Jump to content

Virare greoaie la E 39


Recommended Posts

De cand am luat masina, volanul se invartea destul de greu. Prima data am dat vina pe greutatea masinii si a motorului, dar un prieten mi-a spus ca ar fi din caseta. Am schimbat uleiul din caseta, dar tot asa se vira ( nu curgea nici inainte si nici acum. Sa fie vreun filtru in mec. de directie, sau pompa de servo? Daca ar fi pompa, la ce sa umblu si ce piese ar cadea in timp, ca sa le pot schimba. Ms anticipat pt ajutor si ( eventuale ) schite. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

La E39-urile fara servotronic, directia nu este chiar usoara.

 

Daca ai schimbat lichidul de servo si volanul se invarta foarte greu, probabil ca este pe duca pompa de servo.

 

Caseta este ok in mod sigur daca nu troncane la gropi si daca nu pierde lichid de servo.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu troncane nimic, numai ca atunci cand plec de pe loc si virez, merge, nu foarte greu ( ca la dacie), dar nici f. usor cam cum trebuie normal sa mearga. Am un prieten la care volanul, la virare, il invart cu degetul mic. Imi trebuie o schema sa vad pompa si un pret pt. ea. Ai asa ceva sau poti sa teinteresezi? Mecanicul meu vrea sa vada daca baga pompa presiune

( cam 120barr) printr-un furtun cu manometru. Daca nu,inseamna ca e pompa, daca da , si baga constant, o fi altceva.

La E39-urile fara servotronic, directia nu este chiar usoara.

 

Daca ai schimbat lichidul de servo si volanul se invarta foarte greu, probabil ca este pe duca pompa de servo.

 

Caseta este ok in mod sigur daca nu troncane la gropi si daca nu pierde lichid de servo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest poleposition

Iti pot da exemplul meu:

 

la E60 (caseta servo nou nouta) volanul se misca "mult" mai greu decat la Avensis sau decat la M6. Tind sa cred ca este normal...

 

Toate testele au aratat ca nu am nici un defect aici.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Chiar azi am ridicat-o de la posta ( multumesc pe aceasta cale lui vlupu, care a avut amabilitatea si...increderea de a ma ajuta :twoup: ), dar va voi anunta cum merge dupa ce o montez ( acum nu am timp nici sa mor - renovare casa):twoup: . Asa ca...tinem legatura

Volanul lui madax se invarte foarte foarte greu, nu este deloc normal, chiar trebuie sa depui efort ca sa invarti volanul.

 

Intre timp si-a cumparat o pompa de servo sh.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Volanul lui madax se invarte foarte foarte greu, nu este deloc normal, chiar trebuie sa depui efort ca sa invarti volanul.

 

Intre timp si-a cumparat o pompa de servo sh.

 

:twoup: sorry, nu stiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
De cand am luat masina, volanul se invartea destul de greu. Prima data am dat vina pe greutatea masinii si a motorului, dar un prieten mi-a spus ca ar fi din caseta. Am schimbat uleiul din caseta, dar tot asa se vira ( nu curgea nici inainte si nici acum. Sa fie vreun filtru in mec. de directie, sau pompa de servo? Daca ar fi pompa, la ce sa umblu si ce piese ar cadea in timp, ca sa le pot schimba. Ms anticipat pt ajutor si ( eventuale ) schite. :twoup:

 

salutari

o recomandare domnu...

inainte de toate poti verifica bieletele de directie (capetele de bara) -

o sa fii uimit ce se poate intampla cu directia (volanul dupa schimbarea lor...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.