Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E46 pentru o mai buna asezare pe sosea si E39 pentru spatiu mai mare...

 

e39 se aseaza foarte confortabil la drum lung... simti o masina ....masiva... si extrem de stabila si usor de controlat.

Desi nu este mai grea se simte ca e solida si inchegata... ca un ...vapor <_<)

La drum lung si un logan se "aseaza pe sosea"....mie personal E39 mi-a dat impresia de barca pe un drum serpuit....mult mai stabil este un E34...E46 este mai mic si mai bine proportionat....

Link to comment
Share on other sites

Cred ca acel e39 avea probleme la amortizoare.... barca nu e, chiar mi se pare ca ofera o senzatie de siguranta sporita... daca cobori din e39 si ncerci sa conduci imediat un e46 ai o reala senzatie de nesiguranta.. ti se pare ca stai prea langa usa... hanar nu am <_<

Probabil ai avut aceasi senzatie ..nu erai obisnuit cu gabaritul cand ai coborat din e46 si ai urcat in e39.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca acel e39 avea probleme la amortizoare.... barca nu e, chiar mi se pare ca ofera o senzatie de siguranta sporita... daca cobori din e39 si ncerci sa conduci imediat un e46 ai o reala senzatie de nesiguranta.. ti se pare ca stai prea langa usa... hanar nu am :)

Probabil ai avut aceasi senzatie ..nu erai obisnuit cu gabaritul cand ai coborat din e46 si ai urcat in e39.

Eu am mers cu E34 muult timp...525i 24 valve <_< si apoi am "coborat" la E46 dizelar si sincer a fost o senzatie foarte ciudata....si repet am mers cu E39 imi place interiorul si felul lui de a fi dar ...cum si tu spuneai este un vas...pe valuri....

Link to comment
Share on other sites

E46 pentru o mai buna asezare pe sosea si E39 pentru spatiu mai mare...

 

e39 se aseaza foarte confortabil la drum lung... simti o masina ....masiva... si extrem de stabila si usor de controlat.

Desi nu este mai grea se simte ca e solida si inchegata... ca un ...vapor <_<)

 

am avut ocazia sa merg cu cineva cu un S-klasse 400cdi 2003 prin Austria;incredibil cum sta in curbe modelul asta chiar si la viteze mari;parca ar merge pe sine;e destul de clar ca e altceva fata de e39 desi nici acesta din urma nu se comporta rau.

Link to comment
Share on other sites

Pentru noi,astia mai tineri merge E46-le, dar pentru cei mai in varsta, peste 30 de ani E39-le zic ca e o alegere foarte buna!

 

nasol, tresa vand 3-erul si sa ma intorc la 5-ar, tocmai acum cand m-am obisnuit cu asta micu'

 

 

Cred ca acel e39 avea probleme la amortizoare.... barca nu e, chiar mi se pare ca ofera o senzatie de siguranta sporita... daca cobori din e39 si ncerci sa conduci imediat un e46 ai o reala senzatie de nesiguranta.. ti se pare ca stai prea langa usa... hanar nu am <_<

Probabil ai avut aceasi senzatie ..nu erai obisnuit cu gabaritul cand ai coborat din e46 si ai urcat in e39.

 

am avut e39 525d intr-o conditie excelenta atat tehnic cat si optic. Nu pot zice ca nu statea bine in curbe dar parca e46-le asta ce-l am acuma parca sta umpic mai asezat. Amandoua cu suspensii normale Oem. Dar asta-i doar parerea mea

Link to comment
Share on other sites

si S-classe sta mai bine pe sosea ca e39 <_<... cu ce epave de e39 circulati voi in general ? circulati cu e39 cu roti standard de 15" si comparati cu S-classe cu roti pe 18" ? :)...

 

hai sa nu mai avem ochelari de cal;mercedes nu este o marca de suflet pt. mine dar in privinta sigurantei S-klasse este intotdeauna peste concurenta si asta o spun revistele de specialitate nu eu;crede-ma ca e39-le cu care faceam comparatie este super o.k.;in privinta dimensiunilor rotilor,S-klasse-ul despre care vorbeam mai sus avea ceva de genul 225/45/17(parca) iar 5-ul are 225/55/16(sigur).Apropo,voi ati vazut modele Mercedes cu roti din fabrica de mari dimensiuni exceptand S600 si modelele AMG?eu nu prea am vazut asa ceva si parca nu-i estetic o.k. cel putin pt. modelele mari(E+S);ideea e ca par un pic subdimensionate in comparatie cu gabaritul masinii.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

e diferenta enorma intre roti pe 16" si roti pe 17" privind stabilitatea, aici nu vorbim de siguranta,era vorba de comportamentul pe drum, nu este loc de comparatie intre S-classe si e39, nu este comparatie nici intre S-classe din 2003 si e38... citeste-ti revistele de specialitate, si vezi, ca tot timpul si-o ia BMW la capitolul confort, datorita comportamentului prea sportiv in viraje...
Link to comment
Share on other sites

e diferenta enorma intre roti pe 16" si roti pe 17" privind stabilitatea, aici nu vorbim de siguranta,era vorba de comportamentul pe drum, nu este loc de comparatie intre S-classe si e39, nu este comparatie nici intre S-classe din 2003 si e38... citeste-ti revistele de specialitate, si vezi, ca tot timpul si-o ia BMW la capitolul confort, datorita comportamentului prea sportiv in viraje...

 

cine lucreaza in sectorul automotive poate ca stie ce tolerante si standarde de calitate are Mercedes fata de BMW si Audi;oricum ca si preferinta personala,dintre cele trei marci premium germane topul este in felu urmator: 1)BMW 2)Audi 3)Mercedes.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

e39 clar.pacat ca sunt foarte putine 530i e39.

@cristianiorga22: precis ai mers cu o obositura de e39.sunt la al doilea e 39 si nici unul nu a fost sau este vapor.

@crtir: cam cat de stramte erau curbele tale prin austria (precis pe autostrada) ca noi nu am fost nici unul pe acolo?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Tinand cont ca interioarele acestor 2 masini sunt destul de asemenatoare,care dintre aceste 2 masini va face placere mai mare sa conduceti?Luam spre comparatie modele cu face lift,ambele din 2002,dotari asemanatoare,cu demaraj cam la fel de puternic de exemplu un 325i si un 530i.Intrebarea e simpla si nu se refera si la costuri de achizitie,de intretinere,etc ci pur si simplu,presupunand ca cineva v-ar face cadou sa va lase una din aceste 2 masini pt o perioada(toate costurile de combustibil si altele fiind incluse),pe care ati alege-o?

 

 

e46 325i pentru ca dupa parerea mea e cea mai frumoasa 3-series pe cand 530i nu e cea mai cea 5 - series.

In general designul exterior si interior la e46 mi se pare mai modern

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.