duci cu 20 km/h in plus (in ideea in care scoti limitarea)! Defapt sunt sigur ca si tu stiai asta! Acum ai postat doar sa mai fci un post...

Nu-i nimic...

Ar fi fost extraordinar sa pot prinde 100 cu a 2-a, intrucat timpul de la 0-100 s-ar fi redus considerabil, nemaitrebuind sa schimb a 3-a!

PS: Am un prieten cu E92 320 D de 177 CP, am vorbit cu el si nici el nu prinde 100 in a 2-a. Se duce maxim pana la 90!

 

 

Nu stiu daca se poate ajunge la 100 kmh intr-a doua cu un 320I E46, eu ajungeam la 90 cu un 320 E30.

Cu siguranta MASINA TA poate trece de 80 la ora in viteza a doua, asta a fost ceea ce am scris, te rog reciteste.

 

In afara de masina actuala la toate celelalte BMW-uri am scos limitarea.

 

sunt mai multe lucruri ce pot influenta viteza maxima la o anumita turatie. inclusiv la turatia maxima.

 

 

PS : in ultima luna am 40 de postari pe forum, daca tu crezi ca sunt vanator de posturi si daca asta te face fericit, iti urez bucurie maxima. de 2 ori.

 

On topic : 150 000 km e putin pentru un motor diesel intretinut si exploatat corespunzator. daca va ceda ceva, nu motorul va fi primul.

Link to comment
Share on other sites

masina mea are cam 6500 ore functionare a motorului. cati km asta nu stiu cu exactitate. arata 200.000 dar eu cred ca are cam cu 50000 mai multi.

 

si masina cand a ajuns la 6500. una pe benz peste aceasta val nu se mai alimenteaza. nu mai prinde mai mult. doar cela care au limitator scos si se duc in 7000 sau cat e maxim ca nu mi aduc aminte. am vazut pe e 36 faza asta la un 318 is si 320i vanos fara limitator. deci vb faptele.

la 6500 de h de functionare ar avea cam 270k km reali.

 

am caculat astfel : o zi are 24 de ore. x zile ..... 6500 h => x = 270 zile mers non-stop ( toate zilele adunate ).

 

apoi am zis asa : germania 1000km/zi sa zicem... 1zi....1000km ; 270 zile....x => x = 270k km

 

:blink: este doar un exemplu , nu trebuie sa fie exact asa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.