Jump to content

Era un sfânt


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
De vina este politia ca da permise pe bani, parintii ca platesc permisele copiilor fara sa constientizeze ca le cumpara si loc de veci odata cu asta. Cunosc pe cineva care a provocat 4 accidente usoare in 6 luni. Eu daca as fi tatal lui i-as interzice sa se mai urce la volan.
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate in ce priveste accidentele cauzate de defectiunile tehnice. dar daca stam sa ne gandim acele defectiuni apar tot din cauza noastra a soferilor, un rulment nu se sparge din senin, ci doar daca efoarte uzat, un cauciuc nu explodeaza daca e in stare buna, si o oala de la telescop nu se rupe decat daca e ruginita.....oricum stiu si eu pe pielea mea ca situatia financiara a romanului de rand ne face sa lasam astfel de situatii sa existe dar cel mai constient mod de condus e cel in concordanta cu starea tehnica a masinii......... daca eu stiu ca ar putea aparea acest fel de accidente cauzate de starea tehnica a masinii atunci nu circul cu 150 km/h ci circul cu 70-80 km / h ca sa pot limita pagubele produse de un astfel de eveniment. deci in concluzie revin la ce am spus mai inainte in postarea despre sofat.......... cea mai importanta piesa e cea dintre scaunul soferului si volan, adica SOFERUL........... el trebuie sa conduca constient............... asta e cel mai important si din pacate asta lipseste la cei mai multi dintre noi..........multi suntem inconstienti la volan in anumite momente si din pacate acest lucru provoaca pierderi de vietii omenesti, rani majore, si pagube materiale...........
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat, insa nu este aceasta originea problemei.

 

Cel mai grav este felul in care se iau permisele auto.

 

Grav este ca nici strazi nu avem.

 

Asta in primul rand, dar fac un scenariu, sa zicem ca in tara ar fi o retea frumoasa de autostrazi, ce crezi nu cumva s-ar circula ca la F1? Imagineaza-ti pustanii si cei necopti la minte ce ar face pe astfel de drumuri. La tot pasul s-ar gasi "eroi" sa-si testeze bolizii si implicit vom vedea accidente serioase si pe autostrada.

 

 

Cum spunea cineva intr-un post anterior cea mai importanta "piesa" e cel de la volan.

Link to comment
Share on other sites

Este adevarat, insa nu este aceasta originea problemei.

 

Cel mai grav este felul in care se iau permisele auto.

 

Grav este ca nici strazi nu avem.

 

Asta in primul rand, dar fac un scenariu, sa zicem ca in tara ar fi o retea frumoasa de autostrazi, ce crezi nu cumva s-ar circula ca la F1? Imagineaza-ti pustanii si cei necopti la minte ce ar face pe astfel de drumuri. La tot pasul s-ar gasi "eroi" sa-si testeze bolizii si implicit vom vedea accidente serioase si pe autostrada.

 

 

Cum spunea cineva intr-un post anterior cea mai importanta "piesa" e cel de la volan.

N-as fi asa sigur. Daca prin orase s-ar circula frumos si constant cu 60 km/h fara sa stai la acelasi semafor de 5 ori, ar fi mai putini care s-ar baga pe linia de tramvai sau ar face depasiri periculoase.

Iar prin afara daca am avea mai multe autostrazi... si alea ca lumea (3-4 benzi pe sens) cu ultima banda fara limita de viteza, n-ai mai vedea pustani pe contrasens pe DN1. Un lucru e clar: majoritatea romanilor nu sunt satisfacuti cu vitezele cu care se circula in tara asta si regulile si legile nu sunt de ajuns sa-i faca sa se multumeasca cu ce au. Asa ca cel mai inteligent e sa faci tot posibilul sa creezi conditii prin care acele viteze pot fi obtinute mai usor si mai in siguranta.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si in italia se iau permise pe bani.Mi-a povestit cineva ca o bulgaroaica a "facut rost" de un permis si loveste intr`una masina,nu opreste la culoarea rosie a semaforului,nu da prioritate,habar nu are ce semnificatii au indicatoarele(si nu semnele cum tot aud!). Nu numai in Romania se intampla..
Link to comment
Share on other sites

Un lucru e clar: majoritatea romanilor nu sunt satisfacuti cu vitezele cu care se circula in tara asta si regulile si legile nu sunt de ajuns sa-i faca sa se multumeasca cu ce au. Asa ca cel mai inteligent e sa faci tot posibilul sa creezi conditii prin care acele viteze pot fi obtinute mai usor si mai in siguranta.

 

interesant pct de vedere . Cred ca ai stofa de politician .Sa facem conditii pt populatia avida de viteza excesiva . No speed limit slogan electoral .

Link to comment
Share on other sites

Un lucru e clar: majoritatea romanilor nu sunt satisfacuti cu vitezele cu care se circula in tara asta si regulile si legile nu sunt de ajuns sa-i faca sa se multumeasca cu ce au. Asa ca cel mai inteligent e sa faci tot posibilul sa creezi conditii prin care acele viteze pot fi obtinute mai usor si mai in siguranta.

 

interesant pct de vedere . Cred ca ai stofa de politician .Sa facem conditii pt populatia avida de viteza excesiva . No speed limit slogan electoral .

Este logic. Dupa juma' de ora de mers bara la bara cu o viteza medie de sub 16Km/h (asta cica e viteza medie in Bucuresti), cand vezi ca trec zeci de masini pe linia de tramvai pe langa tine si de duc bine mersi... probabil ca au si ajuns la destinatie si tu esti tot la coada... nu creste tentatia exponential de a te baga si tu pe linia de tramvai? Dar daca se mergea cu 40-50-60 constant mai aveai tentatia aceasta?

Sau dupa ce stai la o asemenea coada juma' de ora... cand prinzi drum liber, nu esti tentat sa mergi cu mai mult decat viteza legala ca sa compensezi cumva?

 

Romanul ar putea sa mearga si frumos si civilizat, dar in conditiile in care sunt gropi, strazi mici, parcari putine si se merge mai repede pe bicicleta, sunt prea multi factori de stres care te enerveaza la volan si te transforma in alta persoana... intr-o persoana rea. Cand ii vezi pe aia care o iau pe linia de tramvai si scapa bine mersi te gandesti ca tu esti fraier ca pierzi atata timp stand la coada. Te gandesti ca doar mergand ca aia si facand magarii poti sa mai mergi prin oras fara sa pierzi ore din viata ta in trafic.

 

Sa se fluidizeze traficul si sa vezi ce se cuminteste si romanul de rand. Chiar consider infrastructura soselelor a fi una din cele mai importante lucruri de rezolvat in tara asta, dupa sistemul medical si cel scolar.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.