Jump to content

DIFERENTA INTRE MOTOR M50 SI M52


Recommended Posts

BUNA,

MI-AM CUMPARAT DE CURAND UN MOTOR DE PISICUTA 320 24 VALVE VANOS, DAR DIN PACATE NU POT SA AFLU

TIPUL MOTORULUI. NU STIU DACA ESTE M50B20 SAU M52B20. STIE CINEVA DACA ESTE VREO DIFERENTA VIZIBILA LA EXTERIORUL CELOR DOUA TIPURI DE MOTOARE?

Link to comment
Share on other sites

Un indiciu subtil este capacul filtrului de la ulei, care la M52/M54 e din plastic negru + forma admisiei + capacul de la distributie... etc. Tot motorul respira a M50, pentru cine are un ochi format :twoup:. Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Un indiciu subtil este capacul filtrului de la ulei, care la M52/M54 e din plastic negru + forma admisiei + capacul de la distributie... etc. Tot motorul respira a M50, pentru cine are un ochi format :twoup:.

asa o fi...dar capacul ala de la filtru pare negru la windosul meu :twoup:, capacul de la distributie pare prea nou...poate e slefuit :D, si pe deasupra a fost si desfacut motorul...deci nu poti sti sigur ce e acolo .

Link to comment
Share on other sites

Un indiciu subtil este capacul filtrului de la ulei, care la M52/M54 e din plastic negru + forma admisiei + capacul de la distributie... etc. Tot motorul respira a M50, pentru cine are un ochi format :twoup:.

Capacul la ulei e inspre parbriz la M50 si la M52 e inspre radiator. Galeria de admisie difera la M50 fata de M52.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

M50

http://www.bmwclub.ru/auto/gallery/data/500/10179Imgp2446web.jpg

 

M52

http://users.belgacom.net/ddddv/engines/2800_gr.jpg

 

Nici acum nu vezi diferenta ? :twoup:

 

Capacul la ulei e inspre parbriz la M50 si la M52 e inspre radiator.

 

Huh ? :twoup:

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

mai bine dadeai comanda la un filtru MANN, o sa strici motorul cu filtrul sport. amestecul aer / carburant o sa fie diferit de cel care trebuie, aerul tras o sa fie mai cald, ca il trage direct de langa motor Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Filtrul sport ofera un sunet mai sport insa aici se opresc avantajele sale.

 

Fiind mai permisiv decat filtrul de fabrica, exista riscul ca mici particule de praf sa patrunda in motor, praful fiind abraziv.

 

Deasemenea exista riscul de a strica debitmetrul datorita uleiului de pe filtru care ajunge pe debitmetru.

 

Nu s-au putut masura cresteri de putere cauzate de filtrele sport, in concluzie nu merita in nici un caz un asemenea downgrade.

Link to comment
Share on other sites

BUNA,

MI-AM CUMPARAT DE CURAND UN MOTOR DE PISICUTA 320 24 VALVE VANOS, DAR DIN PACATE NU POT SA AFLU

TIPUL MOTORULUI. NU STIU DACA ESTE M50B20 SAU M52B20. STIE CINEVA DACA ESTE VREO DIFERENTA VIZIBILA LA EXTERIORUL CELOR DOUA TIPURI DE MOTOARE?

Motorul cumparat de tine este M50 dar este luat de pe e34 nu de pe e36. La e36 joja de ulei e pozitionata dupa cotul de aer de la debitmetru, insa stai linistit ca nu e nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
M50

http://www.bmwclub.ru/auto/gallery/data/500/10179Imgp2446web.jpg

 

M52

http://users.belgacom.net/ddddv/engines/2800_gr.jpg

 

Nici acum nu vezi diferenta ? :)

 

Capacul la ulei e inspre parbriz la M50 si la M52 e inspre radiator.

 

Huh ? <_<

Thx de post. inseamna ca eu am M52

exista diferete in ceea ce priveste fiabilitatea sau performantele?

Si inca ceva: am observat la unele 320i e36, vitezometrul gradat doar pana la 240. al meu e pana la 260 Exista o diferentiere?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.