Jump to content

Era un sfânt


Recommended Posts

Pe strĂŁzile de la noi, sunt multe accidente rutiere. Fiecare din noi, vede asta zilnic, fie pe șosea, fie prin mass media. Se ĂŽntâmplĂŁ la tot pasul câte ceva, aproape ne-am obișnuit.

 

Cu toate astea, nu ne-am obișnuit sĂŁ ĂŽnvĂŁțĂŁm ceva din drama celorlalți. Nu ĂŽncĂŁ.

 

Ne e fricĂŁ sĂŁ nu visĂŁm noaptea urât, daca privim fotografiile dezastrului și despre morți, n-avem decât de bine de spus, indiferent de vinovĂŁție, ei sunt cei mai buni oameni, doar cĂŁ, din pĂŁcate, ne-au pĂŁrĂŁsit mult prea devreme.

 

Un teribilist, dacĂŁ se poate fĂŁrĂŁ permis de conducere și bĂŁut bine, cu o mașinĂŁ puternicĂŁ, plinĂŁ de prieteni ĂŽncrezĂŁtori ĂŽn aptitudinile de pilot ale șoferului, scapĂŁ mașina de sub control și se zdrobește de un copac. Mor toți fĂŁrĂŁ excepție.

 

Apoi, ca de obicei, urmeazĂŁ un mare scandal ĂŽn presĂŁ. Lacrimi, durere și urlete de disperare. Rude, prieteni sau pur și simplu cunoscuți. Era un om bun, un copil de nota 10. Nu mergea niciodatĂŁ cu vitezĂŁ, nu punea gura pe alcool, era un sfânt. Nu merita o așa soartĂŁ crudĂŁ, a plecat prea devreme dintre noi (de fapt dintre ei, cĂŁ ĂŽntre noi nu cred c-a fost vreodatĂŁ). A fost orice, doar un criminal, nu. Probabil copacul a fost de vinĂŁ, nu criminalul.

 

Despre morți numai de bine, așa spune o veche zicalĂŁ româneascĂŁ. Nu putem spune c-a fost un criminal acel șofer, i-am ĂŽntina amintirea. Nu putem sĂŁ-i murdĂŁrim imaginea, cĂŁ n-ar fi cinstit. A avut doar un moment de nebunie și pânĂŁ la urmĂŁ e permis, cĂŁ doar toți avem așa momente. El doar a fost ghinionist.

 

De fapt, de ce scriu toate astea? Pentru cĂŁ noi toți, am putea ĂŽnvĂŁța din greșelile altora. Imaginile de la locul accidentului, ar putea avea un efect benefic asupra noastrĂŁ, ne-ar rĂŁmâne ĂŽntipĂŁrite ĂŽn minte. Am salva multe vieți. Dar pe noi nu ne doare de ceilalți, nici mĂŁcar de noi. Avem de apĂŁrat imaginea ĂŽngerilor care au murit și care au fost doar ghinioniști.

 

De ce am martiriza victimele rutiere, chiar dacĂŁ poartĂŁ ĂŽn spate vinovĂŁția tragediei rutiere? De ce nu i-am da exemplu pentru ca ceilalți sĂŁ ĂŽnțeleagĂŁ, cĂŁ e suficient o clipĂŁ de nebunie ĂŽntr-o mare de corectitudine pentru a curma vieți umane? SĂŁ ĂŽnțeleagĂŁ toți cĂŁ se poate ĂŽntâmpla oricui?

 

Ar trebui sĂŁ ne folosim de orice oportunitate apĂŁrutĂŁ pentru a ĂŽncerca mĂŁcar sĂŁ salvĂŁm viețile celor care mai au o șansĂŁ, nu sĂŁ ĂŽncercĂŁm sĂŁ protejĂŁm memoria celor care au ĂŽncheiat socotelile cu viața asta, mai ales dacĂŁ vina le aparține. Ar trebui ca „nu a greșit niciodatĂŁ” sĂŁ ne ajute sĂŁ ĂŽnțelegem cĂŁ ni se poate ĂŽntâmpla chiar și nouĂŁ, nu cĂŁ a fost un sfânt a cĂŁrui memorie trebuie protejatĂŁ și ĂŽnfrumusețatĂŁ pentru cĂŁ nu a greșit decât o singurĂŁ datĂŁ. Nu e nevoie de mai mult. Doar o singurĂŁ datĂŁ e suficient, chiar dacĂŁ era un sfânt inocent.

 

Ți se ĂŽntâmplĂŁ chiar și ție.

Link to comment
Share on other sites

din pacate ai dreptate

tot o zicala romaneasca spune ca : " doar prostul invata din greselile lui, inteleptul din ale altora" dar de atatea si atatea ori nu dam dovada de intelepciune, vi vedem tragedi la tot pasul

Link to comment
Share on other sites

Comentariul meu "negativ" e despre litera, nu spiritul editorialului, si anume ca nu e romaneasca, ci ceva mai universala expresia ("De mortuis nil nisi bene"). In rest, lucruri cumplite se intampla la fiecare pas si oricui, desigur. Toti suntem expusi in diferite proportii.

Este topicul de la accidente cu un video ce prezinta mutilarea unei tinere in urma unui accident provocat de unul baut la volan. O viata distrusa, dar nu curmata. Vinovatul nevatamat. Regrete prea tarzii. ("Nu beti la volan!")

De fapt, de ce scriu toate astea? Pentru cĂŁ noi toți, am putea ĂŽnvĂŁța din greșelile altora. Imaginile de la locul accidentului, ar putea avea un efect benefic asupra noastrĂŁ, ne-ar rĂŁmâne ĂŽntipĂŁrite ĂŽn minte. Am salva multe vieți. Dar pe noi nu ne doare de ceilalți, nici mĂŁcar de noi.
Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

Foarte mare dreptate ai in tot ce ai scris, eu de multe ori m-am trezit nevoit sa sterg anumite replyuri, la care eram pe la jumatatea lor, in topicuri legate de accidente soldate cu morti, pentru ca as fi facut nota discordanta cu ceilalti care scriau ... exact cum descrii : ca era un pilot desavarsit, ca RIP, ca era gros copacul, ca doar atunci a intors acolo in timpul liniutei, ca de obicei intorcea mai departe etc.. Cu tot respectul pentru cei care nu mai sunt, dar nu mai sunt din vina lor in 90% din cazuri, iar atitudinea de mila si parere de rau referitor la ei si doar atat e aproape la fel de grava ... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Cred ca de multe ori o mare parte din vina au si parintii , pentru ca vezi pustani de 18-21ani la volanul unor masinute de te doare mintea.

 

Mor oameni de toate varstele in accidente.

 

Accidentele in care sunt implicati tineri raman mai mult timp in atentia opiniei publice pentru ca presa le amplifica pentru ca n-au alte subiecte.

Link to comment
Share on other sites

asta mi se pare o gandire un pic comunista(nu te supara).Auzi ..au murit ca erau prea tineri pt masina pe care o conduceau...mi se pare o aberatie, in schimb parintii ar trebui sa le spuna "copilul meu , daca mergi cu vitezA RISTI sa faci accidente mortale" Acum daca voi ati avea bani cu sacu` nu-mi spune ca ati lua la copii Dacii sau mai stiu eu ce parasute de masini.Ce diferenta este cand iti iei un Ferarii dupa o masina de 200Cp si daca ti-l iei de la inceput....mie mi se pare ca e cam la fel( o diferenta ff mare).Si toti ,absolut toti o mai "calcam", diferenta este ca uii sunt prinsi altii nu.Cel putin eu asa vad problema.Bun topicul ,bine scris
Link to comment
Share on other sites

Cred ca de multe ori o mare parte din vina au si parintii , pentru ca vezi pustani de 18-21ani la volanul unor masinute de te doare mintea.

 

Mor oameni de toate varstele in accidente.

 

Accidentele in care sunt implicati tineri raman mai mult timp in atentia opiniei publice pentru ca presa le amplifica pentru ca n-au alte subiecte.

Eu cred ca accidentele cu tineri sunt ingrozitoare tocmai pentru ca e vorba de oameni care mor stupid si uneori nedrept inainte de a-si trai viata.

Legea firii este ca parintii sa moara inaintea copiilor, orice abatere de la asta se numeste tragedie si se vinde foarte bine.

Cat despre pustani si masinile lor, fiecare parinte face alegeri pentru copilul lui, sau... fiecare parinte cedeaza sau nu la ceea ce vrea copilul. :twoup:

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Cel mai grav este felul in care gandim. Un imbecil ramane un imbecil! Indiferent cat de greu sau usor a obtinut permisul de conducere, indiferent de cate sute de mii de kilometri are la volan si indiferent de cati cai putere are sub capota masinii pe care o conduce.

 

Edit: Observ ca unii useri considera vinovati parintii care isi rasfata odraslele cumparandu-le "bolizi". GRESIT! Mai importanta este educatia pe care i-o face pana la 18 de ani si, mai ales, cat anume din aceasta educatia a prins. Am cunoscut de curand un "copil" care la volanul unui bolid de peste 200 cp se comporta mai matur ca multi "bosorogi". Cum scriam si mai sus, imbecilitatea nu are nici varsta!

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

in orice accident auto exista un vinovat. acel vinovat indiferent de varsta, de masina care o conduce, de conditiile producerii accidentului, face o greseala. cel mai important pentru a evita accidentale este de a nu face greseli in trafic. indiferent daca am mers cu prea mare viteza si am scapat masina de sub control, am depasit fara sa ne asiguram si ne-am lovit frontal cualta masina, am consumat bauturi alcoolice sau droguri si nu am mai controlat masina, am iesit in decor si ne-am lovit de un copac din cauza vitezei si a drumului cu gropi etc........... "AM FACUT UN ACCIDENT RUTIER".

revin la ideea mea :vinovat este intotdeauna un sofer, nu varsta soferului, nu marca de masina, nu cai putere, nu conditiile de drum. acestea toate sunt variabile pe care noi trebuie sa le anulam prin stilul de condus. de-aia avem creier. de-aia suntem cele mai inteligente forme de viata de pa pamant.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
in orice accident auto exista un vinovat. acel vinovat indiferent de varsta, de masina care o conduce, de conditiile producerii accidentului, face o greseala. cel mai important pentru a evita accidentale este de a nu face greseli in trafic. indiferent daca am mers cu prea mare viteza si am scapat masina de sub control, am depasit fara sa ne asiguram si ne-am lovit frontal cualta masina, am consumat bauturi alcoolice sau droguri si nu am mai controlat masina, am iesit in decor si ne-am lovit de un copac din cauza vitezei si a drumului cu gropi etc........... "AM FACUT UN ACCIDENT RUTIER".

revin la ideea mea :vinovat este intotdeauna un sofer, nu varsta soferului, nu marca de masina, nu cai putere, nu conditiile de drum. acestea toate sunt variabile pe care noi trebuie sa le anulam prin stilul de condus. de-aia avem creier. de-aia suntem cele mai inteligente forme de viata de pa pamant.

după părerea mea există 2 tipuri de astfel de evenimente: evenimente auto cauzate de şoferi şi accidente auto cauzate de defecţiuni tehnice/mecanice ale maşinii.

Evenimentele auto cauzate de şoferi sunt clare, au loc numai şi numai din vina celui/celor de la volan.

Ănsă a doua categorie, mult mai rară ĂŽnsă, poate avea loc din cauza unei defecţiuni mecanice a maşinii care te pune ĂŽn situaţia de a nu mai putea reacţiona aproape deloc sau chiar deloc. Ex: o explozie a unui pneu la viteze moderate spre f. mari, o blocare sau spargere a unui rulment de la o roată, ruperea oalei unui amortizor ĂŽn mers, defecţiuni grave ale direcţiei care nu ar lăsa niciun pic loc de manevrare etc.

Dar ideea rămâne aceeaşi, prea mulţi oameni mor pe şosele din prostia altora sau chiar din a lor.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

teribilism dus pina la incostienta....citez de prin forum adunate

"ma duceam la Brasov, 150-160 km/h , nu mi-a stat nimeni in fata"...........avea bemveu ce pola lui !

"rupt, mort, varza, de la ziua uni preten...saracu passat cerea talpa...."

 

NO COMMENT !!!

Link to comment
Share on other sites

cred ca da.......ii rog frumos pe cei care se ..."simt" in replicile acelea sa nu se supere pe mine pentru ca nu as vrea sa dau nastere la polemici fara rost....asa vad eu lucrurile......daca si-au dat seama de gravitatea faptelor cu adevarat atunci e bine !
Link to comment
Share on other sites

Totul e sa transformam discutia in ceva constructiv, nu caii putere sunt de vina ci inconstienta si acea idee preconceputa la multi dintre noi - mie nu mi se poate intampla.

 

Alcoolul la volan, viteza necorelata la conditiile de trafic si terebilismul nu ar trebui tolerate, nici macar ca idee, conduc la tragedii si regrete de cele mai multe ori, tarzii.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.