Jump to content

Casco la Generali?


mchis

Recommended Posts

Si iata ca a venit vremea sa-mi reinnoiesc polita Casco. Acum am la Allianz, dar am mai cerut oferte in stanga si-n dreapta, si am ajuns in final sa aleg intre Allianz si Generali :blink:

 

Asadar, pentru cine are polita casco la Generali, si a apelat la ea (sau poate a auzit cum e la ei!), le-as fi recunoscator daca mi-ar raspunde la cateva intrebari:

 

1. Cum sunt constatatorii? Imputiti?

2. Unde au constatarile (Bucuresti)?

3. La plata fac figuri? Fac plata repede? Decontare cu AutoBav inteleg ca nu au...

 

OK, si nu sunt cap patrat - daca aveti alte sugestii (companii de asigurari - vad ca Kane e super multumit de Asiban) sunt numai ochi si urechi!

 

Multam mult!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa-ti faci asigurare la o societate care are decontare cu un service adevarat. Nu poti duce BMW-ul asa oriunde. Iar pentru asta trebe sa aflii care service-uri sunt k-lumea.

 

Eu am avut de-aface cu Augsburg(prin ASTRA, UNITA si ARDAF). De ei am fost multumit, insa nu au vopsitorie si lucreaza cu niste cioflingari (de prin Tunari) care vopsesc de mantuiala. Dupa ce mi-am luat masina de acolo am constat ca vopsisera direct pe tabla. M-am dus inapoi, Augsburg mi-a luat masin fara sa comenteze, dar aia au vopsit la fel, direct pe tabla. Si nu-ti dai seama decat dupa cateva luni cand se ciobeste sau se cojeste. La toti, dureaza mult peste termenul legal de 22 de zile, pana sa vezi vreu ban sau accept deplata. cand a fost de luat bani am asteptat, canda fot de accept de plata am rezolvat.....altfel. Faza cu acceptul deplata depinde si e marimea daunei, dar daca vb de BMW nu pre are cum sa fie mica. Dosarele mari sunt studiate cu meticulozitate de catre cel care a facut constatarea astfel: se ia un catalog de piese si se compara preturile de acolo cu preturile din factura de la service, pentru ca nu cumva sa fi umflat aia pretul. Daca nu casca ochii si semneaza, iar apoi se constata ca service=ul le-a dat teapa, constatatorul plateste din buzunar. Si d-aia sta 7 ani pana sa dea acceptul Mereu vor fi diferente intre ce calculeaza ei si ce scrie in factura de service, diferenta pe care o plateste pagubitul. Dar in cazu meu la 90mil dauna am dat 500.000 diferenta. Nu e dracu asa de negru.

 

 

Apoi am mai avut de-aface cu MG-VEGA (prin Interamerican), undeva pe Giurgiu. La aia in curte am ramas prost cand am vazut ce masini sunt in curte la vopsit: Hummer, Porsche, Mertz-uri, Celica si alte minunatii. Eram linistit, le dusesem si mostra de vopsea, dar nu mi-au nimerit nuanta. Insa am luat masina seara si nu mi-am dat seama. Si nici inapoi nu m-am dus ca statusem destul fara masina. N-am avut nevoie de accept de plata, totul s-a rezolvat intre ei rapid. Nici paguba n-a fost mare: o usa de inlocuit si vopsit.

 

La constatari, doar ASTRA a carait putin si voia sa-mi bage pe gat un polish la o usa in loc de revopsire, in rest, mi-au dat inlocuit pe banda. Si pentru asta trebuie sa insistati mereu. Pentru inlocuire cat se poate.

 

Despre Allianz am auzit ca sunt platitori, insa, repara abosolut orice se poate si nu dau inlocuire decat foarte greu. Vezi ce mai aflii si tu, pentru ca nu e corect si nici bine sa umblii cu masina plina de chit, caci nu asa o iei din fabrica.

 

Eu am la UNITA dar in afara de o vposire capota (6mil) n-am avut treaba cu ei. Insa cum ziceam am stat mult pana mi-au dat banii.

 

Asadar ce as face eu ar fi sa aleg o societate cat de cat cunoscuta si care sa aibe decontare cu un service bun, daca se poate cu experienta privind marca de masina pe care o posed. Asta daca nu ai o pila pe undeva :blink: ...daca ai, acolo du-te

Link to comment
Share on other sites

Si iata ca a venit vremea sa-mi reinnoiesc polita Casco. Acum am la Allianz, dar am mai cerut oferte in stanga si-n dreapta, si am ajuns in final sa aleg intre Allianz si Generali :blink:

 

Asadar, pentru cine are polita casco la Generali, si a apelat la ea (sau poate a auzit cum e la ei!), le-as fi recunoscator daca mi-ar raspunde la cateva intrebari:

 

1. Cum sunt constatatorii? Imputiti?

2. Unde au constatarile (Bucuresti)?

3. La plata fac figuri? Fac plata repede? Decontare cu AutoBav inteleg ca nu au...

 

OK, si nu sunt cap patrat - daca aveti alte sugestii (companii de asigurari - vad ca Kane e super multumit de Asiban) sunt numai ochi si urechi!

 

Multam mult!

56366[/snapback]

 

Te vad om serios...

Eu am ales BCR Asigurari pentru simplul motiv k au decontare directa cu Filaretu' service de care sunt f. multumit. Vopsesc perfect, folosesc Standox, au auzit de / si folosesc plastic fuller pentru plastice ca sa nu ti se cojeasca spoilerele dupa un anumit numar variabil de spalari...poti sa stai sa vezi ce-ti face nea tinikigiu' la masina, merge sa ti-o upgradezi, adik sa-ti pui si tu akolo un spoiler de M in locul celui original, in general sunt mai mult decit permisivi.

Am si un baiat agent, la BCR asigurari care e super OK. Si inca ceva, prima de asigurare e cea mai mica, cred, de pe piata si daca esti cuminte in primul an, scade dramatic pentru al doilea. Au tot felul de procente pe care le poti cumula in functie de diferite situatii si negocieri.

...Parerea mea...

De Tiriac stiu k lucra cu AB, bogdan tocmai a avut o experienta cu ei, iar la Generali, ultima oara cnd am intrebat, in urma cu 2 ani, aveau o timpenie stipulata in contact si nu despagubeau daca-ti buseai ceva pe sub masina...

Anyway ... chestie de inspiratie si NOROC>>>

dak vrei da-mi un PM si-ti dau nr. individului sa-ti faca o calculatie. As U wish...

Edited by Laur
Link to comment
Share on other sites

Multam mult de povesti, sunt super educative!

 

@Mihai: Pile n-am, ca nu mai intrebam :blink: Interesanta chestia cu Generali... De Astra, Unita si ARDAF auzisem ca sunt de kk... Cu aRDAF am chiar si experienta - am avut un Smart la Augsburg, cu dauna internationala pe ARDAF (m-a lovit unu' in spate la Viena cand il aduceam pentru nevasta-mea) si am stat 2 luni pana am putut sa o repar. Nu prea simpatici aia de la ARDAF... "inspector de daune" era un pustiulica jerpelit si plin de aere - scabroasa de-a dreptul situatia.

 

@Laur: Si zici ca Filaret are vopsitorie misto? Vreau sa spun ca eu personal nu sunt deloc multumit de vopsitorii de la AB. Or lucra ei dupa nus' ce "normative", dar sunt prea grabiti baietii... si o lasa neterminata daca "normativul" zice ca-i gata. Ochi avem, la ce ne trebuie?

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

eu platesc la bcr asigurari vreo 2,5milioane/luna si pana acum am avut probleme doar cu oglinzile pe care mi le-au furat baietzashiiii ... grrr

 

mi'am luat oglinzile doar cu 2...3 semnaturi dupa 2 zile.... atat si zice in contract cu filaret ... max 48 de ore pana se da acceptul !

 

mai am parbriz ciobit de o piatra dar stau pana in ianuarie .... sa fiu finutz cu asigurarile :blink:) oricum mi se par super

 

eu am avut reducere 20% ..... datorita lu' tata socru :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am Generali, si sunt multumit pana acum (am fost la Tiriac si m-au suparat). BCR e mai ieftin (cred ca eu ajunsesem la un 24% reducere), dar nu e prea cunoscut pe piata (nu vorbesc de BCR, ci de asigurari). Si am preferat Generali (desi Mchis ne atentiona sa nu posteze decat cei din B, mi-am permis. Sper sa NU DAIII!). Poate la anul
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am descoperit (neasteptat! buna surpriza :blink:) ca am o pila la Asiban, ma duc acolo. Allianz m-au cam enervat, cred ca-si cam baga picioarele, sunt deja prea multi la ei.

Asiban zic ca au si cu Filaret si cu AB. Ca fapt divers doar, ca pe mine AB nu ma mai intereseaza dpdv reparatii caroserie (tinichiger/vopsitor)... ori in caz de accident cam de asta ai nevoie. Oglinzi am un set de rezerva :)

Ma rog, ramane de vazut cum e si cu astia de la Asiban...

Link to comment
Share on other sites

desi Mchis ne atentiona sa nu posteze decat cei din B, mi-am permis. Sper sa NU DAIII!

Dau, da' mai incet :blink: No problem, pot spune ca m-am orientat deja. Probabil ca o "caracteristica" generala (nationala) exista, dar de asemenea cred ca si comportamentul local conteaza (vorba aia, omul sfinteste locul - merge, zic eu, si invers...).
Link to comment
Share on other sites

Ce? O ... bere? :)

56458[/snapback]

Anytime! Ma rog, am drum in Ardeal in weekend, dar nu la Cluj, insa sora-mea e in Cluj asa ca pot sa ajung candva si pe-acolo :blink:

 

Asa e, cred ca Tiriac a pierdut suflul, si vin altii tare din urma. Ai grija la fransize!

56458[/snapback]

Pai Allianz imi baga fransize 20%, Asiban 0%. Totusi e tot aia la "recuperare" ca Allianz estima la 24.000, Asiban la 19.500. La plata ratelor se vede insa!
Link to comment
Share on other sites

Anytime! Ma rog, am drum in Ardeal in weekend, dar nu la Cluj, insa sora-mea e in Cluj asa ca pot sa ajung candva si pe-acolo :blink:

 

Pai Allianz imi baga fransize 20%, Asiban 0%. Totusi e tot aia la "recuperare" ca Allianz estima la 24.000, Asiban la 19.500. La plata ratelor se vede insa!

56463[/snapback]

Nu iti calculeaza pe baza unui catalog? Asiban parca are stapan austriac.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti calculeaza pe baza unui catalog? Asiban parca are stapan austriac.

56473[/snapback]

In mod normal asa ar trebui - aparent insa catalogul nu e acelasi la toti. Ce-or fi facut de au ajuns la diferentele alea de sume nu stiu. Oricum e ok.

Nevasta-mea imi zicea de dimineata ca in spate la Asiban ar fi si BRD-SG. Nu pot sa bag mana-n foc insa...

Link to comment
Share on other sites

In mod normal asa ar trebui - aparent insa catalogul nu e acelasi la toti. Ce-or fi facut de au ajuns la diferentele alea de sume nu stiu. Oricum e ok.

Nevasta-mea imi zicea de dimineata ca in spate la Asiban ar fi si BRD-SG. Nu pot sa bag mana-n foc insa...

56478[/snapback]

Eu am avut surpriza ca in al doilea an (la Tiriac) sa am de platit mai mult decat in primul (ca au trecut de la factura la catalog). Poate ar trebui sa intrebi care este principiul dupa care calculeaza.

Link to comment
Share on other sites

Multam mult de povesti, sunt super educative!

 

 

 

@Laur: Si zici ca Filaret are vopsitorie misto? Vreau sa spun ca eu personal nu sunt deloc multumit de vopsitorii de la AB. Or lucra ei dupa nus' ce "normative", dar sunt prea grabiti baietii... si o lasa neterminata daca "normativul" zice ca-i gata. Ochi avem, la ce ne trebuie?

56413[/snapback]

 

Da. Nu am avut probleme majore. L-am cinstit un pic (super finut) pe Nicu - vopsitoru' si a lucrat ingrijit. In ansamblu sunt multumit. Uneori chiar am senzatia ca aspectul ala celulitic de coaja de portocala e mai pregnant la piesele vopsite din fabrica decit la ce a efectuat filaretu'. oricum - totul e relativ.

Link to comment
Share on other sites

Uneori chiar am senzatia ca aspectul ala celulitic de coaja de portocala e mai pregnant la piesele vopsite din fabrica decit la ce a efectuat filaretu'. oricum - totul e relativ.

56552[/snapback]

Laur, chiar nu pricep la ce te referi - poti sa-mi dai un exemplu de zona (din fabrica) cu aspect de-ala? Ca din cat am vopsit la AB pana acul tot ce pot sa spun e ca au lasat scursuri de lac pe ici pe colo (astea se rezolva simplu) sau ca au probleme cu bunavointa, dar "branzeli" din astea nu am vazut :blink: Poate ne gandim la chestii diferite...
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut surpriza ca in al doilea an (la Tiriac) sa am de platit mai mult decat in primul (ca au trecut de la factura la catalog). Poate ar trebui sa intrebi care este principiul dupa care calculeaza.

56510[/snapback]

Tot la Allianz, mie mi-au crescut "riscul" (si implicit rata, chiar daca suma asig a scazut!) fiindca am apelat la casco pentru un accident care nu s-a produs din vina mea, asa ca ei oricum si-au recuperat banii de la asiguratorul vinovatului (pe RCA). Inteleg sa ma pedepseasca cu plata de reintregiri sau mai stiu eu ce, dar... *riscul*? Ma rog, banuiesc ca toti fac la fel, dar am zis ca daca nici noi nu zicem pas atunci chiar ca nu se ajunge nicaieri. Asa ca - anul asta altii. Poate pricep. Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

eu sunt in drum spre Allianz: luni ma intalnesc cu agenta de asig sa inchei polita...

sper din toata inima sa nu fac o greseala, ce am citit aici e cam descurazator...

 

a, mi-a zis tipa ca "ei" nu despagubesc "vandalismele"...adica "saluturile" vecinilor carora le ocupi locul de parcare...chestie care m-a cam desumflat...

 

 

anyway, daca e cineva multumit de Allianz, il rog sa posteze ceva, sa am si eu inima cat de cat impacata...TX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.