Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Imi place mai mult e39 ca si aspect dar in viraje e mai bun e46. Si in general 3 fata de 5. Masina e mai mica poate sa ia curbele mai din scurt, mai repede, isi revine din inclinatie mai usor. La drum drept e39-le il papa pe 3. Ca si tinuta de drum ma refer.

 

Fals.

Faci probabil comparaţie ĂŽntre un E46 cu suspensie sport şi un E39 cu suspensie normală, orientată spre confort.

E39-urile cu suspensie M sunt destul de rare, eu am suspensie de M şi maşina mea stă foarte bine pe şosea, nu se simte deloc mărimea maşinii ĂŽn curbe şi nici nu se ĂŽnclină foarte mult tocmai datorită suspensiei.

 

 

Pai asta spuneam si eu mai sus...contrar spuselor lui @ciupanezu e46 sta mai bine decat e39 in curbe. :)

 

Nu e adevărat şi pot să-ţi demonstrez oricând.

Chiar sunt curios dacă ai mers vreodată cu un E39 cu suspensie M.

Cele cu suspensie normală sunt foarte moi şi sunt slabe ĂŽn curbe din cauza balansului şi a faptului că se ĂŽnclină mult.

 

@Ciupanezu, chiar sta mai bine pe viraje e39 decat e46?

Chiar ma gandeam ca urmatoarea masina sa fie un e60, dar chestia e ca pt aceleasi performante trebuie motor mai mare si consum mai mare din cauza masei proprii.

Adica 170cp pe e46 e "onorabil" pe cand pe e39 e "frectie".

 

Un E39 cu suspensie sport stă la fel de bine ĂŽn curbe ca un E46 cu suspensie sport.

La viteză, E39 este mai stabil decât E46, cel puţin aşa mi se pare mie.

 

Nu neapărat, dacă priveşti obiectiv nici E39 520i şi nici E46 320i nu sunt maşini rapide, maşini de liniuţe.

Un E39 520i ĂŽntreţinut e o maşină la fel de ok ca un E46 320i, ĂŽnsă sportivitatea lipseşte ĂŽn ambele cazuri.

 

Faptul că un seria 3 stă mai bine ĂŽn curbe decât un seria 5 este un mit.

Ăn realitate contează echiparea maşinii - jantele, suspensia, starea tehnică a acestora.

 

Maşina mea se ĂŽnclină foarte puţin ĂŽn curbe şi este foarte rigidă şi stabilă.

 

Un E39 cu jante pe 18 şi cu suspensie sport nu se poate compara cu un E46 cu suspensie standard şi cu jante pe 15 sau pe 16, ĂŽnsă nici nu e normal să facem astfel de comparaţii.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu am condus e39M. Am condus e39 2.5d si e46 2.0d (suspensii normale) si a castigat e46 la stabilitate in curbe iar e39 la viteza e mai stabil pentru ca e mai greu mai lat si mai lung.

 

Iar la stabilitate pe viraje si stranse si largi intre 3 si 5 am mai facut un test chiar la Sighisoara la intalnirea anuala unde pe acelasi traseu 3 a stat mult mai bine la capitolul stabilitate decat 5. era vorba de un 330xd si 530xd, masini NOI de la acelasi dealer. Si nu am fost doar eu de aceeasi parere. Seria 3 e mult mai agila. Seria 5 e mai balena e mai cruiser tinde sa iasa mai repede in afara curbei decat 3-ul. Si am condus 3-ul inainte si apoi 5-ul incercand sa fac acelasi lucru. No way!

 

Nu e un MIT...doar ca incerci sa convingi lumea cu ceea ce crezi tu doar.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Nu am condus e39M. Am condus e39 2.5d si e46 2.0d (suspensii normale) si a castigat e46 la stabilitate in curbe iar e39 la viteza e mai stabil pentru ca e mai greu mai lat si mai lung.

 

Iar la stabilitate pe viraje si stranse si largi intre 3 si 5 am mai facut un test chiar la Sighisoara la intalnirea anuala unde pe acelasi traseu 3 a stat mult mai bine la capitolul stabilitate decat 5. era vorba de un 330xd si 530xd, masini NOI de la acelasi dealer. Si nu am fost doar eu de aceeasi parere. Seria 3 e mult mai agila. Seria 5 e mai balena e mai cruiser tinde sa iasa mai repede in afara curbei decat 3-ul. Si am condus 3-ul inainte si apoi 5-ul incercand sa fac acelasi lucru. No way!

 

Nu e un MIT...doar ca incerci sa convingi lumea cu ceea ce crezi tu doar.

 

Aşa cum ţi-am spus, E39-urile cu suspensie normală sunt slabe ĂŽn curbe pentru că sunt orientate spre confort maxim, nu spre sportivitate.

 

Am fost şi eu la diverse test drive-uri, am condus seria 1, seria 3 E90, E91, E92 şi E93, seria 5 E60, X3, X5 E70 şi X6.

 

Totul ţine de dotări, un seria 5 cu suspensie sport stă foarte bine ĂŽn curbe, la fel de bine ca un seria 3.

 

Este un mit, o generalizare.

Nu poţi emite păreri referitoare la Seria 5 ĂŽn general de parcă toate seriile 5 sunt identice. Contează enorm suspensia şi jantele.

 

Nu ĂŽncerc să conving pe nimeni, este o discuţie, iar eu am adus argumente logice, tu nu.

 

E la fel ca mitul greutăţii foarte mari ĂŽntre seria 3 şi seria 5.

Un seria 5 nu este neapărat foarte greu faţă de o seria 3.

Maşina mea are 1574 kg, nu este atât de grea.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Argumente ti-am adus dar nu le vezi. Si nu m-am referit la stabilitatea celor cu suspensie sport...doar a celor cu suspensie normala. Sport nu am condus. Inca. Acolo poate treaba e diferita in sensul ca stabilitatea creste proportional. Deduc si nu ma irijez in a fi complet autoritar. Probabil ca mai sunt si alte criterii de departajare pe sectiunea sport dar nu le cunosc si stau in banca mea. Am relatat doar ce cunosc, condus si la urma concluzia.

 

Greutatea aceeia conteaza la o adica. Si mai conteaza si marimea. Stii foarte bine asta. Nu sunt 20-30 kg sunt 150-200kg.

 

Stefan - nu am facut o comparatie intr x-drive si tractiune doar spate. Le-am separat.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Pãi atunci ar trebuie sã menÞionezi cã, din punctul tãu de vedere, un seria 3 cu suspensie standard stã mai bine pe ºosea decât un seria 5 cu suspensie standard, nu sã spui cã Seria 3 e mai bunã În curbe decât Seria 5 de parcã ai fãcut teste clare.

 

O greutate de 150 kg nu este perceputĂŁ uÂşor de un Âşofer pe drumurile publice ci de un pilot pe circuit, prin urmare nu cred cĂŁ au rost aceste comparaĂžii inutile.

 

Mie mi se pare chiar micĂŁ diferenĂža de 150 kg ĂŽntre un seria 3 Âşi un seria 5.

Link to comment
Share on other sites

Nu neapărat, dacă priveşti obiectiv nici E39 520i şi nici E46 320i nu sunt maşini rapide, maşini de liniuţe.

Un E39 520i ĂŽntreţinut e o maşină la fel de ok ca un E46 320i, ĂŽnsă sportivitatea lipseşte ĂŽn ambele cazuri.

 

Sunt de acord ca 320i nu este pt liniute, totusi are macar o tenta sportiva.

520i 0-100 9.1s

320i 0-100 8.2s

525i 0-100 8.1s

Cifrele vorbesc de la sine, e diferenta mare intre 520i si 320i.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Am ÎnÞeles cã e diferenÞã de acceleraÞie, Însã nu cred cã un om care cumpãra un 320i se va duce pe circuit cu el sau cã-l ia cu gândul la sportivitate.

 

Am condus 520i Âşi nu mi s-a pĂŁrut submotorizat, poĂži sĂŁ-l conduci fĂŁrĂŁ probleme ĂŽn oraÂş, la fel de uÂşor ca pe un 320i.

 

Nu ai multĂŁ putere ĂŽn depĂŁÂşiri, ĂŽnsĂŁ nici 320i nu exceleazĂŁ la asta.

 

Ăn 8.2 secunde.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce faci misto, nu am intrebat cu rautate.

Ma gandesc ca 735i face suta in jur de 6.5s.

 

Nu fac mişto deloc, E38 735i face suta ĂŽn 8.2 secunde.

 

Verifică pe carfolio dacă nu crezi.

 

Ăn 6.6 secunde face suta un E38 750i.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.