Jump to content

Anvelope de iarna


Leusor

Recommended Posts

Da sunt non RFT, am suspnsie M,si active stearing + cauciucurile runflat ,la o viteza de peste 100 la ora daca misti putin stanga dreapta raspunsul e instant si f precis, la astea de iarna e cu ceva intirziere si ai putin un sentument de barca,probabil la suspensia normala nu sesizezi pt ca e la fel si vara si iarna.am crezut ca precizia e data exclusiv de suspensie ,dar peste 100 la ora e de la cauciucuri.pe la 50-60 e cam la fel de precisa.

Oriucum pt mine e bine venit comfortul ... :)

putin OFFTOPIC: active steering e standard pe toate E90-urile sau e optional? in ce consta asta? ca eu sincer sa fiu habar n-am. am observat si eu cum spui si tu ca are o oarecare intarziere in directie cu cauciucurile astea Dunlop WinterSport M3 non-RFT. si eu am suspensie M si nu prea s-a imbunatatit amortizarea cu noile cauciucuri, e foarte rigida.

ON: mie Dunlop WinterSport M3 mi se pare bune in 2 zile de cand le am pe masina, astept zapada sa vad cum isi fac treaba.

 

Depinde ce aveai inainte tot runflat pe 17",eu de vara am 225/45/17" si spate 255/40/17", daca ar fii sa le clasific comfortul, a crescut cam cu 15-20%,iar cu cele de vara am facut greseala sa mai las din presiune sa nu scuture si s-au uzat numa pe marginea interioare si exterioara,si au inceput sa huruie.Deci INTOTDEAUNA respectati ce scrie in carte ,si pe stalp chiar daca va scutura de va pleca piatra din rinichi,ce scrie acolo e corect si e potrivit pt masina voastra, la fel si dimensiunile anvelopelor influenteaza electronica de franare si stabilitate.maine mai verific odata daca am pus bine presiunea,2.3 si 2.7  pe spate.Numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

atunci cred că am şi eu active steering că simt cum se ĂŽntăreşte direcţia odată cu creşterea vitezei.

 

Depinde ce aveai inainte tot runflat pe 17",eu de vara am 225/45/17" si spate 255/40/17", daca ar fii sa le clasific comfortul, a crescut cam cu 15-20%,iar cu cele de vara am facut greseala sa mai las din presiune sa nu scuture si s-au uzat numa pe marginea interioare si exterioara,si au inceput sa huruie.Deci INTOTDEAUNA respectati ce scrie in carte ,si pe stalp chiar daca va scutura de va pleca piatra din rinichi,ce scrie acolo e corect si e potrivit pt masina voastra, la fel si dimensiunile anvelopelor influenteaza electronica de franare si stabilitate.maine mai verific odata daca am pus bine presiunea,2.3 si 2.7  pe spate.Numai bine

de vară am aceleaşi dimensiuni ca ale tale. dar de iarnă mi-am luat jante de tablă+capace originale de pe forum cu cauciucuri 205/55/R16 Dunlop WinterSportM3 noi. la dimensiunea asta eu am băgat 2bar pe faţă si 2.4bar pe spate,cum scrie pe stâlp.

tu nu ţi-ai schimbat şi jantele, nu?

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

atunci cred cĂŁ am Âşi eu active steering cĂŁ simt cum se ĂŽntĂŁreÂşte direcĂžia odatĂŁ cu creÂşterea vitezei.

 

Depinde ce aveai inainte tot runflat pe 17",eu de vara am 225/45/17" si spate 255/40/17", daca ar fii sa le clasific comfortul, a crescut cam cu 15-20%,iar cu cele de vara am facut greseala sa mai las din presiune sa nu scuture si s-au uzat numa pe marginea interioare si exterioara,si au inceput sa huruie.Deci INTOTDEAUNA respectati ce scrie in carte ,si pe stalp chiar daca va scutura de va pleca piatra din rinichi,ce scrie acolo e corect si e potrivit pt masina voastra, la fel si dimensiunile anvelopelor influenteaza electronica de franare si stabilitate.maine mai verific odata daca am pus bine presiunea,2.3 si 2.7  pe spate.Numai bine

de varã am aceleaºi dimensiuni ca ale tale. dar de iarnã mi-am luat jante de tablã+capace originale de pe forum cu cauciucuri 205/55/R16 Dunlop WinterSportM3 noi. la dimensiunea asta eu am bãgat 2bar pe faÞã si 2.4bar pe spate,cum scrie pe stâlp.

tu nu Ăži-ai schimbat Âşi jantele, nu?

Cum ai aceeasi dimensiune ca mine?Le-ai pus tu altele fata de fabrica ?ce motor ai?

Link to comment
Share on other sites

Cum ai aceeasi dimensiune ca mine?Le-ai pus tu altele fata de fabrica ?ce motor ai?

mi-am cumparat jante originale bmw pt E90 de tabla pt iarna, sunt de latime 7j, ET34, 5x120, diametru 16.

am M47N2, motorul de 163 de cai. si astea vin din fabrica daca nu iti iei optional jante de aliaj. am 2 seturi de jante, unele de vara double spoke 161 cu 225/45/R17 fata si 255/40/R17 spate si de iarna jante de tabla cu capace cu 205/55/R16.

iarna si vara

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

am auzit ca Dunlop 3D ar fi mai bune decat M3...in teste au iesit mai bine oricum. la mine e a 3-a iarna in care merg cu Dunlop M3 si sunt extrem de multumit, nu m-a lasat niciodata in zapada. si despre Bridgestone Blizzak LM-25 am auzit numai de bine, cica ar fi destul de reusite.
Link to comment
Share on other sites

Cum ai aceeasi dimensiune ca mine?Le-ai pus tu altele fata de fabrica ?ce motor ai?

mi-am cumparat jante originale bmw pt E90 de tabla pt iarna, sunt de latime 7j, ET34, 5x120, diametru 16.

am M47N2, motorul de 163 de cai. si astea vin din fabrica daca nu iti iei optional jante de aliaj. am 2 seturi de jante, unele de vara double spoke 161 cu 225/45/R17 fata si 255/40/R17 spate si de iarna jante de tabla cu capace cu 205/55/R16.

iarna si vara

 

Am intrebat pt ca mi sa parut ciudat sa ai pe 320d cauciucuri 255 ,ca la 330d.Asa stiu ca pe 320d nu sunt omologate roti asa mari :) .

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat pt ca mi sa parut ciudat sa ai pe 320d cauciucuri 255 ,ca la 330d.Asa stiu ca pe 320d nu sunt omologate roti asa mari :) .

da' chiar am cauciucuri de 255, dar doar pe spate.pe fata sunt 225.astea sunt anvelopele de vara. am presiunea si pe stickerul de pe stalp pt ele, deci sunt omologate de BMW, dar in talon nu le am trecute :)

Link to comment
Share on other sites

Exact ce ziceam si eu...cauciucuri pentru zapada, nu pentru fente iarna:)

 

Eu intrasem iniĂžial pe www.tyretest.com Âşi apoi am ajuns pe www.reifentest.com :)

...@alexR, Review-urile Ăžin Âşi de marketing, deci dupĂŁ cum investeÂşte fiecare firmĂŁ...anyway, eu aÂş merge pe Nokian, ei le fac mai spre "snow"...., nu spre "sport"...

 

 

Stiu cum e cu marketing-ul, eu cand mi-am ales Dunlop-urile m-am uitat putin la bani dar si la caracteristici si review-uri pe vreo 5 site-uri de testari... astea ale mele (D WS M3) sunt foarte bune pt zapada, asta am vrut, iarna nu am nevoie de sportivitate!

Link to comment
Share on other sites

ce stiti de vredestein snowtrac 3? nu prea vad pe nimeni sa vb despre ele...

 

 

In teste pe primele locuri sunt Continental,Vredestein,Good Year,Michelin,Pireli,Dunlop,Bridgestone cam in ordinea asta,la anvelope de iarna,

sa nu imi sariti in cap cei cu Dunlop :) .Eu zic ca dintre acestea oricare isi fac treaba bine,multe fiind recomandate si de BMW.

Link to comment
Share on other sites

gata, m-ati convins(speriat).... eram hotarat sa nu schimb cauciucurile, dar multumita forumului, cel tarziu luni imi montez si eu rotile de iarna......am ceva Michelin-uri....sper sa fie bune sa nu ma faca de ras, ca de aratat arata de zici ca-s luate de pe ceva tractor John Deere! Daca o sa vedeti un E46 ca trece cu vro 90-100 pe langa voi pe patinoar...... ala-s io!

 

Ideea e ca e primul BMW si prima iarna la volanul lui..... si din cate citesc p-aici, se pare ca ar fi oportun sa am totusi si un abonament la tramvai, ca cica ar fi jale cu BMW-urile, desi nu cred ca e chiar asa de "tragic", dar nu pot spune ca nu am trecut prin asta!

 

PS: Sper ca in Arad iarna asta sa fie ca pana acum.....fara gheata si derdelus!

Edited by CalinE46+194E1
Link to comment
Share on other sites

Cum ai aceeasi dimensiune ca mine?Le-ai pus tu altele fata de fabrica ?ce motor ai?

mi-am cumparat jante originale bmw pt E90 de tabla pt iarna, sunt de latime 7j, ET34, 5x120, diametru 16.

am M47N2, motorul de 163 de cai. si astea vin din fabrica daca nu iti iei optional jante de aliaj. am 2 seturi de jante, unele de vara double spoke 161 cu 225/45/R17 fata si 255/40/R17 spate si de iarna jante de tabla cu capace cu 205/55/R16.

iarna si vara

 

 

salut.am seria 1 118d

am nevoie de niste jante de tabla pentru iarna

question: ce caracteristici trebuie sa caut la o janta pentru a intra pe roata mea...am dat quote pentru ca am vazut mentionat ceva pe aici,merci

 

tot ce stiu este de 5x120 si r16....dar alte date pentru a nu lua ceva care sa nu se potriveasca..ce ar mai fi?

am auzit de un ET,de o latime a jantei...ceva de genu 5J...totusi nu stiu decat din auzite si mai mult nu stiu unde apar acestea pe o janta....

 

ma ajuta cineva deci cu niste dimensiuni pentru o janta de seria 1...?

momentan am pe ea jante de aliaj de e90 pe 16...asat e tot ce stiu despre ele...

 

ps:am de vanzare niste anvelope iarna 195,55,r16 good year ultra grip 2007 RUN on FLAT cu 6 mm carne..arata excelent si nu le as daca nu as fi gasit ceva jante +gume in germania..pe care le as lua daca as primi ceva raspuns la intrebarea de mai sus

Link to comment
Share on other sites

Goodyear Ultragrip 7.........205/65/15.........sunt foarte multumit de ele.........le-am pus pe niste jante de alu originale de e39...... :)

Sfatul meu este: 2 seturi de roti separate....de vara si de iarna.....nu va chinuiti cu schimbatul cauciucurilor intr-o veselie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.