Jump to content

sfat achizitionare E90 320d


CL 86 CIP

Recommended Posts

Buna seara,

 

Ma gandesc serios la achizitionarea unui 320d 177cp an 2009. Vanzatorul sustine ca are 130.000km, insa ramane de vazut, oricum este prima la care ma duc sa ma uit si probabil nu ultima, dar daca tot ma hotarasc sa fac pasul acesta macar sa-l fac pregatit cu ceva informatii.

Poate ma ajutati cu cateva detalii, sunt ceva probleme la motorul/modelul asta? Mi-ati recomanda motorul de 140 cai in loc de acesta? Consumul este simtitor mai mare?

Nu ma intereseaza decat seria 3, 1 nu-mi place si 5 pe care sa mi-l permit ar fi prea vechi pentru gusturile mele.

 

Trebuie sa ma uit la ceva anume cand o sa ma duc sa o vad, in afara de verificarile standard la care ma pot gandi pe moment.

De asemenea, daca ma puteti ajuta cu un service care sa aiba tester de bmw, eventual in Ploiesti, nu stiu daca o sa vreau sa duc fiecare masina pe care o vad pana la Bavaria la Bucuresti.

Trebuie sa ma feresc de anumite culori? Gen alb sau crem, se poarta ca taxiuri?

 

Intre timp am citit si un topic mai vechi cu un versus intre a4 si 320d. S-a ridicat problema distributiei proaste. Se poate depista dupa un zgomot anume sau cum se verifica o eventuala problema? Care este costul estimativ al schimbarii distributiei. A4 cam iese din discutie pentru ca e ceva mai scumput, motor un pic mai slab si ca estetica nu prea imi place, adica imi place mai mult 320d. :)

 

Multumesc,

 

Cu stima,

R.

Link to comment
Share on other sites

Acum imi dau seama ca nu v-am lasat un exemplu cu ce m-ar interesa.

 

Tot ce va arat sunt in urma cautarilor pe autovit, nu mi-au fost recomandate si la samsari nu mai incerc pentru ca ultima oara cand am apelat la unul pe care-l cunosc mi-a venit cu drojdie de masina cu caseta de directie facuta praf si incerca sa-mi vanda gogosi ca trebuie sa strang o piulita pe nu stiu unde... asa ca ma lipsesc. (este vorba de un opel corsa pe care voiam sa-l iau pentru nevasta-mea)

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31557627.html - asta e modelul de care vorbeam

http://www.autovit.ro/bmw-318-C31776600.html - un 318, asta se tot chinui sa-l vanda, avea acelasi anunt de 5 ori

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32022076.html

http://www.autovit.ro/bmw-318-C32027117.html

 

Ca buget as vrea sa ma incadrez pe la 11000 maxim ca sa imi mai ramana si ceva pentru o revizie si eventuale surprize.

 

In stilul asta, daca se poate cu navi dar nu tin mortis.

 

Sunt complet afon de marca, intotdeauna mi-au placut dar nu m-am bagat pentru ca am preferat sa iau masina de noua si mi-am luat un nenorocit de chevy pe care am dat mai mult decat as fi dat pe un 320 intretinut la vremea respectiva... si mi-am luat teapa. La 3000km mi-au picat bieletele anti-rasturnare, la 10000 termostatul si am facut iarna pe frig, la 17000 A/C si tot asa.. Au fost facute pe garantie, dupa indelungi asteptari, dar oricum, masina nou si tot junghi.

 

R.

 

Edit: Multumesc pentru link, intr-adevar ofera detalii pertinente.

Later edit:

Adaug informatii de pe wikipedia ce ofera niste praguri estimative pentru motoarele cu probleme

 

The N47 engine family is prone to excessive timing chain wear and premature failure.[5] Rattling noise from rear of the engine is indicative of the condition. Timing chain failure may call for engine replacement or a costly repair.[6] The issue applies to all applications and power variants of the engine produced from 01.03.2007 to 01.03.2011. The most seriously affected units which require the most extensive repairs were produced from 01.03.2007 to 05.01.2009. UPDATE - It now seems that there are issues appearing with a limited number of engines manufactured after the supposed safe date of 01.03.2011.[7]

 

Concluzionand, se pare ca dupa 03.2011 ar fi cel mai sigur de cauta...

 

Later later edit:

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32031585.html ar mai fi si asta, intrucat am posibilitatea sa o achizitionez pe firma ar fi in jur de 11500, TVA-ul nu ma intereseaza ca oricum daca nu i-l dau lui il dau la tatuca Poanta.

Edited by wps
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spui ca vrei sa eviti samsarii, dar aproape toate anunturile sunt de samsari. Pentru ultima, tot va trebui sa o cumperi cu TVA si apoi il vei deduce tu pe firma. Cel mai bine ar fi sa ai pe cineva la BMW sa-ti poata verifica km. Dar eu cred ca daca tot ai posibilitatea de a achizitiona pe firma, mai bine tragi o fuga pana in DE si o cumperi la pretul fara TVA.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

TVA-ul este irelevant, ori ca il dau pe masina ori ca il dau catre Poanta cu banii tot nu raman si de schimbat eu nu le schimb asa des ca sa ma deranjeze amortizarea.

 

Despre samsari, nu am cum sa ma pronunt pentru ca nu sunt versat in achizitii de masini de pe net. La motoare nu e asa complicat, comunitatea mai mica, relativ putine firme care importa moto spre re-vanzare, etc.

 

Asa m-am gandit si eu, masina arata foarte bine in poze, dar trebuie vazut cum e si pe dedesubt si sub capota. Si mie imi vine greu a crede ca are doar atati km.

 

Modelul 2006 se considera a fi mai fiabil decat cele produse dupa 2007 din pricina distributiei? Mi-a trimis cineva de aici de pe forum o oferta pentru un 320 2006, arata bine dar e ceva mai veche si cam la aceeasi banuti.

Link to comment
Share on other sites

Motoarele N47 au probleme cu distributia, cele fara probleme la distributie sunt M47.

Cauta o masina ingrijita, poti sa te uiti si pe forum sint cateva la vanzare, km nu sunt chiar asa relevanti, mai ales ca cele postate de tine nu au km aia.

 

L.E. Masina cu km putini are xxl la vanzare

Link to comment
Share on other sites

Motoarele N47 au probleme cu distributia, cele fara probleme la distributie sunt M47.

Cauta o masina ingrijita, poti sa te uiti si pe forum sint cateva la vanzare, km nu sunt chiar asa relevanti, mai ales ca cele postate de tine nu au km aia.

 

L.E. Masina cu km putini are xxl la vanzare

 

Stiu, el mi-a dat oferta. Ma mai gandesc, s-ar putea sa ma duc sa o vad, dar mi se pare cam mult 10.000, dovada ca e la vanzare de prin noiembrie...

 

 

Nu s-a rezolvat problema nici dupa 03.2011

Stiu, sunt niste praguri estimative, oricum se pare ca incidenta este mult mai mica dupa aceasta data.

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C30748479.html - de asta ce parere aveti, considerand ca spune adevarul cum ca a schimbat ambreiaj turbina si amortizoarele? Jantele alea cu balon mic sunt urate si incomode, in schimb. Oricum zicea ca da si set de iarna pe 16 pe care se pot pune anvelope de om normal.

Edited by wps
Link to comment
Share on other sites

Imi este peste mana sa ma duc in Germania, nu am cum sa-mi iau liber in perioada asta, nu e ca si cum imi iau o dupa-masa... si daca trimit un samsar habar n-am cu ce vine ala de acolo. Trebuie sa pot sa o vad. Fac teleconferinta :laugh:

 

Gasisem una ok un 318 din 2009 la un parc din asta de second, emitea si factura, masina arata bine km ok dar l-a dat. Azi am fost eu si ieri a dat unu avansu'.

Mai are una http://www.autovit.ro/bmw-330-C31638663.html - m-ar tenta dar e impozitu mare la ea... si un 320d http://www.autovit.ro/bmw-320-C31365626.html - la astea din pacate trebuie sa fac leasing pe un an, ca altfel raman chel de tot..

 

In orice caz, pentru moment nu am de ales decat sa astept, am cautat tot ce inseamna site de second, licitatii anaf, licitatii banci si nimic... ori cazaturi ori prea scumpe pentru ce ofera ori la mama dracu' in capatul celalalt al tarii.

Mai am sa incerc site de licitatii online dar nu inteleg exact procedura pentru ca tot site e tradus din germana cu chrome si uneori nu prea face sens. Daca stie cineva, poate ma iluminati si pe mine.

 

Edit: si ideal ar fi sa fie cu factura ca sa o pot inregistra pe firma.

Stiu, multe pretentii...

Edited by wps
Link to comment
Share on other sites

Acum imi dau seama ca nu v-am lasat un exemplu cu ce m-ar interesa.

 

Tot ce va arat sunt in urma cautarilor pe autovit, nu mi-au fost recomandate si la samsari nu mai incerc pentru ca ultima oara cand am apelat la unul pe care-l cunosc mi-a venit cu drojdie de masina cu caseta de directie facuta praf si incerca sa-mi vanda gogosi ca trebuie sa strang o piulita pe nu stiu unde... asa ca ma lipsesc. (este vorba de un opel corsa pe care voiam sa-l iau pentru nevasta-mea)

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31557627.html - asta e modelul de care vorbeam

http://www.autovit.ro/bmw-318-C31776600.html - un 318, asta se tot chinui sa-l vanda, avea acelasi anunt de 5 ori

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32022076.html

http://www.autovit.ro/bmw-318-C32027117.html

 

Ca buget as vrea sa ma incadrez pe la 11000 maxim ca sa imi mai ramana si ceva pentru o revizie si eventuale surprize.

 

In stilul asta, daca se poate cu navi dar nu tin mortis.

 

Sunt complet afon de marca, intotdeauna mi-au placut dar nu m-am bagat pentru ca am preferat sa iau masina de noua si mi-am luat un nenorocit de chevy pe care am dat mai mult decat as fi dat pe un 320 intretinut la vremea respectiva... si mi-am luat teapa. La 3000km mi-au picat bieletele anti-rasturnare, la 10000 termostatul si am facut iarna pe frig, la 17000 A/C si tot asa.. Au fost facute pe garantie, dupa indelungi asteptari, dar oricum, masina nou si tot junghi.

 

R.

 

Edit: Multumesc pentru link, intr-adevar ofera detalii pertinente.

Later edit:

Adaug informatii de pe wikipedia ce ofera niste praguri estimative pentru motoarele cu probleme

 

The N47 engine family is prone to excessive timing chain wear and premature failure.[5] Rattling noise from rear of the engine is indicative of the condition. Timing chain failure may call for engine replacement or a costly repair.[6] The issue applies to all applications and power variants of the engine produced from 01.03.2007 to 01.03.2011. The most seriously affected units which require the most extensive repairs were produced from 01.03.2007 to 05.01.2009. UPDATE - It now seems that there are issues appearing with a limited number of engines manufactured after the supposed safe date of 01.03.2011.[7]

 

Concluzionand, se pare ca dupa 03.2011 ar fi cel mai sigur de cauta...

 

Later later edit:

http://www.autovit.ro/bmw-320-C32031585.html ar mai fi si asta, intrucat am posibilitatea sa o achizitionez pe firma ar fi in jur de 11500, TVA-ul nu ma intereseaza ca oricum daca nu i-l dau lui il dau la tatuca Poanta.

Salut, am avut si eu parte de perioada asta de cĂŁutare si decizie pe care o ai tu acum si vreau sa iti spun pĂŁrerea mea de care poti/nu sa ti cont. In primul rând toate variantele pe care n-i le arĂŁti ...sigur nu au km reali, iar daca trebuie sa alegi din ele eu cred ca ar trebui sa bagi in seama doar 318 din 2010 care iti da si VIN-ul in anunt (nu strica sa faci o verificare inainte de a vedea masina) si 320 ED 163hp. care pĂŁrerea mea este cel mai reușit E90. Celelalte nici 2009 nu sunt, degeaba scrie in anunt 01/2009, defapt masina sigur este 2008. Repet, km niciuna nu cred ca ii are reali. A mea din 08/2010 am luat-o acum 6 luni cu 154k km. reali si la preț mt mai mare decat ce vad in anunturile astea care au 130/140k km. Nu cumpara masina fara o verificare la un service știut d tn ca este capabil, in caz ca nu ai posibilitatea sa mergi la reprezentanta. Un alt sfat si poate cel mai important - nu te uita la mașinile cu un rulaj mic si un preț si mai mic ;) Mt bafta, ca o sa ai nevoie din plin

Link to comment
Share on other sites

Salut, am avut si eu parte de perioada asta de cĂŁutare si decizie pe care o ai tu acum si vreau sa iti spun pĂŁrerea mea de care poti/nu sa ti cont. In primul rând toate variantele pe care n-i le arĂŁti ...sigur nu au km reali, iar daca trebuie sa alegi din ele eu cred ca ar trebui sa bagi in seama doar 318 din 2010 care iti da si VIN-ul in anunt (nu strica sa faci o verificare inainte de a vedea masina) si 320 ED 163hp. care pĂŁrerea mea este cel mai reușit E90. Celelalte nici 2009 nu sunt, degeaba scrie in anunt 01/2009, defapt masina sigur este 2008. Repet, km niciuna nu cred ca ii are reali. A mea din 08/2010 am luat-o acum 6 luni cu 154k km. reali si la preț mt mai mare decat ce vad in anunturile astea care au 130/140k km. Nu cumpara masina fara o verificare la un service știut d tn ca este capabil, in caz ca nu ai posibilitatea sa mergi la reprezentanta. Un alt sfat si poate cel mai important - nu te uita la mașinile cu un rulaj mic si un preț si mai mic ;) Mt bafta, ca o sa ai nevoie din plin

 

Asta si intentionez, vin check si o vizita la bavaria daca este din Buc. Sunt curios in restul tarii cum se procedeaza, banuiesc ca nu are orice service tester de bmw. Am inceput sa ma prind incet incet care e piata. Daca gasesc si un 318 bun m-as bucura....

Link to comment
Share on other sites

Te cred ca ti e greu si ca ai pretentii, pentru ca masina nu o cumperi in fiecare zi.

Cred ca fiecare la randul nostru am fost incurcati si pretentiosi la cumparare(este normal)

 

DE aceea te am sfatuit sa incerci sa ti faci timp sa faci o iesire in Germania, ai nevoie de 3 zile(concediu) cu 5 adrese si te intorci cu masina care iti place.

Nici afara nu sunt toate ca si in poze dar daca eviti handlerii turci, greci si ucrainieni si le cauti undeva de la Frankfurt in sus este ok.

 

pe firma merita sa cumperi de afara, urmaresti delerii BMW din Germania ce le intra in parcuri, sunt un pic mai piperate dar nu mai ai nici o emotie :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.