Jump to content

Mi s-a aprins martorul airbag!


tachedan

Recommended Posts

Si eu am martorul aprins in bord, pentru a 3-a oara. In cazurile precedente l-am resetat la tester.. 50 RON ( jecmaneala..pt un click de mouse ). Ideea e ca daca cauza nu e remediata el se va reaprinde.. Contactele de sub scaunele fata par sa fie problema la mine, dar nu sunt excluse nici posibilitatile mentionate mai sus.

Acum astept sa imi vina sorocul pt schimbul de consumabile si il sting iar .. nu stiu pt cat timp :twoup:

 

Dar merita sa resetezi martorul degeaba?

Nu ar fi normal sa rezolvi problema si abia apoi sa resetezi martorul? :twoup:

 

Cred ca te referi la senzorul de prezenta pasager din scaunul dreapta fata, costa 150 euro cu tot cu montaj.

 

@cable guy: Aceea este panglica de la volan. Banuiesc ca nu-ti functionau nici comenzile de pe volan in caz ca ai aceasta optiune.

 

Exact. Nu am optiunea dar nu imi mergea nici claxonul :D ala ii standard :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In principiu am inteles ca atat ar costa un cuplat la tester.. 50 ron ( indiferent daca iti scoate o foaie de diagnoza sau iti reseteaza un bec ). Tipul la care am apelat mi-a fost recomandat de un prieten, lucreaza la un service in zona ilioara .. Alti baieti foarte priceputi sunt cei de la Service Rixe ( gasesti pe google toate datele lor ) sunt pe strada Nitu Vasile.

Am avut si eu aceeasi problema; mi s-a aprins martorul airbag si m-am tot framantat ca este plasa din scaunul pasagerului (senzorul de prezenta), mai ales ca s-a intamplat cand s-a "aruncat cineva pe scaun". Am fost ieri la tester la Service Rixe si am rezolvat problema cu 100 lei. Era o cutie de bomboane intrata sub scaun care a deranjat o mufa. A resetat eroarea si asta a fost..... Si eu am stat o luna, speriat ca o sa ma coste 300 - 400 euro.

In concluzie, a fost de mare ajutor sfatul cu Service Rixe, mai ales ca locuiesc in zona.

Am intrebat mecanicul daca mai sar airbag-urile cu martorul aprins, iar raspunsul a fost: "normal ca sar"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...

Am intrebat mecanicul daca mai sar airbag-urile cu martorul aprins, iar raspunsul a fost: "normal ca sar"

 

Atentie cu aceste sfaturi de la mecanici!

Nu ei sunt cei care cunosc aceste lucruri ci mai degraba electricienii ar trebui sa stie.

 

Eu am lucrat in domeniu si pot sa-ti spun ca dupa ce au fost ceva probleme prin anii '90 (din cauza declansarii prea usor a murit un copil), airbag-urile "sar" cat mai tarziu posibil.

In aproape toate sistemele electronice de pe masina sunt anumite nivele de siguranta "Safety levels" iar in cazul unor probleme anumite functii for fi indisponibile.

In mod normal, pe orice tip de masina, cand se detecteaza erori la un airbag cel putin acela nu va mai fi declansat

Chiar si pe Solenza stiu ca este un sistem mecanic (un buton care sare si trebuie apoi apasat) care va decupla sistemul de airbag.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
La E60 din 2004 aceeasi problema cu senzorul din scaunul pasagerului am avut si eu. Am inlocuit plasa din scaun care este senzorul de greutate si gata s-a rezolvat. Pretul a fost 500 ron cu tot cu manopera anul trecut la un service de la mine din oras.
Link to comment
Share on other sites

Acum am descoperit ca e asa de problematica treaba cu senzorul de sub scaunul pasagerului desi o stiam de mult , dar un prieten a zis odata ca a fost el a inlocuit intre timp a primit si un sfat de la ala care a inlocuit senzorul , si anume "sa nu mai faci prostii pe scaunul din dreapta " , dar cred ca am uitat sa-l intreb ce era mai important si anume cat a costat . Intradevar m-am uitat pe unde am putut pe forumuri din strainatate si am vazut ca e o problema generala , acum stiind ca am si eu problema asta si pentru siguranta mea am sa incerc sa-mi inlocuiesc si eu senzorul , dar vreau sa intreb de cineva care am mai vazut pana acum daca e cel de aici :

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=65

numarul 3 , din cate vad si aici la pretul informativ trece de 100 $ asa ca nu ma astept sa fie ieftin , dar totusi nu vad de ce ar fi asa de scumpa manopera ,chiar daca e un oarecare risc, astept raspuns , bafta !

Edited by Oliver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.