Jump to content

Intrebari BMW 320d e90


andy_nr10

Recommended Posts

Postez si eu aici in speranta unor sfaturi cat mai la obiect....(sper sa postez in aria desemnata pt asa ceva)

 

In august urmeaza sa imi achizitionez un 3-er si fiind primul BMW sper sa ma ajutati sa ma decid asupra dotarilor...

 

Pana acum am fost posesor de VW (Passat,Golf V), masini de care am fost multumit intr-o oarecare masura dar care m-au dezamagit intr-un final.

 

Mi-am dorit tot timpul un BMW dar pt ca am considerat ca inca nu imi permit unul am ales VW.

 

Acum sunt hotarat sa schimb "emblema" si m-am oprit la 320d E90. Nu imi doresc un BMW doar pt emblema...imi dorescu unul in care sa ma simt in siguranta, sa am confort si la un moment dat sa fie si usor vandabila.

 

Sa nu uit, masina o voi achizitiona SH din Germania. M-am tot uitat pe Mobile, Autoscout..etc si mi-am si gasit cateva exemple la care ma incadrez ca bani, dar cea mai mare nehotarare a mea sta in alegerea cutiei de viteze..

 

Imi doresc foarte mult Steptronic...dar nu am condus pana acum nici un BMW care sa aiba cutie automata. Aici vreau sa ma ajutati voi cu sfaturile voastre.

Cum se comporta?? Cat de fiabila e? Cat creste consumul la una automata fata de una manuala?

 

Pe langa asta nu stiu ce sa fac cu navigatia...sa renunt la ea in schimbul BI-Xenonului ?? Faza e ca nu prea am gasit nici o masina care sa le aiba pe toate si sa se incadreze si in suma de bani disponibila..

 

 

Sper ca nu v-am plictisit, si va astept cu pareri.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu am automata si e o cutie excelenta dupa parerea mea.Se adapteaza stilului tau de condus iar legat de fiabilitate nu am auzit sa existe probleme cu ele la E90.Consumul la mine e in jur de 9-10% in oras mers normal.Legat de navi eu zic sa iei una cu navi daca gasesti iar cu xenon-ul poti aranja si dupa ce cumperi masina (faruri originale cu xenon in jur de 800 euro).
Link to comment
Share on other sites

Cutia steptronic este excelenta pentru oras, mai ales Bucuresti :twoup:

Eu am e46 si in Buc consuma 11.5 l/100 km.

 

Daca este vorba sa faci un compromis, alege navigatia, asa cum a zis si @tzucul se pot schimba after.

 

Felicitari pentru alegerea emblemei, nu vei ramane dezamagit nici in momentul in care vei dori sa o vinzi ... BMW ul isi tine pretul foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

navi schibma total aspectul interior,insa dupa parerea mea acest moft poate fi evitat,in sensul ca ,daca umbli cu ea prin tara mai mult nu o sa-ti fie de folos absolut la nimic...si optiunea este cat de cat costisitoare...farurile cu xenon sunt f practice si iti dai seama de avantajul lor abia cand conduci mult timp una cu xenon si una fara...parerea mea (posesor de e90 xenon fara navi ) ia-ti cu xenon si renunta la navi...iar legat de cutie daca o vei folosi in oras mai mult clar cu automata ,eu stau in cluj si umblu mult in oras si mor incet cu cutie manuala insa la drum lung se schimba situatia...am condus vreo 500 de km un C 220 2007 cutie automata si pur si simplu nu se compara cu cea manuala... totul depinde de tine mai departe,astea sunt doar niste pareri si gusturile nu se discuta...sa ai noroc de ea oricare ar fi optiunile :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt idei..... Intr-adevar voi folosi masina in Bucuresti in marea parte a timpului...si cum Bucurestiul este din ce in ce mai chinuitor as prefera sa nu mai tocesc cauciucul dupa pedala de ambreaj..

 

@SM07PRM, eu am condus un C220 CDI model mai vechi, din 2005 cu automata si mi s-a parut super tare si la drum lung (buc - tg jiu). Se simtea super bine cand o calcam in depasiri si la urcarea pe Dealul Negru, dar asa cum am zis in primul post, nu am condus nici un BMW cu automata, deci nu stiu cum se comporta cutia de la BMW... Am condus doar VW cu DSG si C220 -ul...

 

In privinta navigatiei.....hm..arata super bine bordul cu navi...dar intr-adevar este o optiune cam inutila si scumpa...avand in vedere ca o navigatie buna care "o lipesti" in geam este 1000RON...iar farurile cu xenon pe langa faptul ca arata super, sunt si diferite la condus....grea alegere.

 

In privinta cutiei steptronic am o curiozitate: Din ce an este modelul de steptronic care echipeaza E90-ul? (ma refer la tehnologie)

Iar ca probleme ziceti ca nu sunt? Asta ar fi super..

 

Multumesc inca o data

Edited by andy_nr10
Link to comment
Share on other sites

Salut,

ai luat o decizie inteleapta cand te-ai hotarat sa schimbi VW pt. BMW. Nu vei fi dezamagit! Diferentele sunt foarte mari in favoarea marcii bavareze. Raportat la cutia de viteza eu iti recomand Steptronicul cu caldura, este o cutie foarte reusita, chiar daca nu este cu dublu ambreiaj ca DSG-ul de la VW. Este o cutie adaptiva, cu convertizor de cuplu, foarte fiabila. Eu unul sunt posesorul unui E90 320D A, si sunt incantat de performantele masinii si a motorului in combinatie cu acest tip de cutiei. Diferenta de perfomanta fata de una cu cutie manuala este extrem de mica, si este valabila doar pe hartie, in viata reala de zi zu zi, este in avantaj net cutia de viteza automata. Referitor la consum, acesta se situeaza in jurul valorii de 10 litri in oras, iar in afara aprox. 6-6,5 litri intr-un stil de condus rapid. Niciodata nu am depasit valoarea de 7 litri in exterior si 12 in oras indiferent de conditiile de trafic si stilul de condus. Navigatia arata foarte bine, desi nu sunt convins ca merita diferenta de pret.

Multa bafta si sa faci o alegere fericita!

Edited by adilucaciu
Link to comment
Share on other sites

DSG-ul nu este doar la VW..

 

VW a cumparat cutia DSG de la firma BorgWarner.

BMW a cumparat la randul sau de la aceeasi firma si incepand cu 2009, unele BMW-uri vor fi echipate cu DKG, de fapt aceeasi cutie DSG.

 

Cutiile steptronic sunt foarte performante si foarte fiabile, la o masina noua pentru daily-drive, chiar nu exista un motiv pentru a o lua dotata cu cutie manuala.

 

In cazul unei masini sport, lucrurile se schimba.

Link to comment
Share on other sites

Eu am steptronic pe ambele masini si sunt f multumit de aceasta cutie. Este extraordinar de comoda. Iar in legatura cu navigatia, eu zic sa renunti fara nici un regret. Xenon-ul este mult mai practic Navigatie iti iei de la orice magazin de electronice.
Link to comment
Share on other sites

eu iti sugerez urmatoarele dotari:

- aer automat;

- senzori ploaie/lumini;

- senzori parcare fata/spate;

- Radio BMW Professional (incl. functie MP3);

- kit fumatori (macar pentru priza);

- xenon;

- volan sport multifunctional;

- jante aliaj pe 17";

- optional trapa.

eu am mai putine pe masina si sunt foarte multumit de ea. navigatia este buna din punct de vedere informatii, dar ca si navigatie, este mai ieftin si mai usor de utilizat un PDA cu iGO.

motorul de 163 cp este foarte elastic si vei fi foarte multumit de el.

asa ca bafta. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu zic sa NU renunti la navi...O sa ti se para foarte urat bordul... :D

 

Poti sa iei cu Navi mic(Businees) care si el citeste Mp3-uri...Daca nu esti fumtor poti renunta la scrumiera si bricheta,oricum ai priza in cotiera :twoup:

Si daca mai gasesti una cu scaune sport e perfect :twoup:

 

Bafta!

 

L.E. In ce suma de bani te incadrezi?

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.