Jump to content

BMW e46 din 98


Piniuli

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit,Piniuli!Eu unul cred ca ti-am zis de o mie de ori ca este euro 3,mai ales cai masina identica cu a mea...inclusiv data fabricarii...Pai mie cum imi dai de baut?Ca eu nu am drum la Brasov... :twoup:

 

 

prin mail sau OMV se pot trimite bani de bere =)))

Link to comment
Share on other sites

Nu,sunt rosu-caramiziu! :twoup: Ar trebui sa apreciati faptul ca deja vb de parca am fi una si aceasi fiinta cu masinile noastre... :twoup:

mda, ai si tu dreptatea ta... in plus poate iti convine ca esti "red skin", dar in cazul meu inseamna ca sunt "el negro".

:D

Link to comment
Share on other sites

:D Am primit raspunsul de la RAR. Intr-adevar euro3. Ati avut dreptate ms mult. Ramane sa dau de baut la cei cu care ma intalnesc duminica la BV :D . Desi mi-au zis o multime ca e euro3 n-am crezut pana n-am vazut. Mi se potriveste expresia din semnatura lui Bogdy :).

 

Aici e nota de consultanta sa o vedeti si voi:

 

 

ba berbecule ti-am zis ma ca`i EURO 3 Tu NIMIC 2 ! 2 ! =)) :twoup: :twoup: :D

 

 

salut si scuze ca ma bag in discutie eu vin cu o alta problema

un 318 din 28 08 1998 oare poate sa fie euro 3? scrie d3 dar are cod motor 194e1

si corespunde perfect descrierilor din lista rar pentru euro 3 1896 cilindree viteza max 206 87 kw cutie 5h

Edited by XALLECS123
Link to comment
Share on other sites

:D Am primit raspunsul de la RAR. Intr-adevar euro3. Ati avut dreptate ms mult. Ramane sa dau de baut la cei cu care ma intalnesc duminica la BV :D . Desi mi-au zis o multime ca e euro3 n-am crezut pana n-am vazut. Mi se potriveste expresia din semnatura lui Bogdy :P.

 

Aici e nota de consultanta sa o vedeti si voi:

 

 

ba berbecule ti-am zis ma ca`i EURO 3 Tu NIMIC 2 ! 2 ! =)) :twoup: :twoup: :D

 

 

salut si scuze ca ma bag in discutie eu vin cu o alta problema

un 318 din 28 08 1998 oare poate sa fie euro 3? scrie d3 dar are cod motor 194e1

si corespunde perfect descrierilor din lista rar pentru euro 3 1896 cilindree viteza max 206 87 kw cutie 5h

 

felicitari ai un euro 3.. nu te bagi in discutiile noastre chiar e bine sa spui ceea ce ai de spus !

 

taxa de poluare undeva intre 810 - 850 euro :)

Link to comment
Share on other sites

salut. daca nu l-ai cumparat nu-l cumpara ca nu-s sigur 100% dar cred ca e euro 3. daca corespunde cu lista aia ar trebui sa fie. Si al meu corespundea cu lista aia doar ca eu aveam D4. Bafta

 

 

e deja cumparat sper la euro 3 :-)

si oricum TREBUIE sa credem ce zice Bogdy66 se pricepe

Link to comment
Share on other sites

salut. daca nu l-ai cumparat nu-l cumpara ca nu-s sigur 100% dar cred ca e euro 3. daca corespunde cu lista aia ar trebui sa fie. Si al meu corespundea cu lista aia doar ca eu aveam D4. Bafta

 

 

e deja cumparat sper la euro 3 :-)

si oricum TREBUIE sa credem ce zice Bogdy66 se pricepe

EURO 3

Link to comment
Share on other sites

salut. daca nu l-ai cumparat nu-l cumpara ca nu-s sigur 100% dar cred ca e euro 3. daca corespunde cu lista aia ar trebui sa fie. Si al meu corespundea cu lista aia doar ca eu aveam D4. Bafta

 

 

e deja cumparat sper la euro 3 :-)

si oricum TREBUIE sa credem ce zice Bogdy66 se pricepe

EURO 3

 

 

merci de raspuns

intradevar se pare ca e euro 3 o singura idee v-a mai supun atentiei

verificati daca se poate anunturile din vitan (site) si acolo

veti vedea cu stupoare ca uni le trec euro 2 chiar si cateva

persoane ce le=au inmatriculat ,,,,,,, sa le fi pus din intamplare?

oare chiar sa fie euro2? sau pur si simplu nu stiu ce masini detin

merci mult inca o data tuturor celor care s=au oferit sa ma ajute cu un

raspuns

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
eu zic ca e euro2, pt ca, o data D3 reprezinta codul fiscal pentru euro2, si as mai zice pentru ca motoarele diesel au trecut mai greu la euro3 fata de cele pe benzina, poate abia in 2000-2001 (mai ales ca euro3 a devenit obligatoriu din 2001).

normele D nu au NICI O LEGATURA cu normele de poluare !!!

sunt norme de impozitare fiscala! nu corespunde niciun D la nicio norma EURO!

am mai discutat asta si pe alt topic si erai si tu pe-acolo, @increatul98...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=498314

 

on topic: masina lui E30_323 e EURO3 !

Link to comment
Share on other sites

chiar au legatura, am dat link mai jos catre un tabel care face legatura.

daca ai norma mai buna, platesti mai putin, din moment ce codurile sunt trecute in brief inseamna ca nu sunt simple impozite care iti vin in posta sa le platesti semestrial.

 

Conform listei date de Ciupanezu e euro3, omul face cum vrea, dar e bine sa ia in calcul tot ce are la indemana.

Link to comment
Share on other sites

stiu tabelul, provine de la RAR :)

 

doar ca acel tabel nu face decat asocierea cumulativa dintre inscriptiile existente pe un Fahrzeugbrief ...

atat !

 

cu alte cuvinte, nu inseamna ca daca ai o anumita norma fiscala D, automat te si incadrezi la o norma de poluare EURO...

 

aspectele determinante sunt:

- documentele masinii (SchlusselNummer si Schadtstoffarm dau norma de poluare, doar impreuna)

- codul de motor

- certificatul de conformitate CEE

 

pt clarificari http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=487790

cred ca am fost destul de clar acum...

 

bafta maxima

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.