Jump to content

X3 dupa 15.000 km


Leusor

Recommended Posts

pai a zis ca nu-i baga aer rece, deci daca pana acum a fost frig si nu a fost nicio problema inseamna ca ii baga aer, deci e ok filtrul de polen, beleaua e ca nu-i merge AC-ul.

Am patit si eu acelasi lucru la o masina, non BMW si dupa ce s-a facut reumplerea cu freon in garantie nu am mai avut probleme 10 ani cu masina aia.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de intarzierea raspunsului. Am lipsit o saptamana din tara.

Bavaria> Asa ma gandeam si eu, insa nu stiu in ce fel de recipient este gazul si nici prin ce circula, spre rusinea mea :blink: O sa stau acolo saptamana viitoare cand merg cu ea la service, sa vad.

 

d-rive > Sper sa patesc si eu la fel :)

 

Va tin la curent cu evolutia saptamana viitoare

Link to comment
Share on other sites

Pe plaja ai vrut sa ajungi la Histria sau pe sosea? :blink:

 

Da mai multe detalii despre zona, imi doresc sa ajung intr-o zona pe malul marii, unde sa nu fie oameni, nimic care sa ma deranjeze, sa pot ajunge cu masina si sa innoptez acolo cu cortul, alaturi de un foc mare la care sa ma incalzesc cu... prietenii mei care si ei sunt veniti cu prietena :)

Link to comment
Share on other sites

(daca rezolvam problemele respective). Sigur de 1 mai sunt la mare . Deocamdata am 33 000km si ma enerveaza rulmentul ala ca si zgomot , butoanele false care vibreaza pe plafon(alea care umplu golul de la but de la trapa ) si cardanul sau diferential etc care face acelasi zgomot metalic parca mai persistent . dar am garantie :blink: daca nu reusesc nimic ii dau in judecata.
Link to comment
Share on other sites

...daca rezolvam problemele respective)...

212736[/snapback]

Credeam ca ai rezolvat problemele respective in garantie. Din cate imi amintesc, in postul de dupa revizie, spuneai ca se va rezolva, inclusiv zgomotul din cardan.

Link to comment
Share on other sites

da. dar am ramas ca ma suna ei cand vine rulmentul si rezolvam tot atunci. si nu m-au sunat de o luna jumate.

212743[/snapback]

Acum am vazut reply-ul de pe celalat topic...

O luna si jumatate pentru un amarat de rulment este de-a dreptul revolator... Ma gandesc ca ar tebui sa le aibe pe stoc si nu sa le comande... Iar daca dupa ce comanzi dureaza atat.. poate BMW AG ar trebui sa afle despre asta...

Calalta problema?! Zgomotul din cardan.. ce ti-au spus despre el?

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

Cosmine, si unii de prin Canada si SUA se plang de rulmentii pe fata si tot asa, dupa un numar relativ mic de km/mile.

 

Cu zgomotul metalic. Daca nu este vreo cruce cardanica sau culisanta, atunci e zgomotul din grup, nu este de la ulei, este jocul functional prea mare, probabil, teoretic se poate regla.

 

Baga-te si tu sub masina si misca de cardan, vezi daca are joc mare, verifica cam cate grade, daca incerci sa rotesti de el stanga-dreapta s-ar putea sa apara zgomotul ala, in felul asta auzi de unde vine si il localizezi cu exactitate.

 

Nu te lasa plimbat de astia de la service, stai pe capul lor cu telefoane, eventual mergi la ei la service si lasa-le o sesizare scrisa cu nerezolvarea problemelor, cere si numar de inregistrare, poti face treaba asta de mai multe ori, cu cat mai multe sesizari scrise si inregistrate cu atat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi si am rezolvat problema cu freonul. Cica mi-au lipsit 130 g din cele vreo 700 cate trebuiau sa fie. Nu scapa pe nici unde, probabil e de la faptul ca peste iarna nu a functionat instalatia. Edited by Leusor
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum vine treaba asta... :blink:

Adica atata timp cat nu scapa pe nicaieri, cum dispare?! Poate "a intrat la apa" din cauza frigului de afara  :)

214015[/snapback]

 

 

Se consuma efectiv ..daca e din cel ecologic ! :)

Link to comment
Share on other sites

Se consuma efectiv ..daca e din cel ecologic ! :blink:

214040[/snapback]

Pai daca e intr-o instalatie inchisa ermetic.. cine-l consuma? Cred ca trebuie sa citesc despre principiul de functionare al a/c ca vad ca nu ma luminez deloc.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca e intr-o instalatie inchisa ermetic.. cine-l consuma? Cred ca trebuie sa citesc despre principiul de functionare al a/c ca vad ca nu ma luminez deloc.

214041[/snapback]

 

pai cam asta e principiul la cel ecologic ...nu polueaza ,,,dar gazul se pare ca dispare ... cam dupa 2 ani trebuie reincarcat complet ...desi cred ca tine si de utilizare

Link to comment
Share on other sites

pai cam asta e principiul la cel ecologic ...nu polueaza ,,,dar gazul se pare ca dispare ... cam dupa 2 ani  trebuie reincarcat complet ...desi cred ca tine si de utilizare

214050[/snapback]

 

Cum adica dispare,poti sa detaliezi un pic? :blink:

Deci dispare in functie de timp sau cum?

 

Apropo,polueaza si R 134 A,dar nu ca R12,este interzisa eliberarea lui in atmosfera.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica dispare,poti sa detaliezi un pic? :blink:

Deci dispare in functie de timp sau cum?

 

Apropo,polueaza si R 134 A,dar nu ca R12,este interzisa eliberarea lui in atmosfera.

214213[/snapback]

 

Nu stiu exact procesul chimic ..! Dar asta e raspunsul de la Filaret ...|Se consuma ! ..Ce pot sa spun e ca la passat a disparut complet in 2 ani si l-am incarcat la Augsburg ..La mai multe bmw am observat ca si dupa 2 ani masina tot raceste satisfacator ..nu maxim dar ok! ..Vara asta il testez si pe al meu !..E posibil sa fie un gaz stabil ca proprietati pe o perioada mai scurta decat R12 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.