Jump to content

A/C vs Climatronic


mike

Recommended Posts

Are cineva idee cum se poate face aceasta modificare la un E46?

 

Am gasit la nemti, pe la 150-200 euro aparatul pentru climatronic SH, dar am inteles ca mai trebuie un senzor de temperatura pentru interior... si cabluri... si mufe... si un mecanic priceput...

 

Am sunat si am vorbit cu cei de la AB si dupa ce m-au cam pasat de la unul la altul, mi-au zis ca-mi trebuie numai aparatul, senzorul de temperatura si cabluri cu diferite mufe... Totusi, cand l-am intrebat daca este sigur ca numai atat imi trebuie, s-a fastacit putin dupa care mi-a spus ca cel mai bine este sa vin cu masina la ei... Din pacate pana dupa anul nou, timpul nu-mi va permite sa ma deplasez la ei...

 

Daca a mai facut cineva asa ceva sau daca a auzit pe cineva care si-a facut, as vrea sa iau legatura cu el sa stiu ce mai implica aceasta modificare.

 

Multumesc anticipat

Edited by mike
Link to comment
Share on other sites

ce te nemultumeste la A/C ? eu am la fel , am avut si climatronic. mare branza nu a fost in plus sincer

2535[/snapback]

... poate simplu fapt ca n-am avut climatronic pana acum... :blink:

nu pe bune, dar ma oftica ca nu am posibilitatea sa setez o anumita temperatura la care sa se opreasca jucaria si n-am cum fac sa intre aerul, in acelasi timp, pe toate gaurile...

Link to comment
Share on other sites

Sa va intreb si eu ceva daca tot suntem la subiectul asta: daca iti lasi masina 3 ore in soare la +30C, in cat timp face AC-ul rece si in cat timp climatronicul? eu am avut si unul si altul si mi s-a parut o diferenta enorma...

2569[/snapback]

in ce sens a fost diferenta aceea enorma... care a fost mai rapid?

Link to comment
Share on other sites

in fine, eu zic sa te mai gandesti inainte la moftu asta cu climatronic. sunt niste bani investiti aiurea (zic eu :blink: )  sa zicem ca iei in 200 jucaria , cu ce mai ajunge piese, mufe, manopere, etc. ajungi undeva la ... aproximativ 400. cred ca banii astia merita investiti in altceva, poate sa fie ceva elemente de caroserie (design) sau eu stiu ...

2562[/snapback]

pai daca ar fi vorba de 400 cu siguranta ca am s-o fac... pai numai aparatul ma costa 350 fara tva la AB... asa ca din punctul meu de vedere merita investitia :)

 

pe de alta parte ai si tu dreptate, mai ales ca pentru moment am jante de metal, semnalizatoarele si stopurile originale, casetofon fara magazie de CD-uri... dar o sa ma ocup si de astea imediat ce o sa am resursele necesare

 

PS. Pentru mine primeaza interiorul

Edited by mike
Link to comment
Share on other sites

in ce sens a fost diferenta aceea enorma... care a fost mai rapid?

2570[/snapback]

 

Climatronicul facea rece cam in jumatate de minut, pe cand AC-ul... no comment; se intampla sa ajung unde aveam nevoie (e vorba de distante relativ scurte) si sa fie tot canicula in masina

Link to comment
Share on other sites

Climatronicul facea rece cam in jumatate de minut, pe cand AC-ul... no comment; se intampla sa ajung unde aveam nevoie (e vorba de distante relativ scurte) si sa fie tot canicula in masina

2572[/snapback]

multumesc

se pare ca are inca un avantaj climatronicul, in afara de look-ul cool pe care il descoperisem io :blink:

 

dar sa revenim de unde am plecat: a facut cineva asa ceva? sau are cineva ghidul de schimbare? (l-am gasit pe ebay pe la vreo 5 euro, iar daca o sa ajung sa-l iau o sa incerc sa-l postez si pe aici pe undeva)

Link to comment
Share on other sites

Deci in primul rand ar fi bine sa plecam de la climatronic este clima automata de la VW si o clima automata de ultima generatie la un BMW este f f buna face multa treaba si vara si iarna si cine poate sa o puna sa o faca merita banii.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca "Cristi HML" se refera la unitatea de aer conditionat AC... care nu este clima manuala. Acea unitate nu se mai fabrica de prin '93... si era compusa dintr-un compresor mult inferior celor actuale... de aici si diferenta de temperatua... si intr-adevar facea rece dupa juma de ora.

 

In schimb... ceea ce exista acum pe E36 dupa '95 si E46 este

1. Clima Automata BMW care are un afisaj digital si

2. Clima Manuala BMW care nu are afisaj ci rotite mecanice.

 

Diferenta de temperatura este ZERO, ambele folosesc acelasi compresor si aceleasi conducte de freon. Singura diferenta este DISIGN-ul si interactivitatea ca sa zic asa... adica e super sa poti seta o anumita temperatura si nu doar sa o aproximezi din rotitele mecanice.

 

Aceasta schimbare ma tem insa ca va necesita schimbari la motorasele montate pe aeroterma, daca nu chiar o intreaga aeroterma cu motorase... pentru ca cea manuala nu are motorase ci doar parghii. Posibil ca motorasele sa se potriveasca si pe aeroterma ta mecanica... dar in mod cert iti trebuiesc motorase pentru ca n-ai pe cea manuala.

 

Eu am Clima Automata... am montat-o eu cu ajutorul service-ului bmw-filaret... si aeroterma arata total diferit de cea mecanica... nu cred ca ai sa reusesti vreodata sa o transformi fara vreo 1000 euro.

Edited by CRISTIAN
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa deschid acest topic am vorbit cu cei de la AB si mi-au spus ca nu as avea nevoie de motorase, ci numai de un senzor de temperatura interioara si de niste cabluri in plus...

Daca stau bine sa ma gandesc, chiar si asa cum am eu sistemul de clima, din momentul in care am schimbat directia de ventilatie (in sus, in jos, in fata si combinatiile posibile sus-fata, jos-fata, jos-sus) si pana aceasta se schimba efectiv, exista un delay de aproape 1-2 secunde... posibil ca aceasta schimbare sa nu se faca tocmai printr-un sistem de parghii clasic...

Am mai citit si pe un forum de la nemti, cum ca operatiunea de modificare a durat cca 6 ore, tipul nefiind de meserie si schimbandu-si instalatia singur, dupa manual...

 

Oricum, acum e prea tarziu... am facut deja comanda...

Va voi tine la curent cu costurile... am de gand ca partea hard sa o comand pe toata de afara, iar cei de la AB, mi-au spus ca montajul nu costa mai mult de 100 euro...

 

atasez o poza si cu victima pe care tocmai am achizitionat-o la pretul de 150 euro.

post-70-1101888806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da am vazut deja ca ai clima automata e-46 vezi ca senzorul e in ea.

multumesc pentru observatie... nu stiam...

stiu ca are inclus senzorul AUC (Automatischer Umluft Control - adik senzorul de detectare a gazelor care face cuplare automata pe redistribuirea aerului din habitaclu)...

Link to comment
Share on other sites

Mike, posibil ca Noul model de Clima Manuala montat pe E46 sa aiba deja si motorase pe aeroterma, si nu parghii cum era varianta montata pe E36 despre care stiu cum arata in interior. Daca spui ca miscarea se face cu un delay, atunci sigur are motorase. Se aude cumva si un mic bazzit? In acest caz, ca deja ai motorase pe aeroterma doar ca sunt actionate de potentiometrele din bord si nu de un afisaj digital, va fi mult mai simplu upgrade-ul... norocul tau.

 

Dar cum am mai spus, diferenta de temperatura va fi zero, insa disign-ul si interactivitatea vor fi de nota 10.

Link to comment
Share on other sites

Mike eu nu cunosc Bucurestiul si nici un services bun.Ma refeream ca daca eu stiu anumite lucruri si cei de la BMW de acolo trebuie sa stie ce vroiam sa zic.Si eu nu te pot ajuta decat cu sfaturi,dar daca vrei sa cumperi sau sa repari un BMW in vest nu e problema.Eu construiesc numai masinile cei ce le repara sunt din pacate altii.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

APROAPE GATA!!!

Azi pe la pranz mi-a sosit aparatul si n-am rezistat... l-am demontat pe cel vechi si l-am montat pe cel nou :)

mai exact, l-am scos pe cel vechi din lacasul lui, i-am scos mufele si le-am bagat in cel nou; s-au potrivit la tanc, asa ca n-a mai fost nevoie de nicio alta modificare, l-am bagat la loc pe cel nou si gata. Unde mai pui si faptul ca are senzorul de temperatura incorporat... la fel si senzorul AUC... asa ca pe parte mecanica nu mai am de facut chiar nmik :blink:

n-a fos mare inginerie, dar exact cum mi-a spus si turbo-mann, merge cam aiurea... adik baga aer doar pe sus si prin fata, nestiind sa bage pe jos sau combinat, decat daca-i dau pe automat...

acum nu pot decat sa sper sa ma rezolve aia de la BMW Filaret cu partea electronica...

 

costuri totale... va anunt dupa ce m-or taxa aia de la BMW pentru setare (ma duc maine la ei)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.