Jump to content

Suierat subtil la acceleratie sa fie oare turbo?


Recommended Posts

De curand mi-am achizitionat un BMW 318 d 2004 cu 159.000km si am observat de cateva zile de cand am dat intr-0 groapa si am spart amortizorul pe fata stanga :twoup: :twoup: :D ca dupa ce o turez pe loc/in mers si revine la relanti (cand decelereaza) se aude ca un fluierat,dar se aude foarte fin fluieratu asta si asta undeva sub motor ... m-am tot uitat eu asa pe sub ea nu e atins nici scut nici nimic de cand am dat cu ea in Groapa dar suieratul acela fin ma scoate din minti mai ales acum cand am de schimbat si un amortizor si un rulment dreapta fata si BOMBOANA DE PE COLIVA si taxa lui Tariceanu .... ***** ***** ************ il injuram acum :D :) :D ... daca sunteti draguti si amabili sa-mi zice-ti unde as putea merge cu ea avand in vedere ca am citit forumul asta vre-o 3 nopti de nu ma mai primeste nevasta in pat si dorm in surfragerie pe coltar v-as fi recunoscator la prima iesire de prin Brasov ... apropo eu sunt din Brasov :P

 

a si sa nu uit ... unde as putea sa o pun pe tester sa aflu exact cati km are masinutza ?;) :P neamtu nu mai e neamt e Turc sau Iugoslav mai nou prin Germania asa ca ma astept la orice !

 

 

Va multumesc frumos!

Cu stima Bogdan !

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

se aude ca un fluierat

 

Ai mai avut diesel pana acuma? turbo? nu de alta dar ce auzi tu sa nu fie refularea de la turbo ... care ii ceva normal

 

 

HMZZZ sa ne gandim .... DA ... si sincer nu se auzea deloc :twoup: :twoup: :D :D am avut un trafic (renault) un Velsatis de 2,2 dci care ma lasat turbina si numai cei de la EuroMotor stiu ce si-au auzit cand mi-au zis ca nu mi-o fac pe Garantie ... oricum la Trafic auzeam cu adevarat Turbina dar la BMW nu stiu poate sunt eu mai prost dar se aude ceva si nu-mi dau seama daca e bine sau nu ... ce-i drept e primu BMW sper sa nu fie nici ultimul .... oricum mersi frumos pt promtitudine!

 

a si sa nu uit la trafic intra turbina pe la 2300 2500 dar cand intra se auzea suieratul ala frumos pe cand la asta se aude cand iau piciorul de pe acceleratie si o las sa revina la 700 rpm ;) sincer sunt cam dezamagit ..... cred ca trebuia sa iau masina noua si nu Diesel ca pana acum :P( si sa nu uit ... de tras trage foarte bine , compresie la motor are testat plecare cu ea pana in a 4-a de pe loc a 5-a nu mai era cazul ca deja mirosea a ambreaj ....... sincer FRANTUZOAICELE nu mi-au facut atatea probleme in 2 ani respectiv 3 ani cum mi-a facut asta in 3 saptamani :D :) :P :P((((

Link to comment
Share on other sites

sincer FRANTUZOAICELE nu mi-au facut atatea probleme in 2 ani respectiv 3 ani cum mi-a facut asta in 3 saptamani :twoup: :twoup: :D :D((((

 

1.Km nu sunt neaparat tot timpul reali

2.Tu sti de la cine ai cumparat masina

3.Ai grija la GROPI :D

Link to comment
Share on other sites

sincer FRANTUZOAICELE nu mi-au facut atatea probleme in 2 ani respectiv 3 ani cum mi-a facut asta in 3 saptamani :twoup: :twoup: :D :D((((

 

1.Km nu sunt neaparat tot timpul reali

2.Tu sti de la cine ai cumparat masina

3.Ai grija la GROPI :P

 

 

:D da dar p***a masii ... caci inainte sa iau groapa aia nu se auzea :)( chiar nu se auzea caci de simtit simt cand ceva parca nu e la locul lui sper doar sa fie vre-o chestie psihologica si sa fie ceva normal caci daca ajung sa-mi mai scimb vre-un turbo sau ceva ce sare de 1000 de euro prefer sa`mi iau o dacie la 3 5 luni cat mo tine si sa nu`mi para rau .... so nu ai idee?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ii cazul sa schimbi turbo , ai spus ca masina trage bine!

Eu ma refeream la refulare ... dar daca zici ca nu facea! Turbo cand refuleaza scoate un fluierat subtire (chiar placut si normal)

Altceva nu am idee :twoup: sorry ... mai asteapta si alti colegi ... poate te lumineaza

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ii cazul sa schimbi turbo , ai spus ca masina trage bine!

Eu ma refeream la refulare ... dar daca zici ca nu facea! Turbo cand refuleaza scoate un fluierat subtire (chiar placut si normal)

Altceva nu am idee :D sorry ... mai asteapta si alti colegi ... poate te lumineaza

 

 

sarumana mult de tot ... pana la urma o sa vad ce si cum si cred ca daca ii fac amortizorul si rulmentul am sa`i fac un mare vant .... deja am peri albi ..... si pt ce? pt o masina... brrrrrrrrrrr :twoup: :twoup: mai ales cand am fost azi sa iau un filtru de motorina si mi-a zis ala de la METEOR ca 110 Ron am zis ca`l iau la bataie nu alta ........ brrrrrrrrr scump domne scumo dincolo era mai ieftin si mai era si o firma ciudata de prin turcia..............

Link to comment
Share on other sites

De curand mi-am achizitionat un BMW 318 d 2004 cu 159.000km si am observat de cateva zile de cand am dat intr-0 groapa si am spart amortizorul pe fata stanga :twoup: :twoup: :D ca dupa ce o turez pe loc/in mers si revine la relanti (cand decelereaza) se aude ca un fluierat,dar se aude foarte fin fluieratu asta si asta undeva sub motor ... m-am tot uitat eu asa pe sub ea nu e atins nici scut nici nimic de cand am dat cu ea in Groapa dar suieratul acela fin ma scoate din minti mai ales acum cand am de schimbat si un amortizor si un rulment dreapta fata

Va multumesc frumos!

Cu stima Bogdan !

 

 

Salut, Iti zic sigur ca e turbina care face asa,si e f. bine, nu ai dc sa iti faci prb. Probabil ca de cand ai dat in groapa ai inceput sa o asculti mai atent ca sa vezi daca ai stricat ceva si ai remarcat sunetul. Crede-ma ca dupa ce mi-a fiert mie motorul,mi se parea tot timpul ca trece acu de la apa de jumate :) :D Atat timp cat masina iti trage cum iti tragea "inainte" sa dai in groapa nu are rost sa te impacientezi. + Nu vad cum afecta groapa,turbina. Numai bine.

 

P.S. aceelasi sunet il aud si eu la un MErcedes e220 din 2002 si masina chiar nu are probleme :D

Link to comment
Share on other sites

De curand mi-am achizitionat un BMW 318 d 2004 cu 159.000km si am observat de cateva zile de cand am dat intr-0 groapa si am spart amortizorul pe fata stanga :twoup: :twoup: :D ca dupa ce o turez pe loc/in mers si revine la relanti (cand decelereaza) se aude ca un fluierat,dar se aude foarte fin fluieratu asta si asta undeva sub motor ... m-am tot uitat eu asa pe sub ea nu e atins nici scut nici nimic de cand am dat cu ea in Groapa dar suieratul acela fin ma scoate din minti mai ales acum cand am de schimbat si un amortizor si un rulment dreapta fata

Va multumesc frumos!

Cu stima Bogdan !

 

 

Salut, Iti zic sigur ca e turbina care face asa,si e f. bine, nu ai dc sa iti faci prb. Probabil ca de cand ai dat in groapa ai inceput sa o asculti mai atent ca sa vezi daca ai stricat ceva si ai remarcat sunetul. Crede-ma ca dupa ce mi-a fiert mie motorul,mi se parea tot timpul ca trece acu de la apa de jumate :) :D Atat timp cat masina iti trage cum iti tragea "inainte" sa dai in groapa nu are rost sa te impacientezi. + Nu vad cum afecta groapa,turbina. Numai bine.

 

P.S. aceelasi sunet il aud si eu la un MErcedes e220 din 2002 si masina chiar nu are probleme :D

 

 

sa speram ca aceleasi pareri le au si ceilalti .... si sper sa ai gura aurita .... mersi mult oricum!

Link to comment
Share on other sites

Cauta pe cineva cu o masina\motorizare la fel...si verifica ! :D

 

 

da si asta e o idee dar :twoup: :twoup: in brasov am vazut vre-o 3 4 numa si aia sunt cam mosi parca mi-e asa sa ii trag pe dreapta si sa-i pun sa o accelereze ... :D oricum e o buna idee mersi :D

Link to comment
Share on other sites

Cauta pe cineva cu o masina\motorizare la fel...si verifica ! :D

 

 

da si asta e o idee dar :twoup: :twoup: in brasov am vazut vre-o 3 4 numa si aia sunt cam mosi parca mi-e asa sa ii trag pe dreapta si sa-i pun sa o accelereze ... :) oricum e o buna idee mersi :D

 

Am eu un prieten cu un E46 318d, insa nu stiu exact anul..oricum dupa 2001...daca vrei iti dau ID-ul lui...

 

PS:Este membru pe forum, horik87 se numeste nick-ul lui..:D

 

LE: Aceasta este masina lui...E46 negru cu semnale albe si jante model M6.

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Cauta pe cineva cu o masina\motorizare la fel...si verifica ! :D

 

 

da si asta e o idee dar :twoup: :twoup: in brasov am vazut vre-o 3 4 numa si aia sunt cam mosi parca mi-e asa sa ii trag pe dreapta si sa-i pun sa o accelereze ... :) oricum e o buna idee mersi :D

 

Am eu un prieten cu un E46 318d, insa nu stiu exact anul..oricum dupa 2001...daca vrei iti dau ID-ul lui...

 

PS:Este membru pe forum, horik87 se numeste nick-ul lui..:D

 

LE: Aceasta este masina lui...E46 negru cu semnale albe si jante model M6.

 

 

da ar fi minunat daca mi-ai putea da id`ul lui de mess ... asa ar fi super ok :P mersi mult de tot sau uite iti dau id`ul meu IOSBOGDY ... tu esti tot din Brasov?

Link to comment
Share on other sites

Done...

 

 

 

 

so nimeni nu mai vine cu nici o idee ? :twoup: :twoup: am fost si azi cu ea si vad ca tot asa face fluiera dragutza dupa FEMEI sper sa nu se apuce sa fluiere dupa barbati ca e mai grav atunci =)))

verifica intercooler-ul sa nu fie fisurat :D , ca de la groapa aia cine stie cum si-a bagat :D codita :D

 

mie mi-a fluierat in mers turbina cam acum 2-3 saptamani cand o turam aproape de 3 mii , acum nu se mai aude nimic.

 

daca masina trage bine si nu are alte hibe e ok.

Link to comment
Share on other sites

Done...

 

 

 

 

so nimeni nu mai vine cu nici o idee ? :twoup: :twoup: am fost si azi cu ea si vad ca tot asa face fluiera dragutza dupa FEMEI sper sa nu se apuce sa fluiere dupa barbati ca e mai grav atunci =)))

verifica intercooler-ul sa nu fie fisurat :P , ca de la groapa aia cine stie cum si-a bagat :) codita :P

 

mie mi-a fluierat in mers turbina cam acum 2-3 saptamani cand o turam aproape de 3 mii , acum nu se mai aude nimic.

 

daca masina trage bine si nu are alte hibe e ok.

 

 

nu nu are nimik in rest de un amortizor si un rulment ;))) de la groapa aia ............ :D :D :D dar chestia e ca la mine fluiea frumos si subtil si deasta zic ca nu stiu ce e si de ce e acel fluierat... :P oricum mersi pt raspunsul tau!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.