Jump to content

viteza maxima


alinelly

Recommended Posts

Am si eu tot un 316 1,9 din '99 si am sarit de 200 cu el pe autostrada soarelui...Aveti cuvantul meu de onoare!Daca aveam rabdare cu el,sunt convins ca prindeam 210...Si masina era plina(5 pasageri).Nu mi s-a parut absolut deloc instabila...Tineti cont ca eu nu am nici macar de un an carnet si BMW-ul il am de 3 luni.Masina e adusa din Germania de la un medic neamt si a fost f.ingrijita...Este mai mult decat poti vrea ptr strazile din Romania... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mah adevaru e ca iti da masina un sentiment de siguranta. Cu ce masini am mai mers, cand treceam de 120-140 deja incepeam sa fiu ff atent. Nici eu nu am de mult bmw-ul, dar am mers la 140 si se simte super bine. F stabila, f precisa si sigura. Si din cauza asta nu ti se pare mare grozavie cand mergi cu 200. Sigur ca nu prea e indicat (mai ales daca ai permisul de putin timp). La inceput (in primul an) nu esti f constient de pericole si te aventurezi. Dar cu timpul devii mai prudent.
Link to comment
Share on other sites

Am si eu tot un 316 1,9 din '99 si am sarit de 200 cu el pe autostrada soarelui...Aveti cuvantul meu de onoare!Daca aveam rabdare cu el,sunt convins ca prindeam 210...Si masina era plina(5 pasageri).Nu mi s-a parut absolut deloc instabila...Tineti cont ca eu nu am nici macar de un an carnet si BMW-ul il am de 3 luni.Masina e adusa din Germania de la un medic neamt si a fost f.ingrijita...Este mai mult decat poti vrea ptr strazile din Romania... :twoup:

 

Viteza reala nu era de 200 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Scuzati-ma da nu am nici o satisfactie ca merge masina cu 210.. daca de la 180 tre sa bei 2 cafele ca sa ajunga la viteza aia.... dei daca trebuie sa tragi de masina sa ajunga la viteza aia care e farmecu.

 

Referitor la sentimentu de siguranta.. asta e bmw. si eu am condus un opel 190 cp, jante pe 17 suspensie sport , acceleratia era beton ,dar peste 140 nu ma tinea sa merg cu ea..

Link to comment
Share on other sites

nu fi rau ca si aia este masina.ce-i drept inferioara bmw-ului dar poate nu toata lumea are bani de bmw.

 

sa nu uitam ca sunt persoane care dau mai bine de 15k pe un opel cand ar putea sa-si cumpere un bmw "super tare".

lumea spune ca sunt mai usor si ieftin de intretinut

oricum suntem deja offtopic :twoup:

 

cum am repetat si mai sus , sa rezolvat problema , era debitmetru aer defect, nu era de la cauciucuri. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mi se par aiurea comentariile gen "viteza reala nu era de fapt 200". Gata, toata lumea stie ca viteza reala nu coincide cu viteza indicata pe bord. Asa indica bordul, asa spunem. Doar nu ne cumparam acum nush ce aparate ca sa masuram si sa zicem exact ce si cum. "Bah cat ai mers max? Poi, 200km/h. Bun, sanatate!" In cazurile exceptionale in care a masurat cineva viteza reala, atunci precizeaza: "Am masurat cu alt instrument si 200 era viteza reala. Oo!, bravo." Zic si eu..
Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles eu, baiatu a rezolvat problema, asa ca nu mai comentati aiurea cu viteza.

 

"Bah, cat ai mers?" "200km/h" si el avea de fapt 180. Poi asa am mers si eu cu 300, ca mi-am scris 300 in loc de 100, si deci, 300 imi indica acu. Hai ca numa scriem ca sa povestim.

Link to comment
Share on other sites

pai se poate vorbi despre viteza reala si viteza din bord mai ales cand cineva merge cu masina mai mult decat zic producatorii ca poate. pentru ca intre 2 masini identice eroarea vitezometrului poate fi diferita, (eroare ce se poate compensa din meniu de la OBC). De asemenea mi se pare absurd sa te LAUZI ca ai mers cu masina cu viteza mai mare decat au dat producatorii, dar in fine asta-s doar eu.
Link to comment
Share on other sites

Tre sa fii al naibii de aproape de acel cineva, ca sa nu intampini rezistenta :twoup:)

nu foarte aproape .. la 10 m .. si e ok .. tot tai aerul mai usor .. :twoup:

 

Te inseli. Sa nu crezi ca in spatele unei masini, curgea aerului e lina si tot descreste in inaltime.

Link to comment
Share on other sites

am un 316i motor 1,9 benzina din 2000 si cu gentile de iarna pe 16" pe drumul spre giurgiu cu 4 in masina am prins 195 mai aveam pedala dar a venit prima curba si ... nu am mai incercat de atunci dar merg frecvent cu 180 pe a1 spre pitesti

 

Povestea asta e celebra

Link to comment
Share on other sites

BMW E36 318i din 93 motor M40 200 km/h top speed.A urcat ff bine pana la viteza aia numai ca turometrul a ajuns la capat.Cred ca grupul are un raport ff scurt deoarece la 200 km/h aveam 6100 rpm.Oric arata prost vitezomatrul ori e raportul ff scurt.E posibil sa fie atat de scurt grupul sau are eraore vitezometrul.

Era oki masina pt viteza aia , statea bine dar pozitia la volan si inaltima si garda al sol a masian iti da imrpesia ca mergi cu 300 km/h.Am mai condus masini dar parca nici una nu imi dadea impresia de o viteza asa de mare :-s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.