Jump to content

scartait stalp


Recommended Posts

stiu ca mai era un subiect pe tema asta dar nu am reusit sa il gasesc :twoup: deci.. din cauza drumurilor f.bune din iubita noastra tara a inceput sa imi scartaie ceva la stalpul de langa sofer.. un scartait enervant.. la toate denivelarile se aude.. am dat jos plasticul care inveleste stalpul dar nu am gasit nimik in neregula, din cate imi amintesc parca ar fii vorba de ceva legat de usa parca ? rog colegii care au mai avut astfel de probleme sa ma ajute.. multumesc
Link to comment
Share on other sites

La mine se aude ca un fel de trancanit, chiar in stalp, cand merg pe drumuri gen macadam, dar nu mereu, cand isi aduce aminte.Am inteles ca ar fi de la rola care strange centura de siguranta, dar nu m-am agitat sa desfac nimic, pana acum. Nu se aude tare, persoana din dreapta trebuie sa fie atenta ca sa auda, nevasta-mea zice ca incerc eu sa gasesc defecte imaginare, cica sant obsedat sa nu se auda nimic dar eu stiu ce aud, nu e locul la zdranganeala aia acolo si gata.
Link to comment
Share on other sites

asa era si la mine la inceput.. se auzea rar si f.slab.. dar dupa drumul arad - turnu m. ... acum e jale.. se aude la cea mai mica denivelare si este puternic.. am gasit si topicul mai vechi pe aceasta tema , tipu a rezolvat'o prin strangerea "balamalei" la usa.. sper sa rezolv si eu intr'un fel sau altul.. dc altcineva mai are alte idei sau sa lovit de chestia asta rog sa posteze..
Link to comment
Share on other sites

Dai jos capitonajul ºi plasticele ºi vezi ce se aude urât

 

am dat deja jos capitonaju si plasticele de pe stalp.. si pare totu ok. in timpul mersului am pus mana pe stalp acolo unde se aude zgomotu si intradevar se si simte ca o vibratie parca in stalp..de la ce se aude si dc nu mi0am dat seama.. maine ma duc la un servis.. poate ii dau de cap baietii de acolo.. va tin la curent!

Link to comment
Share on other sites

ce am facut eu pana in prezent

 

schimbat garnitura de plastic de la centura

 

http://www.bmwdiy.info/seatbelt-click/index.html

 

am uns cu vazelina mecanismul de glisare a centurii din stalp -> si nimic :twoup:

 

am desfacut rola pe care se aduna centura -> totul e OK

 

eu banuesc incuietoarea urmeaza sa o demontez din nou

 

la mine se manifesta la denivelari si se aude ca o bataie din stalp zona incuietorii

 

cu reglatu usilor nu s-a rezolvat si nic cu reglatu carligului (pe ce calca incuietoarea) de pe stalp oricum el se poate regla doar pe orizontala nu si pe verticala

 

pe langa faptul ca sunt niste marcaje pe caroserie si carlig care trebuiesc potrivite doar asa se va inchide usa frumos

 

am mai schimbat si chederul caroserie ca a fost cam uzat: piesa 1

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=55

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

i'am dat de cap :twoup: la mine scartaitul din stalp a fost rezolvat mutand cuiul de pe stalp (cel care tine usa inchisa) mai sus si mai in spate.. acum nu se mai aude nimik. iar dc pe viitor face la fel.. il mai reglez odata :twoup: ! (evident ca a fost si uns pe acolo .. au bagat niste vaselina)

la mine se mai auzea si un fel de bataie scartait la roata stanga fata, ca si cum ar fi vibrat sigurantele placutelor de frana (evident doar la gropi si drum prost), remediat si acesta.. solutia? era tabla accea din spatele rotii (butucului) care atingea pe undeva.. la servis au strans toate suruburile ( mi se pare ca sunt 2 sau 3 care o tin) si unsa bine.. acum e totul ok :D

p.s sper ca aceasta problema cu solutia ei sa ajute si pe altii.. bafta!

Link to comment
Share on other sites

pai nu prea am cum sa pun.. nu se cunoaste nimic.. eu am stat langa ei si am vazut cand au dat cuiul (nu stiu dc e denumirea corecta) care tine usa inchisa mai in sus si mai in spate (deci i'au modififcat pozitia initiala) dupa care au pus niste vaselina la cui acolo si au dat cu un spray (banuiesc ca tot vaselina era) la mecanismul de la usa (cel care inchide) asta e tot
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.