Jump to content

Kbb.com


tarkan

Recommended Posts

OK.....

Am cautat informatii peste tot dar nu am gasit nimic concret.Cred ca o buna parte dintre noi cunoastem situl kbb.com (un fel de mobile.de din SUA).

A importat cineva o masina din state?Care ar fi pasii?In special Bmw-urile fabricate in state sunt mai ieftine ca in Europa.Cu taxe vamale+transport tot ies mai ieftine ca in germania.

Intrebarile ar fi:

____1: La preturile de pe site se adauga doar Vama 10% sau si TVA? (bineinteles + transport)

____2:Inmatricularea la RAR ridica probleme?

____3:Sunt mai slabe calitativ Bmw-urile fabricate in SUA?

____4:In afara de kilometrajul in mile si temperatura la clima pe Fharenheit mai sunt si alte diferente?

____5:Sunt si acolo Tzepe de genul celor bine cunoscute pe mobile.de?

 

Poate cineva a importat o masina din SUA si poate da detalii....sunt siguri ca ar fi curiosi.Sunt deja in Romania care importa dar le urca pretul pana aproape de nivelul de germania.

Informatii,experiente,completari....orice e binevenit.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai intrebat pe cine trebuie pana acum. :twoup:

 

 

Ce BMW ai vrea sa iti iei?

 

Pai sincer nu am intrebat pe nimeni pana acum.Am incercat sa ma informez singur(google).Am vazut ca si mobile.de a fost invadat de dealeri care importa din state la preturi mai mici.Sunt reale ofertele respective?Sunt costuri ascunse in afara de Vama , transport?

Daca preturile is reale un Z4 cat de curand si dupa....pe viitor oscilez intre un 630i si un M3(depinde de portofel la vremea respectiva :twoup: )

Link to comment
Share on other sites

____4:In afara de kilometrajul in mile si temperatura la clima pe Fharenheit mai sunt si alte diferente?

 

se pot seta si pe grade si km :twoup:

 

asta sa iti fie ultima grija

 

ce as vrea sa vad si eu una facuta pt USA :twoup:

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

____4:In afara de kilometrajul in mile si temperatura la clima pe Fharenheit mai sunt si alte diferente?

 

se pot seta si pe grade si km :twoup:

 

asta sa iti fie ultima grija

 

ce as vrea sa vad si eu una facuta pt USA :twoup:

 

Ai inteles gresit ... nu m-am referit la afisajul electronic,navigatie care bineinteles ca se poate seta pe model european.

M-am referit la ceasurile din bord si climatronicul.

Link to comment
Share on other sites

____4:In afara de kilometrajul in mile si temperatura la clima pe Fharenheit mai sunt si alte diferente?

 

se pot seta si pe grade si km :twoup:

 

asta sa iti fie ultima grija

 

ce as vrea sa vad si eu una facuta pt USA :twoup:

 

Ai inteles gresit ... nu m-am referit la afisajul electronic,navigatie care bineinteles ca se poate seta pe model european.

M-am referit la ceasurile din bord si climatronicul.

 

 

In principiu daca iesi la pret bun nu ar trebui sa te deranjeze alea ...Si cred ca plasticele alea s-ar putea schimba cumva

Link to comment
Share on other sites

Se poate schimba bordul, la fel si comenzile de la climatronic.

 

Se merita doar la o masina de la 40mii in sus.

La o valoare mai mica diferenta de pret final fata de germania e neinsemnata.......plus ca astepti doua luni sa vina o masina pe care ai cumparat-o doar dupa niste poze.

Link to comment
Share on other sites

Merita, dar nu compara mere cu pere, ia doua masini identice, aceasi km, aceleasi dotari, acelasi an, aceasi motorizare. O sa vezi o diferenta mare.

O masina de 40 de mii e clar ca vine dotata complet, nu e mare diferenta intre State si Germania.

 

Iti dau un exemplu simplu, orice E46 din State are cam toate optiunile posibile in dotarea de baza (fara navi), totul electric, piele, jante, xenon etc. Aceasi masina la aceasi bani, in Germania, tre sa fii fericit daca ai climatronic pe ea, nu mai zic de struto-camile gen navi mare cu aer conditionat, sau navi mare si volan fara comenzi, sau piele si fara clima, dotari full dar geamuri manuale pe spate etc etc etc. Daca iti cauti in Germania un 325i cu toate optiunile si cu 40-50 de mii de mile, pot face pariu ca sare de 20 de mii euro, aka 32 mii $. Aceasi masina e in State sub 20 de mii $.

 

Daca iei ca referinta pretul cel mai mic care il vezi pe mobile.de , nu e comparatie corecta.

Link to comment
Share on other sites

Merita, dar nu compara mere cu pere, ia doua masini identice, aceasi km, aceleasi dotari, acelasi an, aceasi motorizare. O sa vezi o diferenta mare.

O masina de 40 de mii e clar ca vine dotata complet, nu e mare diferenta intre State si Germania.

 

Iti dau un exemplu simplu, orice E46 din State are cam toate optiunile posibile in dotarea de baza (fara navi), totul electric, piele, jante, xenon etc. Aceasi masina la aceasi bani, in Germania, tre sa fii fericit daca ai climatronic pe ea, nu mai zic de struto-camile gen navi mare cu aer conditionat, sau navi mare si volan fara comenzi, sau piele si fara clima, dotari full dar geamuri manuale pe spate etc etc etc. Daca iti cauti in Germania un 325i cu toate optiunile si cu 40-50 de mii de mile, pot face pariu ca sare de 20 de mii euro, aka 32 mii $. Aceasi masina e in State sub 20 de mii $.

 

Daca iei ca referinta pretul cel mai mic care il vezi pe mobile.de , nu e comparatie corecta.

 

 

 

Pai chiar am luat doua masini identice pana si la culoare.Ambele 40000 km,acelasi an,aceleasi dotari.Masina in valoare de 25mii euro.Masina din state plus TVA plus Vama plus Transport iesea cu 1500euro mai ieftina.Nu stiu daca se merita pentru 1500euro sa iei o masina pe nevazute si sa o astepti si 2 luni.

Eu ziceam ca se merita doar la sume mai mari,masini mai scumpe,ca acolo diferenta e mai mare....si da,se merita.

In germania iei masina si te costa benzina pana acasa dar din state se mai adauga ceva la pretul ala.Vorbim de pretul final.

Eu sunt PRO import din state dar doar daca e suma mare....daca nu e mai mult deranj decat castig.

Edited by tarkan
Link to comment
Share on other sites

Pai e afacere buna daca ti-o aduci tu personal. Daca mai treci pe factura si jumatate din cat face masina, mai economisesti vreo 5-6 mii $ la vama, insa astea sunt dedesubturile afacerii, nu sunt transparente pentru un client.
Link to comment
Share on other sites

Pai e afacere buna daca ti-o aduci tu personal. Daca mai treci pe factura si jumatate din cat face masina, mai economisesti vreo 5-6 mii $ la vama, insa astea sunt dedesubturile afacerii, nu sunt transparente pentru un client.

 

 

Nu stiu cum e din state dar din china de exemplu daca treci mai putin pe factura iti calculeaza vama la pretul de catalog.Au pret de catalog si pret de factura si iti calculeaza vama bineinteles la pretul mai mare. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai e afacere buna daca ti-o aduci tu personal. Daca mai treci pe factura si jumatate din cat face masina, mai economisesti vreo 5-6 mii $ la vama, insa astea sunt dedesubturile afacerii, nu sunt transparente pentru un client.

 

 

Nu stiu cum e din state dar din china de exemplu daca treci mai putin pe factura iti calculeaza vama la pretul de catalog.Au pret de catalog si pret de factura si iti calculeaza vama bineinteles la pretul mai mare. :twoup:

 

Teoretic. :twoup: Asa e si la masini, dar traim in Romania, nu?

Link to comment
Share on other sites

Chiar am vorbit cu niste dealeri in SUA si Canada. Vrea fratele meu un E46 325i facelift (2002-2004). Cea mai mare dilema e cu plata. Trebuie sa o platesti inainte, nu ? Daca iei teapa si nu-ti mai trimit masina ? Gasise asa ceva pe la 15000 $ aproape full (fara navi mare). Nici un dealer nu s-a oferit insa sa o trimita pana in RO, doar alte variante . La toate pe care le-am vazut vin-ul incepe cu WBA, deci sunt fabricate in Germania , probabil ca la RAR nu vor fi probleme insa cu vama.....Unde se face vama ? In port in Constanta sau in judeul unde locuiesti ?
Link to comment
Share on other sites

Pai de ce nu merge personal sa o ia de acolo, o duce in port, o trimite in Germania, face 7 zile cu vaporu, se duce in Germania si o aduce pe roti, si asa nu mai risca sa isi ia teapa.

 

 

Cineva si-ar lua masina din state ca sa ajunga la un pret mai mic decat in Germania.Daca se duce personal il mai costa peste transportul masinii si drumul lui dus intors,cazarea si alte cheltuieli pe acolo.La masina de 15mii $ nu stiu daca se merita.

Plus ca cineva care se ocupa cu chestia asta stie mersul,stie unde sa mearga.

Edited by tarkan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.