Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

In ultimul trip la mare mi-a halit un incredibil 7.5%. Mers 400km (drumul Buc-2Mai+invartit o gramada printre statiuni) cu 30l. Viteza medie de 160 cu varf in 200 pe autostrada dupa care 90-100km/h dupa ce am iesit de pe autostrada.

39434[/snapback]

 

ba...tu la ce mare ai fost? ca doar pana la Constanta sunt 200km... si pana in 2 mai alti 60 cum draq facusi tu 400km - Buc-2Mai+invartit o gramada printre statiuni+retur ????? :blink: :) :) :)

Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

Consumat 55 l - bucuresti, autostrada soarelui, constanta, 2 mai, eforie, mamaia, 2 mai, eforie ... samd - braila, buzau, ramnic sarat, bucuresti - total 645 km

Viteza maxima autostrada 160kmh, dupa autostrada 50kmh - constanta - 2 mai 120kmh, constanta buzau - ramnic - 120kmh, buzau - bucuresti 54km cu 20kmh ca sunt cazute podurile, buzau bucuresti 130kmh cu toba sparta de la mijloc intr-un bolovan :blink:

Link to comment
Share on other sites

530dA / E39

 

185CP

cutie steptronic (5v)

 

oras: 8.5 - 10 (normal) - 11 (la alergatura)

afara:

5.5-6 (100-120km/h)

6-7 (120-170km/h) -- drum lung si aglomerat/prost

8-9 (170-200km/h) --cam asta e "normal" pe drum lung/bun

9.5-11 (200km/h)

12 (225km/h)

 

io mi's multumit de ea... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Acum am cauciucuri 205/45/ZR16.Au acelasi diametru ca 195/60/R14. :blink: Deci viteza indicata pe ceas e aceeasi (cu eroare de 10%).De ex. la 60km/h pe ceas am defapt 51 sau 52 de km/h reali. (probat cu radarul fix de la arcul de triumf).:)
Link to comment
Share on other sites

Acum am cauciucuri 205/45/ZR16.Au acelasi diametru ca 195/60/R14. :blink: Deci viteza indicata pe ceas e aceeasi (cu eroare de 10%).De ex. la 60km/h pe ceas am defapt 51 sau 52 de km/h reali. (probat cu radarul fix de la arcul de triumf).:)

39842[/snapback]

 

si la 200km/h ai 180km/h... :) ....cred ca asa avem toti oricum...una e pe ceas alta e in realitate...eu cand aveam acul lipit de 240 cred ca defapt era doar 220... :)

Link to comment
Share on other sites

mai ionut, oricum masina ta merge mai incet :blink: decat a lui 316i, asa ca el automat are si un consum mai bun ...

Hai sa te oftic vlad - am scos 6.3% pe buc-buzau - 100 kmh mers 100 km fix - cu benzina de la rompetrol.

39879[/snapback]

 

bravo...un consum bun...

Link to comment
Share on other sites

10% din 200 nu face 20? :) =>180km/h si 10% din 240 inseamna 24 adica aveai defapt 216 km/h :)

39875[/snapback]

 

am uitat sa precizez ca a mea masina minte cu 7% deci cu 16-17km...rezulta ca aveam aproape 225km/h... :) :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: :) mai bine imi vedeam de drum........

 

 

 

saptamana trecuta am plecat pe la tara [ pe langa Vaslui ] am facut plinu in Buc de la OMV cand am ajuns pe la Spataru am vazut ca s-a deschis benzinaria Luk Oil aveam facuti pana acolo 102 Km am oprit sa bag benzina sa vad cat consuma si surpriza 8,4l pana acolo am mers cu 100 - 110Km/h afara si 50Km/h in localitate atat sa consume o amarata de vectra A de 1800cmc

 

masina am luat-o de la un tov. si mi-a zis ca consuma cam 6,5 - 7 afara si maxim 10 in oras m-a mintit sau are ceva masina

Link to comment
Share on other sites

unde sa consume ma 6.7 motor de 1.8? Fie de opel. N-are cum, parerea mea. 8% mi se pare un consum rezonabil pentru afara la un benzinar.

39950[/snapback]

nici nu vreau sa ma gandesc cat a luat cand am venit de la mare pe A2 am tinut-o numai in 170 - 180 cand am ajuns in buc credeam ca nu indica bine acu de la benzina da saracu de el indica bine :blink: era pe la 30L cand am ajuns acasa [ Militari ] s-a aprins becu

 

pana la urma asta e consumu ei 8 afara si 10 oras ....sau ia mai nult in oras ca nu i-am facut consumu in oras

Link to comment
Share on other sites

A inceput si M50-ul sa consume "decent" :) in afara.. dupa ce i-am pus la loc toba veche si i-am skimbat bujiile si fitrele de benzina & aer.

 

Pana la mare si inapoi: ~9.5%, mers (f.) atent dar destul de agresiv (depasiri la viteze mari cu a 4-a sau a 3-a)

 

Faza e ca io folosesc f. mult frana de motor (daca am ajuns cu a 3-a sa zicem la 5000 rpm si trebe sa incetinesc, nu mai skimb superior, o las cuplata si las frana de motor sa faca treaba)

Cum consumul in frana de motor == 0, mai "echilibrez" forjele :)..

 

Incerc totusi sa ma las de frane de motor la 5000-6000 rpm, am inteles ca pot dauna sau ca iti poate arunca ulei pe nu-stiu-unde :blink: (galeria de admisie?!)

 

Asaa, deci, am facut ~530 km cu 50l de benzina:

- mers 50% din drum cu AC (la intoarcere)

- viteza de croaziera la limita inferioara :) a riscului -> 140-160km/h, 60-90 in localitati..

- pe autostrada mers cu 160-190 - consum instantaneu ~14l/100 la 180km/h, 12% la 160, 10% la 130

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.