Jump to content

Mi s-a mai aprins un bec la bord...


Recommended Posts

BMW 320d e46...E o ciudatenie ceva ca dupa ce mi s-a aprins martorul de la airbag la doua zile dupa aia mi s-a aprins inca un bec (exact ala de deasupra aluia de airbag). Poate sa-mi spuna cineva ce draq mai indica si ala? E ca un soare asa de culoare galbena ceva de genu asta: (O)

Ca sa fiu mai explicit o sa fac o poza cu ceea ce mi se aprinde aiurea la bord sa va dati si voi cu parerea si poate ma ajutati cu un sfat ce problema are si cum o pot rezolva... HELP PLSSSS!!!

Link to comment
Share on other sites

BMW 320d e46...E o ciudatenie ceva ca dupa ce mi s-a aprins martorul de la airbag la doua zile dupa aia mi s-a aprins inca un bec (exact ala de deasupra aluia de airbag). Poate sa-mi spuna cineva ce draq mai indica si ala? E ca un soare asa de culoare galbena ceva de genu asta: (O)

Ca sa fiu mai explicit o sa fac o poza cu ceea ce mi se aprinde aiurea la bord sa va dati si voi cu parerea si poate ma ajutati cu un sfat ce problema are si cum o pot rezolva... HELP PLSSSS!!!

50537[/snapback]

Daca ai pune o poza, cred ca ar fi mai usor de identificat

Link to comment
Share on other sites

Da acum m-am lamurit si eu... sper sa am noroc si sa nu fie nevoie sa schimb si senzorii ca nu am facut mai mult de 30km de cind s-a aprins becu' ala.

Ramine sa ma duc miine sa-mi iau placute... ziceti-mi si mie niste preturi pt. set fata si set spate si recomandati-mi firme de fabricanti si de unde sa cumpar mai ieftinache...

Merci pt. reply-uri...

Miine sper sa rezolv si problema cu martorul de airbag... adica sa-l resetez. Stie cineva pe careva care se pricepe la asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce s-a aprins becul, trebuie schimbat si senzorul.

50658[/snapback]

Adica daca s-a aprins becul in bord, automat s-a dus si senzorul, indiferent cat mai mergi dupa aia? Eu eram convins ca nu trebuie sa te tot bagi sub masina si sa verifici starea placutelor, ci ca senzorul si martorul fac treaba asta, insa sa nu duca la distrugerea senzorului. In cazul asta, nu prea ii mai vad rostul. Sau a fost conceput sa fie de unica folosinta, la fel ca placutele?

Link to comment
Share on other sites

Adica daca s-a aprins becul in bord, automat s-a dus si senzorul, indiferent cat mai mergi dupa aia? Eu eram convins ca nu trebuie sa te tot bagi sub masina si sa verifici starea placutelor, ci ca senzorul si martorul fac treaba asta, insa sa nu duca la distrugerea senzorului. In cazul asta, nu prea ii mai vad rostul. Sau a fost conceput sa fie de unica folosinta, la fel ca placutele?

50673[/snapback]

 

pai prin distrugerea senzorului se ajunge la aprindeream martorului. ceea ce inseamna ca trebuie sa schimbi placutele, mi se pare absolut normal :blink: decat sa ratezi momentul si sa schimbi si discurile mai bine schimbi senzorul, mai ales ca sunt cate unul pe fata/spate. deci 1 senzor vs. 2 discuri, ce preferi sa schimbi?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca iti dai seama ca nu am preferinte aparte, doar ca eu credeam ca, de la momentul aprinderii becului, mai ai un nr. de km, timp in care senzorul nu este afectat. Deci, daca vrei sa ai senzorul si sa nu il mai cumperi la fiecare schimb al placutelor, tot trebuie sa te bagi sub masina
Link to comment
Share on other sites

Nu,... cu placute noi, senzorul de pe alea vechi si reset la computer... am zis ca baietii care mi-au facut manevra erau dibaci...

50825[/snapback]

 

 

Daca becul se aprinde ,senzorul este distrus.

 

Daca au facut ca becul sa se stinga fara sa lege firele impreuna,sunt foarte dibaci.

Bravo lor! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am pus placute REMSA si vad ca nu scirtie si frineaza destul de bine... adica mie mi se pare ca frineaza ca inainte cind le aveam pe alea originale... numai ca nu stiu cit de mult le voi putea folosi pe astea ... stie cineva cam citi km se pot face cu un set nou REMSA pina la uzare?

Oricum, ca sa vad daca se aprinde /sau nu / la bord senzorul ala pe care l-am refolosit trebuie sa astept sa se uzeze setul asta pe care abia l-am pus...nu? ... atunci o sa ne dam seama daca mecanicii aia (dibaci) l-au pus bine/ sau nu/ ...sau daca se mai poate refolosi un senzor pt placutele de frina !

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca daca se aprinde semnu la bord senzorul este distrus...

51493[/snapback]

Asa e, dar s-ar putea ca mecanicii sa fi scurtcircuitat cele 2 fire ale senzorului. Se practik frecvent. Si e si scump al dracu un senzor d-ala :blink: . Eu sunt foarte atent cind li se apropie sorocul la placute si daca nu am disponibilitati financiare de moment il extrag de acolo si il incercuiesc in jurul amortizorului pina cind imi fac schimbul de placute. Si fac asa de pe vremea cind aveam e36. Din experienta pot spune ca mai merg linistit cel putin 2500KM dupa ce s-ar toci senzorul. Si nu se face nici un reset la computer. Adevarul e ca nu se stinge chiar imediat ce ai facut scurt intre fire. It takes 5 min.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.