Jump to content

Matilda


exxe

Recommended Posts

idea lor este foarte tampita de a face revizia la o masina la 30 000 de km in Romania....uite ce te sfatuiesc...daca tii la masina ta...eu am facut un mic compromis...am zis hai nici la 10 000 de km dar nici la 30 000 nu o fac, ci o fac la max 15 000 de km ( o revizie o fac eu pe blat (cu consumabile originale) , si una o fac ei oficial ) si masina merge super.....nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt filtrele si uleiul ala din motor la 30 000 de km :|
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da are dreptate fane, si eu fac la maxim 10-15.000 maxim maximorum, de ce? Tara lu peste, praf mult ,drumuri proaste.Uneori nu o duc mereu in garaj deci calitatea uleiului numai este aceeasi.

De ex la a 330-u meu tot la 30.000 imi spune ca trebuie facut , i-am facut schimbul acum 2 saptamani,nu vrei sa sti cum arata uleiu, din filtrul de aer cadea pamantul ,nu praful si frunzele. :)

Link to comment
Share on other sites

De ex la a 330-u meu tot la 30.000 imi spune ca trebuie facut

Poate asa o fi la 330. La 335 revizia se face la 25,000. Si repet, ala e termenul initial, computerul il devanseaza. De exemplu la mine, cand aveam 10,000 de km, imi spunea ca mai am 14,000 pana la revizie. Deci probabil ma va chema pe la 23,000.

 

Acum fiecare face cum vrea :)

Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

exxe si la mine e la fel ... in germania ... am facut revizia ... mi-a aratat 30,000 si aproape la 25mii am facut revizia ... in schimb in romania ... am facut revizia s-a resetat si dupa 10 mii s-au terminat acei 30,000 ...

 

fane ... filtrul de aer ... si dupa 100 km e negru stai linistit :)

Link to comment
Share on other sites

@Dan98'

merci pentru link-uri, am citit cate ceva pe acolo si mi s-a zbarlit parul pe ceafa :)

 

 

Are cam 17,500.

e inadmisibil

pacat... ma gandesc tot mai mult ca ceea ce am acum e ultimul BMW :lol: asta daca nu ma apuc de vreo restaurare la vreo vechitura de rechin :lol:

Cam asa zic si eu. Daca mai apare vreo belea ca asta parca vad un R8-ul apropiindu-se :D Sper totusi sa se rezolve problema.

 

nasol, imi pare rau...am sperat sa scapi mai "ieftin".

mda....nu prea se mai fac BMW urile cum se faceau odata, asta e clar, eu am vazut diferenta in calitatea fabricatiei la asta noua (e90) si la fosta (e34)... asta noua e mult mai "firava" dar tinuta de drum, directia, motorul....sunt superbe, mult mai bune decat la cea veche

dar stai linistit ca si mercedes (de audi nici nu vreau sa vorbesc) sufera de aceleasi probleme (piese made in china, etc...) nu cred ca schimband marca vor disparea problemele. asta e trendul dupa '95 - profit maxim, durata de viata a masinii mult mai mica= bani mai multi pentru ei.

ideea de a restura un 635csi ma bantuie ...si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

exagerez ? nu cred...ti-am dat un sfat prietenesc...uita-te de curiozitate dupa 5000 de km la filtrul de aer...
Nu era vorba de sfat. Ai exagerat cand ai scris ca BMW face revizia la 30,000. Sunt 25,000 nu 30,000.

nu nu, el are diesel unde revizia trebuie facuta cica la 30mii, la benzina se face la 25mii (sau cel putin asa scrie pe bord ca si la mine scad mai repede)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Au inceput deja problemele? :)

Scapi cu ceva injectoare, poate o pompa de inalta presiune si 2 turbine noi.Iese ca noua.

Asa, incurajeaza-ma. Un gand bun este mereu de apreciat :lol:

 

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos.La ce interval ai faci reviziile?Numai bine.
Merci. In principiu reviziile se fac la maxim 25,000 km sau 2 ani. Mie imi arata computerul ca trebuie sa fac revizia peste vreo 6,000 parca.

 

Sa ne ti la curent

Da, o sa scriu ce se mai intampla.

 

 

Pai lasa ca e bine sa se strice acum cat este in garantie.Toate piesele despre care am spus au suferit cateva schimbari, recall-uri.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Pai lasa ca e bine sa se strice acum cat este in garantie.Toate piesele despre care am spus au suferit cateva schimbari, recall-uri.

Mai bine era sa nu se strice deloc.

 

Ieri nu m-au sunat cei de la service, azi ma duc peste ei.

 

Dar mi-am adus aminte sa va intreb ceva. Cei de la Bavaria mi-ar fi luat masina pe platforma lor sau ar fi trebuit sa ma descurc eu? Astia din Pitesti mi-au zis ca nu au platforma si ca trebuie sa o aduc eu. Nu mi se pare normal, cand masina este in garantie. Nu este mare lucru, dar ca principiu :)

Link to comment
Share on other sites

Pai lasa ca e bine sa se strice acum cat este in garantie.Toate piesele despre care am spus au suferit cateva schimbari, recall-uri.

Mai bine era sa nu se strice deloc.

 

 

 

Imi place cum gandesti, asa era mai bine insa nu prea se intampla .

Bine ca ai scapat doar cu pompa de inalta presiune.Adica trebuie montata si dupa aia probabil isi vor da seama daca mai este altceva defect. :lol:

 

Am trecut pe la service, problema e cu pompa. O vor inlocui saptamana viitoare.

 

si lasi masina in service cateva zile pt asta ? Nu au o pompa benzina .....

 

 

Probabil este un defect rar intanlit la motorul asta si nu merita sa o tina pe stoc. :)

Link to comment
Share on other sites

Am trecut pe la service, problema e cu pompa. O vor inlocui saptamana viitoare.

 

si lasi masina in service cateva zile pt asta ? Nu au o pompa benzina .....

Nu au pompa, au dat comanda. Dar nu imi fac probleme ca sta masina acolo :lol:

 

Sa nu dispara debitmetrul. :lol:

Am auzit ca se mai intampla.... :)

Link to comment
Share on other sites

Imi place cum gandesti, asa era mai bine insa nu prea se intampla .

Bine ca ai scapat doar cu pompa de inalta presiune.Adica trebuie montata si dupa aia probabil isi vor da seama daca mai este altceva defect. :lol:

Da, de asta imi e si mie frica.

 

 

Sa nu dispara debitmetrul. :lol:

Am auzit ca se mai intampla.... :)

Mie service-ul asta mi se pare OK, sper sa nu fie probleme de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.