Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

Ca sa ne lamurim ar fi bine sa trecem aici consumurile pe care le inregistrati la masina.

Este bine sa dati pe cat este posibil si detalii despre :

 

1.model

2.cilindree/cp

3.tip de carburant

4.cutie de viteze

5.consum vara/iarna-oras/afara

2876[/snapback]

 

1. 318D 2003

2. 1995cmc/115cp

3. Motorina

4. 5 trepte

5. Consum iarna: 9-10% - oras/4.5-5% afara

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Topic alipit

 

:) am intrat intro discutie polemica si de aceea as dori fiecare sa spuna ce motor are si ce consum urban scoate

 

si sa dau eu startul

3000 diesel steptronic si pe un mers semisportiv media e de 11,5 -12% urban dar iarna a fost si 14 :blink:

Edited by zixx
Link to comment
Share on other sites

Hai sa definim urban. Urban la Regensburg, mi-a luat 12-13%. Urban la Bucuresti, posibil sa-mi ia 20%.

 

Deci iarasi facem o munca din care nu vom deduce absolut nimic.

 

Mai mult, daca esti pe Magheru 3 ore zilnic probabil se pot scoate si 25%, dar daca mergi prin alte cartiere, poti scoate 16%.

 

Deci nici orasul nu e foarte relevant.

Link to comment
Share on other sites

pai cel mai bine ar fi sa punem niste grafice de consum in functie de turatie, sau ceva de genul asta...

 

are cineva?

77093[/snapback]

 

eu zic ca mai realist decat sinceritatea posesorilor ...........nu este

ca graficele....

ce e mare lucru......am avut 325 si manca 14 15 mers semisportiv adica daca nu era trafic o apasam daca era .....asteptam :blink:

Link to comment
Share on other sites

din cate tin minte,mai exista un thread cu aceeasi tema.....

 

raspunsurile nu stiu cat te vor ajuta,pentru ca difera in functie de mai multi factori:

 

-trafic(depinde la ce ora conduci si pe ce artere/oras)

-stilul de condus

-combustibilul alimentat

 

ontopic am 14 in Bucuresti,mers in cuplu

Link to comment
Share on other sites

Eu va spun ca depinde de oras, de trafic, de stilul de condus, de semafoare, de orice. Sunt prea multe variabile ca sa extragem ceva concluzii...

77096[/snapback]

 

 

sunt de acord cu toate astea raspund omului, eu am 318d 2002 , in oras imi ia 9 afara cam 5,5 -6 depinde de n factori :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca singurele consumuri pe care le-am putea compara sunt in afara orasului, de preferat pe autostrada, la o viteza standard (130 de ex?). Altfel e irelevant, BMW este celebru pentru consumul extrem de diferit al aceleiasi masini daca se modifica parametrii "sofer", "trafic" etc. Ma tem ca in alte conditii nu prea e posibil ce vrei tu AR99RMS. Era oricum un thread pe aici cu ceva consumuri, eu chiar postasem in functie de vitezele de rulare pe autostrada.
Link to comment
Share on other sites

520D , 136 cp, an 2000, manuala

tocmai am facut un drum Zalau-Bucuresti si retur, in jur de 1100 km, am scos consum de 6.1

viteze de 80-130 km/h

mi-a consumat exact un plin ( 70l ) , am facut plinu in zalau si cand am ajuns inapoi, mai aveam range 40km

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

520D , 136 cp, an 2000, manuala

tocmai am facut un drum Zalau-Bucuresti si retur, in jur de 1100 km, am scos consum de 6.1

viteze de 80-130 km/h

mi-a consumat exact un plin ( 70l ) , am facut plinu in zalau si cand am ajuns inapoi, mai aveam range 40km

78087[/snapback]

 

Macar a fost cu succes drumu? Ai luat viza?

Link to comment
Share on other sites

Eu am scos consum de 11 la ultimele doua plinuri, in oras. E drept ca nu am circulat prin aglomeratie tot timpul, dar totusi, mi se pare extraordinar. Si masurat cum trebuie, de la plin la plin, nu povesti ale computerului de bord.
Link to comment
Share on other sites

Azi am facut si eu consumul..numai pe oras 7,8%..cu metoda completat la pompa, nu ce zicea computerul. In afara am vazut ca ia si 5 daca mergi la 110 km/h constant, dar pe frigurile alea mi-a luat aproape 10 in oras.

Concluzia, un consum cat se poate de normal zic eu...la un 318 d . Eu nici nu merg foarte sportiv cu ea, asa ca nu stiu ce s-ar intampla daca as merge mai forja o perioada.

Link to comment
Share on other sites

Reglaje ? Ce anume ai reglat ?

78192[/snapback]

 

la 5er meu era umblat la debitmetru-am constatat dupa ce am luat masina-ma omora consumul.

am vizitat un service si nu stiu ce mi-a reglat dar nu am pierdut din putere iar consumul mi-a scazut vizibil.

Edited by claudiu.cosar
Link to comment
Share on other sites

la 5er meu era umblat la debitmetru-am constatat dupa ce am luat masina-ma omora consumul.

am vizitat un service si nu stiu ce mi-a reglat dar nu am pierdut din putere iar consumul mi-a scazut vizibil.

78217[/snapback]

 

Aha, adica ai revenit pe cat s-a putut la reglajele corecte , de fabrica. Ca la un M20 nu prea e nimic reglabil.

Link to comment
Share on other sites

Aha, adica ai revenit pe cat s-a putut la reglajele corecte , de fabrica. Ca la un M20 nu prea e nimic reglabil.

78220[/snapback]

 

se poate sa fi revenit la reglaje de fabrica.

Eu sunt multumit de consumul care il am acum.

Reglaje intuiesc ca s-au facut la debitmetru pt ca ala e "tata"consumului :)

 

offtopic:am inteles ca daca mergi pe varianta unui chiptuning la acelasi stil de condus ar trebui sa-ti consume "utilajul"mai putin cu pana in 10%...

oare??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.