Jump to content

Se merita sa-mi cumpar un 320d sh?


edy haos

Recommended Posts

Salut la toata lumea,sunt nou pe aici.Dupa cum zice si titlul intrebarea mea e daca se merita sa cumpar un e90 320d an 2005-2006.Care sunt "bubele" la masina asta si la ce costuri de intretinere sa ma astept...Cam cat costa o revizie normala,la cat se face etc.

 

Mentionez ca nu am mai avut bmw pana acum si nici tractiune spate.Care sunt problemele iarna cu aceasta tractiune ?

Pretul de achizitie sa fie undeva la intre 17-18 mii netto,din germania.

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea,sunt nou pe aici.Dupa cum zice si titlul intrebarea mea e daca se merita sa cumpar un e90 320d an 2005-2006.Care sunt "bubele" la masina asta si la ce costuri de intretinere sa ma astept...Cam cat costa o revizie normala,la cat se face etc.

 

Mentionez ca nu am mai avut bmw pana acum si nici tractiune spate.Care sunt problemele iarna cu aceasta tractiune ?

Pretul de achizitie sa fie undeva la intre 17-18 mii netto,din germania.

daca ai cauciucuri noi nu e nici o problema cu tractiunea. sunt atatia care au bmw -uri in tzara fara tractiune integrala...crezi k acele persoane nu folosesc masina iarna? importante sunt cauciucurile dinpct meu de vedere

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea,sunt nou pe aici.Dupa cum zice si titlul intrebarea mea e daca se merita sa cumpar un e90 320d an 2005-2006.Care sunt "bubele" la masina asta si la ce costuri de intretinere sa ma astept...Cam cat costa o revizie normala,la cat se face etc.

 

Mentionez ca nu am mai avut bmw pana acum si nici tractiune spate.Care sunt problemele iarna cu aceasta tractiune ?

Pretul de achizitie sa fie undeva la intre 17-18 mii netto,din germania.

 

Merita sa cumperi un E90 320d insa ar fi bine sa faci un test drive inainte.

 

Nu vei avea probleme iarna daca vei folosi pneuri de iarna.

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea,sunt nou pe aici.Dupa cum zice si titlul intrebarea mea e daca se merita sa cumpar un e90 320d an 2005-2006.Care sunt "bubele" la masina asta si la ce costuri de intretinere sa ma astept...Cam cat costa o revizie normala,la cat se face etc.

 

Mentionez ca nu am mai avut bmw pana acum si nici tractiune spate.Care sunt problemele iarna cu aceasta tractiune ?

Pretul de achizitie sa fie undeva la intre 17-18 mii netto,din germania.

 

Merita sa cumperi un E90 320d insa ar fi bine sa faci un test drive inainte.

 

Nu vei avea probleme iarna daca vei folosi pneuri de iarna.

 

Am facut cu un 318d 2007 si mi s-a parut ok din punctul de vedere al tinutei de drum si a directiei,motorul desi cel de 122 cp pare mai rafinat,alta clasa fata de cele VAG (am avut un golf IV inainte).Ce nu prea mi-a placut in mod special la masina este interiorul care e destul de simplu si monoton,insa cu o consola de navi cred ca se schimba complet,in rest :twoup: !

Link to comment
Share on other sites

Am aceeasi intentie ca si tine edy...sa iau un 320d E90 probabil 2005 caci de 2006 nu am bani dar din ceea ce am citit pe alte forumuri legat de achizitionarea din Germania se pare ca s-a stricat treaba si cu preturile si cu resetarea kilometrajului...autohausurile sunt ale turcilor si altor natii paguboase.

Tu cum intentionezi sa faci aceasta achizitie?

 

Nu de iarna mi-e frica ci de costurile de intretinere...asa ca poate ne ajuta colegii de forum...schimbarea distributiei cam cat ar costa ... alte probleme la care sa ne asteptam si care ar fi costurile acestora.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

MERITA nu SE MERITA :twoup: ... greu cu romana asta CARE ESTE ... verbul a merita nu este reflexiv.

 

vezi daca se merita sau nu si aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=33367

 

 

My mistake,scuzele mele domn profesor...linku pus de tine nu are nici o legatura cu ce vreau eu sa aflu despre e90(e strict pentru cumparare e90 din germania),intrebarile mele sunt altele:fiabilitate,consum,costuri,etc.

 

@mariovenera:si eu tot din Germania vreau sa o iau,cu siguranta ai mai multe sanse sa gasesti una "manarita" la noi decat la nemti.

 

In alta ordine de idei,cineva imi sugereaza sa arunc un ochi si catre A4 b7 2.0 tdi pd,sustinand ca e mult mai ieftina,fiabila si usor de intretinut ca e90-ul...Pe mine nu prea ma atrage cu nimic masina aia,mi se pare cam "batraneasca" pt 21 de ani cat am eu... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Vineri dimineata a adus un prieten un 320D din 2006 la comanda din Germania.Masina a fost 16.000 euro , argintiu metalizat, jante pe 16,clima automata si cam atat extra pe ea.Revizia de 120.000 km cat are masina a facut-o propietarul in Ploiesti la un service imediat cum a primit masina si a fost 1100 ron piesele si manopera . Consumul din Germania pana in Ploiesti a fost de 5.6% dupa cum arata computerul de bord cu mers de 150-160 km/h in Germania in rest 130-140 km/h si in Romania cam cu 10 km peste limita legala.Romania a traversa-o noaptea si a fost mai liber.

A cumparat si 4 cauciucuri de vara din Germania ( pe masina erau cele de iarna) , un cauciuc de 205/55/16 Dunlop a fost 70 de euro.

In cartea service decat revizile la 30.000 erau facute , ultima la 87.000 de km.Nicio alta problema trecuta in carte.

Bafta la cautat.

Edited by nicukla
Link to comment
Share on other sites

Vineri dimineata a adus un prieten un 320D din 2006 la comanda din Germania.Masina a fost 16.000 euro , argintiu metalizat, jante pe 16,clima automata si cam atat extra pe ea.Revizia de 120.000 km cat are masina a facut-o propietarul in Ploiesti la un service imediat cum a primit masina si a fost 1100 ron piesele si manopera . Consumul din Germania pana in Ploiesti a fost de 5.6% dupa cum arata computerul de bord cu mers de 150-160 km/h in Germania in rest 130-140 km/h si in Romania cam cu 10 km peste limita legala.Romania a traversa-o noaptea si a fost mai liber.

A cumparat si 4 cauciucuri de vara din Germania ( pe masina erau cele de iarna) , un cauciuc de 205/55/16 Dunlop a fost 70 de euro.

In cartea service decat revizile la 30.000 erau facute , ultima la 87.000 de km.Nicio alta problema trecuta in carte.

Bafta la cautat.

 

 

Ciudat...un 320d E90 din 2005 cu 257.000km e 16.000 eur...ceva e dubios la masina prietenului tau daca e asa cum spui tu... la pretul de 16.000 eur din Germania.

Link to comment
Share on other sites

cu AC manual are si mai ieftine cu 1000-2000 de euro intre 120-150.000 de km.

Toate reviziile sunt facte la reprezentanta BMW si se poate verifica si aici istoricul.

uite un exemplu la un 318D;

Engine power: 90 KW / 122 HP

Initial registration: 07.10.2005

Transmission: 6-gear manual transmission

Category: Limousine / 4-doors

Colour: schwarz 2

Read mileage: 153600 km

Number of owners: 1. hand

Deliverer / Location ALD AutoLeasing D GmbH

 

 

Service check book: is available

Registration certificate. Part II: is available within 5 working days after payment receipt

Number of keys: 1

 

Last inspection at: 112273 km

Vehicle Identification No.: WBAVC11090F******

 

 

Target price: 13.000 Euro

Tax: VAT certifiable

 

Equipment:

• air-conditioning system

• fabric (schwarz/grau/muster)

• airbag: 6

• Radio/CD (BMW Professional)

• trip computer

• mobile phone kit

• ABS

• 4x electric window regulators

• central locking (RC)

• power steering

• vehicle immobiliser

• outside mirror (electric)

• driver´s seat (in the height adjustable)

• central arm rest

• head restrains: 5

Edited by nicukla
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.