Jump to content

Criza mondiala a petrolului ? Vine apocalipsa ?


DSF

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...in fine, nu conteaza estetica de la cadillac sau dodge sau alt fabricant american

...conteaza ca au motoare mari si robuste care consuma mult, iar ei (americanii) sunt fericiti cu asta. Nu-mi pot exprima acum o parere mai la subiect caci nu am trait sau nu traiesc printre ei, dar on-topic, presupun ca si pe ei ii (pe marea masă de americani) ĂŽi deranjeaza cresterea pretului petrolului reflectat prin pretul la pompa.

 

Solutii sunt, dar cel mai nasol este ca pana vor fi aplicate la scara larga si desigur convenabila pentru marile mase de oameni vom suporta (din buzunar) nazurile principalilor jucatori de pe piata petroliera.

 

Probabil ca pana atunci (si nu cred ca este vorba de un an gen 2100) vor fi aplicate alte solutii ca de exemplu un transport in comun mai "performant", mai "sigur", vor fi impuse tot felul de restrictii/taxe, se vor aborda la scara larga acolo unde nu e cazul astazi (in Romania spre exemplu) si alte metode de transport cum ar fi 'bicla sau scuterul; dar cu acestea din urma vei risca sa lesini pe strada de cald vara.

 

Un exemplu: in India, majoritare sunt scuterele si bicicletele....pentru ca sunt cele mai ieftine si "productive" pentru cat se inveseste in ele. La fel si in alte tari arondate si nu numai. Oare ce se va intampla si in alte tari mai "civilizate" cand acest cost va deveni complet nerezonabil? Una din variante ar fi sa intre puternic pe piata carburantilor niste alternative.....dar daca nu va fi alta optiune? .. vom urma exemplul

 

 

...acum e 4:08 :twoup:

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Principalii consumatori de petrolaiurea sunt americanii...aia nu stiu sa faca motoare. Fac niste troace de v8 si 1 mil de cmc si degeaba.

da ma da vezi...in motoru ala daca pui jumate benzina jumate clor merge fara sa dea nici cel mai mic semn de opreala

in BMW daca pui o benzina usor mai dubioasa imediat pica injectoru,nu stiu ce sonda si se aprinde check engine

te-ai baga cu E39 sa parcurgi 5000km pe soselele alea prin deserturi non-stop prin calduri infernale fara sa ramai pe acolo sa te manance scorpionii?

un cadillac d'ala de 40 de ani parcurge distantele astea fara nici pb...

poate nu e cea mai relevanta comparatie...dar sper ca ai inteles ceva...cu toate ca nu cred

La benzinare nu prea pica injectoarele. :twoup:

 

Insa ai dreptate, o masina mai simpla este mai fiabila si mai robusta.

Insa este ca si cum compari un topor cu un ceas elvetian.

made in China

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

ma nu stiu un var din california zice ca acuma a crescut peste 2,5 galonul...

 

Poate zice ca a crescut CU 2.5$ pe galon. Luna trecuta era 3.90$ benzina regular in LA.

 

 

Am un prieten bun in Cluj, ma rog, a trecut de mult de faza constructiilor si cam ce fac toti parvenitii din Cluj, acum investeste 10 milioane in biodiesel, din cultura de rapita si din alge marine, pentru export. Asta e ultima investitie "fitza" care a aparut.

Link to comment
Share on other sites

WLF: poate am inteles gresit atunci.

 

Biodiesel poate sa fie, ca in masinile 2001-2004 si mai vechi 100% nu e buna biodiesel, roade garniturile s-au facut experimente... asa ca tot degeaba e si biodieselul, bineinteles ca taranii baga biodiesel si dupa 2000 km ajung in service, prosti sunt multi, Oricum eu zic sa nu ne precipitam, pentru ca solutiile si alternativele mai ieftine sunt de cand lumea, dar deocamdata altcineva dicteaza "solutia verde cea mai profitabila" vezi etanolul, care pentru productia de 1 L consuma mai mult petrol decat 1 L de benzina/motorina....

 

DSF: apropo dupa numele titlului te vad tare speriat, sper ca gasesti metode sa te relaxezi, sau esti si tu vre-un soi din ala "reporter de PROTV" care vrea sa faca zarva din nimic ?

 

ma nu stiu un var din california zice ca acuma a crescut peste 2,5 galonul...

 

Poate zice ca a crescut CU 2.5$ pe galon. Luna trecuta era 3.90$ benzina regular in LA.

 

 

Am un prieten bun in Cluj, ma rog, a trecut de mult de faza constructiilor si cam ce fac toti parvenitii din Cluj, acum investeste 10 milioane in biodiesel, din cultura de rapita si din alge marine, pentru export. Asta e ultima investitie "fitza" care a aparut.

 

Interesanta parere, eu totusi nu vad diferenta intre ce face prietenu tau si constructorii din cluj.. mi se pare ca toti fac "BANI"

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Interesanta parere, eu totusi nu vad diferenta intre ce face prietenu tau si constructorii din cluj.. mi se pare ca toti fac "BANI"

 

Oriunde mergi intr-un local public din Cluj, nu auzi decat discutii despre terenuri, blocuri, vile etc etc. Nu esti la moda daca nu stii cum se mananca un PUD, ce e un PAC, sau cat mai face un metru de pamant pe undeva. Si majoritatea care discuta au mai putine clase ca etajele de la un bloc.

 

Biodieselul il exporta, nu e pentru Romania.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

WLF: in cazul asta iti dau dreptate, oriunde mergi in cluj si auzi povestin de PUD , cat face metru patrat, jumatate din aia doar vorbesc nu si construiesc, si eu stiu personal cativa din astia care asta vorbesc toata ziua.... si n-au nici o treaba cu domeniu respectiv.

Biodiesel il exporta... da tot in masinile astea se baga, la asta ma refeream , ca un e39 ca-i aici ca-i in germania, tot nu-i face bine

Link to comment
Share on other sites

Pai in State, probabil si in Germania, este un motor Bluetec de la Mercedes. 320CDI cred. Merge pe biodiesel, e facut special. Am vazut o gramada pe strada, ca stii ca americanii sunt "ecologi".
Link to comment
Share on other sites

Nu m-ar deranja bicicleta dacĂŁ ar fi amenajate piste. Dar amenajate ca ĂŽn Europa de Vest nu ĂŽn bĂŁtaie de joc

am vazut azi piste pe langa Registrul Comertului din Bucuresti :twoup:

au facut pe trotuar pista cu doua sensuri, care acupa aproape tot trotuarul, spatiu pentru pietoni este cam 50 cm latime, o bataie de joc;

am auzit claxoane in spate, erau doua scutere care faceau o liniuta

 

am vazut la Munchen piste pt biciclisti: o singura banda pe trotuar, cam 1/3 din latimea trotuarului, restul pentru pietoni; erau respectate pt ca erau destui biciclisti

Link to comment
Share on other sites

DSF: apropo dupa numele titlului te vad tare speriat, sper ca gasesti metode sa te relaxezi, sau esti si tu vre-un soi din ala "reporter de PROTV" care vrea sa faca zarva din nimic ?

 

Nu ma sperii ca din fericire nu mai stau in Romania, doar mi se pare incredibil cat de mult a putut sa se scumpeasca intr-un an, nu numai in Romania. Iar zarva din nimic nu fac, desi nu-mi convine sa dau 800-900 euro pe motorina si benzina pe luna acum , in loc de 500 anu trecut cat dadeam ( cu 400 euro diferenta platesti un leasing la un seria 1). Da ce sa-i faci daca n-am castigat la loto ca tine. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de castigat la loto, e vorba de aruncat in vant niste afirmatii aiurea...gen "criza mondiala a petrolului" " vine apocalipsa", care sunt baliverne, criza este cand se termina,.. deocamdata s-a scumpit nu din cauza ca nu mai este cea mai buna dovada suntem noi romania....producatori dar cu pret dictat de altii.... motivele sunt pur economice , ce crezi ca daca baga biodiesel o sa fie la 0.3 eurocenti litru ?

 

Deocamdata sunt un amarat de student, care am venit sigur lunar pot sa zic.. putin peste salariu minim pe economie, umblu cu masina zilnic si nu mor de foame, nu am ca altii firme prin strainatati... despagubiri casco.... si venituri de peste 1000 de euro pe luna.. pana la urma sti cum e ? cine se plange de foame in romania se plange de foame si prin tari straine, ca asa e invatat, din fericire am cunoscut comunismul foarte foarte putin si nu m-a afectat ca pe altii.

 

Nu strig vai, pana nu ma arde... altii mor de grija altora...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de castigat la loto, e vorba de aruncat in vant niste afirmatii aiurea...gen "criza mondiala a petrolului" " vine apocalipsa", care sunt baliverne, criza este cand se termina,.. deocamdata s-a scumpit nu din cauza ca nu mai este cea mai buna dovada suntem noi romania....producatori dar cu pret dictat de altii.... motivele sunt pur economice , ce crezi ca daca baga biodiesel o sa fie la 0.3 eurocenti litru ?

 

Deocamdata sunt un amarat de student, care am venit sigur lunar pot sa zic.. putin peste salariu minim pe economie, umblu cu masina zilnic si nu mor de foame, nu am ca altii firme prin strainatati... despagubiri casco.... si venituri de peste 1000 de euro pe luna.. pana la urma sti cum e ? cine se plange de foame in romania se plange de foame si prin tari straine, ca asa e invatat, din fericire am cunoscut comunismul foarte foarte putin si nu m-a afectat ca pe altii.

 

Nu strig vai, pana nu ma arde... altii mor de grija altora...

 

Pai daca subiectul e furtuna intr-un pahar cu apa, da si tu pe CNN, sau pe alte canale de stiri serioase si vezi ce se discuta toata ziua.

Iar cu privire la restul afirmatii , nu prea are rost sa comentez. (P.S. Aveam 10 ani la revolutie asa ca n-am cunoscut nici eu "comunismu")

Si nici nu ma plang , faptul ca mi se pare anormal sa se dubleze pretul la ceva de azi pe maine nu inseamna ca mor de foame sau mai stiu eu ce.

Daca ai fi citit primele randuri din topic, ai fi vazut ca i-am rugat pe cei ca tine sa se abtina de la afirmatii din astea pentru ca ma asteptam la interpretari din astea cu "muritul de foame, si alte chestii".

Link to comment
Share on other sites

vine o criza a petrolului .. sigur .. in 2-3 ani .. poate 5. e aproape. apocalipsa in nici un caz :twoup:, dimpotriva se indeparteaza daca nu mai ardem combustibili fosili... dar un razboi sau doua tot or sa vina. o sa fie naspa.
Link to comment
Share on other sites

Biodieselul il exporta, nu e pentru Romania.

 

Ca ce il exporta?

 

Intreb asta pentru ca avem o reglementare cam tâmpitã ºi desigur "aliniatã".

 

Habar nu am. Are el destule parghii.

Link to comment
Share on other sites

DSF: scumpirile de la americani mi se par normale si de bun simt, mi se parea obraznicie sa fie mai scumpa apa decat benzina, referitor la "furtuna din pahar" de asemenea mi se pare absurd ca incerci sa ma faci sa cred ca iti pasa ca eu nu o sa-mi mai permit sa cumpar combustibil, asa ca asta e un topic de facut galagie, nu inteleg ca ce chestie ai facut topicul, sa iti dam bani de motorina, sa ne dai tu noua bani de motorina ? sa zici ca s-a scumpit ? sa zici ca se va scumpi ? sa zici ca se termina?... in 4 ani ?...
Link to comment
Share on other sites

Pai ca ce chestie ? si painea se scumpeste si coca cola se scumpeste... toate se scumpesc pana si salaru creste... eu asta nu am inteles.. ce este absurd in toata treaba asta ? cum am spus mi se pare normal ca la americani sa se regleze pretul combustibilului, si mi se pare normal ca si arabii aia sa se mai uite la un CNN la un PROtv.. sa vada si ei cu cat vand ei petrolu si cu cat se vinde in europa... America a mai dat peste crize de combustibil si tot acolo au ajuns unde au fost inainte de crize. Au avut si perioade mai grele, sincer cred ca pretul combustibilului are stransa legatura cu piata imobiliara si falimentul unelor banci mari ...
Link to comment
Share on other sites

S-ar spune ca rezerve de petrol exista. Cel putin cativa zeci buni de ani nu ar trebui sa fie probleme.

Dar legat de pretul petrolului, cred ca sunt mai mult chestiuni pe care noi nu le stim si, probabil nici nu ar trebui sa ne batem capul cu ele.

China si India au inceput sa consume foarte mult si, daca ne gandim ca ei reprezinta aproximativ 1/3 din populatia lumii, asta se simte.

Tinand cont de ritmul de crestere al consumului, de resursele ramase si de gradul de poluare, e normal sa se doreasaca o scadere a consumului. (Si asta se face prin pret)

Aici nu ma refer la faptul ca noi vom incepe sa mergem mai putin cu masina si mai mult cu bicicleta (bine si asta :twoup: ) ci la faptul ca producatorii se vor orienta pe termen scurt, catre motoare mici cu turbina si mai apoi pe motoare electrice etc...

 

Insa se doreste oare ca pretul petrolului sa fie exagerat de mare? Eu cred ca nu. Cu cat creste mai mult pretul petrolului, cu atat mai repede se dezvolta noile tehnologii. Si cu siguranta ca cei care castiga de pe urma petrolului, adica cei care decid si pretul lui, nu vor asta. Vor sa profite si de ultima picatura ramasa.

 

Deci,eu cred ca va creste pretul in continuare, dar nu va fi un bum asa dintr-o data, nu va fi o criza exagerat de mare.

Sigur ca pt noi romanii e foarte greu pt ca avem aceleasi preturi cu cei din occident doar ca salariile sunt mult mai mici.

 

Dar la noi vor fi multi care vor avea credit pt masina, chirie lunara la apartament, vor circula cu masina fara nici o problema si, vor manca acasa numai mamaliga.

Din acest punct de vedere, nu-mi pare rau ca va creste pretul benzinei. Insa problema e ca scumpirea benzinei inseamna scumpire in absolut orice domeniu. de la alimente la imobiliare. Si aici poate fi nasol.

 

Cine stie ce va fi...

Link to comment
Share on other sites

Variantele hybrid, hidrogen , electric.. sunt pentru marketing sau sa corespunda si ei normelor europene, cata vreme o sa fie petrol in pamant masinile o sa mearga pe benzina/motorina, producatorii de masini au stranse relatii cu producatorii de petrol.

 

Uitati-va si proiectele de la BMW cu seria 7 pe hidrogen, este un stunt publicitar, masina face taxi pentru vedetele din LA, uitati-va la prius, consuma mai mult ca un lupo 3L, dar din motive de marketing este vazut ca cea mai verde masina de tuns iarba.

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
S-ar spune ca rezerve de petrol exista. Cel putin cativa zeci buni de ani nu ar trebui sa fie probleme.

Dar legat de pretul petrolului, cred ca sunt mai mult chestiuni pe care noi nu le stim si, probabil nici nu ar trebui sa ne batem capul cu ele.

China si India au inceput sa consume foarte mult si, daca ne gandim ca ei reprezinta aproximativ 1/3 din populatia lumii, asta se simte.

Tinand cont de ritmul de crestere al consumului, de resursele ramase si de gradul de poluare, e normal sa se doreasaca o scadere a consumului. (Si asta se face prin pret)

Aici nu ma refer la faptul ca noi vom incepe sa mergem mai putin cu masina si mai mult cu bicicleta (bine si asta :D ) ci la faptul ca producatorii se vor orienta pe termen scurt, catre motoare mici cu turbina si mai apoi pe motoare electrice etc...

 

Insa se doreste oare ca pretul petrolului sa fie exagerat de mare? Eu cred ca nu. Cu cat creste mai mult pretul petrolului, cu atat mai repede se dezvolta noile tehnologii. Si cu siguranta ca cei care castiga de pe urma petrolului, adica cei care decid si pretul lui, nu vor asta. Vor sa profite si de ultima picatura ramasa.

 

Deci,eu cred ca va creste pretul in continuare, dar nu va fi un bum asa dintr-o data, nu va fi o criza exagerat de mare.

Sigur ca pt noi romanii e foarte greu pt ca avem aceleasi preturi cu cei din occident doar ca salariile sunt mult mai mici.

 

Dar la noi vor fi multi care vor avea credit pt masina, chirie lunara la apartament, vor circula cu masina fara nici o problema si, vor manca acasa numai mamaliga.

Din acest punct de vedere, nu-mi pare rau ca va creste pretul benzinei. Insa problema e ca scumpirea benzinei inseamna scumpire in absolut orice domeniu. de la alimente la imobiliare. Si aici poate fi nasol.

 

Cine stie ce va fi...

 

 

total de acord cu tine.... :twoup:

 

OT:ma uitam la Fiat Bravo....1.4i turbo 150CP hmmm :twoup:

Link to comment
Share on other sites

de ce te uiti la el ? tu vezi ce consum oficial are ptr motor de 1,4 ? mai adaugi vreo 2 L cum e cu consumu prin orasele romanesti si vezi unde ajungi la masinuta de 1,4... 150 cp sunt multi, dar tinand cont de dimensiunile reduse si cei 150 cp, face suta in 9 secunde...

Nu vad avantajul.... mai este ceva masina de la mazda cu motor 1.2 si nustiu ce minuni de are consum peste 10...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.