Jump to content

revizie 318i E90


Virtual

Recommended Posts

Am luat si eu un seria 3 din 2006, E90, l-am luat la 8.000 km in bord si acum are aproape 14.000, ce as vrea sa stiu si eu de la cei care cunosc este cam la cati km se merge la prima revizie, in bord la service info imi zice ca trebuia sa merg in luna 05.2008 deci luna trecuta, dar uleiul zice ca mai merge 16.000 km cum ma gandeam si eu.

Bun, acuma ce-mi recomandati? Sa merg sau sa mai astept ?

Si intrebarea cea mai importanta pt cei care cunosc, cam cat costa prima revizie sau ma rog, o revizie la o reprezentanta BMW ? Ca sa stiu la ce sa ma astept.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Clar trebuie sa mergi sa-ti faci revizia! Uleiul trebuie sa-l schimbi conform indicatiilor computerului de bord sau cel tarziu la un interval de 2 ani, indiferent de rulaj. Preferabil insa mai repede, datorita conditiilor vitrege din Romania. (mult praf, carburanti slabi calitativi.....). Costuri?....depinde unde mergi sa-ti faci revizia. Teoretic nu ar trebui sa te coste foarte mult, deoarece este vorba de o revizie mica, data de intervalul de 2 ani de cand ai facut ultima revizie (sau ma rog de cand e fabricata masina). Ar trebui sa-ti schimbe doar uleiul de motor, filtru de ulei si uleiul din sistemul de franare. Sunt curios cu cat te taxeaza? Iti recomand o reprezentanta din Ungaria, nicidecum din Romania. Ai nostri au preturi mult unflate fata de cele reale care se practica in Europa. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

E greu sa-ti dau un raspuns exact, daca esti din Bucuresti nu stiu daca merita sa mergi special pana acolo, doar daca nu combini aceasta vizita la service cu un weekend de placere in Budapesta (ai ce sa vezi). Revizia mea la 60.000 km a costat 60.000 ft (aprox. 900 lei) in care a intrat: schimb ulei motor, filtru ulei, filtru de aer, ulei sistem de franare, microfiltru, manopera). Raportat la gradul de profesionalim, ungurii (nu ca i-as iubi chiar daca stau in Satu Mare) sunt mult peste romani. Era sa uit, pretul este fara TVA, daca masina este pe firma poti opta sa se emita factura in valoare neta daca ai la tine o copie de pe Certficatul de inmatriculare a firmei si una de pe cel din care rezulta ca esti platitor de TVA.
Link to comment
Share on other sites

Timisoara, au trecut 2 ani de la fabricatie, am luat-o aproape noua, ca si idee nu avea proprietar, a fost folosita de BMW in germania pt ceva program de leasing dupa cum scrie in actele ce le am din germania si avea 7000 km cand am luat-o,garantie de la BMW nu cred ca mai are si am primit cica o garantie in mare de la cel care a importato dar firma a cam disparut, probabil ca se pregateau sa dispara chiar cand am cumparat masina pt ca au scazut pretul la tot lotul cu 2000-5000 euro in functie de masina.

Ma rog, long story short, sunt din Timisoara si tocmai pt ca nu e in garantie ma gandeam ca nu are rost sa merg la reprezentanta, are 14.000 km cum am zis si vreau sa-i fac prima revizie pt ca asa apare in bord si nu as vrea sa ignor indicatiile pe cat posibil.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea ca om patit in service urile bmw din romania sa mergi in ungaria daca poti chiar in austria...diferenta ca de la cer la pamant...chiar daca mai ai km de facut pana la revizie insa data ai depasit o e indicat sa o faci ,din cate tin minte din bord de la mine (e90) sunt mai multe treburi ce trebuie verificate acolo nu doar un simplu schimb de ulei...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.