Jump to content

Fratilor! AJUTOR!


adi_kinky

Recommended Posts

M-a lovit unu ,mi-a dat asigurarea si la dauna totala nu-mi da decat 2000 E.Masina este 318 tds touring din 1998.Reparatia costa mai mult normal.Am bagat masina in bavaria motors sa-i faca expertiza si reparatie.Dar daca astia de la asigurare nu-mi da decat 2000 n-am cum sa platesc diferenta ca nu am atatia bani .Inspectorul de daune zice sa-l dau in judecata conform legii 136/art 42 pe ala care m-a lovit ,sa plateasca el diferenta.E normal asa ceva ?adica trebuie sa -mi iau avocat ,sa-l platesc , si pe urma sa recuperez banii prin instanta.Dar treaba e ca nu am bani nici de avocat si nici de reparat.Unde e protectia consumatorului nevinovat?Cine a mai patit asa ceva si cum a rezolvat sa-mi dea si mie un sfat va rog frumos.
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, RCA ar trebui sa despagubeasca intr-o limita destula de mare, nu 2000 de euro..daca reparatia e evaluata la mult mai mult de catre cei de la daune, cum adica sa nu-ti dea decat 2000, ca asa vor ei ? Daca e sa-l dai pe celalalt in judecata mai bine lipsa, o sa cheltui o gramada si n-o sa rezolvi nimic.
Link to comment
Share on other sites

Dauna totala inseamna cu totul altceva.

RCA-ul celui care te-a lovit trebuie sa suporte toate daunele masinii tale cauzate de accidentul respectiv. Exista o limita la RCA, dar este cu mult mai mare de atat (peste 10000 de euro dar nu stiu exact cat).

Dupa accident politia a constatat niste daune, si iti da autorizatie de reparatie. Apoi vine agentul de la RCA si iti deschide dosar de daune, conform autorizatiei politiei. Fie te trimite la un service agreeat de ei, fie iti repari singur daunele si te decontezi apoi cu asiguratorul.

Daca ai CASCO, situatia se schimba un pic, astfel incat tu iti repari masina prin Casco tau, iar ei se deconteaza cu asiguratorul RCA al celui care te-a lovit.

 

Spor

Edited by axs
Link to comment
Share on other sites

fratilor n=am casco.si inca devizu nu e facut .dar l-am rugat pe inspectorul de daune sa fca un calcul asemanator sa=mi fac si eu idee despre cat face masina mea si asta mi-a zis .....ca face 2000

 

si in bavaria cand au vazut o aia i-au bufnit rasu si mi-a zis ca la cum e haita de spate depaseste 5000 lejer daca nu mai bine ....s-ar putea sa trebuiasca alt sasiu si alta caroserie

Link to comment
Share on other sites

am un prieten cu un urs din 86 si a primit si el dauna totala=1800euro.asta a fost acum 6 luni.el a vb cu ala care a facut dosaru la masina si ia dat si lui o atentie,ca daca nu-i baga ceva in buzunar dauna era de 800 euro.asa ca vezi ce faci ca ei au tot interesu sa dea cat mai putini bani.la evaluare se ia in considerare anul de fabricatie unde pun ei un coeficient de uzura,de rugina,etc.prietenul asta al meu sa dus la magazine de piese cu dovada in care erau trecute piesele afectate si a facut 3 oferte de pret.cate una la fiecare magazin.a dat cam 20 ron la fiecare sa bage un pret mai mare la piese.fiecare magazin a facut oferta de piese si a pus stampila.Cu ofertele alea 3 sa dus la asigurator si ia dat dauna la cea mai mica oferta.daca vrei sa-ti dau mai multe detalii da-mi un pm.sal
Link to comment
Share on other sites

fratilor n=am casco.si inca devizu nu e facut .dar l-am rugat pe inspectorul de daune sa fca un calcul asemanator sa=mi fac si eu idee despre cat face masina mea si asta mi-a zis .....ca face 2000

 

si in bavaria cand au vazut o aia i-au bufnit rasu si mi-a zis ca la cum e haita de spate depaseste 5000 lejer daca nu mai bine ....s-ar putea sa trebuiasca alt sasiu si alta caroserie

 

Asa tare te-a lovit? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

fratilor n=am casco.si inca devizu nu e facut .dar l-am rugat pe inspectorul de daune sa fca un calcul asemanator sa=mi fac si eu idee despre cat face masina mea si asta mi-a zis .....ca face 2000

 

si in bavaria cand au vazut o aia i-au bufnit rasu si mi-a zis ca la cum e haita de spate depaseste 5000 lejer daca nu mai bine ....s-ar putea sa trebuiasca alt sasiu si alta caroserie

Cine zici ca a intrat in tine????? Masina?????

Daca e asa cum zici tu cu sasiu, caroserie.....nu ar fi mai bine sa o dai tu in dauna totala????

Link to comment
Share on other sites

mlultumesc pt ajutorul cu asitrans ...inca nu e evaluata maine sau luni cel tarziu o ridica cu elevatorul sa vedem dedesupt si sa vada si inspectorul asitrans ca sa faca poze .iar treaba cu dauna totala e problema pt ca o estimatie la ochi mi-a zis inspectorul ca -mi da in jur de 2100E
Link to comment
Share on other sites

daca mi-ar da 5000 si epava as mai recupera pana la 7000 cat am dat pe ea.asa pot sa -mi iau alta fara probleme la fel c a a mea.iar cu devizul mi s-a spus ca plateste asigurarea.oricum masina e in curte la bavaria motors constanta.si inca nu s-a apucat nimenisa-i faca nimik .cand are elevatorul liber a spus ca ma cheama si o ridica ca sa-i faca inspectorul poze si sa-si dea si ei o parere daca e de dauna totala sau de reparatie
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma sperie faptul ca nu ma aleg cu nimik in cel mai rau caz si nu pot sa fac nimik legal sau nu stiu cel putin ....ca sa recuperez paguba produsa de altu............de era vina mea numa ofticam dar asa...........si e pacat si de masina cine vrea sa o vada sa intre pe mess cu mine sa-i dau poze .....am facut cateva la fata accidentului...sau mai bine postez aici si puteti vedea toti

 

multumesc doryboss astept un raspuns de la tine daca e de bine :twoup:

post-8488-1210100044_thumb.jpg

post-8488-1210100087_thumb.jpg

post-8488-1210100160_thumb.jpg

post-8488-1210100198_thumb.jpg

post-8488-1210100235_thumb.jpg

post-8488-1210100264_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.