Jump to content

Vine revizia...


gbu

Recommended Posts

asadar... am E46 318i 2002 N42 105kw/143cp si ma gandeam sa-i fac prima revizie de cand o am.

 

masina are acum 66.500 km

 

in cartea de service primita de la AB scrie asa:

 

1. --- 03.2003 ---- 16.600km - oilservice

2. --- fara data ---- 35.000km - inspektion II, luftfiltereinsatz

3. --- 06.2004 ---- 51.800km - oilservice

 

 

eu am luat masina la 62.700 km. avea ulei la maxim, deci banuiesc ca s-a completat. nu stiu ce fel de ulei are acum. acum nivelul de ulei este exact la mijlocul zonei ok. antigelul l-am verificat astazi si am completat sa fie la nivel.

 

intrebarile sunt:

 

ce ulei sa-i pun? (mecanicul a sugerat 5w40)

ce alte chestii (filtre, placute, etc) trebuie sa-i schimb?

cat ar trebui sa ma coste toata afacerea? (ma enerveaza extrem de tare cand vin astia de la reprezentanta cu tot felul de idei ca sa ma faca de bani)

Link to comment
Share on other sites

Pe strada Malinului, (se intra pe straduta de vis-a-vis de reprezentanta Toyota) este un service de schimburi de ulei. Iti cumperi de la ei uleiul, filtrele si ce iti mai trebuie, iar manopera e gratis. As zice ca undeva pe la 3 milioane te duce totul, adica 4 litri de ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de benzina. Daca ai chef poti schimba si filtrul de polen, cam un milion si ceva, dar nu prea are sens, eu personal il suflu cu aer din cand in cand la vulcanizare.
Link to comment
Share on other sites

Prima intrebare... Iti indica Service, sau vrei tu sa mergi?

56440[/snapback]

 

Oil service imi indica atunci cand vreau eu. Se reseteaza extrem de usor chestia aia. Si bineinteles ca mi-am resetat-o cand am luat masina, ca n-am avut alta treaba si m-am jucat cu butonasele :blink: Cand am luat masina, indica 22.500 km, deci acum ar trebui sa indice aprox 18.000. Nu pusca deloc cu ceea ce scrie in cartea de service :)

 

Legat de ulei... sa pun oare 0w40 avand in vedere ca vin temperaturile care vin?

Din cand in cand ii mai dau si eu un 5000 de ture, dar numai ocazional. Si de cele mai multe ori fac drumuri scurte, max 5 minute, cu motorul rece. Stiu ca nu e bine asa, dar nu am incotro.

Link to comment
Share on other sites

Cifra mica banuiesc ca stii ca iti indica vascozitatea la rece. Pretul de 450.000 (poate 420, nu mai tin minte exact) era cand am completat ulei, acum circa 3 saptamani, pentru 0w40, Castrol. Daca faci drumuri scurte, poate ar fi mai bine 0W40. Dar vezi preturile mai intai, si te decizi. Cu filtrele, nu stiu sa iti sugerez de care sa pui, dar vorba lui wlf, incearca sa aflii preturile la reprezentanta si pe Malinului si vezi apoi.
Link to comment
Share on other sites

Cum se reseteaza chestia aia?

56474[/snapback]

Salvasem chestia asta de undeva, n-am testat-o:

 

 

No need for reset tool for 2001+ model

 

BMW insp. reset

 

- Iginition OFF (POS 0)

- Press and Hold the trip odometer button while turning key to position 1 (ACCESSORY)

- Keep the button depressed (about 5 secs.) until you see "Oil Service" or "Inspection" with "Reset" or "Re" in the display

- *Note: On vehicles with "High" cluster, you will also see the amount of fuel (in litres) remaining until next service

- Press the button again and hold for approx. 5 secs. until "Reset" or "Re" flashes

- While the display is flashing, briefly press the button again to reset the Service Interval. After the display has shown the new interval you should see "END SIA" for about 2 secs.

 

Note that if the "Reset" or "Re" does not flash, then you have not met the minimum consumption level and cannot reset.

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Pai raspunsul cel mai ... raspuns era dat de indicatorul de la bord. Daca nu mai stii, si daca ai trecut in carte km, nu cred ca e cazul sa fi mai catolic decat Papa (scuze de expresie). Ar trebui sa scrie si uleiul utilizat

56471[/snapback]

 

pai eu tocmai aia am vrut sa spun, ca respectiva indicatie nu este deloc relevanta, avand in vedere ca am dat un search pe google si am reusit sa resetez afisajul in 5 minute... de ulei nu scrie nicaieri nimic, nici macar fluturasul acela care se leaga pe motor atunci cand se pune ulei nu exista :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai scriai ceva de 51.800 km. Deci, nu ai fi in termen. Cine a facut schimbul? In Ro?

56505[/snapback]

 

asa scrie in cartea de service primita de la AB in momentul cumpararii. masina a fost rulata in romania, bucuresti. deci in cazul asta, la cumparare (cand avea 62.700 km) indicatorul oil service trebuia sa-mi arate cam 14.000 km. in realitate indica 22.500, deci am presupus ca s-a jucat previous owner cu dumnealui, avand in vedere cat este de simplu...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.