Jump to content

19ani ! Care seria 6 e mai potrivit?


Frs320d

Recommended Posts

Ciupanezu cred ca e un pic frustrat ca se aproprie de varstele care se vehiculeaza pe aici! Dar nu ar trebui sa fie...parerea mea! De...si el la 19 ani tot 535 i... :twoup:

alexxx, considera-te avertizat. ataci o persoana anume si nu ideea de putere+varsta. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

M6 mi se pare prea scump pt un BMW (no disrespect for the forum)... dar in locul tau mi-as lua clar un 911.

daca iti place mult 6-le cred ca mai degraba merita o motorizare intermediara... si sa fie decapotabil, clar!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani de o masina de peste 60-70.000e de ce sa nu o iei ? Ce conteaza varsta, nu a intrebat omul ce sanse de supravietuire are intr-o masina de 300cp++ insa tot apar sugesti gen Logan sau 1310 care sunt dupa mine niste jigniri, alea ar trebui avertizate...
Link to comment
Share on other sites

din cate vad eu asta care vroia masina nu mai zice nimic...deci probabil ca a bagat marul discordiei si acuma voi ii cautati cea mai buna varianta la rasfatat :twoup:

 

 

am observat si eu asta dupa postul meu , bravo :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Intre m6 si 650i sau 645..............etc, as alege un skyline r35, care este cu totul altceva si este si mult mai buna daca vorbim despre performante si implicit la pret, nu se compara, oricum la 19 ani sa ai pe mana o asemenea masina este destul de periculos pentru un sofer neexperimentat si pentru ceilalti participanti la trafic.
Link to comment
Share on other sites

Gata frate m-am convins imi cumpar logan 1.5 Dci... :twoup: nu vreau sa mor,si oricum as prefera sa mor intr un x5 decat intr un logan.....acum sunt si parerille la niste frustrati...fiecare cu parerea lui dar eu doar am pus un topic ...poate nu trebuia sa pun 19 ani ca asa nu luati foc ..daca aveam 50 de ani poate eram si eu priceput ca altii ..da unii dintre voi astia cu loganul s-au gandit ca am scoala in germania la bmw? te ai gandit ca poate au trait unii pe acolo? si stiu ce inseamna bmw din familie?
Link to comment
Share on other sites

Gata frate m-am convins imi cumpar logan 1.5 Dci... :twoup: nu vreau sa mor,si oricum as prefera sa mor intr un x5 decat intr un logan.....acum sunt si parerille la niste frustrati...fiecare cu parerea lui dar eu doar am pus un topic ...poate nu trebuia sa pun 19 ani ca asa nu luati foc ..daca aveam 50 de ani poate eram si eu priceput ca altii ..da unii dintre voi astia cu loganul s-au gandit ca am scoala in germania la bmw? te ai gandit ca poate au trait unii pe acolo? si stiu ce inseamna bmw din familie?

 

Nu asta vroiau sa zica colegii, ei vroiau sa zica ca o masina puterinca e cam mult pentru cineva care nu are experienta in ale condusului(cel putin asta am inteles)...si nu spune ca poti acumula mai multa experienta intr-un an (de cand ai carnetul) decat pot altii in 5, 7, 10, sau 20 ani...

Link to comment
Share on other sites

daca la 19 ani iti permit sa visezi si cumperi un seria 6, toata stima.

eu deabia la 32 de ani mi-am permis sa i-au un seria 3 SH, dar asta este.

bafta cu orice vei alege, frumoasa masina.

Edited by danfoto
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca daca vrei o masina seria 6 ai de gand sa o 'calci' - altfel iti ajungeau seria 3 si X5-ul. Si cand calci cateva sute bune de cai putere e bine sa stii ce faci. Dar probabil ca un an de condus + scoala facuta suplimentar 'in germania la bmw' echivaleaza cu 10-20 de ani de experienta a celorlalti muritori de rand.

 

PS: Daca ai invatat deja tot ce se poate despre condus poate nu ar strica sa mai studiezi un pic si gramatica limbii romane :twoup:

Link to comment
Share on other sites

varsta nu e atat de relevanta in soferie.exista oameni care traiesc pt a sofa,se nasc cu aceasta calitate si o au in sange.unii au sofatul drept hobby,nu necesitate.poti sa conduci mai bine la 10ani fara sa ai permis decat multi alti prosti depasiti de 18 ani cu permise luate pe naspa doar cu 2sau 4clase,personaje de care ne lovim toata ziua in trafic.nu consider ca varsta face diferenta.azi la stiri era prezentat un mos la 60si ceva de ani cu ochelari de vedere cat sifoanele lu bunica care a pierdut controlul si era sa isi omoare sotia doar pt simpla inconstienta ca s-a aplecat in dacia sa 1310sa caute o sticla cu lapte.astfel de fenomene si capcane umane fara reflexe sau creier pot cauza adev tragedii pe sosele printre oameni nevinovati.si puterea masinii nu conteaza chiar daca esti incepator.dak o luam asa poti sa o zbarcesti si la 18 si la 50de ani.exemplu e prietena mea care la varsta de 18ani,urmatoarea zi dupa ce si-a dobandit permisul conducea un 535din 95.e39.si inca traieste si dupa multi ani.asa ca voi complexatilor care va simtiti batrani trecuti de tinerete,reveniti-va.lasati copiii sa isi cumpere ce masini vor indiferent de putere.pot conduce mai bine decat mult dintre cei in varsta.ganditi-va doar ca au dobandit permisul in zilele noastre in prezent,nu ca parintii nostrii care le-au luat pe un carton de oua si o gaina decapitata inainte de revolutie cand erau doar 10masini in bucuresti.mentionez ca 9apartineau tovarasului ciuruit.apro poate nu ati citit topicul cu atentie,dar baiatul asta vrea sa stie ce motorizare sa fie pe seria6.de luat p-asta o ia,doar ca a intrebat ce motorizare doar.altii au deviat ca si mine de la subiect si s-au cam incins spiritele.scuze pt acest lung comment.ciupanezu-iti multumesc ca sustii tineretul la volan.tine-o tot asa.pt restul-nu uitati ca ati fost si voi odata tineri incepatori.
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule, ai o masina de 250 de cai de la varsta de 19 ani, si nu ai facut-o praf si nici n-a avut nimeni de suferit de pe urma ta. Bravo! Asta este un merit, insa nu uita ca nu toti sunt asa si ca marea majoritate a tinerilor sunt iresponsabili! Este o trasatura a varstei, nu un defect. Nu neaparat daca esti prost faci greseli, insa neaparat daca esti neexperimentat faci greseli.

Ziceam de Logan pentru ca se cacaie de-ti vin dracii pana prinde 100 la ora si de-aia e mai sigura in mainile cuiva mai putin experimentat. Sigur, pe mainile unui sinucigas si un Trabant poate fi bolid, insa pe mainile unui om normal un LOgan va ramane intotdeauna un... Logan. Amandoi am condus si berlina si conducem si BMW si stim f bine ce viteza supersonica pare 150 la o berlina si ce liniste si calm e intr-un BMW la aceeasi viteza. Ai senzatia ca plutesti pe un lac, pe cand in berlina zici ca treci prin focurile Gheenei, si atunci inevitabil o lasi mai moale, pe cand la BMW pastrezi viteza sau ii mai dai niste gaz.

 

Te asigur ca un pusti care moare intr-un Cayenne sau alta masina performanta va muri si intr-un Logan.

Un inconstient poate conduce agresiv orice masina.

 

Este adevarat ca senzatia de viteza este destul de mica intr-o masina moderna si mai ales intr-una foarte puternica insa generalizarile nu au deloc un rol pozitiv.

Un pusti de 19 ani nu va invata nimic din sfaturile de genul: "Daca-ti iei o masina de peste 200 cai o sa atarni in copac, daca-ti iei Logan o sa fie totul bine".

 

Teribilismul si inconstienta nu au varsta, cu toti cunoastem cazuri de oameni maturi care conduc foarte prost sau foarte agresiv desi au trecut de 30 de ani.

 

Accidentele in care sunt implicate tineri care conduc masini scumpe raman in memoria tuturor pentru ca presa incearca sa socheze cu ajutorul imaginilor.

 

P.S: Multumesc! :twoup:

 

@sundancekid: Nu stau lucrurile chiar asa.

 

Inainte de revolutie se lua mult mai greu permisul decat acum, atunci chiar trebuia sa stii sa conduci ca sa iei permis.

 

Acum se ia permis pe spaga la traseu in 80% din cazuri, acesta este unul dintre motivele pentru care se circula atat de prost.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus o intrebare despre motorizare ...despre masina ..si voi ....greseala mea si recunosc ca am pus 19ani da va ganditi ca poate sunt la 32 de ani si am vrut sa vad parerea despre masina asta ...acum sincer fie intre noi sunt multi pusti pe forumul asta care "se pricep" la bmw ....din 10 masini pe un trotuar 9 sunt bmw....moda 08, bmw si culoarea alba pe masini....adevaratii cunoscatori ,cunosc Bmw-ul,si stiu ce ii poate motorul, la tehnic nu raspunde nimeni asa repede doar cei care se pricep cu adevarat...la scandal toata lumea am pus comment acum si in 10 min ,e scris un roman aici...romanii= paine si circ.Hai sa inchidem subiectul ca deja..am dat o in altele
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus o intrebare despre motorizare ...despre masina ..si voi ....greseala mea si recunosc ca am pus 19ani da va ganditi ca poate sunt la 32 de ani si am vrut sa vad parerea despre masina asta ...acum sincer fie intre noi sunt multi pusti pe forumul asta care "se pricep" la bmw ....din 10 masini pe un trotuar 9 sunt bmw....moda 08, bmw si culoarea alba pe masini....adevaratii cunoscatori ,cunosc Bmw-ul,si stiu ce ii poate motorul, la tehnic nu raspunde nimeni asa repede doar cei care se pricep cu adevarat...la scandal toata lumea am pus comment acum si in 10 min ,e scris un roman aici...romanii= paine si circ.Hai sa inchidem subiectul ca deja..am dat o in altele

ahaaaa deci ne-ai tras teapa cu 19 ani ai tai :twoup:

 

oricum eu am fost scurt si la obiect. ia-ti M6. sau vinde-le pe toate si ia lambo LP640

Link to comment
Share on other sites

Am spus ca NU AR TREBUI SA FII FRUSTRAT (nu ca esti sau nu esti) pentru ca de fiecare data cand apare o disputa de genul asta (si au fost muuulte) de fiecare data ai sarit in sus spunand cam aceleasi lucruri. Ca poti sa ai 100 de ani si sa conduci tot prost, ca Dacia 1310 in sus si si in jos si ca nu conteaza varsta si chiar daca ai masina de 1.000 CP si 18 ani tot esti mai sigur ca in Logan!

Chill...RELAX! OK, am inteles! GATA!

Tu defapt te simti in comentariile celorlalti (pustii cu cas la gura conduc prost, isi iau masini cu sute de cai, inconstienta, bla bla...si te aperi airea, chiar daca nu are nimeni nimic cu tine)

 

Nu m-am simtit deloc..

Sunt parerile mele pe care le-am si argumentat.

 

Am observat de multe ori cum oameni de ~25 de ani dau sfaturi unora de ~20 de parca sunt niste mari intelepti.

Unii nu ajung la maturitate nici la 35 de ani. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.