Jump to content

Anvelope de iarna


Leusor

Recommended Posts

Dupa aproximativ 700km cu Dunlop WinterSport M3, nu am decat cuvinte de lauda...cu o mica exceptie...la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc.. in rest, grip f bun atat pe uscat cat si pe ud..
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa aproximativ 700km cu Dunlop WinterSport M3, nu am decat cuvinte de lauda...cu o mica exceptie...la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc.. in rest, grip f bun atat pe uscat cat si pe ud..

are aderenta foarte buna ( ultra grip) dar intra abs -ul prea repede> nu se contrazic cele doua situatii?

Link to comment
Share on other sites

Dupa aproximativ 700km cu Dunlop WinterSport M3, nu am decat cuvinte de lauda...cu o mica exceptie...la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc.. in rest, grip f bun atat pe uscat cat si pe ud..

are aderenta foarte buna ( ultra grip) dar intra abs -ul prea repede> nu se contrazic cele doua situatii?

cam da dupa parerea mea....abs intra mai repede sau mai tare cu cat roata se blocheaza mai usor sau repede....si asta se intimpla in lipsa de aderenta...aderenta scazuta=roata blocata...aderenta crescuta=roata care se invarte foarte foarte greu sub actiunea franelor dar se invarte

Link to comment
Share on other sites

Dupa aproximativ 700km cu Dunlop WinterSport M3, nu am decat cuvinte de lauda...cu o mica exceptie...la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc.. in rest, grip f bun atat pe uscat cat si pe ud..

are aderenta foarte buna ( ultra grip) dar intra abs -ul prea repede> nu se contrazic cele doua situatii?

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai citit foarte atent, te-au indus in eroare cuvintele UD si UMED... am spus grip f bun pe uscat si ud... faza cu abs-ul era pe carosabil UMED... :)

 

Deci din asta sa intelegem ca un drum ud aluneca mai putin decat un drum umed :) :)

Link to comment
Share on other sites

[...]la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc..

Cum adica sa-i dai a 2-a pedala? Franezi, iei piciorul si mai franezi odata?

 

...E gresit asa,trbuie franat la maxin,pt ca abs ul isi face treaba,daca apesi finut nu opresti.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai citit foarte atent, te-au indus in eroare cuvintele UD si UMED... am spus grip f bun pe uscat si ud... faza cu abs-ul era pe carosabil UMED... :)

explica-ne folosind legile fizicii, ca sincer eu unul nu inteleg. ar trebui sa fie exact pe dos.

 

[...]la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc..

Cum adica sa-i dai a 2-a pedala? Franezi, iei piciorul si mai franezi odata?

 

da- prima data franeaza folosind pedala de frana , a doua oara foloseste masina din fata. :)

Link to comment
Share on other sites

Am tot sapat pe net dupa informatii despre cauciucuri de iarna pt BMW-ul meu. cele care mi-au atras atentia au fost michelin pilot alpin PA3, aveau cele mai bune calificative. este cineva pe aici care le-a folosit iarna? sau...ce fel de cauciucuri ati folosit cu succes iarna, pe bmw-urile voastre? Eu am un E46 2005 320d, 150cp dim cauciucuri iarna 205/55/16.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai citit foarte atent, te-au indus in eroare cuvintele UD si UMED... am spus grip f bun pe uscat si ud... faza cu abs-ul era pe carosabil UMED... :)

explica-ne folosind legile fizicii, ca sincer eu unul nu inteleg. ar trebui sa fie exact pe dos.

 

[...]la franare pe carosabil umed ( nu ud) intra abs-ul putin cam repede si trebe sa-i dau a 2-a pedala imediat ca s-o opresc..

Cum adica sa-i dai a 2-a pedala? Franezi, iei piciorul si mai franezi odata?

 

da- prima data franeaza folosind pedala de frana , a doua oara foloseste masina din fata. :)

 

Ok, sa fiu mai explicit... ABS-ul a intrat intr-o seara cand era destul de rece afara.. Probabil se formase polei.. Acum o ora am fost in oras si am facut teste..nu a mai intrat abs-ul, deci cred ca era polei in seara aceea..

 

benkenobi: referitor la legile fizicii, poate ne explici tu cum ar trebui sa fie, pt k eu am terminat filologia,iar fizica si matematica nu m-au interesat! Referitor la franare, as vrea sa te vad ce faci tu daca iti franeaza unul brusc in fata...apesi pedala pana in fund, nu-i asa?...si te-ai oprit in dosul lui ala...pt ca a intrat abs-ul....

Link to comment
Share on other sites

am si eu cateva neclaritati ... dupa ce am tot cautat pe net si prin oras sa-mi iau cauciucuri de iarna, nu am gasit pe nimeni sa-mi explice concret ce dimensiune e recomandata pentru masina mea : BMW E60 530d 2004dec avand jante pe 17'' . Pentru vara in talon am 225/50R17 si optionale erau trecute si in brief 245/45R17 sport.

 

Pun si o poza cu masina si jentile ca sa se vada modelul jentii.

 

Acum intrebarea este : CE DIMENSIUNE DE CAUCIUC POT SA_MI IAU PENTRU IARNA ?

 

225/35R17

225/45R17

225/50R17 - se gasesc mai greu !

225/55R17

 

MULTUMESC !!!

 

M-am gandit sa iau Nokian WR G2 sau Dunlop M3 , daca aveti alte idei le astept cu placere ... ma intereseaza sa fie un pret bun si calitate mare :)

 

ps : am consultat si http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=30 dar sunt in ceata rau !

post-6141-1228864769_thumb.jpg

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

Am tot sapat pe net dupa informatii despre cauciucuri de iarna pt BMW-ul meu. cele care mi-au atras atentia au fost michelin pilot alpin PA3, aveau cele mai bune calificative. este cineva pe aici care le-a folosit iarna? sau...ce fel de cauciucuri ati folosit cu succes iarna, pe bmw-urile voastre? Eu am un E46 2005 320d, 150cp dim cauciucuri iarna 205/55/16.

 

Salut, vezi ce am scris eu...cred ca e ok:)

Link to comment
Share on other sites

am si eu cateva neclaritati ... dupa ce am tot cautat pe net si prin oras sa-mi iau cauciucuri de iarna, nu am gasit pe nimeni sa-mi explice concret ce dimensiune e recomandata pentru masina mea : BMW E60 530d 2004dec avand jante pe 17'' . Pentru vara in talon am 225/50R17 si optionale erau trecute si in brief 245/45R17 sport.

 

Pun si o poza cu masina si jentile ca sa se vada modelul jentii.

 

Acum intrebarea este : CE DIMENSIUNE DE CAUCIUC POT SA_MI IAU PENTRU IARNA ?

 

225/35R17

225/45R17

225/50R17 - se gasesc mai greu !

225/55R17

 

MULTUMESC !!!

 

M-am gandit sa iau Nokian WR G2 sau Dunlop M3 , daca aveti alte idei le astept cu placere ... ma intereseaza sa fie un pret bun si calitate mare :)

 

ps : am consultat si http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=30 dar sunt in ceata rau !

 

Si pe mine m-ai cam bagat in ceata :) .Eu nu prea as crede ca ti-ar intra si pe 16" cum scrie pe realoem,eu pe 330d e90 am 225/45R17" daca te ajuta ,

talonu trebuie ales in asa fel incat circumferinta sa fie aceeasi cu ce ai acuma pe masina,pe stilpul de pe partea soferului scrie exact dimensiunel ce iti sunt bune.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea si a celor care se pricep...iarna trebuie sa mai lasam din fente...jante de 16...17...18...niste jante pe 15 de tabla sunt cele mai bune, si 195/65/15 e dimensiunea ideala...sau ma rog, pentru cei care n-au foarte multe fente...nici foarte multi bani de dat pe niste cauciucuri de iarna...folosite 3...4 luni pe an max...si bineinteles, cei care nu vor sa faca drift iarna :)

 

am si eu cateva neclaritati ... dupa ce am tot cautat pe net si prin oras sa-mi iau cauciucuri de iarna, nu am gasit pe nimeni sa-mi explice concret ce dimensiune e recomandata pentru masina mea : BMW E60 530d 2004dec avand jante pe 17'' . Pentru vara in talon am 225/50R17 si optionale erau trecute si in brief 245/45R17 sport.

 

Pun si o poza cu masina si jentile ca sa se vada modelul jentii.

 

Acum intrebarea este : CE DIMENSIUNE DE CAUCIUC POT SA_MI IAU PENTRU IARNA ?

 

225/35R17

225/45R17

225/50R17 - se gasesc mai greu !

225/55R17

 

MULTUMESC !!!

 

M-am gandit sa iau Nokian WR G2 sau Dunlop M3 , daca aveti alte idei le astept cu placere ... ma intereseaza sa fie un pret bun si calitate mare :)

 

ps : am consultat si http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=30 dar sunt in ceata rau !

 

Si pe mine m-ai cam bagat in ceata :) .Eu nu prea as crede ca ti-ar intra si pe 16" cum scrie pe realoem,eu pe 330d e90 am 225/45R17" daca te ajuta ,

talonu trebuie ales in asa fel incat circumferinta sa fie aceeasi cu ce ai acuma pe masina,pe stilpul de pe partea soferului scrie exact dimensiunel ce iti sunt bune.

Link to comment
Share on other sites

@hornetb: nu cred ca pe seria 5 merg jante pe 15 ... iti dai seama ca era super treaba ca un set de jante +gume bune noi ajungeam la un pret sub pretul unuia pe 17 ...

 

@E90 :am fost azi la bavaria in cta ca am auzit ca au promotie la roti complete de iarna : aceleasi jante cu dunlop m3 iarna 17 - 225/50R17 ~1.600 ron bucata : ):):) ... scumpe rau !

Link to comment
Share on other sites

@hornetb: nu cred ca pe seria 5 merg jante pe 15 ... iti dai seama ca era super treaba ca un set de jante +gume bune noi ajungeam la un pret sub pretul unuia pe 17 ...

 

@E90 :am fost azi la bavaria in cta ca am auzit ca au promotie la roti complete de iarna : aceleasi jante cu dunlop m3 iarna 17 - 225/50R17 ~1.600 ron bucata : ) :) :) ... scumpe rau !

 

Eu am luat tot setul la 4800, 225R17,gume God Year,jante M5 dar nu originale, nou tot :) :

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

as vrea si eu niste pareri legate de anvelope de iarna...am planificata o iesire de sarbatori (din tara) si imi cam trebuie :) acum inrebarile:

 

1. stiu ca paote pare un pic..deplasat, dar, ca idee...merge sa iau doar 2, pe spate ...si daca sa e ok dpdv tehnic , nu sunt probleme in afara cu politia ?

 

2. ca optiuni ar fi asa

 

a. Dunlop , de la A. Bavaria, 875 Ron bucata (doar cauciucu fara nimic altceva)

 

b. am gasit pe un site care , urmatoarele optiuni:

 

Dunlop SP WINTER SPORT M3 ROF

205/55 R16 94H XL cu protecĂžie de jantĂŁ , runflat

711,80 RON

------------------

Continental WinterContact TS 810 S SSR

205/55 R16 91H runflat

554,10 RON

-----------------------

Dunlop SP WINTER SPORT M3 ROF

205/55 R16 91H cu protecĂžie de jantĂŁ , runflat, *

660,00 RON

 

M-am oprit la astea 3 , pt ca Continental am acum pe masina ( a venit cu ele, dar sunt de vara) si Dunlop au la A. Bavaria ...si am zis ca poate stiu ei ceva de au ales Dunlop (nu inseamna ca asa si e, asta a fost doarlogica mea :) )

 

Pe site-ul respectiv mai sunt urmatoarele: Pirelli, Michelin, Goodyear, Bridgestone.

 

In principiu cam toate de pe site-u respectiv sunt mai ieftine ca cele de la AB.

 

Ce-mi recomandati?

 

Masina e un 320 d E90 , si vreau runflat pt ca runflat am si acum, loc de rezerva nu e, si nici nu vreau sa umblu cu altele prin portbagaj.

 

Pentru link cu site-u respectiv, PM me.

 

Mersi anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

e un topic special pentru asemenea discutii. nu cred ca iti trebuie indice de greutate 94h xl la e90. parerea mea e ca daca tot iti iei noi, sa mergi pe Dunlop winter sport 3D, e modelul nou care a iesit exceptional in toate testele recente. vezi ca gasesti si mai ieftine pe site-uri, cauta :) no way AB, sunt niste jepcari
Link to comment
Share on other sites

e un topic special pentru asemenea discutii. nu cred ca iti trebuie indice de greutate 94h xl la e90. parerea mea e ca daca tot iti iei noi, sa mergi pe Dunlop winter sport 3D, e modelul nou care a iesit exceptional in toate testele recente. vezi ca gasesti si mai ieftine pe site-uri, cauta :) no way AB, sunt niste jepcari

 

sorry nu am gasit topicu de care zici, poate n-am fost eu atent...

 

mersi de raspunsuri so far...si , mikken, poti sa-mi dai (eventual PM) un site doua sau vreo firma ceva care vinde sport 3d ? mersi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.