Jump to content

uitat chei in portbagaj


jiji

Recommended Posts

total deacord cu tine lacatzel.

in loc sa ofere solutii viabile uni fac analiza gramaticala si morfologica a ceea ce ai scris sau se indoiesc de ceea ce ai scris.

vezi exemple mai sus.

 

eu am povestit un fapt real care mi s-a intamplat mie in speranta ca sa aiba grija si alti sa nu pateasca lafel.

 

concluzia e ca in momentul in care masina e inchisa din telecomanda se intrerupe intreg circuitul electric si nici unu buton nu mai functioneaza (inchiderea centralizata, portbagaj, etc) si atunci spargerea unui geam in speranta ca vei deschide portbagajul sau oricare din cele 4 usi este inutila.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

OFF-TOPIC : mi se pare cam cusuta cu ata alba chestia cu am uitat cheia impreuna cu rezerva in portbagaj. Nu cunosc pe nimeni care sa tina ambele chei dupa el(puse pe acelasi breloc sau port-key) <_< ...dar in fine

ON-TOPIC: din cate am citit pe forum, varianta cea mai putin costisitoare este sa-i spargi o tripla...asta in cazul in care nu ne spui ca ai pus cheile sub mocheta din portbagaj :bashwall: pt ca atunci singura ta varianta este ranga.... sau flex-ul ! :)

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Mie mi s a intamplat ... nu mai conteaza cine a fost de vina sau cum s a ajuns in situatia respectiva, cert este ca m am vazut in situatia in care masina era incuiata, cheile in portbagaj, si asta in situatia in care nu am decat o singura cheie...noroc ca era parcata in fata casei...

Am "rascolit" toate site urile, am intrebat in stanga si in dreapta... si intr un final am gasit solutia cea mai putin costisitoare, pe care sincer n as posta o aici, sa nu d au idei la persoane indoielnice....

Am mai aflat ca este si singura solutie intr o astfel de situatie fara sa faci pagube mari sau costuri maretze...

Link to comment
Share on other sites

Coleg @jiji :). Din 22 aprilie pana astazi 19 iunie NU ai reusit sa deschizi masina? Nu ca spun dar zic si eu. Nu era mai ieftin sa comanzi cheie la BMW si cu asta basta? Iti si ajungeau pana acum. Mai mult nu spun. Am eu o vaga banuiala <_<. Probabil si voi. De bine de rau o ducem bine. Spor si zbor.
Link to comment
Share on other sites

Concluzia asta:

 

Din 22 aprilie pana astazi 19 iunie NU ai reusit sa deschizi masina?...

 

 

Pai nu am vazut cum ca ar fi scris pe undeva ca a reusit ceva. Si mai ales CUM a reusit. Ideea este simpla: Ceri un sfat - Mai multi colegi se ofera sa se ajute - Gandesc ca este de bun ... augur sa spui: Am reusit. Iata ce am facut. Poate ajuta si pe altii.

 

Daca colegul a postat aici acest mesaj - AM REUSIT - IATA CUM: - si eu nu am citit, imi cer scuze si retrag tot ce am scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s a intamplat ... nu mai conteaza cine a fost de vina sau cum s a ajuns in situatia respectiva, cert este ca m am vazut in situatia in care masina era incuiata, cheile in portbagaj, si asta in situatia in care nu am decat o singura cheie...noroc ca era parcata in fata casei...

Am "rascolit" toate site urile, am intrebat in stanga si in dreapta... si intr un final am gasit solutia cea mai putin costisitoare, pe care sincer n as posta o aici, sa nu d au idei la persoane indoielnice....

Am mai aflat ca este si singura solutie intr o astfel de situatie fara sa faci pagube mari sau costuri maretze...

 

Mai lacatzel, ceea ce spui tu este destul de credibil, ai o singura cheie si ti s-a intamplat, se putea intampla oricui. Dar atunci cand vi si spui ca ai ambele chei ale masinii puse pe acelasi breloc <_< ... mi-e cam greu sa cred. Asa cum mai spunea si altcineva, dupa ce lansezi un topic de genul acesta de aprox. 2 luni nici macar nu vi sa dai explicatii despre cum ai deschis masina(asta in cazul in care intamplarea a fost reala). Lucru care ma face sa cred ca topic-ul lansat de @jiji este o "sfariala"

Link to comment
Share on other sites

colegi,

nu crede ca are rost sa va suspectati unu pe alti ca spuneti sau nu adevarul.

rolul acestui topic este sa postam solutii si intamplari reale ................ cel putin eu asa cred

pana acum ca si solutii am vazut doar doua:

1 spargi farul si ajungi in portbagaj ...................

2. desfaci becurile de la numar tragi de niste fire ..............

banuiesc ca ambele cazuri sunt reale dar sunt particulare si merg doar la anumite masini.

 

o alta solutie pe care sincer nu garantez pentru ea ar fi:

 

spargi geamul stanga fata deschizi capota si cu ajutorul unui program/laptop poti descuia masina si implicit portbagajul

 

 

 

in cazul intamplarii mele pot oferi un sigur sfat: daca trebuie neaprat sa spargeti un geam nu spargeti triunghiul de la usa din spate din doua motive:

1. costa mai mult si se gaseste mai greu

2. nu o sa puteti sa deschideti nici o usa si nici portbagajul din interior

 

 

 

 

daca mai aveti si alte solutii va rog sa le postati si astfel va ajutati colegi de forum

 

lacatel poate vrei sa ne spui si solutia ta.

 

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

colegi,

nu crede ca are rost sa va suspectati unu pe alti ca spuneti sau nu adevarul.

rolul acestui topic este sa postam solutii si intamplari reale ................ cel putin eu asa cred

pana acum ca si solutii am vazut doar doua:

1 spargi farul si ajungi in portbagaj ...................

2. desfaci becurile de la numar tragi de niste fire ..............

banuiesc ca ambele cazuri sunt reale dar sunt particulare si merg doar la anumite masini.

 

o alta solutie pe care sincer nu garantez pentru ea ar fi:

 

spargi geamul stanga fata deschizi capota si cu ajutorul unui program/laptop poti descuia masina si implicit portbagajul

 

 

 

in cazul intamplarii mele pot oferi un sigur sfat: daca trebuie neaprat sa spargeti un geam nu spargeti triunghiul de la usa din spate din doua motive:

1. costa mai mult si se gaseste mai greu

2. nu o sa puteti sa deschideti nici o usa si nici portbagajul din interior

 

 

 

 

daca mai aveti si alte solutii va rog sa le postati si astfel va ajutati colegi de forum

 

lacatel poate vrei sa ne spui si solutia ta.

 

 

o zi buna

 

Foarte bun postul tau. Un fel de best off la ceea ce s-a discutat pana in momentul acesta. Bravo.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, situatia cu ambele chei in portbagaj este dovada de inconstienta, sper ca nu se supara pe mine pentru afirmatie, dar... se poate intampla si asta, pentru noi care judecam acum la rece situatia poate fi alba sau neagra, dar nu sti in ce circumstante si conditii s a intamplat.....

In legatura cu fondatorul subiectului de fata, ne era dator ( macar moral ) sa ne spuna cum a rezolvat problema....unii dintre noi chiar au incercat sa il ajute, poate chiar si au sacrificat timp sa caute o rezolvare si sa posteze aici... oricum discutiile astea sunt folositoare, nu suntem nici primii si nici ultimii carora li se intampla asa ceva...

Cum am rezolvat eu problema.... o gaura de 6 mm cu bormasina undeva in spatele numarului de inmatriculare, apoi cu o sarma se agata cablul dintre yala si incuietoare.... nu incercati prin orificiul cablului din spatele lampiilor ptr numere ca nu merge... gaura poate fi astupata cu un dop de plastic, chituita sau cum doreste fiecare, oricum locul nu e la vedere deci nu emite mari pretentii... banuiesc ca vor fi unii care prefera sa sparga geamul sau stopul decat sa de a o gaura in caroserie... dar fiecare stie ce e mai bine ptr masina lui ... va salut si scuze ptr intarziere....

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca vor fi unii care prefera sa sparga geamul sau stopul decat sa de a o gaura in caroserie... dar fiecare stie ce e mai bine ptr masina lui ... va salut si scuze ptr intarziere....

 

 

Eu as prefera sa nu dau gauri in masina.Poate exista si alta solutie. <_<

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca vor fi unii care prefera sa sparga geamul sau stopul decat sa de a o gaura in caroserie... dar fiecare stie ce e mai bine ptr masina lui ... va salut si scuze ptr intarziere....

 

 

Eu as prefera sa nu dau gauri in masina.Poate exista si alta solutie. :bashwall:

 

..daca ti s ar intampla pe litoralul bulgaresc sau pe autostrada in Ungaria, ti ai dori o bormasina cu acumulatori mai ceva decat un M3 <_< brrr, urat cosmar.... :)

Link to comment
Share on other sites

..daca ti s ar intampla pe litoralul bulgaresc sau pe autostrada in Ungaria, ti ai dori o bormasina cu acumulatori mai ceva decat un M3 <_< brrr, urat cosmar.... :)

 

Exista si alta varianta.Gandeste-te. :bashwall:

 

da, exista.....cand plec la drum lung am doua chei dupa mine.

Una la mine una la sotie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
..daca ti s ar intampla pe litoralul bulgaresc sau pe autostrada in Ungaria, ti ai dori o bormasina cu acumulatori mai ceva decat un M3 <_< brrr, urat cosmar.... :bashwall:

 

Exista si alta varianta.Gandeste-te. :unsure:

Se pare ca tu te ai gandit mai mult ca noi...de ce nu ne luminezi ? :)

Link to comment
Share on other sites

daca iti uiti cheile in portbagaj, nu meriti sa le recuperezi!!! <_<

... replici din ce in ce mai interesante.... nu stiu cat de amuzante li se vor parea celor care vor cauta pe topic ul asta o solutie pentru rezolvarea unei situatii destul de neplacute...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.